Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα

18:19
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος!
18:32
Ο Ολυμπιακός με έναν βαθμό εξασφαλίζει θεωρητικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Και λέμε θεωρητικά καθώς εκκρεμεί η απόφαση της πειθαρχικής επιτροπής για τα επεισόδια στο ματς του Κυπέλλου με την ΑΕΚ, η οποία μπορεί να αποφέρει αφαίρεση ακόμη και έξι βαθμών.
18:36
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Ξεκινάμε από τους γηπεδούχους.
18:37
Ολυμπιακός (Tάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Μαρτίνς, Μάριν, Φορτούνης, Σεμπά, Ανσαριφάρντ.
18:38
Στον πάγκο είναι οι Λεάλι, Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Τσόρι, Ελιουνούσι, Καμπιάσο, Ανδρούτσος
18:39
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Κούτρης, Μπέριος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης, Γαρουφαλιάς, Κοροβέσης, Νικολιάς, Βιδάλ, Γιάκος.
18:39
Στον πάγκο είναι οι Περιστερίδης, Καρανίκας, Μαυροπάνος, Ναδάλες, Μαμπουλού και Μασούρας.
18:42
Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (ΕΠΣ Λάρισας).
18:42
Βοηθοί: Δημήτριος Γκάγκας (ΕΠΣ Λάρισας), Δήμος Αναστόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας).
18:43
Τέταρτος: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας).
18:46
18:50
Περίπου δέκα λεπτά ακόμη για τη σέντρα.
18:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με τη διαιτητική τριάδα.
18:59
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:01
Σε παθητικό ρόλο από το ξεκίνημα του ματς ο ΠΑΣ, που ψάχνει την κόντρα-επίθεση. Έχει τον έλεγχο εξ αρχής ο Ολυμπιακός και θέλει το γρήγορο γκολ.
19:02
3' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από σύγχυση στα καρέ του ΠΑΣ, ο Πασχαλάκης έκανε κακή έξοδο και ο Φορτούνης υπό πίεση με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
19:06
7' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
19:11
12' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Ανσαριφάρντ από τον β' βοηθό.
19:13
15' Ο Κοροβέσης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Φιγκέιρας και πέρασε κόρνερ.
19:16
Στο 14ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε τράβηγμα του Κοζορώνη στον Ρέτσο. «Παίζετε» έδειξε ο διαιτητής.
19:19
20' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φιγκέιρας μπήκε ταχύτατα στην περιοχή και έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, ο Σεμπά έπιασε το σουτ αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε.
19:19
21' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
19:20
Ο Σεμπά έκανε τη σέντρα, ο Πασχαλάκης έδιωξε προσωρινά αλλά ο Μάριν πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό σουτ έκανε το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους».
19:22
24' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
19:23
Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιάκος έχασε τον Ντα Κόστα, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 2-0 για τον Ολυμπιακό.
19:23
Να πούμε ότι την ίδια ώρα, ο ΠΑΟΚ προηγείται 2-0 του Πλατανιά στην Κρήτη.
19:25
26' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Ρέτσο.
19:27
29' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
19:28
Ο Φορτούνης εκτέλεσε με πάσα προς τον Σεμπά το φάουλ, αυτός έκανε ωραία προσποίηση και σουτ, ο Πασχαλάκης προσπάθησε να διώξει με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να στρώνεται στον Ντε λα Μπέγια που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.
19:29
Τρία γκολ σε οκτώ λεπτά από τον Ολυμπιακό, που έχει μετατρέψει το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο.
19:29
31' Φαλτσαριστό πλασέ του Φιγκέιρας, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.
19:30
32' Κίτρινη κάρτα στον Μπέριο.
19:31
33' Φοβερή επέμβαση του Πασχαλάκη σε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη!
19:33
34' Φανταστική μπαλιά του Μάριν στον Μαρτίνς, αυτός έκανε το κοντρόλ και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
19:37
Ο Ρομαό ανέτρεψε τον Κοροβέση λίγο έξω από την περιοχή, ωστόσο το φάουλ υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα δεν δόθηκε στο 37ο λεπτό.
19:41
42' Ωραία μπαλιά του Ντα Κόστα στον Ανσαριφάρντ, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε.
19:44
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός έχει μετατρέψει σε παράσταση για έναν ρόλο το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα καθώς προηγείται με 3-0. Μάριν, Ντα Κόστα και Ντε λα Μπέγια οι σκόρερ των τερμάτων, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κι άλλα οι γηπεδούχοι που είχαν πάρα πολλές ευκαιρίες.
20:00
Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Τσόρι αντί Φορτούνη και Ελιουνούσι αντί Μάριν.
20:00
Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μαμπουλού αντί Βιδάλ.
20:01
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
20:06
51' Εκτέλεση φάουλ του Τσόρι, έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.
20:16
60' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Πασχαλάκη να διώχνει εντυπωσιακά.
20:18
Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ντα Κόστα καθώς έχει τραυματιστεί.
20:19
64' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Καμπιάσο αντί Ντα Κόστα.
20:22
67' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ναδάλες αντί Κοζορώνη.
20:27
71' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
20:28
Φοβερή ομαδική προσπάθεια του Ολυμπιακού, ο Ελιουνούσι έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Ντε λα Μπέγια με πλασέ σε κενή εστία, έγραψε το 4-0.
20:30
75' Σουτ του Μπέριου, έδιωξε ο Καπίνο.
20:31
Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Κοροβέση.
20:35
Ένα δεκάλεπτο ακόμη στο ματς, ο Ολυμπιακός κερδίζει 4-0 τον ΠΑΣ.
20:37
81' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Μιχαήλ με τον διαιτητή να θεωρεί ότι έκανε χέρι.
20:37
82' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι εκτέλεσε το πέναλτι, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία και έγραψε το 5-0.
20:38
Την ώρα του πέναλτι, οι οπαδοί του Ολυμπιακού φώναζαν «έξω, έξω», θέλοντας να διαμαρτυρηθούν για τα πέναλτι που θεωρούν ότι δεν τους έχουν δοθεί τη φετινή σεζόν.
20:41
85' Σουτ του Κοροβέση, έδιωξε ο Καπίνο.
20:43
87' Σουτ του Ανσαριφάρντ, η μπάλα λίγο άουτ.
20:44
89' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Καρανίκας αντί Νικολιά.
20:49
Τέλος στο ματς. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-0 του ΠΑΣ και μαθηματικά είναι πρωταθλητής. Ωστόσο, θα περιμένει την απόφαση του δικαστηρίου!