Άρσεναλ-Τσέλσι

Παρακολουθείστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη του τελικού του FA Cup ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Τσέλσι στο Γούμπλεϊ.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του τελικού του Κυπέλλου Αγγλίας ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Τσέλσι στο Γουέμπλεϊ.
Η Άρσεναλ θέλει να κλείσει με μία κούπα την αποτυχημένη φετινή σεζόν, η οποία είχε ως αποκορύφωμα τη μη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.
Από την άλλη μεριά, η Τσέλσι κατέκτησε το πρωτάθλημα και θέλει να κάνει το νταμπλ!
Δρακόντεια τα μέτρα ασφαλείας στο Γουέμπλεϊ μετά την τρομοκρατική ενέργεια στην συναυλία της Αριάνα Γκράντε στο Μάντσεστερ την περασμένη Τρίτη, που είχε ως αποτέλεσμα τον θάνατο 22 ανθρώπων!
Πάμε τώρα στα αγωνιστικά.
Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Οσπίνα, Χόλντινγκ, Μερτεζάκερ, Μονρεάλ, Μπεγερίν, Ράμσεϊ, Τσάκα, Τσαμπερλέιν, εζίλ, Γουέλμπεκ, Σάντσες.
Τσέλσι (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Νταβίντ Λουίς, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μόουζες, Καντέ, Μάτιτς, Mάρκος Αλόνσο, Πέδρο, Ντιέγκο Κόστα, Αζάρ.
Στον αγωνιστικό χώρο ποδοσφαιριστές, προπονητές και διαιτητές. Τρομερή η ατμόσφαιρα στο Γουέμπλεϊ.
O Δούκας του Κέιμπριτζ χαιρετά τους αρχηγούς των δύο ομάδων, Μερτεσάκερ - Κέιχιλ, και τους υπόλοιπους παίκτες της Άρσεναλ και της Τσέλσι.
Η Emily Haig (διάσημη σοπράνο) τραγούδησε το God Save the Queen.
Σε πολύ λίγο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στην τρομοκρατική επίθεση του Μάντσεστερ, που είχε ως τραγικό απολογισμό 22 νεκρούς.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
5' ΓΚΟΟΟΛ για την Άρσεναλ!
Ο Αλέξις Σάντσες παίρνει τις κόντρες με το χέρι, μπαίνει στην περιοχή και με κοντινό σουτ νικάει τον Κουρτουά και γράφει το 1-0 για την Άρσεναλ. Ωστόσο, στην αρχή της φάσης υπήρξε χέρι του σκόρερ, ενώ πριν σουτάρει ο Σάντσες, ο Ράμσεϊ που ήταν εκτεθειμένος κινήθηκε προς την μπάλα χωρίς να την ακουμπήσει.
Σίγουρα πρόκειται για μια περίεργη φάση, ωστόσο το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει. Ωστόσο, ο Τέιλορ το πήρε πάνω του και έδειξε σέντρα.
9' Κίτρινη κάρτα στον Ράμσεϊ.
Εξαιρετικός ο ρυθμός του αγώνα, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.
Το γκολ του Αλέξις Σάντσες!
14' Μακρινό σουτ του Σάντσες, η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια.
16' Tεράστια ευκαιρία για την Άρσεναλ! Ο Εζίλ βρέθηκε απέναντι από τον Κουρτούα, έκανε το διαγώνιο πλασέ αλλά ο Κέιχιλ με τακουνάκι (!) έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή!
Έχει μπει με πολύ διάθεση η Άρσεναλ και κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο.
19' Νέα τεράστια ευκαιρία για την Άρσεναλ, διπλό δοκάρι! Ο Εζίλ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γουέλμπεκ έκανε την κεφαλιά η οποία σταμάτησε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια ο Ράμσεϊ αιφνιδιάστηκε και από κοντά... κατάφερε να πετύχει και αυτός το -ίδιο- δοκάρι!
22' Φανταστικό τάκλιν του Μερτεζάκερ, που κόβει τον Ντιέγκο Κόστα πριν εκτελέσει!
28' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Μερτεζάκερ χάνει τον Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος κάνει το σουτ από κοντά αλλά ο Οσπίνα διώχνει σε κόρνερ.
30' Νέα απίθανη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Τρομερό ένα-δύο του Γουέλμπεκ με τον Μπεγερίν, ο πρώτος κάνει το πλασέ αλλά ο Κέιχιλ διώχνει λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.
32' Σουτ του Τσάκα, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Κουρτουά.
Τι ματσάρα βλέπουμε! Πάνω-κάτω η μπάλα, τρομερός ρυθμός και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Φανταστικός τελικός, μακάρι μην τον... ματιάσουμε!
39' Ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Πέδρο έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε εστία!
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
45'+2' Φάουλ του Μάρκο Αλόσνο, η μπάλα ψηλά άουτ.
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Άρσεναλ προηγείται 1-0 της Τσέλσι χάρη στο γκολ του Αλέξις Σάντσες.
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
49' Δυνατό σουτ του Καντέ, μπλοκάρει ο Οσπίνα.
51' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Ντιέγκο Κόστα ανοίγει για τον Μόουζες, αυτός μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει αλλά ο Οσπίνα διώχνει την μπάλα.
54' Κίτρινη κάρτα στον Χόλντινγκ.
Έχει μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι και πιέζει για την ισοφάριση.
57' Κίτρινη κάρτα στον Μόουζες.
59' Ωραίο σουτ του Πέδρο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
59' Κίτρινη κάρτα στον Καντέ.
Μία ώρα στον τελικό. Η Άρσεναλ προηγείται με 1-0 της Τσέλσι χάρη στο γκολ του Αλέξις Σάντσες από το 5ο λεπτό.
61' Αλλαγή για την Τσέλσι. Φάμπρεγκας αντί Μάτιτς.
65' Ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ωραία αντεπίθεση των κανονιέρηδων, η μπάλα στρώθηκε στον Μπεγερίν έξω από την περιοχή, αυτός έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά ο Κουρτουά είχε σωστή τοποθέτηση και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
68' Με δέκα η Τσέλσι, αποβολή για τον Μόουζες. Ο Τέιλορ δείχνει σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μόουζες για θέατρο! Ούτε που τον ακούμπησε ο Τσάμπερλεϊν.
89.472 θεατές στο Γούμπλεϊ. Προσέλευση ρεκόρ!
72' Αλλαγή για την Τσέλσι. Γουίλιαν αντί Πέδρο.
76' ΓΚΟΟΟΛ για την Τσέλσι!
Η Τσέλσι κυκλοφόρησε καταπληκτικά την μπάλα, ο Ντιέγκο Κόστα κατέβασε με το στήθος μέσα στην περιοχή και με σουτ (που κόντραρε στον Μερτεζάκερ) νίκησε τον Οσπίνα που έκανε κακή εκτίμηση της φάσης!
79' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Άρσεναλ!
Άμεση απάντηση της Άρσεναλ, που δείχνει να αγκαλιάζει την κούπα. Ο Ζιρού που είχε μπει δευτερόλεπτα νωρίτερα στο ματς, κάνει καταπληκτική σέντρα και ο Ράμσεϊ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά για το 2-1.
81' Κίτρινη κάρτα στον Τσάκα.
82' Ευκαιρία για την Τσέλσι. Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν, ο Νταβίντ Λουίζ πετάχτηκε στο ύψος του πρώτου δοκαριού και έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
83' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Κοκλέν αντί Τσαμπερλεϊν
83' Κίτρινη κάρτα στον Κοκλέν.
84' Ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Μπεγερίν κάνει την ντρίμπλα στον Λουίζ και το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
86' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι! Ο Ντιέγκο Κόστα έκανε το κοντρόλ και το βολέ λίγο έξω από την μικρή περιοχή, ωστόσο ο Οσπίνα έδιωξε ενστικτοδώς και κράτησε το 2-1 για την Άρσεναλ.
87' ΔΟΚΑΡΙ για την Άρσεναλ! Ο Εζίλ φεύγει στην αντεπίθεση, κάνει φοβερή προσποίηση στον Αθπιλικουέτα και σουτάρει αλλά η μπάλα σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας!
88' Αλλαγή για την Τσέλσι. Μπατσουαγί αντί Ντιέγκο Κόστα.
Η Τσέλσι παρότι παίζει με δέκα παλεύει μέχρι το φινάλε για την ισοφάριση, ώστε να οδηγήσει το ματς στην παράταση.
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
94' αλλαγή για την Άρσεναλ. Ελνένι αντί Σάντσες.
Τέλος στο ματς. Η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Τσέλσι, κατέκτησε το 13ο Κύπελλο Αγγλίας στην ιστορία της και πλέον έχει τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα!