Παναθηναϊκός-Πανιώνιος

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Πανιώνιο για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας.
Ο Παναθηναϊκός την περασμένη αγωνιστική επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ, ενώ ο Πανιώνιος έχασε με το ίδιο σκορ από τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη.
Στους πέντε βαθμούς στα πλέι οφ οι «πράσινοι», έναν λιγότερο οι «κυανέρυθροι». Ωστόσο, για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη εκκρεμεί η απόφαση για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Λεωφόρο το οποίο είχε διακοπεί.
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μολέδο, Μαρινάκης, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λουντ, Χατζηγιοβάνης, Λέτο, Κλωναρίδης.
Στον πάγκο: Στιλ, Ευαγγέλου, Πίσπας, Βιγιαφάνιες, Μολίνς, Μέστο, Ρέις.
Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Βλάχος, Ρισβάνης, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Μπεν, Γεσίλ, Μασούντ.
Για τον πάγκο: Μπαντής, Λάμπρου, Αντωνιάδης, Μαχμούτοβιτς, Καθάριος, Ταπόκο, Σαββίδης.
Οι παίκτες των δύο ομάδων μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσουν το ζέσταμά τους. Μισή ώρα ακόμη για την έναρξη του αγώνα.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας), με βοηθούς τους Αντώνη Καρταζίκα (Αθήνας), Κωνσταντίνο Ποντίκη (Πρέβεζας) και τέταρτος είναι ο Γιώργος Φουκάκης (Ηρακλείου).
Κάτι περισσότερο από ένα δεκάλεπτο για τη σέντρα του ματς. Οι δύο ομάδες έχουν αποσυρθεί για τα αποδυτήρια ώστε να πάρουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τη διαιτητική τριάδα.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
3' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Γεσίλ.
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
9' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χουλτ έδωσε στον Λουντ, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ.
Έχει πρόβλημα στο γόνατο ο Ζέκα. Για να δούμε εάν θα καταφέρει να συνεχίσει. Έχει σηκωθεί, πάντως, ο Ρέις για ζέσταμα.
Ο Κόρμπος πήγε και έδωσε το χέρι στον Ζέκα, καθώς ήταν αυτός που τον βρήκε άθελά του σε προηγούμενη φάση.
11' Σουτ του Κλωναρίδη, η μπάλα άουτ.
Έντονες αποδοκιμασίες στον Ρισβάνη κάθε φορά που πιάνει την μπάλα στα πόδια του.
Επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ο Ζέκα για να δοκιμάσει το πόδι του και να δει εάν μπορεί να συνεχίσει.
17' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ο Λέτο βρίσκει τον Λουντ μέσα στην περιοχή, ο οποίος κάνει πολύ ωραίο σουτ με το δεξί και νικάει τον Γιαννιώτη, γράφοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.
Παίρνει νωρίς το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός και κάνει θεωρητικά πιο εύκολο το έργο του. Για να δούμε πως θα καταφέρει να αντιδράσει ο Πανιώνιος.
18' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Μπεν.
21' Ο Κλωναρίδης κάνει την παράλληλη μπαλιά προς τον Λουντ, αλλά ο Βλάχος με τάκλιν την τελευταία στιγμή διώχνει σε κόρνερ.
23' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Γεσίλ.
24' Είχαν μια αψιμαχία Μασούντ και Μολέδο, με τον πρώτο να λέει στον διαιτητή ότι ο Βραζιλιάνος τον χτύπησε με αγκωνιά.
30' Τρομερό τάκλιν του Κουτρουμπή στον Μπεν, ο οποίος προσπάθησε να τον περάσει μέσα στην περιοχή και να βγει απέναντι από τον Βλαχοδήμο.
34' Μακρινό σουτ του Λέτο, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Γιαννιώτης.
36' Κίτρινη κάρτα στον Κλωναρίδη για τράβηγμα στον Μασούντ.
40' Νέα σωστή υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Μασούρα.
Ένα πεντάλεπτο ακόμη για το ημίχρονο. Παραμένει το 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού.
41' Φάουλ για κάρτα του Ρισβάνη στον Χατζηγιοβάνη. Πλάγιο λέει ο διαιτητής.
43' Σουτ του Τασουλή, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.
43' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο καθώς άπλωσε το χέρι του σε εναέρια μονομαχία με τον Ρισβάνη.
44' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Γεσίλ.
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων.
Τέλος στο πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 του Πανιωνίου χάρη στο γκολ του Λουντ. Καλύτεροι οι «πράσινοι» σε γενικές γραμμές, με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να φτιάξει ευκαιρίες αλλά να μην καταφέρνει να απειλήσει την εστία του Βλαχοδήμου.
46' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Λάμπρου αντί Γεσίλ.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγή συνεχίζει ο Παναθηναϊκός.
47' Ο Κλωναρίδης κάνει το σουτ από τα πλάγια, με τον Γιαννιώτη να πέφτει και να μπλοκάρει.
48' Κίτρινη κάρτα στον Μασούντ για διαμαρτυρία.
Λίγο νωρίτερα, ο Μπεν είχε υποδειχθεί σωστά σε θέση οφσάιντ σε δύο περιπτώσεις!
54' Ο Βλαχοδήμος βγαίνει ταχύτατα και μαζεύει την μπάλα πριν ο Λάμπρου γίνει επικίνδυνος.
56' Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη. Σωστός ο διαιτητής, καθώς τράβηξε παρατεταμένα τον Λέτο.
57' Κεφαλιά του Κουρμπέλη, η μπάλα άουτ.
57' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουντ κάνει την βαθιά μπαλιά, ο Χατζηγιοβάνης έπιασε ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ.
Συμπληρώθηκε μια ώρα στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός προηγείται πάντα με 1-0 του Πανιωνίου.
63' Σουτ του Μασούρα, δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει ο Βλαχοδήμος.
64' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Μπεν έκανε πολύ ωραίο γύρισμα παράλληλα με την εστία αλλά ο Χουλτ με σωτήριο τάκλιν δεν επέτρεψε στον Λάμπρου να σκοράρει!
67' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Βιγιαφάνιες αντί Χατζηγιοβάνη.
Θερμό χειροκρότημα στον μικρό από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού.
67' Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου.
71' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Σαββίδης αντί Μασούρα.
72' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Λέτο.
74' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ρέις αντί Κλωναρίδη.
Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός του αγώνα με τις δύο ομάδες να δείχνουν κουρασμένες.
78' Διαμαρτύρονται για πέναλτι οι παίκτες του Πανιωνίου, θεωρώντας πως ο Κουτρουμπής έκανε χέρι.
79' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Αντωνιάδης αντί Τασουλή.
80' Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή.
81' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Ρισβάνης έκανε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά ο Βλάχος δεν κατάφερε με σουτ να βρει εστία!
82' Φάουλ του Αντωνιάδη στον Βιγιαφάνιες για κάρτα, ωστόσο ο διαιτητής καταλογίζει απλώς το φάουλ.
84' Μακρινό σουτ του Ρέις, η μπάλα πολύ άουτ.
85' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Πίσπας αντί Λέτο. Αποθεώνεται ο Αργεντινός επιθετικός από τον κόσμο του Παναθηναϊκού.
90' Νέες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Πανιωνίου για χέρι του Λουντ μέσα στην περιοχή.
Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
92' Με δέκα ο Πανιώνιος, αποβολή για τον Οικονόμου. Μάλλον την επιδίωξε ο Οικονόμου.
Τέλος στο ματς. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου χάρη στο γκολ του Λουντ και έφτασε τους οκτώ βαθμούς στα πλέι οφ!