Παναθηναϊκός-ΑΕΛ

20:01
Καλησπέρα σας.
20:02
Σε, περίπου, μισή ώρα (20:30) ξεκινάει στη Λεωφόρο η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Λάρισα, για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας.
20:03
Μία αναμέτρηση, την οποία θα παρακολουθήσετε, φυσικά, στο sport-fm.gr και θα ακούσετε στον ΣΠΟΡ FM 94,6.
20:03
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων και θα πούμε περισσότερα στη συνέχεια.
20:04
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Ινσούα, Μολέδο, Κουρμπέλης, Γιόχανσον, Ρέις, Σιλά, Μουνιέ, Χατζηγιοβάνης, Λουτσιάνο, Τσάβες.
20:05
ΑΕΛ (Τζάκι Ματάισεν): Μπόζοβιτς, Κούσας, Περόνε, Κρίζμαν, Γουάλας, Ρέντζας, Φάρκας, Γιοβάνοβιτς, Άντονι, Δερμιτζάκης, Λεοζίνιο.
20:09
Με πολλές αλλαγές, όπως αναμενόταν, «κατεβάζει» την ομάδα του ο Μαρίνος Ουζουνίδης.
20:12
Καταρχήν, ο Διούδης, όπως και ο Ινσούα, θα κάνουν το ντεμπούτο τους με την πράσινη φανέλα. Μολέδο, Κουρμπέλης και Γιόχανσον θα είναι οι άλλοι τρεις στην άμυνα, ως αμυντικά χαφ θα αγωνιστούν Ρέις και Σιλά, στο αριστερό «φτερό» ο Μουνιέ, δεξιά ο Χατζηγιοβάνης και στην επίθεση οι Λουτσιάνο και Τσάβες.
20:16
Λίγος κόσμος στο «Απόστολος Νικολαΐδης»...
20:19
20:21
Περίπου 2000 φίλοι του «τριφυλλιού» βρίσκονται στο γήπεδο αυτή την ώρα.
20:22
Να πούμε, δε, ότι στον πάγκο κάθεται για πρώτη φορά φέτος ο Λούκας Βιγιαφάνιες, ο οποίος δεν αποκλείεται να πάρει χρόνο συμμετοχής.
20:24
20:25
20:26
Στο άλλο ματς του ομίλου, να σημειώσουμε, η Παναχαϊκή επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας, στην Πάτρα.
20:29
Οι δύο ομάδες βγαίνουν τώρα στον αγωνιστικό χώρο.
20:32
1' Πρώτο σφύριγμα στην αναμέτρηση από τον ρέφερι Πραξιτέλη Ζαχαριάδη!
20:33
Ζεστά έχει μπει ο... κόσμος στη Λεωφόρο! Δεν σταματά να φωνάζει στο ξεκίνημα.
20:34
3' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την ΑΕΛ.
20:34
Προσπάθησε να γυρίσει ο Περόνε, άουτ η μπάλα...
20:36
5' Η μπάλα στρώνεται στον Ρέις, που θα κάνει το σουτ, αλλά δεν το πιάνει καλά. Άουτ η μπάλα.
20:37
Ωραία εκδήλωση επίθεσης από τους γηπεδούχους, η οποία, μάλιστα, ξεκίνησε και κατέληξε στον Πορτογάλο.
20:38
7' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΛ!
20:39
Εκτέλεση από τον Λεοζίνιο, στο κεφάλι του Μολέντο η μπάλα και νέο κόρνερ για την ΑΕΛ.
20:40
Πέρασε και αυτό ανεκμετάλλευτο...
20:44
Έχει ενέργεια στο παιχνίδι του ο Παναθηναϊκός, αλλά, όπως είναι λογικό, «ψάχνονται» οι παίκτες του, καθώς δεν έχουν παίξει ποτέ μαζί οι εν λόγω 11...
20:46
20:46
20:49
18' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1-0! Ο... killer Τσάβες, κέρδισε την κόντρα από αριστερά, σούταρε πολύ δυνατά και νίκησε τον Μπόζοβιτς, ανοίγοντας το σκορ για το «τριφύλλι», στην πρώτη, ουσιαστικά, ευκαιρία του!
20:51
Και πολύ ωραία πάσα του Λουτσιάνο στη φάση του γκολ.
20:51
Με το γκολ του Αργεντινού, λοιπόν, Παναθηναϊκός-ΑΕΛ 1-0!
20:52
20' Κίτρινη κάρτα στον Περόνε για φάουλ στον Κουρμπέλη.
20:52
21' Κίτρινη και στον Λεοζίνιο για διαμαρτυρία.
21:00
27' Ωραία συνεργασία Τσάβες-Λουτσιάνο, μακρινό σουτ από τον τελευταίο, κάπου κόντραρε η μπάλα και έφυγε κόρνερ -που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τον Παναθηναϊκό.
21:05
53% κατοχή μπάλας για τον Παναθηναϊκό, που έχουν και τρεις τελικές έναντι μίας της ΑΕΛ.
21:05
Και όλα αυτά, ενώ οδεύουμε για το 35'.
21:07
21:07
21:08
21:09
36' Ο Τσάβες γύρισε ωραία για τον Λουτσιάνο, αλλά ο Βραζιλιάνος δεν πρόλαβε να σουτάρει, κάνοντας, μάλιστα και φάουλ.
21:10
Ένταση στη Λεωφόρο μεταξύ Λουτσιάνο και Φατιόν, μετά από μαρκάρισμα του τελευταίου στον Χατζηγιοβάνη.
21:10
39' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν.
21:14
43' Σουτ του Τσάβες, η μπάλα κοντράρει και μπλοκάρει ο Μπόζοβιτς.
21:15
Έχει τρομερή όρεξη ο Αργεντινός σήμερα.
21:16
45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
21:18
45'+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
21:18
Με το γκολ του Τσάβες στο 18', ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 της ΑΕΛ.
21:36
46' Σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο.
21:40
48' Νέα, ωραία συνεργασία Τσάβες-Λουτσιάνο, δεν έπιασε καλά το σουτ ο Βραζιλιάνος, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.
21:42
Ζητάει πίεση ψηλά ο Ουζουνίδης, να ξεκινάει από την άμυνα!
21:43
52' Γύρισμα του Χατζηγιοβάνη από δεξιά, απομάκρυνε η άμυνα της ΑΕΛ. Ωραία φάση.
21:44
53' Κάκιστη έξοδος από τον Διούδη, μετά από εκτέλεση φάουλ, και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει από το πουθενά η ΑΕΛ!
21:45
54' Κίτρινη κάρτα στον Γιοβάνοβιτς για φάουλ στον Τσάβες.
21:46
Ωραία στιγμή στη Λεωφόρο.
21:48
Ο Ρέντζας έπεσε στον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα τραυματισμού, οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν το είδαν και συνέχισαν τη φάση, με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να γυρίζει προς τον Τζάκι Ματάισεν και να του ζητάει, δύο φορές, μάλιστα, συγγνώμη!
21:48
Ξαναμπαίνει, πάντως, ο Ρέντζας στο παιχνίδι. Δεν έχει κάτι σοβαρό.
21:50
59' Κίτρινη κάρτα στον Κούσα.
21:51
60' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Ναβάρο στη θέση του Δερμιτζάκη.
21:52
61' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Γιόχανσον γύρισε στον Μουνιέ, ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Μπόζοβιτς!
21:53
62' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Κρητικός στη θέση του Λεοζίνιο.
21:53
62' Και η ώρα του Βιγιαφάνιες, ο οποίος καταχειροκροτείται από τον κόσμο! Μπαίνει στη θέση του Μουνιέ.
21:57
66' Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα.
21:57
Δεν φαίνεται, πάντως, να υπάρχει επαφή... Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ.
21:58
67' Και κίτρινη στον Κρητικό, επειδή το εκτέλεσε πριν σφυρίξει ο ρέφερι.
21:58
68' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Καταπληκτική η εκτέλεση του φάουλ του Γουάλας από αριστερά, η μπάλα στο δοκάρι του Διούδη!
22:03
72' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Ναζλίδης αντί Κριζμάν και Χίλιεμαρκ αντί Ρέις.
22:04
73' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Χίλιεμαρκ κάνει ένα άψογο πλασέ, λέει εντυπωσιακά «όχι» ο Μπόζοβιτς.
22:06
76' Ξανά ο Μπόζοβιτς, προλαβαίνει τον Χατζηγιοβάνη!
22:07
Έχει τραυματιστεί ο Λουτσιάνο στο πάτημα, μόνος του, και υποφέρει!
22:07
Ο Τσάβες σαν να εξηγεί πως έχει γυρίσει το γόνατο του συμπαίκτη του!
22:08
Θα βγει αμέσως εκτός αγωνιστικού χώρο, με φορείο. Δεν μπορεί να περπατήσει.
22:09
78' Στη θέση του Βραζιλιάνου, ο Μολίνς.
22:09
Κλαίει ο Λουτσιάνο στον πάγκο του Παναθηναϊκού, καθώς έχει αντιληφθεί πως έχει πάθει ζημιά.
22:10
Θα φύγει αμέσως για εξετάσεις.
22:10
80' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Τρομερό πλασέ του Περόνε, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι.
22:14
Δεύτερο δοκάρι για τους «βυσσινί».
22:15
84' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Σουτ από τον Μολίνς, νέα απόκρουση του Μπόζοβιτς.
22:16
86' Δυνατό σουτ του Τσάβες, μπλοκάρει ο Μπόζοβιτς.
22:17
87' Κίτρινη κάρτα στον Ρέντζα για διαμαρτυρία.
22:19
Έχει πρόβλημα ο παίκτης της ΑΕΛ και οι φιλοξενούμενοι παίζουν με δέκα.
22:19
89' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΚΑΙ ΠΕΝΑΛΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ «ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ»! O Χατζηγιοβάνης ανατρέπεται πεντακάθαρα, στη συνέχεια της φάσης ο Μολίνς κάνει το σουτ και στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, αλλά ο ρέφερι έπρεπε να δείξει την άσπρη βούλα. Αυτό λέει σε έντονο ύφος και ο Ουζουνίδης στον τέταρτο.
22:22
90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
22:24
90'+3' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ! Το έκαναν πολύ... απλό οι «πράσινοι». Κάθετη του Χίλιεμαρκ στον Μολίνς και ο Σουηδός με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0
22:25
Λήξη της αναμέτρησης
22:26
Ο Παναθηναϊκός επικρατεί 2-0 της ΑΕΛ και έχει κάνει ήδη το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του.