Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΣ Γιάννινα

19:06
Καλησπέρα σε όλους. Super League...is back!
19:06
Πρεμιέρα σήμερα για το νέο πρωτάθλημα με μία άκρως ενδιαφέρουσα αναμέτρηση στην Τρίπολη.
19:07
Εκεί όπου ο Αστέρας υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα, ομάδες που θεωρητικά θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στην εξάδα...
19:07
Οι Αρκάδες θέλουν να αφήσουν πίσω τους για τα καλά την περσινή άσχημη σεζόν και να κάνουν ιδανικό ποδαρικό στο γήπεδό τους.
19:07
Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Ίγκορ, Πασαλίδης, Σελίν, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Στανισάβλεβιτς, Μαντιντά, Καλτσάς, Μανιάς
19:08
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μιχαήλ, Γιάκος, Νικολιάς, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς, Ναδάλες, Χαλκιαδάκης, Κόντε
19:09
Στον πάγκο των Αρκάδων: Τσίφτσης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ντούντου, Μάσα, Τσιλιανίδης, Δουβίκας
19:09
Στον πάγκο των Ηπειρωτών: Γιαννίκογλου, Λίλα, Ροντρίγκες, Κοζορώνης, Βιδάλ, Καρανίκας, Μπέριος
19:11
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
19:11
Διαιτητής του αγώνα ο Τάσος Σιδηρόπουλος, με βοηθούς τους Πολυχρόνη και Δημητριάδη.
19:12
Στάικος Βεργέτης στον πάγκο των γηπεδούχων, Γιάννης Πετράκης σε αυτόν των φιλοξενούμενων.
19:14
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα από την τρομοκρατική επίθεση στη Βαρκελώνη.
19:15
1' Σέντρα στην αναμέτρηση. Καλή ποδοσφαιρική χρονιά!
19:19
4' Μακρινό, άστοχο σουτ από τον Ίγκορ.
19:21
6' ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!
19:23
Απίθανη ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Ναδάλες, σχεδόν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που κρεμάει τον Αθανασιάδη και γράφει το 0-1 για τον ΠΑΣ. Το πρώτο γκολ της σεζόν ήταν... σκέτη γλύκα!
19:25
10' Μακρινό σουτ του Γαρουφαλιά, δεν βρίσκει στόχο.
19:25
Ελαφρώς σοκαρισμένοι δείχνουν οι Αρκάδες μετά το γκολ που δέχθηκαν.
19:29
14' Εν κινήσει γυριστό σουτ του Μανιά μέσα από την περιοχή του ΠΑΣ, σημαδεύει πολύ ψηλά άουτ ο φορ του Αστέρα.
19:30
Σιγά-σιγά, οι παίκτες του Αστέρα δείχνουν να ξεπερνούν το... μούδιασμα του γκολ και αυξάνουν την πίεσή τους.
19:34
19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ, 0-2
19:35
Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά για τον ΠΑΣ, κοιμάται η άμυνα του Αστέρα (και ο Αθανασιάδης), με τον Μαυροπάνο να πιάνει από κοντά -και ανενόχλητος- καρφωτή κεφαλιά για το 0-2 των Ηπειρωτών!
19:35
20' Τεράστια μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα!
19:37
Εξαιρετική ενέργεια του Μαντιντά από τα δεξιά, προσπερνά τον προσωπικό του αντίπαλο, γυρίζει παράλληλα για τον Μανιά, αλλά αυτός δεν μπορεί να σπρώξει με δύναμη τη μπάλα στα δίχτυα κι εν τέλει τη τελευταία στιγμή ο Μπουκουβάλας απομακρύνει την μπάλα σχεδόν πάνω στη γραμμή!
19:39
19:42
"Εξαφανισμένοι" οι μεσοεπιθετικοί του Αστέρα μέχρι στιγμής, πέραν του Μαντιντά που το παλεύει αρκετά και του Μανιά που είναι κινητικός και προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του ΠΑΣ.
19:44
29' Πολύ άστοχο το φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση του Κόντε. Έχουν αρκετά κενά στα μετόπισθεν οι Αρκάδες.
19:51
34' Κίτρινη κάρτα στον Γαρουφαλιά
19:53
36' Ο Βελλίδης αποκρούει με υπερένταση το μακρινό σουτ του Μουνάφο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, κάνει κάτι αντίστοιχο στην εξ' επαφής προβολή του Μανιά, αν και ο τελευταίος ήταν (σωστά) σε θέση οφσάιντ και ουσιαστικά δεν υφίσταται η φάση.
19:53
38' Βγάζει ακόμα μία αντεπίθεση ο ΠΑΣ, ωστόσο η επιλογή του Νικολιά να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή δεν ήταν η ενδεδειγμένη και χάθηκε η υποψία ευκαιρίας.
19:58
43' Πλήγμα για τον ΠΑΣ. Ο Κόντε έχει τραυματιστεί στον προσαγωγό και ζήτησε να γίνει αλλαγή.
19:59
44' Αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο τραυματίας Κόντε αφήνει τη θέση του στον Λίλα
20:01
Κι άλλη αναγκαστική αλλαγή στο ματς, αυτή τη φορά για τον Αστέρα.
20:02
Ο Σελίν τραυματίστηκε και δεν μπορεί να συνεχίσει...
20:02
45+2' Αλλαγή για τους Αρκάδες. Έξω ο τραυματίας Σελίν, μέσα ο Τριανταφυλλόπουλος.
20:03
Χειροκροτήθηκε κατά την είσοδό του ο Έλληνας αμυντικός, ο οποίος πέρσι είχε υποστεί ρήξη χιαστού.
20:04
Ημίχρονο στην Τρίπολη. Ο ΠΑΣ προηγείται δικαιότατα 2-0 του Αστέρα. Ο Άγιαξ της Ηπείρου είναι εξαιρετικά στημένος στον αγωνιστικό χώρο, συμπαγής στα μετόπισθεν και... φαρμάκι στις αντεπιθέσεις, την ώρα που ο Αστέρας είναι "άνευρος", "άγευστος", δεν μπορεί να βρει λύσεις, μοιάζει ανήμπορος να κάνει παιχνίδι και... μοιραία βρίσκεται πίσω με δύο γκολ.
20:19
Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Μέσα ο Μάσα, έξω ο Στανισάβλεβιτς για τον Αστέρα, αφού ο Βεργέτης ψάχνει... ζωντάνια στην επίθεση.
20:22
49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ, 1-2
20:24
Εκπληκτική κάθετη του Μάσα (μόλις είχε μπει στο ματς) για τον Καλτσά, ο Μιχαήλ τον έχει χάσει και ο μεσοεπιθετικός του Αστέρα με ωραίο ψιλοκρεμαστό πλασέ από πλάγια θέση (είχε βγει να του κλείσει τον χώρο ο Βελλίδης) μειώνει σε 1-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
20:29
Το γρήγορο γκολ του Αστέρα έχει δώσει... φτερά στους παίκτες του, που προσπαθούν να κατασκηνώσουν μόνιμα μπροστά από την εστία του ΠΑΣ.
20:31
57' Σέντρα-σουτ του Μάσα από τα αριστερά, διώχνει σε κόρνερ (για καλό και για κακό) ο Βελλίδης. Αυτό εκτελέστηκε, δίχως να... φέρει κάτι.
20:33
20:36
62' Σταθερά στην επίθεση ο Αστέρας στο δεύτερο μέρος, προσπαθεί να ισοφαρίσει, την ώρα που ο ΠΑΣ έχει κάτσει πολύ πίσω και περιμένει κάποια τυχόν αντεπίθεση...
20:38
64' Πολύ καλή στιγμή για τον Αστέρα!
20:38
Κακή αντίδραση του Μαυροπάνου, κερδίζει την μπάλα ο Μανιάς και βγάζει για τον Καλτσά, αυτός μπαίνει στην περιοχή, πιάνει δυνατό σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Βελλίδης είναι σε ετοιμότητα και απομακρύνει με το πόδι!
20:39
65' Κλείνει τις αλλαγές του ο Βεργέτης. Ο πιτσιρικάς επιθετικός Δουβίκας παίρνει τη θέση του Ίγκορ.
20:41
67' Διαγώνιο σουτ του Μαντιντά λίγο έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, φεύγει άουτ η μπάλα
20:45
72' Σκαστό σουτ του Δουβίκα (δεν το έπιασε καλά), ο Μανιάς πετάχθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά.. ίσα που ακούμπησε την μπάλα με το κεφάλι και τελικά αυτή κατέληξε στην αγκαλιά του Βελλίδη. Πάντα 1-2 το σκορ στην Τρίπολη.
20:47
73' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Αποχωρεί ο Νικολιάς και τη θέση του παίρνει ο Κοζορώνης.
20:48
74' Φάση για τον ΠΑΣ!
20:48
Ξαφνικό, γυριστό συρτό σουτ του Χαλκιαδάκη από τα 20 μέτρα, φεύγει λίγο άουτ η μπάλα!
20:50
77' Μεγάλη φάση για τον Αστέρα!
20:51
Ωραία σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά-ψαράκι από τον Δουβίκα στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ, αλλά η μπάλα πηγαίνει πάνω στον Βελλίδη, ο οποίος μπλοκάρει.
20:53
80' Τελευταία αλλαγή και για τον ΠΑΣ. Έξω ο Γιάκος, μέσα ο Βιδάλ.
20:56
82' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ
20:56
Εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Κοζορώνη, η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και φεύγει άουτ. Παραμένει το 1-2.
20:57
83' Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά, που πήγε επικίνδυνα στον Ναδάλες
20:58
85' Κίτρινη κάρτα στον Λίλα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ιγκλέσιας
20:59
Στα τελευταία λεπτά ο Αστέρας έχει χάσει τη συνοχή του και δεν απειλεί την εστία του ΠΑΣ.
21:00
86' Κίτρινη κάρτα στον Ναδάλες και κερδισμένος φάουλ για τον Αστέρα, ελάχιστα έξω από την περιοχή του ΠΑΣ και δεξιά όπως επιτίθεται.
21:00
87' Μεγάλη φάση για τον Αστέρα!
21:01
Ο Μάσα έδωσε πάσα στον Πασαλίδη, αυτός ανενόχλητος έπιασε εν κινήσει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ!
21:02
88' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ
21:02
Σέντρα του Τριανταφυλλόπουλου από τα δεξιά, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και τελικώς σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ!
21:07
Τέλος στο ματς. Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε ιδανικά στη νέα Σούπερ Λίγκα, επικρατώντας 2-1 του Αστέρα Τρίπολης. Ναδάλες και Μαυροπάνος τα γκολ των νικητών, μείωσε ο Καλτσάς, αλλά δεν έφτανε.