19:01
Οι κιτρινόμαυροι βρίσκονται στον 4ο όμιλο κι εκτός από τους Κροάτες θα τεθούν αντιμέτωποι και με τις Μίλαν και Αούστρια Βιέννης, οι οποίες παίζουν μεταξύ τους απόψε στην Αυστρία.
19:05
19:06
Για να βρεθεί εδώ η ΑΕΚ «πέταξε εκτός» στα play-offs την Κλαμπ Μπριζ. Η ομάδα του Χιμένεθ πήρε λευκή ισοπαλία (0-0) στο Βέλγιο κι επικράτησε 3-0 στο ΟΑΚΑ σφραγίζοντας το εισιτήριο.
19:07
Στο πρωτάθλημα η Ένωση σε τρεις αγωνιστικές έχει 7βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή μαζί με Ολυμπιακό και Πανιώνιο.
19:08
Από την πλευρά της η Ριέκα πήρε απευθείας το εισιτήριο για τους ομίλους έπειτα από τον αποκλεισμό της από τον Ολυμπιακό στη φάση των πλέι-οφ του Champions League. Στο πρωτάθλημά της είναι στην 2η θέση με 18 βαθμούς ύστερα από 8 αγωνιστικές. Απέχει τέσσερις από την κορυφή και την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.
19:09
Στις πολυκατοικίες δίπλα απ' το γήπεδο βρίσκονται αρκετοί οργανωμένοι οπαδοί της Ριέκα. Υπενθυμίζεται πως το πέταλο των γηπεδούχων θα είναι κλειστό απόψε καθώς η UEFA τους τιμώρησε για την συμπεριφορά τους στο ματς με τον Ολυμπιακό. Εικόνα live21961632/66853.jpg
19:14
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
19:14
19:16
Ριέκα (Ματίας Κεκ): Πρσκάλο, Κρβιτς, Ζούτα, Χέμπερ, Ζούπαριτς, Γκαβράνοβιτς, Ελέζ, Γκόργκον, Μίσιτς, Μπράνταριτς, Βέσοβιτς
19:16
Στον πάγκο: Πάβισιτς, Σλούγκα, Ακόστι, Πούτσετς, Ματέι, Μαλές,Μαυρίας
19:17
Ο Ματίας Κεκ άφησε στον πάγκο τον Χάρη Μαυρίας, ο οποίος σύμφωνα με τα ρεπορτάζ στην Κροατία διεκδικούσε θέση στο αρχικό σχήμα.
19:17
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Χριστοδουλόπουλος, Λιβάγια
19:17
19:17
Στον πάγκο: Τσιντώτας, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Τρίστασον, Μπακασέτας, Αϊντάρεβιτς, Αραούχο
19:17
Με 4-2-3-1 παρατάσσει την ΑΕΚ ο Μανόλο Χιμένεθ, που δεν προέβη σε κάποια έκπληξη της τελευταίας στιγμής.
19:24
Στο γήπεδο έφτασε πριν από λίγο και ο Δημήτρης Μελισσανίδης.
19:27
Θέση στα επίσημα πήραν πριν από λίγο τόσο ο πρώην τεχνικός διευθυντής της ΑΕΚ, Μπράνκο Μιλοβάνοβιτς, όσο και ο Κροάτης φορ, Ιβάν Μπρέσεβιτς.
19:31
19:41
19:46
Oι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
19:49
Διαιτητής: Τζον Μπίτον (Σκωτία)
19:54
Περίπου 7.000 είναι οι οπαδοί της Ριέκα.
19:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
20:00
1' Σέντρα στο ματς
20:02
2' Κενό στην άμυνα της ΑΕΚ. Ο Γκαβράνοβιτς έμπαινε στην περιοχή, όμως ο Μπακάκης μπήκε στη φάση κι έδιωξε σε κόρνερ.
20:03
Μεγάλη φάση για την Ριέκα. Ο Χέμπερ έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Ανέστης έπεσε κι έδιωξε. Νέα αναστάτωση στην άμυνα της Ένωσης στο ξεκίνημα.
20:05
5' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Έπειτα από κόρνερ, ο Γιόχανσον είδε την μπάλα να του στρώνεται στο ύψος της μικρής περιοχής όμως αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να κάνει τελείωμα με τον Πρσάλικο να μπλοκάρει.
20:07
7' Νέα φάση για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε άουτ. Έβγαλε αντίδραση η Ένωση μετά τις κολλητές φάσεις των γηπεδούχων.
20:09
9' Φάουλ του Βέσοβιτς στον Λόπες, ο διαιτητής θα μπορούσε να του δείξει και την κίτρινη κάρτα.
20:12
12' Η ΑΕΚ πατάει σαφώς καλύτερα μετά το πρώτο τρίλεπτο, έχει ανησυχήσει κι αυτή την άμυνα της Ριέκα και προσπαθεί να φέρει το ματς στα δικά της μέτρα.
20:14
14' Εκτέλεση κόρνερ για τους Κροάτες, έδιωξε σωστά με τις γροθιές ο Ανέστης.
20:15
*** Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μίλαν προηγείται ήδη 2-0 στην Βιέννη απέναντι στην Αούστρια.
20:16
16' ΓΚΟΟΟΛ 0-1 Η ΑΕΚ!!!
20:17
Σέντρα του Μπακάκη, οι Κροάτες δεν μπορούν να διώξουν και έπειτα από δύο εναέριες μονομαχίες η μπάλα στρώθηκε στον Μάνταλο που με ψύχραιμο σουτ άνοιξε το σκορ για την Ένωση.
20:20
20' Ωραία ενέργεια του Βέσοβιτς, που έκλεψε ύστερα από λάθος του Λόπες, όμως ο Τσόσιτς έβαλε την κόντρα στο σουτ που επιχείρησε.
20:21
22' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Overlap του Σιμόες, που όμως δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά την μπάλα στον αμαρκάριστο Κλωναρίδη.
20:24
25' Βγήκε αρκετά μακριά απ'την περιοχή του ο Πρσάλκο για να προλάβει τον Λιβάγια και παραχώρησε πλάγιο.
20:28
28' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Έπειτα από αντεπίθεση, ο Λιβάγια άνοιξε στον Κλωναρίδη, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει σωστά τον Μάνταλο και ο Πρσάλκο καθάρισε την φάση.
20:29
29' ΓΚΟΟΟΛ 1-1 Η ΡΙΕΚΑ!
20:30
Κακή αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ. Έπειτα από κόρνερ ο Γιόχανσον δεν κλείνει σωστά τον Έλεζ ο οποίος πιάνει το πλασέ στην κίνηση και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
20:32
32΄ Ο Βράνιες μπήκε δυναμικά στην φάση και πρόλαβε τον Χέμπερ, που έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας.
20:34
34' Φάουλ του Γκόργκον στον Μπακάκη. Ο ρέφερι συνεχίζει να κρατάει τις κάρτες στο τσεπάκι του.
20:35
36' Έχει γρήγορο ρυθμό το παιχνίδι.
20:38
38΄ Κίτρινη κάρτα στον Κρβισιτς για προβολή που βρήκε στο κεφάλι τον Σιμόες σε εξαιρετικό σημείο έξω από την περιοχή.
20:39
40' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, η μπάλα πάνω απ'την εστία.
20:41
41' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κεφαλιά πάσα του Κλωναρίδη στον Μάνταλο, ο οποίος πιάνει το σουτ από πλάγια θέση όμως ο Πρσάλκο έδιωξε πολύ δύσκολα με το χέρι.
20:42
42' Κίτρινη κάρτα στον Μπράνταριτς για φάουλ στον Μπακάκη. Ο δεξιός μπακ της Ένωσης έχει δεχτεί αρκετά φάουλ, καθώς οι Κροάτες κάθε φορά που επιχειρεί να ανέβει τον σταματούν αντικανονικά.
20:45
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
20:46
45+1' Κακή εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
20:46
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:47
Στο 1-1 η αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Ριέκα στην Κροατία.
20:47
Η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Μάνταλο στο 16', όμως ο Έλεζ απάντησε στο 29' για τους γηπεδούχους.
20:48
Αδικείται η ΑΕΚ από το σκορ. Η ομάδα του Χιμένεθ ήταν πολύ καλύτερη, είχε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα, ενώ το γκολ που δέχτηκε ήρθε ύστερα από τη μοναδική στιγμή αδράνειας στην άμυνά της για το πρώτο 45λεπτο.
21:01
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
21:05
49' Πιέζουν ψηλά οι Κροάτες και δημιουργούν προβλήματα στην ανάπτυξη της ΑΕΚ.
21:06
*** 1-3 έχει γίνει η αναμέτρηση της Αούστρια απέναντι στη Μίλαν.
21:07
51' Λάθος του Βράνιες, ο Γκαβράνοβιτς ταλαιπώρησε τους αμυντικούς της ΑΕΚ όμως τον έκοψε ο Τσόσιτς.
21:07
51' Πιέζει πολύ η Ριέκα. Έχει κλείσει την ΑΕΚ.
21:11
55' Χάθηκε ευκαιρία για να απειλήσει η ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης έκανε λάθος πάσα στον Λάζαρο, ο οποίος βρήκε ελεύθερο διάδρομο κι έμπαινε στην περιοχή.
21:14
57΄ Εξαιρετικός ο Μπακάκης. Ο δεξιός μπακ της Ένωσης ανάγκασε σε λάθος διώξιμο τον γκολκίπερ της Ριέκα και στη συνέχεια γύρισε πίσω και καθάρισε ένα γέμισμα στην περιοχή του Ανέστη.
21:15
59' Αλλαγή για την Ριέκα. Στη θέση του Γκαβράνοβιτς πέρασε ο Μάλες.
21:15
60' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας αντί του Κλωναρίδη.
21:18
63' ΓΚΟΟΟΛ 1-2 Η ΑΕΚ!
21:19
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου η μπάλα στα δίχτυα του Πρσάλκο! Τρομερά φάλτσα από τηον μεσοεπιθετικό της Ένωσης, αλλά και αργή αντίδραση από τον αντίπαλο γκολκίπερ.
21:19
64' Κίτρινη κάρτα στον Λόπες
21:22
66' Εξαιρετική παρέμβαση του Τσόσιτς που έδιωξε ένα παράλληλο γύρισμα του Γκόργκον προς την καρδιά της περιοχής.
21:24
67' Ο Μπακασέτας διαμαρτυρήθηκε για χτύπημα που δέχτηκε στο πρόσωπο από τον Μάλες, όμως ο Κροάτης σκηνοθέτης δεν έχει δείξει το σωστό ριπλέι της φάσης.
21:26
70' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Φοβερό σόλο του Λιβάγια, έκανε σέντρα στον αμαρκάριστο Σιμόες, ο οποίος έκανε μια χλιαρή κεφαλιά και μπλόκαρε εύκολα ο Πρσάλκο. Θα μπορούσε να είχε τελειώσει εδώ το ματς ο Πορτογάλος.
21:27
71' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια έκοψε στο πλάι για τον Λάζαρο, που πήγε να βάλει ένα απίθανο τέρμα, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω απ' την εστία.
21:27
11 οι τελικές της ΑΕΚ -μόλις 3 για την Ριέκα.
21:27
72' Κίτρινη στον Σιμόες για φάουλ στον Γκόργκον. Στημένη φάση λίγο έξω απ' την περιοχή της ΑΕΚ.
21:28
73' Αλλαγή για την Ριέκα. Ο Ακόστι, αντί του Βρσιτς.
21:29
73' Ο Μίσιτς εκτέλεσε το φάουλ πάνω στο τείχος και στη συνέχεια έστειλε την μπάλα άουτ με δυνατό σουτ.
21:33
77' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Λάζαρου πέρασε ο Αϊντάρεβιτς. Με τρία χαφ πλέον η Ένωση, προκειμένου να κρατήσει την μπάλα και να παγώσει τον ρυθμό.
21:35
79' Ατομική ενέργεια του Ακόστι, που δεν τελείωσε σωστά την φάση κι έστειλε την μπάλα άουτ.
21:37
81' Αλλαγή για την Ριέκα. Ο Ματέι αντί του Μίσιτς.
21:37
81' Μεγάλη ευκαιρία για την Ριέκα. Ο Χέμπερ παίρνει κεφαλιά στην περιοχή, όμως ο Τσόσιτς ήταν ξανά εκεί και καθάρισε!
21:38
83' Μετά από ώρα η Ριέκα έχει ανεβάσει την απόδοσή της και πιέζει. Κρατάει η ΑΕΚ.
21:39
83' Κεφαλιά του Χέμπερ, η μπάλα πάνω απ'την εστία του Ανέστη
21:41
85' Σουτ στην κίνηση του Ακόστι, η μπάλα άουτ
21:41
86' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Λιβάγια, μέσα ο Αραούχο
21:42
87' Σκληρό φάουλ του Αραούχο με το που μπήκε στο ματς. Κίτρινη κάρτα
21:46
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
21:50
94' Παραλίγο μπέρδεμα στην περιοχή της ΑΕΚ από κακό διώξιμο του Βράνιες, μπλόκαρε ο Ανέστης
21:50
Λήξη της αναμέτρησης
21:51
Η ΑΕΚ επικρατεί μέσα στην έδρα της Ριέκα με 2-1 με τα γκολ των Μάνταλου και Χριστοδουλόπουλου. Είχε ισοφαρίσει ο Έλεζ.