Παναθηναϊκός-Πανιώνιος

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Πανιώνιο για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Στην τέταρτη θέση βρίσκονται οι γηπεδούχοι με 48 βαθμούς και με νίκη πιάνουν το σημερινό τους αντίπαλο στην τρίτη θέση και στους 51. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι με δικιά τους νίκη ανεβαίνουν στην δεύτερη θέση, ξεπερνώντας τον ΠΑΟΚ.
Από νίκες προέρχονται οι δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Πανιώνιος 2-1 του Ατρομήτου στη Νέα Σμύρνη.
Στο πέταλο των οργανωμένων έχει ανέβει και ένα ενωτικό πανό, το οποίο αναφέρει «ΠΑΕ ΚΑΕ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΘΥΡΑ 13… ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΟ ΓΟΥΔΗ».
Για πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες και τους πάγκους των δύο ομάδων. Θα ξεκινήσουμε από τους γηπεδούχους.
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Λουντ, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Κλωναρίδης, Μπεργκ.
Στιλ, Τελάντερ, Ρέις, Μπουμάλ, Μέστο, Λέτο και Βλαχοδήμος οι επτά που βρίσκονται στον «πράσινο» πάγκο.
Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Μπεν, Μασούντ, Γεσίλ.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκονται οι Μπαντής, Πλιάτσικας, Λάμπρου, Γκιοατά, Καθάριος, Ταπόκο, Σαββίδης.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χρήστος Γκράνας (Θράκης), με βοηθούς τους Βασίλη Νικολακάκη (Ηρακλείου), Ιοδράνη Απτόσογλου (Αθήνας), ενώ τέταρτος είναι ο Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας).
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν κανονικά το ζέσταμά τους, ενώ συνεχίζεται και η προσέλευση του κόσμου στις κερκίδες.
Υπενθυμίζεται πως στο ματς του πρώτου γύρου, οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες με σκορ 1-1. O Kαρίμ Ανσαριφάρντ είχε ανοίξει το σκορ για τους «κυανέρυθρους», με τον Παναθηναϊκό να σώζει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Λούκας Βιγιαφάνιες.
Οι παίκτες των δύο ομάδων παίρνουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους και σε πολύ λίγο θα βγουν στον αγωνιστικό χώρο. Ένα πεντάλεπτο ακόμη για τη σέντρα.
Στον αγωνιστικό χώρο οι είκοσι δύο ποδοσφαιριστές παρέα με την διαιτητική τριάδα.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
Να πούμε ότι κατά την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο, ο Νίκος Ζαμάνης (αθλητικός διευθυντής του Πανιωνίου) αρνήθηκε να δώσει το χέρι του στον τεχνικό του Παναθηναϊκού, Μαρίνο Ουζουνίδη!
4' Μετά από κόρνερ του Βιγιαφάνιες, ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι σε κράτημα του Κόρμπου στον Μπεργκ με τον διαιτητή να δείχνει «παίζετε».
6' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Μπεργκ.
Έχει μπει πολύ καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς ο Παναθηναϊκός και ψάχνει το γρήγορο γκολ που θα... ξεκλειδώσει την άμυνα του Πανιωνίου.
Μικρή διακοπή καθώς έχει χτυπήσει ο Λουντ. Έχει σηκωθεί για ζέσταμα και ο Ρέις σε περίπτωση που δεν μπορεί να συνεχίσει ο Φιλανδός.
12' Ο Κλωναρίδης έστρωσε στον Βιγιαφάνιες, αλλά το σουτ του Αργεντινού ήταν κακό και πέρασε αρκετά μέτρα άουτ. Πρώτη τελική στο ματς.
13' Ο Μπεν ήταν εκτεθειμένος στην πάσα που του έκανε ο Γεσίλ (στη συνέχεια της φάσης η μπάλα βγήκε άουτ), ωστόσο ο α' βοηθός δεν σήκωσε το σημαιάκι του.
15' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Πανιώνιο. Ο Μπεν επέλεξε να γεμίσει, με τον Μολέδο να διώχνει προ του Γεσίλ.
16' Ο Σιώπης βρήκε τον Μασούντ, αυτός προτίμησε να μην πασάρει και να πλασάρει λίγο έξω από την περιοχή, με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει εύκολα. Πρώτη τελική και για τον Πανιώνιο.
17' ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό. Ο Κλωναρίδης με εξαιρετική κάθετη βγάζει τετ-α-τετ τον Βιγιαφάνιες, ο οποίος κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας!
18' Μπεργκ και Βλάχος αλλητραβιούνται, με τον διαιτητή να μην δείχνει σωστά κάτι. Στην εξέλιξη της φάσης, όμως, και μετά τη σέντρα του Βιγιαφάνιες, ο Ρισβάνης τράβηξε τον Μπεργκ και δεν τον άφησε να κινηθεί προς την μπάλα, με τον Γκράνα να μην δείχνει λανθασμένα την παράβαση! Ήταν... καραμπινάτο πέναλτι!
24' Κίτρινη κάρτα στον Μασούντ.
25' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Γεσίλ.
27' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Η άμυνα του Παναθηναϊκού... ξέχασε τον Μασούρα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του Έλληνα μεσοεπιθετικού ήταν αδύναμο με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει εύκολα.
28' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή στον Μπεργκ, ο οποίος θέλησε να εκτελέσει με τη μία αλλά δεν σημάδεψε σωστά, με την μπάλα να περνάει αρκετά μέτρα άουτ.
29' Κίτρινη κάρτα στον Εμποκού γιατί εκτέλεσε το φάουλ πριν ο διαιτητής σφυρίξει.
31' Κίτρινη κάρτα στον Σιώπη για μαρκάρισμα στον Βιγιαφάνιες. Σωστή η κάρτα, το παραδέχτηκε και ο Έλληνας χαφ.
32' Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας από τους γηπεδούχους, ο Μπεργκ κάνει εξαιρετική κάθετη στον Βιγιαφάνιες μέσα στην περιοχή αλλά ο Σιώπης τον κόβει πριν καταφέρει να σουτάρει.
Εξαιρετικό ματς πραγματοποιεί ο Βιγιαφάνιες, που αποτελεί τον κινητήριο μοχλό του Παναθηναϊκού και δημιουργεί διαρκώς κινδύνους στην άμυνα του Πανιωνίου.
Παίζει με πολύ ψηλά την άμυνά του ο Παναθηναϊκός, Κουτρουμπής και Μολέδο πατάνε τη γραμμή του κέντρου. Αυτό ίσως να δημιουργήσει προβλήματα, όμως, καθώς οι φιλοξενούμενοι είναι ταχύτατοι στην κόντρα.
Έχει ισορροπήσει στα τελευταία λεπτά ο Πανιώνιος το ματς, ενώ έχει καταφέρει να κρατήσει και τους γηπεδούχους μακριά από την περιοχή του Γιαννιώτη.
Κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά ακόμη για το ημίχρονο.
Σε κακή ημέρα φαίνεται πως βρίσκεται ο Μασούντ, δεν του έχουν βγει αυτά που προσπαθεί με αποτέλεσμα να έχει επηρεαστεί και η ομάδα του
43' Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου.
Τέλος στο πρώτο μέρος. Παναθηναϊκός και Πανιώνιος πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το ματς, χωρίς τέρματα (0-0). Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, είχαν τις ευκαιρίες να σκοράρουν με μεγαλύτερη το δοκάρι του Βιγιαφάνιες. Τραγική η διαιτησία του Γκράνα, που έχει χάσει τα... αβγά και τα πασχάλια! Δεν έχει δώσει πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού σε τράβηγμα του Ρισβάνη στον Μπεργκ, ενώ στον πειθαρχικό έλεγχο τα έχει κάνει... μαντάρα, έχοντας χαρίσει αρκετές κάρτες.
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ρέις αντί του Λουντ που δεν μπορεί να συνεχίσει μετά το μαρκάρισμα που δέχτηκε στο 10ο λεπτό.
Χωρίς αλλαγές συνεχίζει ο Πανιώνιος στο ματς.
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Πάντα στο 0-0 Παναθηναϊκός και Πανιώνιος.
55' Μικρή διακοπή στο ματς καθώς έχει τραυματιστεί ο Ρισβάνης, ενώ και ο Βιγιαφάνιες έχει χτυπήσει.
58' Εξαιρετική κίνηση και πλασέ του Μασούντ έξω από την περιοχή, με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει την μπάλα.
60' Kίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη για μαρκάρισμα στον Εμποκού.
62' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Η μπάλα στρώθηκε στον Μπεργκ στα όρια της περιοχής, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Γιαννιώτης με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.
64' Κίτρινη κάρτα στον Ρέις για φάουλ στον Μασούντ. Στη συγκεκριμένη φάση, ο Ιρανός έχει κάνει... μαγική ενέργεια περνώντας τρεις παίκτες.
65' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Λάμπρου αντί Γεσίλ.
65' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Λέτο αντί Εμποκού.
70' Κίτρινη κάρτα στον Μολέδο για μαρκάρισμα στον Μασούντ.
73' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό! Ο Λέτο τσίμπησε την μπάλα και βρήκε στο απλωμένο πόδι του Τασουλή, με τον Γκράνα να δείχνει την άσπρη βούλα.
74' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ έστειλε στην δεξιά γωνία την μπάλα, στην άλλη τον Γιαννιώτη και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.
75' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Βλαχοδήμος αντί Κλωναρίδη.
75' Κίτρινη κάρτα στον Κόρμπο.
82' Γλιτώνει την κίτρινη κάρτα ο Τασουλής, που βρήκε άθελά του με το χέρι τον Βιγιαφάνιες στο πρόσωπο.
87' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Σαββίδης αντί Μασούρα.
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Ένα λεπτό ακόμη, ο Παναθηναϊκός κρατάει σφιχτά στα χέρια του μια μεγάλη νίκη.
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου χάρη στο πέναλτι-γκολ του Μπεργκ στο 74ο λεπτό.