Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός

Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη.
Οι πράσινοι χάνουν με 2-0 στη σειρά και το έργο τους για πρόκριση στο Final-4 έχει μετατραπεί σε κάτι παραπάνω από «βουνό».
Η ιστορία και τα έξι αστέρια του επιτάσσουν μάχη μέχρι τέλους. Και όπου τον βγάλει...
Τα πράγματα, βέβαια, δεν είναι καθόλου εύκολα. Πέραν του ότι η Φενέρ δείχνει να ξαναβρίσκει τον εαυτό της (τώρα που δεν έχει και απουσίες), πέραν του ότι ο Παναθηναϊκός γενικά φέτος... δεν το έχει μακριά από το ΟΑΚΑ, καλείται να «αντιμετωπίσει» και τους περίπου 13.000 Τούρκους που θα είναι στις εξέδρες και έχουν ήδη δημιουργήσει κολασμένη ατμόσφαιρα.
Αν ο Εξάστερος καταφέρει να μείνει ζωντανός και να μειώσει τη σειρά, τότε θα ακολουθήσει και τέταρτο παιχνίδι την προσεχή Πέμπτη.
Δέκα λεπτά απομένουν για τζάμπολ στην Ulker Sports Arena.
Ούτε ο Καλάθης βρίσκει στόχο από μέση απόσταση
5-0 καλάθι και φάουλ του Βέσελι. Βρέθηκε με τον Καλάθη στο low post και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να τον σταματήσει
6-0 μέσα και η βολή (2')
6-2 σκοράρει με προσωπική προσπάθεια ο Τζέιμς (δεν γυρίζει, πάντως, σχεδόν καθόλου η μπάλα στην πράσινη επίθεση)
8-2 από τα 6 μέτρα σκοράρει ο Ντατόμε
8-4 σκοράρει από τη γωνία με τον Σίνγκλετον να πατάει τη γραμμή
Αστοχεί για τρεις ο Μπογκντάνοβιτς, κατοχή για το τριφύλλι (4')
Νέο σόλο του Τζέιμς, εντυπωσιακή τάπα του Βέσελι που έκρυψε τον ήλιο στον Αμερικανό του τριφυλλιού
4.2'' για την πράσινη επίθεση
Μίνι διακοπή στην αναμέτρηση, οι διαιτητές ελέγχουν το χρονόμετρο. Τελικώς 4.9'' στη διάθεση του Παναθηναϊκού
Χαμηλό το τρίποντο του Σίνγκλετον στην εκπνοή της επίθεσης από την κορυφή
11-4 τρίποντο του Σλούκα
11-7 τρίποντο του Καλάθη από την κορυφή!
11-9 νέο καλάθι του Καλάθη στον αιφνιδιασμό, μετά από κλέψιμο του Γκιστ!
11-12 τρίποντο Ρίβερς, μπροστά ο Παναθηναϊκός!
Άτσαλο τελείωμα του Βέσελι από κοντά μετά και την καλή άμυνα του Σίνγκλετον
Χάνει φόλοου κάρφωμα ο Γκιστ (3:30' πριν το τέλος)
13-12 δεν είχε ισορροπία η πράσινη άμυνα και σκοράρει ο Κάλινιτς
Κακό σουτ του Τζέιμς στην εκπνοή της επίθεσης, αλλά ο Ούντο κάνει φάουλ στον Σίνγκλετον, πάνω στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και η κατοχή μένει για το τριφύλλι
Βολές για τον Ρίβερς μετά το φάουλ του Κάλινιτς.
13-13 με 1/2 του Ρίβερς (7')
14-13 με 1/2 βολές του Κάλινιτς τώρα
14-15 σκοράρει από κοντά ο... πεισματάρης Σίνγκλετον
17-15 τρίποντο του Ντίξον από τη γωνία, ωραία επίθεση για την Φενέρ
17-17 απαντάει ο Σίνγκλετον παρά το ότι είχε μπροστά του τα υψωμένα χέρια του Βέσελι
Δεύτερο προσωπικό φάουλ του Τζέιμς, δύο βολές για τον Ντίξον, 1:24' πριν το τέλος της περιόδου.
18-17 βάζει μόνο την μία βολή ο Ντίξον.
Αστοχεί από την κορυφή, αν και αφύλαχτος ο Σίνγκλετον
Κακό σουτ του Άντιτς, δεν βρίσκει... καθόλου στόχο από τα 6.75
"Δοκάρι" βρίσκει από μακριά ο Ρίβερς, το ίδιο και ο Άντιτς στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.
Η Φενέρ προηγείται 18-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να πατάει καλά ως τώρα.
18-20 τρίποντο του Φελντέιν!
18-22 Φελντέιν στον αιφνιδιασμό με λέι-απ, τάιμ-άουτ ο Ομπράντοβιτς.
Λάθος πάσα του Μπογκντάνοβιτς, του έχει... πειράξει το μυαλό το τριφύλλι και ο Σέρβος είναι στο μηδέν απόψε.
Άστοχος από τα 6,75 ο Σίνγκλετον
Ο Σίνγκλετον «τρώει» την προσποίηση από τον Ούντο και δίνει δύο βολές στον αντίπαλό του.
20-22 βάζει και τις δύο βολές ο Ούντο
8 λεπτά για ημίχρονο στην Πόλη.
Λάθος πάσα του Τζέιμς και νέα κατοχή για την Φενέρμπαχτσε
23-22 τρελό τρίποντο του Ντίξον που βάζει... φωτιά στο γήπεδο
Νέα λάθος πάσα, αυτή τη φορά του Φελντέιν
Ευτυχώς αστοχεί ο Σλούκας και νέα πράσινη επίθεση
Με Τζέιμς, Φελντέιν, Μπουρούση, Γκάμπριελ και Ρίβερς στο παρκέ ο Εξάστερος. 7:25' για ημίχρονο
Δεν βρίσκει στόχο από τα 6,75 ο Φελντέιν
Έχει παρασυρθεί στις τελευταίες επιθέσεις ο Παναθηναϊκός.
Άστοχος για ακόμα μια φορά ο Άντιτς από τα 5.5 μέτρα.
23-24 ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κάρφωμα του Γκάμπριελ!
25-24 φόλοου του Ούντο μετά από άστοχο λέι-απ του Σλούκα
25-26 εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζέιμς!
27-26 με 2/2 βολές του Βέσελι, 5:30' πριν βγει το ημίχρονο
Αστοχεί για τρεις ο Καλάθης, κακή επιλογή εδώ το σουτ από τον αρχηγό του τριφυλλιού
29-26 με 2/2 βολές του Ούντο
Αστοχεί για τρεις ο Τζέιμς, παρά το ότι τελευταία στιγμή προσποιήθηκε και απέφυγε το μαρκάρισμα του Βέσελι
32-26 στο +6 η Φενέρ με τρίποντο του Νάναλι από τη γωνία. Δεν επέστρεψαν γρήγορα οι πράσινοι
4:30' για το τέλος του πρώτου μέρους, μετά το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Πασκουάλ
Ούτε τώρα βρίσκει στόχο από τα 6,75 ο Καλάθης...
32-28 επιθετικό ριμπάουντ του Γκιστ και καλάθι του ίδιου
33-28 με 1/2 βολές του Βέσελι (17')
Με τρία δευτερόλεπτα στη ρακέτα της Φενέρ χρεώθηκε ο Σίνγκλετον. Έχει σαφές επιθετικό πρόβλημα στο δεύτερο δεκάλεπτο το τριφύλλι
35-28 με νέες βολές για την Φενέρμπαχτσε, αυτή τη φορά δια χειρός Ντατόμε
Την... παρακυκλοφόρησε την μπάλα ο Παναθηναϊκός και τελικώς αυτή έμεινε στα χέρια του Γκιστ.
Βρίσκει σίδερο το τρίποντο του Σλούκα, στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους
Δύσκολο σουτ του Ρίβερς δίχως ισορροπία, δεν βρίσκει στόχο.
Δεν δίνεται φάουλ στον Τζέιμς που έφυγε στον αιφνιδιασμό και παραλίγο να πετύχει ένα... τρελό λέι-απ καθώς έπεφτε στο παρκέ
Μεταφορά της μπάλας από τον Σλούκα και κατοχή για τον Εξάστερο.
Χαμηλό το hook του Γκιστ από κοντά, ούτε τώρα βάζει καλάθι ο Παναθηναϊκός..
37-28 ωραία προσπάθεια και καλάθι του Κάλινιτς
37-30 επιτέλους καλάθι για το τριφύλλι, με μπάσιμο του Τζέιμς
19'' απομένουν για τη λήξη του πρώτου μέρους, όλα για χάρη της Φενέρ μετά το τάιμ-άουτ.
Στο 14' ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 25-26, ωστόσο έκτοτε το επιμέρους σκορ είναι 12-4 και κάπως έτσι η Φενέρ ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης.
Ο Ρίβερς βγάζει την άμυνα πάνω στον Ούντο, ο Παναθηναϊκός δεν δέχεται καλάθι και το πρώτο μέρος ολοκληρώνεται με το 37-30 υπέρ της Φενέρ
Η ομάδα του Πασκουάλ έχει κρατήσει στο 0 τον Μπογκντάνοβιτς (έχει και 3 λάθη), ωστόσο χάνει με επτά πόντους, λόγω των προβλημάτων που βγάζει επιθετικά. Από 6 πόντους έχουν για το τριφύλλι οι Σίνγκλετον-Τζέιμς (3/8 αμφότεροι), 5 ο Φελντέιν κι άλλους τόσους ο Καλάθης (2/7 σουτ)
Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο. Με Τζέιμς, Παππά (πρώτη του εμφάνιση για σήμερα), Σίνγκλετον, Ρίβερς και Γκιστ ο Παναθηναϊκός
40-30 με το... καλημέρα τρίποντο του Ντατόμε που βρήκε τον ελάχιστο χώρο που χρειαζόταν
40-33 απαντάει ο Ρίβερς από τα 6,75!
42-33 πρώτο καλάθι απόψε από τον Μπογκντάνοβιτς
Δεν μπορεί να καρφώσει ο Γκιστ
Ωραία άμυνα του Παππά μπροστά από τον Βέσελι, κέρδος η κατοχή για το τριφύλλι
Άτυχος ο Τζέιμς, μπαίνει και βγαίνει η μπάλα από το διχτάκι...
44-33 στο +11 με Ντατόμε η Φενέρ, που κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα
44-34 με 1/2 βολές του Σίνγκλετον (23')
Αστοχεί για τρεις ο Μπογκντάνοβιτς, ευκαιρία να μειώσει κι άλλο ο Παναθηναϊκός
Κόλλησε ξανά η πράσινη επίθεση και τελικώς άστοχησε σε δύσκολη προσπάθεια ο Τζέιμς
44-36 σκοράρει από κοντά ο Σίνγκλετον μετά από λάθος της Φενέρ
Άτυχος και εδώ ο Παναθηναϊκός, μπαίνει και βγαίνει η μπάλα σε ελεύθερο τρίποντο του Σίνγκλετον
Νέα κατοχή για τον Παναθηναϊκό που παίζει σκληρά στα μετόπισθεν και παλεύει με όλες του τις δυνάμεις. Πέντε λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.
Νέα δύσκολη και βιαστική επιλογή του Τζέιμς, δεν μπορεί να σκοράρει με λέι-απ
Δύο βολές κερδίζει τώρα από τον Σίνγκλετον ο Ούντο
Χάνει και τις δύο ο άσος της Φενέρ!
Ο Ρίβερς ευστοχεί για τρεις, αλλά ο Λαμόνικα χρεώνει με επιθετικό φάουλ πάνω στο σκριν τον Γκιστ
Επιθετικό φάουλ του Ούντο τώρα, πάλι πάνω στο σκρριν
Δεν μπορεί να σκοράρει από τα 5.5 μέτρα ο Σίνγκλετον
Δύο βολές κερδίζει ο Παππάς στον αιφνιδιασμό. 3:33' για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου
44-37 βάζει μόνο την μία ο Έλληνας γκαρντ.
Όσο και να προσπαθεί στην άμυνα, όσο και να κρατά χαμηλά στο σκορ την Φενέρ, εντούτοις στην επίθεση ο Παναθηναϊκός... δεν υπάρχει και ως εκ τούτου δεν μπορεί να πλησιάσει
47-37 στο +10 ξανά οι Τούρκοι με τρίποντο Μπογκντάνοβιτς
Ακόμα μία λάθος επίθεση για το τριφύλλι
Δεν μπορούν να συνεργαστούν Μπογκντάνοβιτς-Κάλινιτς και νέα κατοχή για τον Παναθηναϊκό
47-40 με βολή του Γκιστ και φόλοου του Καλάθη
49-40 λέι-απ του Ούντο
Ο Τζέιμς "πετάει" ακόμα μία επίθεση, άστοχο το τρίποντό του
51-40 καλάθι και φάουλ (από τον Γκάμπριελ) του Σλούκα.
52-40 βάζει και τη συμπληρωματική βολή ο Σλούκας
52-42 με δύο βολές του Ρίβερς
Δεν μετράει το τρίποντο του Νάναλι στην εκπνοή της τρίτης περιόδου. 52-42 το σκορ στο 30'. Για να δούμε...
Τάιμ-άουτ από τον Πασκουάλ
7'05'' για τη λήξη
63-44 με τρίποντο του Ντίξον
63-46 με λέι-απ του Ρίβερς
Φάουλ του Ρίβερς στον Νάναλι στην προσπάθεια για τρίποντο
66-46 με 3/3 από τον Νάναλι
5'00'' για τη λήξη
69-46 με τρίποντη βόμβα του Ντίξον
Βολές για τον Σίνγκλετον
69-49 με 3/3 από τον Σίνγκλετον
Τάιμ-άουτ
4'10'' για τη λήξη με τον Παναθηναϊκό να κλέβει την μπάλα
72-49 με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς από το... σπίτι του.
79-61 με τρίποντο του Νάναλι
Αυτό είναι και το τελικό σκορ. 79-61 η Φενέρ διαλύει στην δ' περίοδο τον Παναθηναϊκό και παίρνει την πρόκριση για το Final 4 με 3-0 νίκες επί των πρασίνων