Ξάνθη-Παναιτωλικός

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ξάνθη-Παναιτωλικός, για την 27η αγωνιστική της Super League, η οποία είναι προγραμματισμένη για τις 15:00
Το βαθμολογικό ενδιαφέρον είναι μονόπλευρο, αφού η Ξάνθη θέλει να εξαντλήσει τις πιθανότητες για είσοδο στην πρώτη πεντάδα που δίνει εισιτήριο για τα play off και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο μείον δύο από την ΑΕΚ και την πέμπτη θέση.
Μάλιστα, μόνο εύκολο ματς δεν έχει μπροστά της η Ένωση, αφού καλείται να ξεπεράσει την Πέμπτη το εμπόδιο του Πλατανιά,που θα αντιμετωπίσει εκτός.
Από την άλλη, ο Παναιτωλικός έχει στόχο να κλείσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σεζόν, καθώς έχει εξασφαλίσει την παραμονή στην κατηγορία και δεν έχει ελπίδες για κάτι καλύτερο.
Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Γουάλας, Φλίσκας, Καρασαλίδης, Παπαγεωργίου, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Λάζιτς, Πιτσέλι, Γιουνές
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Ροντρίγκες, Κούσας, Παπάζογλου, Μάκος, Ρόσα, Ρέι, Πάουλο, Λόπες, Μαρκόφσκι
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους είναι οι Ζαρόπουλος, Τριάδης, Σολτάνι, Μεχία, Ράνος, Σβάρνας, Καμαρά.
Σε αυτόν των φιλοξενούμενων οι: Καβουσάκης, Μπράβο, Κλέσιο, Ρότσα, Βακράκος, Χαντάκιας, Βασιλούδης.
Διαιτητής: Αλεξάνδρος Αρετόπουλος. Βοηθοί: Ιωάννης Κοντιζάς, Αϊχάν Χούσκογλου 4ος Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος
Κανονικά στην ενδεκάδα της Ξάνθης λοιπόν ο Γιουνές, παρά το πρόσφατο συμβάν στο ματς με τον ΠΑΣ που εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του τη στιγμή που έγινε αλλαγή, ενώ Παπαστεριανός και Λισγάρας είναι τιμωρημένοι. Το θέμα του Τυνήσιου έχει πάει στην άκρη προς το παρόν και ενώ έχει κληθεί σε απολογία από τη διοίκηση.
Έναρξη στο ματς!
Ελάχιστος είναι κόσμος στην συννεφιασμένη Ξάνθη
3' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 1-0!
Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετικά την κόντρα επίθεση. Ο Πιτσέλι έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Βασιλακάκη που έβγαλε ταχύτατα την ομάδα του από τα μπροστά από τη δεξιά πλευρά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γιουνές που φάτσα με τον Κυριακίδη άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας το 16ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Τέσσερα λιγότερα δηλαδή από τον Μπεργκ
8' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη!
Ο Γουάλας από το αριστερό άκρο της άμυνας, βρέθηκε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Κυριακίδης αντέδρασε εξαιρετικά και απομάκρυνε τον κίνδυνο
Σαφώς καλύτερη η Ξάνθη σε αυτά τα πρώτα περίπου δεκαπέντε λεπτά του ματς, δείχνοντας ότι θέλει πιο πολύ το ματς
15' Πρώτη απειλή από τον Παναιτωλικό. Ύστερα από ωραία συνεργασία των παικτών του κοντά στο ημικύκλιο, ο Πάουλο έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία
21' Απειλεί η Ξάνθη μέσω μιας προσπάθειας που θύμισε αρκετά αυτή από την οποία προήλθε το 1-0. Ο Βασιλακάκης τροφοδότησε τον Γιουνές και πάλι, όντας και αυτή τη φορά από τα δεξιά και ο Τυνήσιος ολοκλήρωσε τη φάση με τακουνάκι και βρήκε τον Κυριακίδη σε ετοιμότητα. Η φάση ξεκίνησε και πάλι από τον Πιτσέλι, όπως και στο γκολ στο 3ο λεπτό
28' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Ρέι έκανε κίνηση από τα αριστερά, συνέκλινε και έδωσε στον Πάουλο που με ωραίο σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού μπλόκαρε ο πορτιέρο της Ξάνθης.
Έχει ανεβάσει κάπως την απόδοσή του ο Παναιτωλικός τα τελευταία λεπτά
31' Κίτρινη στον Ροντρίγκες για φάουλ στον Γιουνές λίγο πριν τη γραμμή της μεγάλης περιοχής και ενώ ο Τυνήσιος ήταν έτοιμος να βγει φάτσα με τον Κυριακίδη. Κανονικά ο Αρετόπουλος θα έπρεπε να δείξει κόκκινη κάρτα στον παίκτη των φιλοξενούμενων
32' Απειλεί και πάλι η Ξάνθη. Ο Γιουνές εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος λίγο πριν και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από τη δεξιά πλευρά του Κυριακίδη
34' Κοντά στο 1-1 ο Παναιτωλικός. Ο Ρόσα ταλαιπώρησε την αριστερή πλευρά της Ξάνθης και έστρωσε στον Πάουλο που έπιασε ωραίο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έδιωξε με δυσκολία ο Ζίβκοβιτς και αφού έμεινε η μπάλα "ζωντανή" μέσα στην περιοχή για λίγο, απομακρύνθηκε την ύστατη στιγμή από τον Φλίσκα
36' Κίτρινη κάρτα στον Μάκο για δυνατό μαρκάρισμα στον Φλίσκα.
ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ στο 37ο λεπτό!
Ο Αρετόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα ύστερα από μαρκάρισμα του Παπάζογλου στον Γιουνές. Όπως φάνηκε και από το ριπλέι δεν υπάρχει καμία παράβαση. Δεύτερο σοβαρό λάθος για τον ρέφερι από τα Τρίκαλα ύστερα από αυτό στη φάση του 31ου λεπτού όπου έπρεπε να δείξει κόκκινη κάρτα στον Ροντρίγκες του Παναιτωλικού!
38' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 2-0! Ο Γιουνές ανέλαβε την εκτέλεση και με περίτεχνο τρόπο έκανε το 2-0
Πλέον έχει 17 γκολ ο Τυνήσιος φορ στο πρωτάθλημα
Κίτρινη για τον Παναιτωλικό, την είδε ο Λόπες
45' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ! Ωραία κίνηση του Γιουνές λίγο έξω από την περιοχή και αφού ταλαιπώρησε δύο παίκτες του Παναιτωλικού, τελείωσε τη φάση με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος!
Απειλεί ο Παναιτωλικός με τον Τσοκάνη. Ο αμυντικός των φιλοξενούμενων έπιασε πολύ γεμάτο σουτ και ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με δυσκολία
Ημίχρονο στα Πηγάδια. Ξάνθη-Παναιτωλικός 2-0 με τα δύο τέρματα του Γιουνές.
Οι γηπεδούχοι, που έχουν βαθμολογικό κίνητρο εν αντιθέσει με τον Παναιτωλικό, ήταν ανώτεροι, παρότι είχαν μια τελική λιγότερη από τους φιλοξενούμενους και δίκαια προηγούνται. Πάντως το πέναλτι (για μαρκάρισμα του Παπάζογλου στον Γιουνές) στο 37', από το οποίο προήλθε το 2-0, δεν υπάρχει.
Κλέσιο αντί του Ρόσα στο ματς για τον Παναιτωλικό
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου
56' Πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο μέρος. Ο Πιτσέλι έκανε ωραία κίνηση έξω από την περιοχή και λίγο πριν μπει εντός, έπιασε σουτ που απέκρουσε ο Κυριακίδης
57' Κι άλλη καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Πιτσέλι, που τσίμπησε την μπάλα με τακουνάκι από τα δεξία και απείλησε με νέο σουτ τον Κυριακίδη
58' ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναιτωλικό! Ο Λόπες σέντραρε από τα δεξιά, ο Παπαγεωργίου βρήκε την μπάλα, αλλοιώνοντας την πορεία της και κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς
59' ΓΚΟΛ Η ΞΑΝΘΗ, 3-0!
Πανέμορφο γκολ για την Ξάνθη, με τους παίκτες της να... κρύβουν την μπάλα με τον Λουσέρο να είναι όλα τα λεφτά. Ο Αργεντίνος έβγαλε μπροστά την ομάδα του και έδωσε δεξιά στον Πιτσέλι, που έστρωσε και πάλι στον Λουσέρο που με ένα άγγιγμα τροφοδότησε τον Γιουνές που βγήκε λίγο πλάγια και δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυριακίδη, ο Βασιλακάκης πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
62' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Καμαρά περνά αντί του Ντε Λούκας.
63' Μπράβο αντί Μάκου για τον Παναιτωλικό
66' Κι άλλη τελική για τον Πιτσέλι, που με κεφαλιά απείλησε τον Κυριακίδη
71' Τριάδης αντί Πιτσέλι στο ματς για την Ξάνθη
75' Δυνατό σουτ του Μπράβο για τον Παναιτωλικό, η μπάλα βρήκε σε συμπαίκτη του (Λόπες) και κατέληξε εκτός.