ΑΕΚ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-2

Δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ η ΑΕΚ, που δέχθηκε δυο γκολ από εκτελέσεις κόρνερ και ηττήθηκε εύκολα με 2-0 στο ΟΑΚΑ.
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ με την ΤΣΣΚΑ για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League...
Μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα έπειτα από την έκδοση της οικοδομικής άδειας για το γήπεδο, η "Ένωση" θέλει να κάνει διπλή γιορτή σήμερα.
Γνωρίζοντας λοιπόν ότι την Πέμπτη θα ξεκινήσει να ζει το όνειρο της "Αγια-Σοφιάς" και ότι την Παρασκευή θα αρχίσουν τα έργα στην ιστορική της έδρα, οι "κιτρινόμαυροι" θέλουν να κάνουν ένα ακόμα μεγάλο δώρο στον κόσμο τους: Ένα σκορ πρόκρισης στον επόμενο γύρο.
Κάτι βέβαια που μόνο εύκολο δεν θα είναι απέναντι στην ισχυρή ΤΣΣΚΑ, η οποία εκτός των άλλων, έρχεται "πληγωμένη" από την ήττα 3-1 στο ντέρμπι με τη Λοκομοτίβ.
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων, με τον Μανόλο Χιμένεθ να επιφυλάσσει εκπλήξεις σε εκείνη της ΑΕΚ...
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Βίκτορ Γκοντσαρένκο): Ακινφέεφ, Β. Μπερεζούτσκι, Βάσιν, Α. Μπερεζούτσκι, Φερνάντες, Σενίκοφ, Βέρνμπλουμ, Τζαγκόεφ, Γκολοβίν, Βιτίνιο, Τσαλόφ
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, Λιβάγια
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Τσιντώτας, Λόπες, Αλμέιδα, Τσόσιτς, Γαλανόπουλος, Κλωναρίδης, Πατίτο.
Αναπληρωματικοί για τους Ρώσους οι: Πομαζούν, Ιγκνάσεβιτς, Μιλάνοφ, Μακάροφ, Νάτχο, Κουτσαέφ, Ολανάρε.
Κλίμα ενθουσιασμού στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, ο οποίος απογειώθηκε πριν λίγο, όταν από τα μεγάφωνα ανακοινώθηκε και επίσημα η απόκτηση της οικοδομικής άδειας για το γήπεδο.
Από λεπτό σε λεπτό θα μπουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Μπαίνουν στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων.
Εξαιρετική η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γερμανός, Μάρκο Φριτζ.
1' Σέντρα στο ματς!
Δεν πάει σε κάποιο τρικ ο Χιμένεθ, όπως φαίνεται από την διάταξη της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά. Με 4-3-3 λοιπόν η Ένωση, ακριβώς όπως φαίνεται στην φωτό: Εικόνα live21961557/117565.jpg
4' H AEK έχει μπει ελαφρώς πιο δυνατά. Τα δύο-τρία γεμίσματα που έχουν γίνει στην περιοχή τους, τα έχουν καθαρίσει με ευκολία οι Ρώσοι.
Βαθιά μπαλιά για τον Τσάλοφ, κάλυψε άψογα ο Βράνιες και δεν του επέτρεψε να βγάλει αντεπίθεση για την ΤΣΣΚΑ.
10': Έχοντας και την ώθηση της εξέδρας, η ΑΕΚ δείχνει από νωρίς διάθεση να πάρει εκείνη τον έλεγχο του αγώνα και να κλείσει την ΤΣΣΚΑ.
13': Ο Γκολοβίν κινήθηκε παράλληλα με την περιοχή της ΑΕΚ και δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ, αλλά δεν ήταν καθόλου καλό και έφυγε αρκετά άουτ.
18': Έπεσε κάπως ο ρυθμός μετά το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΚ, με την "Ένωση πάντως να ελέγχει το ματς και να μην κινδυνεύει προς το παρόν.
18': Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από σέντρα του Γκάλο από δεξιά και απόκρουση στην περιοχή της ΤΣΣΚΑ, ο Αϊντάρεβιτς έπιασε απευθείας το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι!
19': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από ωραία πάσα του Λιβάγια (κι αφού ο Μπερεζούτσκι σκόνταψε και δεν μπόρεσε να την κόψει) ο Χριστοδουλόπουλος βρέθηκε "φάτσα" με τον Ακινφέεφ, αλλά άργησε να πλασάρει και ο Σενίκοφ τον πρόλαβε σωτήρια για την ΤΣΣΚΑ!
25': Το ματς δείχνει να κυλάει στα μέτρα της ΑΕΚ, αφού η "Ένωση" έχει κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την περιοχή της και παράλληλα ψάχνει μεθοδικά τον τρόπο να απειλήσει στην επίθεση.
27': Οι Μάνταλος και Χριστοδουλόπουλος πήγαν να εκτελέσουν έξυπνα ένα φάουλ -έξω από την περιοχή και αριστερά- αλλά το σουτ του δεύτερου μετά την κοντινή πάσα, έφυγε έξω από την κλειστή γωνία του Ακινφέεφ.
28' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΣΚΑ!
Το πρώτο σουτ που έγινε από τους Ρώσους προς το τέρμα -από τον Βέρνμπλουμ έξω από την περιοχή- κόντραρε στον Σιμόες και αφού βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, έφυγε κόρνερ!
31': Έχει ανέβει στα τελευταία λεπτά η ΤΣΣΚΑ, που έχει κερδίσει τώρα δυο συνεχόμενα κόρνερ.
32': Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Αϊντάρεβιτς δεν έδιωξε σωστά και έστειλε την μπάλα ξανά κόρνερ.
38': Έχει χάσει τον ρυθμό της στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ, που δέχθηκε και ένα μικρό διάστημα πίεσης από την ΤΣΣΚΑ.
42': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Αφού έκανε μια ωραία κούρσα από δεξιά, ο Γκάλο εξαπέλυσε έναν "κεραυνό" από τα 25 μέτρα, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί "Γ" του Ακινφέεφ!
45' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΣΚΑ
Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά και πρώτη κεφαλιά του Βάσιν στο δεύτερο δοκάρι, ο αμαρκάριστος Τζαγκόεφ στέλνει εύκολα -με δεύτερη κεφαλιά- την μπάλα στα δίχτυα.
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
49': Έπειτα από επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου από δεξιά, η μπάλα βρήκε σε σώματα παικτών της ΤΣΣΚΑ (από τα πολλά που βρίσκονταν στην περιοχή) και κατέληξε στην αγκαλιά του Ακινφέεφ.
55': Η ΑΕΚ έχει την κατοχή μετά την επιστροφή από την ανάπαυλα, αλλά δυσκολεύεται χαρακτηριστικά να βρει διαδρόμους και να απειλήσει.
56' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΣΚΑ
Σε μια ακόμα φαρμακερή εκτέλεση κόρνερ του Βιτίνιο από δεξιά, ο Βέρνμπλουμ νίκησε με χαρακτηριστική ευκολία τους πάντες στην περιοχή της ΑΕΚ και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ανέστη!
60' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
Στις θέσεις των Λιβάγια και Σιμόες μπαίνουν οι Αλμέιδα και Κλωναρίδης αντίστοιχα.
65': Ευκαιρία για την ΤΣΣΚΑ!
Ο Τσαλόφ βγήκε στην πλάτη του Τσιγκρίνσκι και πλάσαρε τον Ανέστη, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε σωτήρια. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Τζαγκόεφ, αλλά το σκαστό σουτ που έκανε, έφυγε πάνω από την εστία.
66': Ο Χριστοδουλόπουλος ελίσσεται έξω από την περιοχή και κάνει ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα καταλήγει την αγκαλιά του Ακινφέεφ.
69': Ο Κλωναρίδης δοκιμάζει αμαρκάριστος το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα φεύγει αρκετά άουτ από το δεξί δοκάρι.
70' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Χριστοδουλόπουλου ο Πατίτο.
75' - Αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ
Εκτός αγώνα ο Τζαγκόεφ και στη θέση του ο Νάτχο.
76': Ο Μάνταλος συγκλίνει από τα αριστερά και δοκιμάζει ένα σουτ, αλλά ο Ακινφέεφ μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
77': Νέο σουτ για την ΑΕΚ -αυτή τη φορά από τον Κλωναρίδη- αλλά είναι κι αυτό άστοχο και φεύγει αρκετά έξω από το δεξί δοκάρι.
78' Ευκαιρία για την ΤΣΣΚΑ.
Μετά από φαρμακερό παράλληλο γύρισμα του Νάτχο στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Τσαλόφ έφτασε κοντά στο να κάνει το 0-3 ωστόσο για λίγο δεν πρόλαβε την μπάλα.
79' Φάουλ για την ΤΣΣΚΑ σε πολύ καλή θέση. Το εκτέλεσε ο Βιτίνιο, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό γάμα του Ανέστη.
81΄ Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από κόρνερ του Μάνταλου, ο Πατίτο παρ΄ότι βρέθηκε ολομόναχος στην μικρή περιοχή δεν φάνηκε να περιμένει την μπάλα και πραγματοποίησε μία κεφαλιά που δεν απείλησε τον Ακινφέεφ.
87΄ Αλλαγή για την ΤΣΣΚΑ. Στην θέση του σκόρερ του 2ου τέρματος, Βέρνμπλουμ περνά ο Μακάροφ.
88΄ Ωραίο σουτ του Αλμέιδα, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα λίγο έξω από την περιοχή. Άουτ η μπάλα.
90΄ Φάουλ εκνευρισμού του Πατίτο στον Βιτίνιο. Ο Αργεντινός αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.
91΄ Το φάουλ εκτέλεσε ο παίκτης που το κέρδισε. Ψηλά άουτ η μπάλα.
Τέλος της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 0-2 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά ενόψει της ρεβάνς.