Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του πρώτου ημιτελικού Κυπέλλου ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ.
Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες την περασμένη Κυριακή για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στο εν λόγω ματς, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 του Παναθηναϊκού, που είχε κατέβει με τις... ρεζέρβες!
Σήμερα, όμως, πρόκειται για ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες φυσικά να έχουν στόχο την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Θα ξεκινήσουμε από τους γηπεδούχους.
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο.Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Κλωναρίδης, Μπεργκ.
Στιλ, Μόλινς, Λέτο, Ρέις, Χατζηγιοβάνης, Ευαγγέλου, Μαρινάκης βρίσκονται στον «πράσινο» πάγκο,
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, Σάκχοφ, Κάνιας, Ουάρντα, Ενρίκε, Κάμπος, Κουλούρης.
Στον πάγκο του «δικέφαλου του βορρά» οι Σιαμπάνης, Πρίγιοβιτς, Τσίμιροτ, Ματθαίου, Βαρέλα, Κίτσιου, Πέλκας.
Διαιτητής είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), με βοηθούς τους Δαμιανό Ευθυμιάδη (Πιερίας), Χρήστο Μπάλτα (Αχαΐας) και τέταρτος είναι ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής).
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν το ζέσταμά τους κι ενώ απομένουν λιγότερα από 25 λεπτά για την έναρξη του ματς.
Στο γήπεδο βρίσκεται και ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδας, Μίχαελ Σκίμπε, μαζί με τον βοηθό του, Κώστα Τσάνα.
Στα αποδυτήρια οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ ώστε να πάρουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές του.
Στη σουίτα του Γιάννη Αλαφούζου βρίσκεται ο Ιβάν Σαββίδης, όπως είχε αποκαλύψει νωρίτερα ο ΣΠΟΡ FM. Εικόνα live21961405/37895.jpg
Θερμή χειραψία με τον υφυπουργό αθλητισμού, Γιώργο Βασιλειάδη, είχε ο Ιβάν Σαββίδης.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με τους διαιτητές. Σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το παιχνίδι.
Μερικά δευτερόλεπτα καθυστέρηση, για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
2' Στο έδαφος ο Εμποκού μετά από φάουλ που του έκανε ο Μάτος, ο οποίος τον βρήκε με τον αγκώνα. Δίνουν τα χέρια στη συνέχεια οι δύο παίκτες.
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο ματς, δεν υπάρχει κάτι το αξιόλογο. Κυριαρχούν τα πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή, κάτι που έχει ως συνέπεια να μην υπάρχει ρυθμός στο παιχνίδι.
Στο 8ο λεπτό, ο Μάτος υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ από τον β' βοηθό. Λίγο αργότερα, ο α' βοηθός υπέδειξε σωστά τον Εμποκού σε θέση οφσάιντ.
12' Ο Κουρμπέλης έκανε το λάθος έξω από την περιοχή, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν.
17' Κίτρινη κάρτα στον Λέοβατς.
19' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ έβαλε σωστά το σώμα του στον Λέοβατς, έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά το σουτ που έκανε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
20' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χουλτ έκανε φοβερή προσπάθεια και σέντρα από τα αριστερά, ο Μπεργκ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γλύκος με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.
21' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Μετά από σουτ του Βιγιαφάνιες και κόντρα, ο Γλύκος βγήκε και απομάκρυνε με την γροθιά, ο Μπεργκ έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Μολέδο, ο οποίος με νέα κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Γλύκου.
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτιάξει δύο φάσεις σε διάστημα δύο λεπτών και στην τρίτη δεν την... χάρισε στον ΠΑΟΚ.
Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα έχει κερδίσει ο ΠΑΟΚ.
27' Ο Ουάρντα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από πλάγια θέση με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.
28' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουάρντα άνοιξε για τον Λέοβατς, αυτός έκανε εξαιρετικό γύρισμα αλλά ο Ενρίκε έκανε τραγικό τελείωμα από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην... κερκίδα!
31' Κίτρινη κάρτα στον Κουλιμπαλί για φάουλ στον Ουάρντα.
53%-47% η κατοχή υπέρ του Παναθηναϊκού, με τις τελικές να είναι 4-2.
36' Κίτρινη κάρτα στον Ουάρντα για φάουλ στον Κουλιμπαλί.
37' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Εμποκού έστρωσε στον Κλωναρίδη, αυτός έπιασε το σουτ με τη μία στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποιεί ο αριστερός μπακ του Παναθηναϊκού, Νίκλας Χουλτ, ενώ και ο Λούκα Βιγιαφάνιες δείχνει ιδιαίτερα ορεξάτος.
43' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Εξαιρετικό ένα-δύο του Μπεργκ με τον Βιγιαφάνιες, ο δεύτερος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 του ΠΑΟΚ χάρη στο γκολ του Ροντρίγκο Μολέδο στο 21ο λεπτό. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο 45λεπτο, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν κλειστά και να προσπαθούν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις και κυρίως από τα πλάγια.
Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
Έχει σηκωθεί για ζέσταμα ο Πρίγιοβιτς από πλευράς ΠΑΟΚ.
48' Μετά από σωστή υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή, ο Σιδηρόπουλος δίνει φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού σε χέρι του Μάτος.
49' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εμποκού από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Γλύκος.
53' Μπεργκ και Μάτος είχαν μια αψιμαχία, με τον δεύτερο να προσπαθεί να χτυπήσει τον Σουηδό με αγκωνιά. Παρατηρήσεις και στους δύο έκανε ο Σιδηρόπουλος.
55' Σουτ του Ενρίκε έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
57' Κίτρινη κάρτα στον Ενρίκε για φάουλ στον Χουλτ.
58' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Πέλκας αντί Ενρίκε.
59' Ο Βιγιαφάνες σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπεργκ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
61' Ο Κλωναρίδης έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Σάκχοφ ζητώντας πέναλτι. «Παίζετε» λέει ο Σιδηρόπουλος και φαίνεται να έχει δίκιο.
Αμύνεται εξαιρετικά ο Παναθηναϊκός, κρατώντας πολύ εύκολα μακριά από την εστία του τους παίκτες του ΠΑΟΚ.
66' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Μετά από πολύ έξυπνη κομπίνα, ο Βιγιαφάνιες έστρωσε στον Μπεργκ, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Γλύκος με εντυπωσιακή επέμβαση δεν επέτρεψε στον Σουηδό να σκοράρει.
70' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος για διαμαρτυρία. Ζητάει πέναλτι ο Βραζιλιάνος μπακ για χέρι του Χουλτ ωστόσο δεν υπάρχει κανένα πέναλτι. Μπορεί η μπάλα να βρήκε στο χέρι του Σουηδού μπακ, ωστόσο είναι ξεκάθαρα ακούσιο καθώς ο Χουλτ δεν έχει καν μέτωπο προς αυτήν και δεν βλέπει που είναι. Επίσης, η μπάλα δεν έχει κατεύθυνση προς το τέρμα.
75' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Λέτο αντί Κλωναρίδη.
Στο 73ο λεπτό έκανε ο ΠΑΟΚ την δεύτερη αλλαγή του στο ματς, με τον Κίτσιου να περνάει στη θέση του Τζάλμα Κάμπος.
Αποβλήθηκε ο Παντελής Κωνσταντινίδης από τον τέταρτο διαιτητή, καθώς διαμαρτυρήθηκε για ένα πλάγιο που δόθηκε.
Να πούμε ότι στο 69ο λεπτό, ο Μπεργκ σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα φάνηκε να βρίσκει ψηλά στο χέρι του Κρέσπο. Ζητάει πέναλτι ο Σουηδός, «παίζετε» δείχνει ο Σιδηρόπουλος. Θα μπορούσε να δοθεί η παράβαση!
83' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ο Εμποκού έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μπεργκ μετά τις κόντρες, με τον Σουηδό φορ να γυρίζει πανέξυπνα στον αμαρκάριστο Λέτο και αυτός να μην δυσκολεύεται να σκοράρει από κοντά.
87' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μόλινς αντί Βιγιαφάνιες.
88' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Τσίμιροτ αντί Σάκχοφ.
89' Ο Μπεργκ βρίσκεται στο έδαφος καθώς τον βρήκε με τον αγκώνα στο κεφάλι ο Κρέσπο. Είναι πέναλτι, καθώς ο αμυντικός του ΠΑΟΚ τον βρίσκει από πίσω εκτός φάσης!
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις!
92' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ρέις αντί Μπεργκ.
Λήξη της αναμέτρησης
Ο Παναθηναϊκός επικρατεί με 2-0 του ΠΑΟΚ και παίρνει σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας
Ο Μολέντο στο 21' και ο Λέτο στο 83' οι σκόρερ για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη