Μπαρτσελόνα-Αλαβές 3-1

Μέσι (30'), Νεϊμάρ (45'), Αλκάθερ (45' + 3')/Τεό (33')

22:10
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του τελικού Ισπανίας, ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Αλαβές
22:16
Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε διεκδικεί το 29ο Κύπελλο της ιστορίας της και το δεύτερο σερί μετά το περυσινό 2-0 επί της Σεβίλλης. Είναι πολυνίκης, έχοντας πέντε περισσότερα από την Μπιλμπάο (23) και εννέα από τη Ρεάλ Μαδρίτης
22:16
Αντιθέτως, η Αλαβές στοχεύει στο πρώτο της ιστορίας της. Μάλιστα, δεν έχει φθάσει ποτέ έως τον τελικό.
22:18
Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο «Βιθέντε Καλδερόν» και πρόκειται για το τελευταίο ματς σε αυτό το γήπεδο, αφού η Ατλέτικο μετακομίζει σε άλλη έδρα από την επόμενη σεζόν. Παράλληλα, είναι το τελευταίο του Λουίς Ενρίκε στον πάγκο της Μπαρτσελόνα.
22:21
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα: Σίλεσεν, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Μασεράνο, Αλκαθέρ, Άλμπα, Ουμτιτί
22:21
Αλαβές: Πατσέκο, Φεμένια, Έλι, Βιγκαράι, Φεντάλ, Τεό, Έντγκαρ, Μανού Γκαρσία, Μάρκος Γιορέντε, Ιμπάι Γκόμες, Ντεϊβέρσον
22:22
22:25
Η Μπαρτσελόνα, που πιθανόν από βδομάδα θα ανακοινώσει τον Ερνέστο Βαλβέρδε, θα αγωνιστεί δίχως τους τιμωρημένους Λουίς Σουάρες και Σέρτζι Ρομπέρτο.
22:28
22:29
Υπενθυμίζεται ότι στον πάγκο της Αλαβές βρίσκεται ο Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο που αποτελεί στόχο του Ολυμπιακού
22:34
Η Αλαβές είναι η μόνη ομάδα που νικήσει την Μπαρτσελόνα στο "Καμπ Νου" τη φετινή σεζόν, καθώς είχε επικρατήσει 2-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Primera Division
22:38
6' Πρώτη καλή στιγμή. Ο Μέσι βρήκε τον Ζόρντι Άλμπα που προσπάθησε με κεφαλιά να βρει κάποιον συμπαίκτη του, αλλά ο Αλκάθερ που ήταν πιο κοντά από όλους δεν μπόρεσε να φθάσει στην μπάλα.
22:40
Διακοπή στο ματς! Στο έδαφος ο Μαστσεράνο που έχει τραυματιστεί στο δεξί πόδι. Έχει αίματα στο κεφάλι ύστερα από εναέρια σύγκρουση με τον Γιορέντε
22:40
Λογικά δεν συνεχίζει ο Αργεντίνος. Ο Αντρέ Γκόμεθ αναμένεται να περάσει στη θέση του. Καταραμένη η θέση του δεξιού μπακ, καθώς δεν αγωνίζεται ο τιμωρημένος Σέρτζι Ρομπέρτο και τώρα αποχωρεί ο Μαστσεράνο
22:43
70&-30% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Μπαρτσελόνα
22:44
11' Νωρίς η πρώτη αλλαγή και φυσικά είναι αναγκαστική: Γκόμεθ αντί Μαστσεράνο στο ματς
22:46
15' Πολύ άστοχο σουτ από τον Φεμενία
22:48
16' Κίτρινη στον Μέντεθ. Μίνι ένταση ύστερα από σκληρό φάουλ του παίκτη της Εσπανιόλ στον Ουμτιτί
22:52
22:54
23' Απειλεί η Μπαρτσελόνα. Ύστερα από εξαιρετική κίνηση του Μέσι, ο Νεϊμάρ έπιασε σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και κέρδισε το κόρνερ
22:55
22:56
22:57
26' ΔΟΚΑΡΙ Η ΑΛΑΒΕΣ! Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα από τον Πικέ. Ιμπάι πήρε την μπάλα από τα αριστερά και, ενώ καθυστέρησε κάπως, έπιασε πολύ ωραίο σουτ και η μπάλα βρήκε αρχικά στο δεξί δοκάρι του Σίλεσεν, βρληκε στο πόδι του Ολλανδού και στη συνέχεια έφυγε παράλληλα με τη γραμμή της εστίας και απομακρύνθηκε
23:01
30' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, 1-0!
23:03
Ο Μέσι πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έδωσε στον Νεϊμάρ που του έστρωσε την μπάλα και ο Αργεντινός άσος με άψογο πλασέ από το ημικύκλιο νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρο. Τέσσερα λεπτά μετά το δοκάρι της Αλαβές το τέρμα της Μπαρτσελόνα
23:03
33' ΓΚΟΛ Η ΑΛΑΒΕΣ, 1-1!
23:05
Ο Τεό πέτυχε ασύλληπτη γκολάρα με εκτέλεση φάουλ. Τρομερή εκτέλεση φάουλ με το αριστερό, αρκετά έξω από την αντίπαλη περιοχή. Αδύνατο να κάνει κάτι ο Σίλεσεν.
23:06
Πρόκειται για παίκτη που ανήκει στην Ατλέτικο Μαδρίτης και πέτυχε γκολάρα στο τελευταίο ματς στην τωρινή έδρα των "ροχιμπλάνκος"
23:09

Το δοκάρι της Αλαβές

23:09
39' Κίτρινη για την Αλαβές, την είδε ο Μανού Γκαρθία
23:10

Το ωραίο γκολ του Μέσι

Mesi Barcelona 1 - 0 Alaves από taftadarka2016
23:10
40' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Εκτέλεση φάουλ του Μέσι, μπλόκαρε ο Πατσέκο
23:12
41' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Συρτό σουτ του Ράκιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πατσέκο.

23:15
45' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, 2-1!
23:17
Ο Αντρέ Γκόμεθ υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή και δεξιά, έκανε γύρισμα προς τον Νεϊμάρ που βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Φαίνεται να είναι ελαφρώς εκτεθειμένος ο Βραζιλιάνος
23:18
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος
23:19
45' +3' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, 3-1!
23:21
Μαγεία Μέσι και 3-1 η Μπαρτσελόνα! Ο Αργεντινός άσος έκανε τρομερή ενέργεια από τα δεξιά, δεν έπεσε στα δυνατά μαρκαρίσματα των ποδοσφαιριστών της Αλαβές, συνέκλινε και εξαιρετική μπαλιά τρύπησε την αντίπαλη άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στον Αλκάθερ, που βγήκε φάτσα με τον αντίπαλο πορτιέρο να χριστεί σκόρερ. Όπως και έγινε.
23:21

Ημίχρονο στο ματς. Μπαρτσελόνα-Αλαβές 3-1

23:22
Πολύ καλό το πρώτο μέρος για κάποιο ουδέτερο θεατή, με πολλές καλές στιγμές και πολύ καλό ρυθμό. Η Μπαρτσελόνα έχει κάνει σημαντικό βήμα για τον τίτλο, έχοντας τον Λέο Μέσι σε τρομερή βραδιά. Η Αλαβές έχει προβάλει σθεναρή αντίσταση και το σκορ της αδικεί. Θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ στο 26', όταν και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ο Ιμπάι, ενώ ήταν καλή και μετά το 1-0 και μετά το 1-1, αλλά... απλώς μιλάει η κλάση του Μέσι.

23:39
47' Εκτέλεση φάουλ του Ιμπάι, δεν ανησυχεί ο Σίλεσεν
23:42
50' Κοντά σε τέταρτο γκολ η Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι βρήκε τον Αλκάθερ που με προβολή έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Πατσέκο αντέδρασε σωστά.
23:47
54' Δυνατό σουτ του Γκόμεθ έξω από την περιοχή, πολύ ψηλά
23:50
59' Σουτ του Ράκιτιτς, πάνω από την αντίπαλη εστία η μπάλα
23:50
60' Σομπρίνο αντί Ιμπά Γκόμεθ και Καμαράσα αντί Μέντεθ στο ματς για την Αλαβές
23:54
61' Παραλίγο κίνδυνος για την άμυνα της Μπατρτσελόνα που πήγε να πουλήσει την μπάλα
23:55
64' Πολύ δυνατό, αλλά και πολύ κακό σουτ για την Μπαρτσελόνα με τον Αλκάθερ
23:57
Απειλεί με τον Ινιέστα η Μπαρτσελόνα, η μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.
00:03
70' Πολύ κοντά στο γκολ η Αλαβές. Ύστερα από αναμπουμπούλα η μπάλα έφθασε στον Σομπρίνο που δεν μπόρεσε να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι.
00:04
71' Η μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν υπάρχει γκολ για την Αλαβές. Ο Ντέιβερσον πανηγύρισε, αλλά ήταν εκτεθειμένος μετά την μπαλιά του Μανού Γκαρθία
00:07
Μίνι ένταση ύστερα από μαρκάρισμα του Σομπρίνο στον Νεϊμάρ μέσα στην περιοχή.Στη συνέχεια υπήρξε σπρώξιμο του παίκτη της Αλαβές στον Μέσι που διαμαρτυρήθηκε. Από μια κίτρινη κάρτα έδειξε ο διαιτητής
00:07
Κίτρινη και στον Ινιέστα
00:10
79' Ρομέρο αντί Τεό στο ματς
00:13
83' Βιδάλ αντί Ράκιτιτς στο ματς.