Europa League

Παρακολουθείστε σε real time την εξέλιξη όλων των αναμετρήσεων για τα προημιτελικά του Europa League.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των επαναληπτικών προημιτελικών του Europa League.
Σήμερα βγαίνουν οι τέσσερις ομάδες που θα προκριθούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης, με όλα τα παιχνίδια να έχουν μεγάλο ενδιαφέρον.
Πάμε, όμως, να δούμε ένα-ένα τα ζευγάρια. Όλα τα παιχνίδια έχουν κοινή ώρα έναρξης (22:05).
Γκενκ-Θέλτα (2-3). Στο πρώτο παιχνίδι οι Ισπανοί είχαν επικρατήσει 3-2 και έχουν το προβάδισμα. Ωστόσο, οι Βέλγοι στην έδρα τους είναι αρκετά δυνατοί και με νίκη 1-0 ή 2-1 περνάνε στην επόμενη φάση.
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άντερλεχτ (1-1). Η Γιουνάιτεντ έχει πέντε σερί νίκες στην έδρα της και ψάχνει την έκτη για να προκριθεί στα ημιτελικά. Ωστόσο, η Άντερλεχτ δεν είναι κακή ομάδα, έχει ρυθμό και πολύ καλή μεσοεπιθετική γραμμή.
Σάλκε-Άγιαξ (0-2). Πολύ μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση έχει πάρει ο Άγιαξ μετά την νίκη του στο πρώτο παιχνίδι, ωστόσο η Σάλκε... βγάζει μάτια στο Europa League και φυσικά δεν πρόκειται για αμελητέα ποσότητα!
Μπεσίκτας-Λιόν (1-2). Ίσως το πιο αμφίρροπο παιχνίδι. Στο πρώτο παιχνίδι οι Γάλλοι πήραν τη νίκη με ανατροπή, σε ένα ματς που είχε μπόλικο ξύλο πριν την έναρξή του.
Ένα δεκάλεπτο μένει για τη σέντρα των τεσσάρων σπουδαίων παιχνιδιών!
1' Σέντρα σε όλα τα παιχνίδια!
2' Δοκάρι για τη Σάλκε με τον Μάιερ. Πιέζει για το γρήγορο γκολ από το ξεκίνημα του ματς.
10' ΓΚΟΛ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Ο Ράσφορντ έδωσε στον Μικιταριάν, αυτός εκμεταλλεύτηκε το πέσιμο του Εμποτζί και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.
Πιέζει ασφυκτικά και για δεύτερο γκολ η Γιουνάιτεντ!
Το γκολ του Μικιταριάν που έδωσε το προβάδισμα στην Γιουνάιτεντ.
Πλησιάζουμε το πρώτο εικοσάλεπτο σε όλα τα παιχνίδι. Μόνο σε αυτό της Γιουνάιτεντ έχουμε γκολ, με την Μάντσεστερ να προηγείται 1-0 της Άντερλεχτ.
27' ΓΚΟΛ για την Μπεσίκτας! Ο Ταλίσκα έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Λόπες για να γράψει το 1-0.
32' ΓΚΟΛ για την Άντερλεχτ! Μετά από... καραμπόλες στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, η μπάλα έφτασε στον Χάνι που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει για τους Βέλγους.
Το γκολ του Ταλίσκα που έδωσε το προβάδισμα στην Μπεσίκτας.
35' ΓΚΟΛ για την Λιόν! Ο Γκοναλόν με φοβερή μπαλιά βγάζει τετ-α-τετ τον Λακαζέτ, ο οποίος με εξαιρετική λόμπα νικάει τον Φάμπρι και ισοφαρίζει για τη Λιόν (1-1).
Ημίχρονο στα ματς. Γκενκ-Θέλτα 0-0, Σάλκε-Άγιαξ 0-0, Μπεσίκτας-Λιόν 1-1, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άντερλεχτ 1-1.
H γκολάρα του Λακαζέτ (1-1).
Ξεκίνησαν τα δεύτερα ημίχρονα των αναμετρήσεων.
53' ΓΚΟΛ για την Σάλκε! Φοβερή αντεπίθεση των Γερμανών, ο Γκορέτσκα μπήκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.
55' ΓΚΟΛ για την Σάλκε! Ο Κολάζινατς έκανε το γύρισμα και ο Μπουργκστάλερ με ωραίο τελείωμα έγραψε το 2-0 για την Σάλκε, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.
58' ΓΚΟΛ για την Μπεσίκτας! Ο Ταλίσκα σκοράρει ξανά -αυτή τη φορά με κεφαλιά-, κάνει το 2-1 για την Μπεσίκτας και ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.
63' ΓΚΟΛ για την Θέλτα! Ο Σίστο κάνει την ατομική προσπάθεια, πιάνει φοβερό σουτ έξω από την περιοχή και πετυχαίνει ένα φανταστικό γκολ!
67' ΓΚΟΛ για την Γκενκ!Το ένα λάθος μετά το άλλο στην άμυνα της Θέλτα, ο Τροσάρ έκλεψε την μπάλα και με ωραίο πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1.
Οδεύουμε προς το τελευταίο τέταρτο των παιχνιδιών. Γκενκ-Θέλτα 1-1, Σάλκε-Άγιαξ 2-0, Μπεσίκτας-Λιόν 2-1, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άντερλεχτ 1-1.
80' Με δέκα παίκτες συνεχίζει ο Άγιαξ, καθώς ο Φέλτμαν αντίκρισε σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Καθυστερήσεις σε όλα τα ματς.
91' Δοκάρι για τη Λιόν με τον Λακαζέτ!
Τέλος στα τρία από τα τέσσερα ματς. Στην παράταση οδηγούνται τα Γιουνάιτεντ-Άντερλεχτ 1-1, Μπεσίκτας-Λιόν 2-1 και Σάλκε-Άγιαξ 2-0.
Μόνο το Γκενκ-Θέλτα δεν έχει λήξει. Παραμένει το 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες, ενάμιση λεπτό καθυστερήσεις ακόμη.
Τέλος και στο Βέλγιο. Γκενκ-Θέλτα 1-1 και η Θέλτα είναι στα ημιτελικά του Europa League!
Ξεκίνησε η παράταση σε όλα τα ματς.
101' ΓΚΟΛ για την Σάλκε! Ο Καλιτζούρι με κεφαλιά γράφει το 3-0 και η Σάλκε πάει να πάρει μια απίθανη πρόκριση!
Τέλος στο πρώτο μέρος της παράτασης σε όλα τα ματς. Γιουνάιτεντ-Άντερλεχτ 1-1, Μπεσίκτας-Λιόν 2-1 και Σάλκε-Άγιαξ 3-0.
Μόνο το Σάλκε-Άγιαξ δεν μπορεί να πάει πλέον στα πέναλτι!
Ξεκίνησε η δεύτερη παράταση στο Μπεσίκτας-Λιόν και στο Γιουνάιτεντ-Άντερλεχτ.
107' ΓΚΟΛ για την Γιουνάιτεντ! Ο Ράσφορντ έκανε φοβερή προσποίηση και σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και γράφει το 2-1 για την ομάδα του Μουρίνιο.
Έχει ξεκινήσει η δεύτερη παράταση και στο Σάλκε-Άγιαξ.
111' ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ! Ο Βίργεβερ σκοράρει με... κόντρα και μειώνει σε 3-1! Πλέον ο Άγιαξ περνάει και η Σάλκε μένει εκτός, εφόσον δεν πετύχει ένα ακόμη τέρμα.
Τέλος στο Γιουνάιτεντ-Άντερλεχτ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε 2-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League!
120' ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ! Ο Γιουνές με ωραίο σουτ σκοράρει και γράφει το 3-2. Πλέον ο Άγιαξ δεν μπορεί να αποκλειστεί, θα είναι στα ημιτελικά και η Σάλκε πάει... σπίτι της!
Τέλος στο Μπεσίκτας-Λιόν 2-1 το σκορ και έχουμε πέναλτι!
Τέλος και στη Γερμανία, Σάλκε-Άγιαξ 3-2 και ο Άγιαξ είναι στα ημιτελικά!
Όλα είναι έτοιμα για τα πέναλτι στο Μπεσίκτας-Λιόν!
1-0 με ωραία εκτέλεση του Μπάμπελ, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο και ψηλά.
1-1 με τον Φεκίρ, ο οποίος έστειλε την μπάλα αριστερά και τον Φάμπρι δεξιά.
2-1 με τον Τοσούν, ο οποίος σούταρε δυνατά και συρτά στη δεξιά γωνία του Λόπες, που έπεσε σωστά.
2-2 με τον Τολισό! Και εκείνος στη δεξιά γωνία, χωρίς μεγάλη ταχύτητα, με τον Φάμπρι να πέφτει σωστά, αλλά να αργεί.
3-2 με τον Χάτσινσον! Η μπάλα ψηλά και να χτυπά στο δεξί δοκάρι και τον Λόπες να πέφτει αριστερά.
3-3 με τον Γκεζάλ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο αριστερό «Γ»!
4-3 με τον Αρσλάν, ο οποίος σούταρε δυνατά και συρτά στη δεξιά γωνία του Λόπες, ο οποίος έπεσε από την άλλη μεριά.
4-4 με δυνατό πέναλτι του Ρίμπους στα αριστερά, με τον Φάμπρι να πέφτει σωστά, αλλά να μην μπορεί να διώξει.
5-4 με τον Ταλίσκα, ο οποίος σούταρε δυνατά στη δεξιά γωνία του Λόπες, ο οποίος δεν μπορούσε να διώξει.
5-5 με τον Βαλμπουενά, ο οποίος σούταρε ψηλά και δεξιά.
6-5 με τον Ιζάλ, ο οποίος στέλνει την αντίθετη γωνία τον Λόπες.
6-6 με τον Ντιακαμπί, που έστειλε ψηλά την μπάλα.
Όλες οι εκτελέσεις μέχρι στιγμής είναι άψογες!
Χάνει το πέναλτι ο Τόσιτς, καθώς ο Λόπες έδιωξε στη δεξιά του γωνία!
Άουτ το πέναλτι του Ζαλέ και παραμένει το 6-6!
Νέα απόκρουση του Λόπες στην εκτέλεση του Μίτροβιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα αριστερά!
6-7 με τον Γκοναλόοοοοοοοοοοοοοοοννννννννννννν!
Ο αρχηγός της Λιόν έστειλε την μπάλα δεξιά, ο Φάμπρι έπεσε αριστερά και έτσι οι «λιονέ» προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Europa League!
Έτσι, οι τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά είναι οι Λιόν, Άγιαξ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Θέλτα!