Ολυμπιακός-ΑΕΛ

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Λάρισα στο κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας «Γ. Καραϊσκάκης» για την πρώτη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Τρεις ημέρες μετά τη δύσκολη νίκη επί της Ριέκα, ο Ολυμπιακός θέλει να ξεκινήσει με το... δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η ΑΕΛ θα προσπαθήσει να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα!
Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Βούκοβιτς, Μίλιτς, Ζντιέλαρ, Ανδρούτσος, Πάρντο, Φορτούνης, Σεμπά, Ανσαριφάρντ.
Στον πάγκο οι Γιαννιώτης, Μάριν, Ζιλέ, Σιώπης, Μαρτίνς, Καρσελά, Νικολάου.
Λάρισα (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γουάλας, Φάρκας, Ζίζιτς, Φατιόν, Ανδρεόπουλος, Κουτσιανικούλης, Λεοζίνιο, Ντέλετιτς, Περόνε.
Στον πάγκο οι Θεοδωρόπουλος, Ναβάρο, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος, Ναζλίδης, Κρίζμαν, Κόντορ.
Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας) . Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) . Τέταρτος: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)
Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα από την τρομοκρατική επίθεση στη Βαρκελώνη.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
Με τις κλασσικές ερυθρόλευκες εμφανίσεις ο Ολυμπιακός, με μπλε η ΑΕΛ.
Πρώτο πεντάλεπτο στο ματς, δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο. Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή και προσπαθεί να πιέσει την ΑΕΛ, η οποία δεν αντιμετωπίζει ακόμη κάποιο πρόβλημα.
6' Φιλόδοξη προσπάθεια του Φορτούνη, που προσπάθησε από πολύ μακριά και πλάγια να κρεμάσει τον Μπόζοβιτς αλλά η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.
7' Ο Φιγκέιρας έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σέντρα, αλλά ο Μπόζοβιτς βγήκε και έδιωξε.
11' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα πάνω στο τείχος.
12' Πρώτη τελική του Ολυμπιακού στην εστία. Ο Μίλιτς έκανε γλυκιά σέντρα, ο Ανσαριφάρντ την κεφαλιά προς τα πίσω αλλά ο Μπόζοβιτς ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.
Δυσκολεύεται ο Ολυμπιακός να δημιουργήσει φάσεις στο πρώτο τέταρτο. Αμύνεται πολύ καλά η ΑΕΛ.
19' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Κακό διώξιμο της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Ντέλετιτς όμως όντας αμαρκάριστος έξω από την περιοχή έκανε κάκιστο σουτ με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.
Στο 70%-30% η κατοχή υπέρ του Ολυμπιακού.
31' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ανδρούτσος με φοβερή σκαφτή μπαλιά βρίσκει τον Φορτούνη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ωστόσο ο Μπόζοβιτς έδιωξε με τα πόδια την καρφωτή κεφαλιά του Έλληνα μεσοεπιθετικού.
32' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό!
Ο Σεμπά έκανε την σέντρα μέσα από την περιοχή, ο Φάρκας έδιωξε με το... χέρι σε κόρνερ και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Δεν δόθηκε κάποια κάρτα στον αμυντικό, πάντως!!
33' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης νικάει τον Μπόζοβιτς, παρότι αυτός έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και έγραψε το 1-0.
Στην φάση του πέναλτι, πάντως, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Σεμπά στον Ρέντζα. Ψηλά δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι, ωστόσο ούτε χαμηλά ήταν ξεκάθαρο αν υπήρξε φάουλ.
44' Ο Ζίζιτς σκοράρει από κοντά, αλλά το γκολ δεν μετράει σωστά καθώς ο παίκτης της ΑΕΛ ήταν εκτεθειμένος.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός προηγείται με 1-0 της ΑΕΛ χάρη στο γκολ-πέναλτι του Φορτούνη στο 33ο λεπτό.
Κακό παιχνίδι σε γενικές γραμμές, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο του ματς αλλά να δυσκολεύεται να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΛ που δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
51' Κίτρινη κάρτα στον Ανδρεόπουλο για πολύ σκληρό φάουλ στον Πάρντο.
Διαμαρτύρεται έντονα ακόμη και για κόκκινη κάρτα ο Χάσι. Η αλήθεια είναι πως ήταν πάρα πολύ σκληρό το φάουλ του Ανδρεόπουλου.
59' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Μπόζοβιτς έδιωξε ενστικτωδώς.
62' Μακρινό σουτ του Βούκοβιτς, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.
63' Σουτ του Ντέλετιτς περίπου δέκα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
68' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Πάρντο έκανε εξαιρετικό γύρισμα και ο Ανσαριφάρντ πολύ εύκολα σε κενή εστία θα γράψει το 2-0.
70' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος έδωσε για τον Φορτούνη, αυτός έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μπόζοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.
71' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ!
Ο Ντέλετιτς άνοιξε για τον Λεοζίνιο, ο οποίος έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Φιγκέιρας με προβολή σκόραρε άθελά του στην εστία της ομάδας του.
Να που η ΑΕΛ ξαναμπαίνει στο παιχνίδι. Για να δούμε...
73' Απίθανη ευκαιρία για την ΑΕΛ!
Μετά από σέντρα του Λεοζίνιο, ο Zίζιτς ήταν αμαρκάριστος και έκανε την κεφαλιά αλλά ο Καπίνο κράτησε όρθια την ομάδα του!
75' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Ο Φιγκέιρας έκανε την ατομική προσπάθεια και το... χλιαρό σουτ με το αριστερό, με τον Μπόζοβιτς να κάνει κακή εκτίμηση, να μην πέφτει καν και να δέχεται τρίτο γκολ!
76' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
Φοβερό γκολ από τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο έδωσε στον Ανσαριφάρντ, αυτός έκανε μαγικό τακουνάκι και έβγαλε τον Φορτούνη τετ-α-τετ που δεν μπορούσε να αστοχήσει. 4-1 ο Ολυμπιακός.
77' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Νικολάου αντί Βούκοβιτς.
79' Αλλαγές για την ΑΕΛ. Κριζμάν και Ναζλίδης αντί Περόνε και Κουτσιανικούλη.
81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μαρτίνς αντί Φορτούνη.
82' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο.
83' Κίτρινη κάρτα στον Μίλιτς για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Λεοζίνιο.
Τελευταίες στιγμές στο Φάληρο, όπου τα πάντα έχουν κριθεί προ πολλού.
90' Συρτό σουτ του Μάρτινς από το ύψος της μεγάλης περιοχής της ΑΕΛ, φεύγει άουτ η μπάλα
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος στο "Γ. Καραϊσκάκης".
93' Κίτρινη κάρτα στον Νικολάου για... πολύ επικίνδυνο μαρκάρισμα. "Σήκωνε" και κόκκινη το τάκλιν του...
Λήξη στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-1 της ΑΕΛ, ξεκίνησε ιδανικά στο νέο πρωτάθλημα και τώρα... Ριέκα!