Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-2

Χτυπώντας στο τέλος και έχοντας πρωταγωνιστή ξανά τον Αραούχο, η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 του Λεβαδειακού στη Βοιωτία και σφραγίζοντας τον υποβιβασμό του, κλείδωσε οριστικά την είσοδο στα πλέι οφ.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι του Λεβαδειακού με την ΑΕΚ για την 29η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας...
Σε ένα από τα λίγα ματς που έχουν αμφίπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι Βοιωτοί και η "Ένωση" ψάχνουν διαφορετικά πράγματα σήμερα στο γήπεδο.
Οι μεν γηπεδούχοι λοιπόν παίζουν τα ρέστα τους για την παραμονή στην κατηγορία. Διότι αφενός είναι μονόδρομος η νίκη για να εξακολουθούν να ελπίζουν, αφετέρου χρειάζονται και απώλειες των Ηρακλή (φιλοξενεί τον Παναιτωλικό) ή ΑΕΛ (υποδέχεται την Ξάνθη) για να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη.
Παράλληλα όμως σε περίπτωση ήττας, κινδυνεύουν με το χειρότερο δυνατό σενάριο για εκείνους, να υποβιβαστούν δηλαδή από σήμερα στη Football League.
Την ίδια ώρα η ΑΕΚ θα επιδιώξει επίσης τη νίκη, αφού χρειάζεται δυο πόντους ακόμα για να κλειδώσει τη συμμετοχή της στα πλέι οφ. Κάτι που μπορεί πάντως να συμβεί και από σήμερα, αν φέρει καλύτερο ή ίδιο αποτέλεσμα με την Ξάνθη (που παίζει στη Λάρισα).
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Βράνιες, Βινίσιους, Γαλανόπουλος, Γιόχανσον, Βάργκας, Μπακασέτας, Αραβίδης, Πέκχαρτ
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Φαράντος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Ουόν, Μεντί, Νιασέ, Καραχάλιος, Καραμπουέ, Σουμπίνιο, Λάτσι, Σίλβα
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Μοσχονάς, Μαχαίρας, Ζεζίνιο, Καλτσάς, Κουλιμπαλί, Βούρος, Σένκα.
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Ανέστης, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Μπακάκης, Χριστοδουλόπουλος, Αλμέιδα, Αραούχο.
Πέραν του αγωνιστικού βέβαια, η ΑΕΚ έχει κι άλλα κίνητρα για να πάρει σήμερα τη νίκη, καθώς κανένας στις τάξεις της δεν έχει ξεχάσει τις δηλώσεις του Γιάννη Κομπότη την περίοδο που η ίδια μαχόταν για την παραμονή της και τελικά υποβιβάστηκε.
Όσο για το σχήμα της ΑΕΚ (που έχει σήμερα πολλές αλλαγές λόγω rotation του Μανόλο Χιμένεθ) θα διαμορφωθεί ως εξής: Εικόνα live21961424/56882.jpg
1': Έναρξη του αγώνα.
2': Ο Σίλβα έφυγε στην πλάτη της άμυνας καταδιωκόμενος από τον Βράνιες και έπειτα από μαρκάρισμα του Βόσνιου έπεσε στο έδαφος. Παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για φάουλ και κόκκινη, στο ριπλέι φαίνεται ο αμυντικός της ΑΕΚ να μη χρησιμοποιεί το χέρι για να βγάλει εκτός πορείας τον παίκτη του Λεβαδειακού.
5': Από κεφαλιά-πάσα του Αραβίδη, ο Πέκχαρτ κοντρολάρει και βγαίνει φάτσα με τον Ναμάσκο, αλλά ο διαιτητής δίνει φάουλ για χέρι. Στο ριπλέι της φάσης δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο αν ο Τσέχος στόπαρε την μπάλα αντι-κανονικά.
8': Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό!
Μετά από σέντρα που έγινε από αριστερά, ο Καραμπουέ έπιασε απευθείας σουτ -μέσα από την περιοχή και δεξιά- αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το απέναντι δοκάρι!
13': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Γαλανόπουλος κάνει ωραία ατομική ενέργεια από τον άξονα και φτάνει ως το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά το σουτ που κάνει από 'κει περνάει πάνω από την εστία του Ναμάσκο.
18': Έχει βελτιώσει την κυκλοφορία της μπάλας στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ και δείχνει διατεθειμένη να πάρει τον έλεγχο του αγώνα.
19': Έπειτα από μια μονομαχία του με τον Νιασέ (στην οποία ο παίκτης του Λεβαδειακού τον βρήκε στο πρόσωπο) ο Μπακασέτας έμεινε πεσμένος για κάποια δευτερόλεπτα στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλο που σηκώθηκε για ζέσταμα ο Χριστοδουλόπουλος, ο νεαρός άσος συνήλθε και θα συνεχίσει.
23': Οι πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα δείχνουν να έχουν επηρεάσει την ΑΕΚ, που έχει φανερό πρόβλημα ομοιογένειας.
Στο άλλο παιχνίδι που ενδιαφέρει βαθμολογικά τις δυο ομάδες, η ΑΕΛ προηγείται 1-0 της Ξάνθης. Θυμίζεται ότι οι "βυσσινί" απέχουν δυο πόντους από τον Λεβαδειακό (ευνοούμενοι και στην ισοβαθμία), ενώ η ΑΕΚ σε περίπτωση που φέρει καλύτερο ή ίδιο αποτέλεσμα με τους Θρακιώτες εξασφαλίζει από σήμερα την είσοδο στα πλέι οφ.
25': Ο Βάργκας εκτελεί απευθείας ένα φάουλ -λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Ναμάσκο.
28': Ο Σουμπίνιο εκτελεί με δύναμη ένα φάουλ από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Μπάρκα.
Ευχάριστα νέα για τον Λεβαδειακό από το Καυταντζόγλειο. Ο Παναιτωλικός προηγείται 1-0 του Ηρακλή, που απέχει δυο πόντους από τους Βοιωτούς (και υστερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας μαζί τους).
34': Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό!
Νέα εκτέλεση φάουλ από τον Σουμπίνιο, με την μπάλα από το χτύπημά του έξω από την περιοχή να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα.
36': Επικίνδυνη σέντρα του Μπακασέτα από δεξιά για τον Αραβίδη, αλλά ο Μουλόπουλος προλαβαίνει να διώξει σε κόρνερ.
43': Αναταραχή στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Σουμπίνιο να ευνοείται αρχικά από τις κόντρες, αλλά τον Γαλανόπουλο να καταφέρνει τελικά να απομακρύνει τον κίνδυνο.
45': Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
50': Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό!
Γρήγορη και πλασαριστή εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο πιάνει στον ύπνο την άμυνα της ΑΕΚ, αλλά ο Καραμπουέ δεν κάνει καλά το σουτ απέναντι από τον Μπάρκα και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ μπλοκάρει.
51': Ο Βάργκας δοκιμάζει ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του του Ναμάσκο.
52': Νέα ευκαιρία για τον Λεβαδειακό!
Ο Σίλβα μπαίνει μόνος του από δεξιά στην περιοχή της ΑΕΚ, ωστόσο ο Βράνιες προλαβαίνει να τον μαρκάρει και με την πίεσή του να τον αναγκάσει να κάνει κακό σουτ απέναντι από τον Μπάρκα! Στην εξέλιξη της φάσης ο Λάτσι σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας της "Ένωσης" μπλόκαρε.
54': Εκτέλεση φάουλ του Βάργκας -έξω από την περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία.
56': Ο Γιόχανσον δοκιμάζει ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά δεν είναι καλό και φεύγει αρκετά άουτ.
60': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Γιόχανσον έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ναμάσκο έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ! Η καλύτερη φάση της ΑΕΚ στο ματς μέχρι τώρα.
61' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Μπακασέτα ο Χριστοδουλόπουλος.
64': Φωνάζει για πέναλτι η ΑΕΚ, καθώς σε μια εκτέλεση κόρνερ προηγουμένως ο Πέκχαρτ έπεσε από μαρκάρισμα του Μεντί. Έπρεπε να δοθεί παράβαση, αφού ο αμυντικός του Λεβαδειακού τράβηξε από τη φανέλα τον Τσέχο.
67' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Αλμέιδα μπαίνει στη θέση του Πέκχαρτ.
69' - Αλλαγή για τον Λεβαδειακό
Ο Λάτσι δίνει τη θέση του στον Μαχαίρα.
70': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Βινίσιους κινήθηκε παράλληλα με την περιοχή και απέφυγε δυο αντιπάλους, αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό και έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι.
73': Τεράστια ευκαιρία για τον Λεβαδειακό!
Σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Νιασέ φεύγει ολομόναχος προς την εστία της ΑΕΚ, φτάνει απέναντι στον Μπάρκα, αλλά το πλασέ που κάνει στο τετ-α-τετ φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι!
75' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Αραούχο στη θέση του Αραβίδη.
76': Σε ένα φαινομενικά εύκολο γέμισμα του Χριστοδουλόπουλου, ο Ναμάσκο έδειξε να αιφνιδιάζεται και καλού-κακού πέταξε την μπάλα σε κόρνερ.
80': Έχει ανεβάσει την πίεσή της η ΑΕΚ και δείχνει να κυνηγά πιο ζωηρά το γκολ στα τελευταία λεπτά.
81': Ζητάει πέναλτι ο Λεβαδειακός! Σε μια μονομαχία του Μεντί με τον Βράνιες -κι ενώ ο επιθετικός του Λεβαδειακού φάνηκε να κάνει επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης- η μπάλα έδειξε να χτυπά ακούσια στο χέρι του αμυντικού της ΑΕΚ ενώ ήταν πεσμένος.
82' - Κίτρινες κάρτες για τον Λεβαδειακό
Τις βλέπουν οι Σίλβα και Μεντί.
Μαύρα μαντάτα από το Καυταντζόγλειο για τον Λεβαδειακό. Ο Ηρακλής γύρισε το ματς με τον Παναιτωλικό (2-1) και δεδομένου ότι η ΑΕΛ προηγείται επίσης της Ξάνθης (1-0), με αυτά τα αποτελέσματα οι Βοιωτοί υποβιβάζονται από σήμερα.
87' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Χριστοδουλόπουλος βγάζει κάθετη μπαλιά στον Αραούχο κι εκείνος με πανέμορφο τσίμπημα της μπάλας προ του Ναμάσκο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
90': Έξι λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+1': Ο Νιασέ έπιασε ένα γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Μπάρκα.
90'+5' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από γύρισμα του Αραούχο από δεξιά και αλλεπάλληλες κόντρες, ο Ναμάσκο απέκρουσε πάνω στον Μουλόπουλο που άθελά του χρίστηκε σκόρερ για το 0-2.
90'+6': Η λήξη του αγώνα.