Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ.
19:10
Ντέρμπι των δύο ομάδων στη Λεωφόρο για την 4η αγωνιστική των πλέι-οφ της Σούπερ Λίγκας.
19:10
Δεύτερη συνάντηση μέσα σε λίγες μέρες, αφού την περασμένη Κυριακή η Ένωση είχε επικρατήσει στο ΟΑΚΑ 1-0 χάρη σε τέρμα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 85' με όμορφο σουτ λίγο έξω από την περιοχή.
19:51
Σε εξέλιξη βρίσκεται η άλλη αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον ΠΑΟΚ (0-1, 75’)
19:51
19:53
Και οι δύο ομάδες «καίγονται» για βαθμούς σήμερα.
19:56
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
19:57
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μολέδο, Μαρινάκης, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λουντ, Χατζηγιοβάνης, Κλωναρίδης, Λέτο
19:57
Στον πάγκο: Στιλ, Ευαγγέλου, Πίσπας, Βλαχοδήμος, Μολίνς, Μέστο, Ρέις
19:58
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης σήμερα θα έχει στην διάθεσή του τους Ο.Βλαχοδήμο, Κουρμπέλη και Λουντ. Εκτός για διαφορετικούς λόγους οι Μπεργκ, Εμποκού, Βιγιαφάνες, Κουλιμπαλί.
19:58
20:00
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Γκάλο, Ντίντακ, Αϊντάρεβιτς, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο
20:00
Στον πάγκο: Βούρας, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Μπακασέτας, Πατίτο, Αλμέιδα, Πέκχαρτ
20:01
Απρόοπτο της τελευταίας στιγμής με τον Αντρέ Σιμόες. Ο Πορτογάλος διαμαρτυρήθηκε για ενοχλήσεις, την θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Αϊντάρεβιτς, ενώ στην αποστολή μπήκε ο Πατίτο.
20:01
20:04
Oι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στο γήπεδο για το καθιερωμένο ζέσταμα.
20:05
Θέση στα επίσημα του γηπέδου πήρε πριν από λίγο και ο Τζιμπρίλ Σισέ. Ο Γάλλος αποθεώθηκε από τους φίλους του Παναθηναϊκού. Δείτε το βίντεο του sport-fm.gr
20:12
Tέλος στη Νέα Σμύρνη: Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 απέναντι στον Πανιώνιο. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ
20:20
Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα οι παίκτες και των δύο ομάδων και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
20:29
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
20:29
Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης
20:31
1' Έναρξη της αναμέτρησης
20:36
4' Η ΑΕΚ προσπαθεί να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στο μισό γήπεδο. Μέχρι στιγμής η πίεσή της αποδίδει καρπούς.
20:37
5' Παράλληλη σέντρα του Γιόχανσον (έφυγε από κανονική θέση) μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος.
20:39
7' Πρώτη φάση για τον Παναθηναϊκό. Αντεπίθεση για τους πράσινους ύστερα από λάθος του Ντίντακ, η μπάλα έφτασε στον Λουντ που έκανε ωραίο σουτ αλλά έφυγε λίγο άουτ.
20:41
9' Φάουλ του Βράνιες στον Κλωναρίδη. Θα μπορούσε να δοθεί και κάρτα αφού ο Βόσνιος χρησιμοποίησε το χέρι του για να σταματήσει τον αντίπαλό του.
20:42
11' Ο Χατζηγιοβάνης πάλεψε και κέρδισε την μονομαχία με τον Ντίντακ και δέχτηκε το θερμό χειροκρότημα της κερκίδας.
20:43
12' Έχει ανέβει ο Παναθηναϊκός. Παίρνει σιγά-σιγά ρυθμό το παιχνίδι.
20:46
15' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Λέτο.
20:46
15' Κάθε φορά που οι πράσινοι γυρνούν την μπάλα στον Βλαχοδήμο, τουλάχιστον δύο παίκτες της ΑΕΚ πλησιάζουν την μεγάλη περιοχή και πρεσάρουν.
20:48
16' Ωραία ιδέα, αλλά κακή εκτέλεση του Ζέκα, ο οποίος επιχείρησε να περάσει κάθετη σε έναν χώρο που κινούνταν αμαρκάριστοι οι Λέτο-Κλωναρίδης.
20:50
17' Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο για φάουλ στον Μολέδο. Αντίκρισε κίτρινη και ο στόπερ των πράσινων επειδή νευρίασε κι έσπρωξε τον αντίπαλό του. Σωστές και οι δύο κάρτες.
20:55
23' Ο Μάνταλος στρώνει την μπάλα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, στον Λάζαρο, που σούταρε από μακρινή απόσταση στέλνοντας την μπάλα άουτ.
20:56
24' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Σουτ του Κλωναρίδη από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Ανέστης.
20:56
***Στο ξεκίνημα της φάσης ο Αραούχο βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από αψιμαχία με τον Κουτρουμπή. Συστάσεις και στους δύο έκανε ο ρέφερι.
21:02
30' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό! Κεφαλιά του Μολέδο έπειτα από κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Ανέστη.
21:02
30' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λάζαρος άδειασε εντυπωσιακά τον Χουλτ, βγήκε απέναντι στον Βλαχοδήμο όμως πλάσαρε πάνω του. Κακή επιλογή για τον μεσοεπιθετικό της Ένωσης που θα μπορούσε να σπάσει την μπάλα και στον Αραούχο.
21:09
36' Φάουλ του Λέτο στον Βράνιες με το χέρι, ο διαιτητής το είδε και σταμάτησε σωστά τον Αργεντινό.
21:11
39' Ωραίο κόψιμο του Βράνιες στον Λουντ, πριν προλάβει να σπάσει την μπάλα στον Κλωναρίδη.
21:15
43' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γκάλο, η μπάλα πέρασε στο πίσω δοκάρι για τον Μάνταλο, ο οποίος έκανε ωραία προσποίηση αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απ' την εστία του Βλαχοδήμου.
21:16
44' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Λουντ.
21:17
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
21:18
45+1' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για φάουλ στον Κλωναρίδη. Σωστή.
21:18
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
21:18
Παραμένει το 0-0 στη Λεωφόρο ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ.
21:19
Από μία καθαρή ευκαιρία και για τις δύο ομάδες. Στο ίδιο λεπτό (30') αρχικά ο Μολέδο σημάδεψε το δοκάρι, έπειτα από κόρνερ και στη συνέχεια της φάσης ο Λάζαρος βγήκε τετ-α-τετ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βλαχοδήμο.
21:36
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
21:37
47' Σωστή υπόδειξη για οφσάιντ στον Μάνταλο
21:41
51' Τελική για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος έστρωσε στον Ντίντακ, που σούταρε με το κακό του πόδι (δεξί) κι έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.
21:44
53' Φοβερή μπαλιά του Λέτο στον Χουλτ, που βγήκε απέναντι στον Ανέστη από πλάγια θέση εκτός περιοχής. Ο Σουηδός βρέθηκε στο έδαφος κάνοντας θέατρο και είδε σωστά την κίτρινη κάρτα.
21:48
58' Αναστάτωση στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Βράνιες έδιωξε σε κόρνερ πριν φτάσει η μπάλα στον αμαρκάριστο Κουρμπέλη.
21:50
59' Ωραία μπαλιά του Μάνταλου στην πλάτη της άμυνας για τον Αραούχο, ο Χουλτ έβαλε την κόντρα και ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε.
21:51
60' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό! Ο Χατζηγιοβάνης πάει να μπει στην φάση ο Γκάλο βρίσκει την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα.
21:52
62' ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ! Ο Λέτο νίκησε τον Ανέστη.
21:54
64' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα αντί του Αϊντάρεβιτς (μακράν ο χειρότερος παίκτης του γηπέδου).
21:55
65' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Βλαχοδήμος αντί του Κλωναρίδη
21:57
67' Σωστή υπόδειξη του Βράνιες για οφσάιντ
22:01
70' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Λέτο πέρασε ο Μολίνς. Αποθεώνεται ο Αργεντινός.
22:01
71' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πατίτο αντί του Λάζαρου.
22:05
73' Διαμαρτυρήθηκε ο Αλμέιδα για ένα μαρκάρισμα του Μολέδο στην περιοχή.
22:05
75' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας αντί του Γαλανόπουλου.
22:07
77' Κίτρινη κάρτα στον Ντίντακ για διαμαρτυρία.
22:09
79' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ρέις αντί του Λουντ
22:12
82' Η ΑΕΚ δεν μπορεί να απειλήσει. Ο Παναθηναϊκός ελέγχει την κατάσταση.
22:16
86' Σουτ του Αραούχο η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.
22:20
88' Ο Αλμέιδα πήδηξε για κεφαλιά με τον Μολέδο, χτυπώντας τον Βραζιλιάνο με τον αγκώνα στο πρόσωπο. Ωστόσο, ο διαιτητής έδειξε φάουλ υπέρ της ΑΕΚ, ενώ ήταν φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού και κόκκινη κάρτα για τον επιθετικό της ΑΕΚ.
22:21
Έχει ματώσει ο Μολέδο και βγαίνει από τον αγωνιστικό χώρο για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
22:21
Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.
22:23
Επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ο Μολέδο. Τρία λεπτά ακόμη για το φινάλε.
22:25
90'+5' Ο Αραούχο μπαίνει ολομόναχος από τα αριστερά στην περιοχή, αλλά κάνει κάκιστο γύρισμα και ενώ περίμεναν δύο παίκτες του.
22:25
90'+5' Κίτρινη κάρτα στον Μολίνς.
22:26
90'+6' Αποβολή για την ΑΕΚ. Ο Βράνιες πήρε επίτηδες δεύτερη κίτρινη κάρτα γιατί είχε συμπληρώσει 7 κάρτες. Κάπως έτσι θα χάσει το επόμενο ματς με τον ΠΑΟΚ και θα παίξει σε αυτό με τον Πανιώνιο.
22:27
Τέλος στο ματς. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ χάρη στο πέναλτι του Σεμπάστιαν Λέτο και φτάνει τους πέντε βαθμούς στα πλέι οφ. Έναν περισσότερο έχει η ΑΕΚ.