Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Πρόκειται για το σπουδαιότερο παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής. Ο δεύτερος με 52 βαθμούς ΠΑΟΚ υποδέχεται τον τρίτο με 51 βαθμούς Παναθηναϊκό.
Πρόκειται για μία πρόβα τζενεράλε ανάμεσα στις δύο ομάδες, καθώς τίθενται αντιμέτωπες και την ερχόμενη Τετάρτη για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Ουάρντα, Ενρίκε, Πέλκας και Αθανασιάδης.
Μπρκιτς, Κάμπος, Μπίσεσβαρ, Κουλούρης, Κίτσιου, Μαλεζάς, Κάνιας βρίσκονται στον πάγκο του «δικέφαλου του βορρά».
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στιλ, Μέστο, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Χουχούμης, Ζέκα, Ρέις, Μπουμάλ, Βλαχοδήμος, Κλωναρίδης, Μόλινς.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκονται οι Ο. Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μολέδο, Εμποκού, Χουλτ, Πίσπας, Μαρινάκης.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτ/νίας), με βοηθούς τους Τρύφων Πετρόπουλο (Αρκαδίας), Γιώργο Καλφόγλου (Θεσπρωτίας) και τέταρτος είναι ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου).
Ένα τέταρτο ακόμη για την έναρξη του ματς. Υπενθυμίζεται πως όλα τα παιχνίδια έχουν κοινή ώρα έναρξης (19:00).
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τη διαιτητική τριάδα.
Αρκετός κόσμος στο γήπεδο, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να δημιουργούν εξαιρετική ατμόσφαιρα.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
2' Κίτρινη κάρτα στον Σάκχοφ για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Κλωναρίδη. Σωστή απόφαση.
3' Υπόδειξη οφσάιντ στον Μόλινς. Σωστή απόφαση, ήταν λίγο πιο μπροστά ο φορ του Παναθηναϊκού.
4' Σουτ του Πέλκα, η μπάλα ψηλά άουτ. Πρώτη τελική στο παιχνίδι.
6' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μόλινς έστρωσε μέσα στην περιοχή στον Μπουμάλ, αυτός έκανε την προσποίηση ώστε να φέρει την μπάλα στο αριστερό του πόδι αλλά τελευταία στιγμή ο Τσίμιροτ με προβολή έδιωξε σε κόρνερ.
9' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας έκανε σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Αθανασιάδης επιχείρησε το τακουνάκι αλλά δεν βρήκε τη μπάλα. Δευτερόλεπτα αργότερα μετά από σέντρα του Μάτος, ο Κλάους έκανε την προβολή αλλά δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να βρει την μπάλα.
Πρώτο τέταρτο στο ματς, εξαιρετικός ο ρυθμός με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.
18' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
Ο Ουάρντα κάνει βαθιά μπαλιά, ο Χουχούμης προσπαθεί να διώξει αλλά κάνει τραγικό λάθος και άθελά του στρώνει την μπάλα μέσα στην περιοχή στον Ενρίκε, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ νικάει τον Στιλ και γράφει το 1-0 για τους γηπεδούχους.
Για να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση του Παναθηναϊκού, μετά το γκολ που πέτυχε ο ΠΑΟΚ.
23' Σουτ του Ουάρντα από τα όρια της περιοχής, η μπάλα πάρα πολύ ψηλά άουτ.
Και ο Λίνο στο γήπεδο για να παρακολουθήσει τις προσπάθειες της πρώην ομάδας του. Εικόνα live21961398/5008.jpg
27' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
Ο Σάκχοφ εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, ο Ουάρντα βγήκε από τα δεξιά και γύρισε τη μπάλα στον αμαρκάριστο Λέοβατς, ο οποίος με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.
Διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Παναθηναϊκού, που θεώρησαν πως θα πρέπει να σφυρίξει ο Στυλιαράς για να εκτελεστεί το φάουλ. Μάλιστα, ο Κλωναρίδης δέχτηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.
33' Σουτ του Τσίμιροτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
35' Κίτρινη κάρτα στον Μόλινς για φάουλ στον Βαρέλα.
35' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
Εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, ο ξεχασμένος από την άμυνα του Παναθηναϊκού, Μάτος έκανε το γύρισμα παράλληλα με την εστία και ο ολομόναχος Σάκχοφ με προβολή σε κενή εστία έγραψε το 3-0 για τον «δικέφαλο του βορρά».
Εμποκού και Χουλτ σήκωσε για ζέσταμα ο Ουζουνίδης, που δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος από τους παίκτες του.
38' Ωραίο σουτ του Ουάρντα έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Στιλ.
40' Κίτρινη κάρτα στον Μπουμάλ για φάουλ στον Τσίμιροτ.
Έχει... εξαφανιστεί από το γήπεδο μετά το πρώτο τέταρτο ο Παναθηναϊκός, που δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα και δέχεται, συνεχώς, πίεση από τον ΠΑΟΚ. Αμυντικά δε, οι «πράσινοι» είναι κάκιστοι και έχουν δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τους κάνουν ότι θέλουν!
42' Κίτρινη κάρτα στον Ουάρντα.
43' Διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μάτος έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Στιλ έδιωξε με τα πόδια και στη συνέχεια ο πορτιέρε του Παναθηναϊκού απομάκρυνε σε κόρνερ και το σουτ του Πέλκα.
45'+1' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Η μπάλα στρώθηκε στον Μπουμάλ μετά τις κόντρες, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε με το δεξί ήταν κάκιστο και πέρασε πάνω από τα δοκάρια, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει το σκορ για την ομάδα του.
Ημίχρονο στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ, πραγματοποιώντας ένα καταπληκτικό πρώτο 45λεπτο, προηγείται 3-0 του Παναθηναϊκού! Ο Ενρίκε άνοιξε το σκορ, για να σκοράρουν και οι Λέοβατς, Σάκχοφ.
Εξαφανίστηκε από το ματς μετά το πρώτο τέταρτο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δείχνει να μην έχει συνοχή μετά και τις πολλές αλλαγές που έκανε ο Μαρίνος Ουζουνίδης στην ενδεκάδα!
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
47' Σουτ του Ρέις στην κίνηση, μπλόκαρε ο Γλύκος.
52' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουάρντα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κλάους έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Σάκχοφ προσπάθησε να σκοράρει με τον ίδιο τρόπο από κοντά αλλά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.
53' Κίτρινη κάρτα στον Λέοβατς.
54' Σουτ του Κλωναρίδη από μακρινή απόσταση, μπλόκαρε ο Γλύκος.
55' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μαρινάκης αντί Κλωναρίδη.
56' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μαλεζάς αντί Βαρέλα.
Συμπληρώθηκε μία ώρα στο παιχνίδι, παραμένει το 3-0 υπέρ του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι.
64' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εμποκού αντί Βλαχοδήμου.
69' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας πέρασε σαν... σταματημένο τον Μέστο μέσα στην περιοχή αλλά από πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ.
70' Κίτρινη κάρτα στον Ενρίκε.
72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Τζάλμα Κάμπος αντί Ενρίκε.
73' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Κεφαλιά του Μάτος, μεγάλη επέμβαση του Στιλ που κρατάει το σκορ στο 3-0.
77' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μάτος έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή αλλά ο Κλάους κατάφερε να αστοχήσει από εκείνο το σημείο!
82' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μολέδο αντί Ρέις.
83' Εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, έδωσε ο Κίτσιου.
83' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Κίτσιου αντί Λέοβατς.
84' Κίτρινη κάρτα στον Μολέδο.
3 λεπτά ο έξτρα χρόνος.
91' Ωραίο σουτ του Ουάρντα, λίγο άουτ η μπάλα.
Τέλος στο ματς. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 του Παναθηναϊκού και δείχνει να αγκαλιάζει την δεύτερη θέση!