ΠΑΣ Γιάννινα-Ηράκλης

83' Βιδάλ/ 11' Μπαστακός, 47' Δώνης
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής, για την 28η αγωνιστική της Super League.
Το ματς έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον μόνο για τους φιλοξενούμενους, που παλεύουν να μείνουν για την παραμονή στην κατηγορία και είναι στην προτελευταία θέση με 22 βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι είναι στην όγδοη θέση με 35 βαθμούς και θέλουν απλά να κάνουν καλό φίνις στη σεζόν αφού δεν έχουν ελπίδες για είσοδο στα play off.
Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μπέριος, Κούτρης, Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης, Ναδάλες, Ακόστα, Γιάκος, Ζαϊρο
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Περιστερίδης, Κοροβέσης, Μπουκουβάλας, Νικολιάς, Μαμπουλού, Μαυροπάνος, Βιδάλ
Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Καραγκούνης, Ιντζόγλου, Λεοζίνιο, Δώνης, Τζανετόπουλος, Μοντέιρο, Αργυρόπουλος, Γροντής, Μπαστάκος
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Γιαννίκογλου, Αγγελόπουλος, Λουκίνας, Πασάς, Βοσνακίδης, Ζιαμπάζης
Με τις πορτοκαλί εμφανίσεις ο Ηρακλής
Στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου ο Ηρακλής επικράτησε 2-1 με τα τέρματα των Περόνε (14'), Αγγελόπουλου (89') και ενώ είχε ανοίξει το σκορ ο Κοζορώνης (7')
Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος. Βοηθοί: Ιωάννης Τουμπακάρης, Ιορδάνης Δημητριάδης Τετάρτος Διαιτητής: Νικόλαος Πουλημάς
Ο «Γηραιός», που αντιμετωπίζει και εξωαγωνιστικά θέματα, ενδιαφέρεται και για τα αποτελέσματα των αναμαετρήσεων Λεβαδειακός-Ολυμπιακός, Ατρόμητος-ΑΕΛ, Αστέρας-Ξάνθη και θεωρητικά και για το Παναιτωλικός-Βέροια, αν και οι Ημαθιώτες αναμένεται να τεθούν νοκ-άουτ από την επιτροπή αδειοδότησης.
Ο Ηρακλής θα αγωνιστεί χωρίς τον Νίκο Ζιαμπάρη, που έχασε τον πατέρα του και αποχώρησε το πρωί από τα Γιάννενα με προορισμό τις Σέρρες
Δείτε εδώ την κατάσταση στη "μάχη" της παραμονής
Έναρξη στο ματς!
4' Πρώτη τελική για τον ΠΑΣ. Σουτ του Κούτρη, η μπάλα πέρασε εκτός
6' Φάση που χωράει συζήτηση. Ο Γροντής έπεσε μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα που δέχθηκε από τον Καρανίκα. Μάλιστα το βγήκε και το παπούτσι. Οπότε, ίσως να τον πάτησε ο αντίπαλός του.
Από το ριπλέι φάνηκε να τον πατάει ο Καρανίκας πάνω στον βηματισμό του.
Περίπου 200 οπαδοί του Ηρακλή στο γήπεδο και συνεχίζει ακόμα να έρχεται κόσμος του "Γηραιού" στο γήπεδο, αν και υπάρχει σχετική απαγόρευση
11' ΓΚΟΛ ο Ηρακλής, 0-1!
Οι γηπεδούχοι έχασαν την μπάλα στο κέντρο και ο Μπαστάκος, που πήρε την μπάλα από τον Μοντέιρο, σήκωσε το κεφάλι και εκτέλεσε με σουτάρα τον Πασχαλάκη από μακρινή απόσταση, αιφνιδιάζοντας τον πορτιέρο των γηπεδούχων που ήταν και εκτός θέσης.
22' Κίτρινη για τον ΠΑΣ, την είδε ο Γαρουφαλιάς
24' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Ο Μπέριος με κεφαλιά -ύστερα από κόρνερ του Κοζορώνη- έστειλε την μπάλα λίγο έξω
Μετά το γκολ του Ηρακλή στο 11', το ματς είναι ισορροπημμένο
31' Μακρινό σουτ του Ιντζόγλου, η μπάλα μακριά από την εστία του Πασχαλάκη.
32' Εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, μπλόκαρε ο Χουάντερσον
37' Ο Γιάκος βγήκε φάτσα με τον Χουάντερσον, αλλά ορθώς υποδείχθηκε σε θέση offside.
42' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Ο Τζανετόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Λεοζίνιο και η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.
44' Κίτρινη για τον Ηρακλή, την είδε ο Σαραμαντάς
Ο Ζάιρο βγήκε μπροστά και λίγο αριστερά, αλλά υποδείχθηκε -κακώς- σε αντικανονική θέση. Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής 0-1
Το γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μπαστακός στο 11ο λεπτό για τους Θεσσαλονικείς που ήταν λίγο καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αν και μετά το τέρμα τους δεν υπήρχαν πολλές αξιόλογες φάσεις. Ωστόσο, ήταν πιο κοντά στα δικά του "θέλω".
Έναρξη στο δεύτερο μέρος!
47' ΓΚΟΛ ο Ηρακλής, 0-2!
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπατσακός έκανε γυριστό μέσα στην περιοχή και η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο, αλλά έφθασε στον Δώνη που μέσα από τη μικρή περιοχή εκτέλεσε με "κεραυνό" τον Πασχαλάκη. Τρίτο σερί γκολ για τον νεαρό μέσο μετά από αυτό κόντρα στον Λεβαδειακό που έδωσε τη νίκη στον "Γηραιό", αλλά και εκείνο στο 3-0 με την Κέρκυρα. Μάλιστα, είδε και κίτρινη για τον πανηγυρισμό του.
Από μια κίτρινη σε ΠΑΣ και Ηρακλή. Τις είδαν Γιάκος και Λεοζίνιο.
55' Σουτ του Λεοζίνιο η μπάλα λίγο άουτ.
58' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Ζάιρο συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Κούτρη, αλλά ο δεύτερος δεν μπόρεσε να εκτελέσει, αφού δεν είχε καλή πρώτη επαφή με την μπάλα, που έφθασε στον Γιάκο, που νικήθηκε από τον Χουάντερσον σε τετ-α-τετ. Πολύ καλή επέμβαση από τον Βραζιλιάνο πορτιέρο
60' Βιδάλ αντί Ναδάλες για τον ΠΑΣ στο ματς.
Ο Ηρακλής ποντάρει πολλά στην κόντρα επίθεση πλέον και έχει χάσει δυο φορές στο τσακ την ευκαιρία να βγει φάτσα με τον Πασχαλάκη. Μια με τον Γροντή και την άλλη με τον Λεοζίνιο.
67' Αγγελόπουλος αντί Γροντή στο ματς για τον Ηρακλή
Η κατάσταση στη μάχη της παραμονής έχει ως εξής τώρα: 12. Αστέρας 27 13. ΑΕΛ 25 -. Ηρακλής 25 -. Λεβαδειακός 25 16. Βέροια 19
71' Μαμπουλού αντί Γιάκου στο ματς για τον ΠΑΣ
76' Κίτρινη για τον Μπέριο που σταμάτησε με σκληρό φάουλ αντεπίθεση των φιλοξενούμενων
77' Εκτέλεσε το φάουλ ο Μοντέιρο και η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά από την εστία του Πασχαλάκη.
Κίτρινη για τον Ηρακλή, την είδε ο Καραγκούνης για πολύ σκληρό φάουλ στον Βιδάλ.
80' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Κεφαλιά του Μιχαήλ, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Χουάντερσον.
Έχει ανέβει στα τεέυταία λεπτά ο ΠΑΣ και πιέζει τον Ηρακλή.
81' Απειλεί ο Ηρακλής. Σέντρα σουτ του Σαραμαντά από τα αριστερά, η μπάλα άουτ.
83' ΓΚΟΛ ο ΠΑΣ, μειώνει σε 2-1 και νέο ενδιαφέρον στα Γιάννενα.
Πολύ ωραίο σουτ του Βιδάλ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον και κατέληξε στα δίχτυα του.
Εκτέλεση φαουλ του Ζάιρο, η μπάλα αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία.
86' Κίτρινη στον Αγγελόπουλο
Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος
90+3' Τεράστια ευκαιρία ο ΠΑΣ. Κεφαλιά του Κοροβέση από την καρδιά της περιοχής και η μπάλα ελάχιστα άουτ.
94' Ο Βοσνακίδης στη θέση του Λεοζίνιο.
Κίτρινη κάρτα στον Γιαννίκογλου που είναι στον πάγκο.
Συνεχίζει με δέκα ο Ηρακλής. Δεύτερη κίτρινη ο Δώνης σχεδόν μισό λεπτό πριν το τέλος
Απειλεί και πάλι ο ΠΑΣ. Γύρισμα από τα δεξιά, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.
Τέλος στο ματς. ΠΑΣ-Ηρακλής 1-2