Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Αστέρα στην Τρίπολη.
20:08
Ματς στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
20:08
Μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τον Ατρόμητου (0-1) και την γκέλα του ΠΑΟΚ στη Λάρισα (1-1), παρουσιάζεται μοναδική ευκαιρία στην Ένωση να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.
20:10
Εφόσον φύγει με το «διπλό» από την Τρίπολη, η ΑΕΚ θα «ανοίξει» την διαφορά της στους τέσσερις βαθμούς από τον ΠΑΟΚ και στους 8 από τους ερυθρόλευκους.
20:11
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
20:11
Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Τσουκαλάς, Μουνάφο, Μαντίντα, Ισνάλδο, Καλτσάς, Δουβίκας.
20:12
20:12
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Γιαννούτσος, Βινίσιους, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας, Μάνταλος, Αραούχο.
20:13
Εκπλήξεις από τον Μανόλο Χιμένεθ. Ο Ισπανός έκανε φουλ ροτέισον κι άφησε εκτός μέχρι και τον Ανέστη.
20:15
Πολλοί οπαδοί της ΑΕΚ βρίσκονται στο γήπεδο για να "σπρώξουν" την ομάδα τους προς τη νίκη.
20:15
Οι Αρκάδες προέρχονται από δύο κολλητές εκτός έδρας ισοπαλίες με Ολυμπιακό και Ξάνθη.
20:17
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αναστάσιος Παπαπέτρου
20:28
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
20:28
20:31
1' Σέντρα
20:34
2' Πρώτη τελική στο ματς για τον Αστέρα. Ο Μαντίντα βγάζει πάσα στον Δουβίκα, ο οποίος σουτάρει απλά πλάγια θέση αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
20:35
4' Ο Μπακασέτας επιχείρησε να φέρει την μπάλα στην περιοχή του αστέρα, αλλά το γέμισμά του ύστερα από εκτέλεση φάουλ ήταν κακό.
20:41
10'΄Δεν έχει ρυθμό το ματς. Πολλές μονομαχίες μεταξύ των παικτών και αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις.
20:45
13' Προσπάθεια για αντεπίθεση από την ΑΕΚ, ο Αϊντάρεβιτς πέρασε κάθετα στον Μάνταλο αλλά ο δεύτερος δεν έκανε καλό κοντρόλ.
20:46
15' Ο Αραούχο άνοιξε έξυπνα στον Μάνταλο, αυτός κλείστηκε απ'τους αμυντικούς των Αρκάδων και δεν μπόρεσε να την γυρίσει σωστά.
20:47
16' Μακρινό σουτ του Μπακασέτα, που πάντως είχε και επιλογές για πάσα, η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα πάνω απ'την εστία.
20:49
18' Kαλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ωραία ενέργεια του Μάνταλου, που έκανε μπάσιμο στην περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Μπακασέτας με δυνατό σουτ υπό πίεση την έστειλε άουτ.
20:52
20' Ισορροπημένο μέχρι στιγμής το παιχνίδι. Λείπει η καθαρή ευκαιρία.
20:53
22' Κίτρινη κάρτα στον Ισνάλντο για μαρκάρισμα στον Μπακασέτα. Σωστή.
20:54
23' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε ωραία το φάουλ, ο Γιόχανσον πετάχτηκε στην περιοχή, όμως έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.
20:56
25' Φάση για τον Αστέρα. Πονηρό γύρισμα του Κώτσιρα, έπειτα από αναστάτωση στην περιοχή της ΑΕΚ, όμως ο Τσιντώντας ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
20:57
26΄Ο Παπαπέτρου έκανε παρατηρήσεις στον Βράνιες για ένα φάουλ στον Μαντίντα.
20:58
26' Ένταση ανάμεσα στους παίκτες ύστερα από ένα επιθετικό φάουλ που έγινε στον Τσιντώτα. Παρατηρήσεις από τον Παπαπέτρου σε Βράνιες και Τσουκαλά.
21:00
28' Παρατηρήσεις και στον Χιμένεθ από τον διαιτητή. Ο τεχνικός της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για ένα πλάγιο που έδωσε "ανάποδα" ο ρέφερι. Είχε δίκιο πάντως ο Χιμένεθ.
21:02
30' Ουσιαστικά δεν έχουμε παιχνίδι στην Τρίπολη το τελευταίο δεκάλεπτο. Το ματς παραμένει χωρίς ρυθμός και με εξαίρεση την κεφαλιά του Γιόχανσον στο 23' δεν υπάρχει άλλη καλή ευκαιρία.
21:03
31' Αναστάτωση στην άμυνα της ΑΕΚ έπειτα από στημένη φάση, ο Βράνιες δεν άφησε τον Τσιντώτα να μαζέψει και απομάκρυνε με διπλή προσπάθεια.
21:04
33' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για φάουλ στον Δουβίκα. Σωστή, ο Βόσνιος πήγε με το χέρι στη διεκδίκηση. Συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες ο αμυντικός των κιτρινόμαυρων.
21:06
34' Φεύγει ο Καλτσάς στην πλάτη της άμυνας, ο Τσιντώτας έχει διαβάσει τη φάση, βγήκε και "καθάρισε".
21:09
38' Κίτρινη στον Μουνάφο για φάουλ στον Αραούχο. Σωστή.
21:11
39' Ο Αραούχο βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή, ύστερα από ένα τράβηγμα του Γιαννούλη. Ο διαιτητής του έδειξε να σηκωθεί κι άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.
21:17
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
21:18
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
21:18
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και ΑΕΚ
21:18
Κακό σε γενικές γραμμές το πρώτο ημίχρονο. Πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή και από τις δύο ομάδες. Ελάχιστες οι καλές στιγμές.
21:34
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
21:36
47' ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Ο ΑΣΤΕΡΑΣ!
21:37
Ο Δουβίκας κάνει ό,τι θέλει τον Βινίσιους, γυρνάει την μπάλα στην περιοχή και ο Μουνάφο την στέλνει στα δίχτυα. Φέρει ευθύνη και ο Τσιντώντας ο οποίος δεν εκτίμησε σωστά τη φάση και δεν μπόρεσε να διώξει το γύρισμα.
21:39
51' Δοκάρι για τον Αστέρα! Ο Βράνιες δεν καθαρίζει την φάση, ο Ισνάλντο πιάνει σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα βρίσκει και στον Γιαννούτσο και καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα.
21:43
54' Σταθερά στην επίθεση ο Αστέρας. Η ΑΕΚ δεν έχει βγάλει αντίδραση μέχρι στιγμής. Ετοιμάζει τον Λιβάγια ο Χιμένεθ.
21:44
55' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια στη θέση του Βινίσιους. Απογοητευτικός ο Βραζιλιάνος.
21:44
Πλέον στο αριστερό άκρο πηγαίνει ο Γιαννούτσος και ο Γιόχανσον γυρνάει πίσω για να παίξει δίπλα στον Βράνιες.
21:45
56' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα για τράβηγμα στον Ισνάλντο. Σωστή.
21:47
58' Ο Αθανασιάδης έχασε το κοντρόλ έπειτα από γύρισμα αμυντικού και η ΑΕΚ πήρε κόρνερ.
21:47
59' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε πονηρά το κόρνερ, όμως ο Αθανασιάδης έδιωξε.
21:49
Ετοιμάζεται και ο Χριστοδουλόπουλος
21:50
62΄ Μακρινό σουτ του Γαλανόπουλου η μπάλα άουτ.
21:51
63' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούτσο για φάουλ στον Καλτσά. Σωστή.
21:52
63' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος στη θέση του Μπακασέτα.
21:54
66' Η ΑΕΚ συνεχίζει πάντως να μην μπορεί να φανεί απειλητική.
21:55
66' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Μάνταλο. Ήταν ένα κλικ πιο μπροστά.
21:57
Ο Τρίστασον θα είναι η τελευταία αλλαγή του Χιμένεθ.
21:59
70' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τρίστασον στη θέση του Αραούχο.
22:01
72'΄Κακή εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, έδιωξαν εύκολα οι αμυντικοί του Αστέρα.
22:02
73' Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον για φάουλ στον Δουβίκα. Σωστή.
22:03
74' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μανιάς στη θέση του Δουβίκα.
22:06
76' Ο Ινσάλντο κάνει σκληρό φάουλ στον Αϊντάρεβιτς, ο οποίος τραυματίστηκε. Ο Αργεντινός θα έπρεπε να είχε δει δεύτερη κίτρινη κάρτα για το συγκεκριμένο μαρκάρισμα. Ο Παπαπέτρου κακώς δεν την έβγαλε το τσεπάκι του.
22:08
79' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ισνάλντο αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Τσιλιανίδη.
22:09
81' ΓΚΟΟΛ 2-0 Ο ΑΣΤΕΡΑΣ!
22:10
Οι Αρκάδες έβγαλαν εξαιρετική αντεπίθεση, ο Μανιάς βγήκε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε τον Τσιντώτα, ο οποίος έμεινε άγαλμα.
22:13
84' Σέντρα του Μπακάκη, μπλοκάρει σταθερά ο Αθανασιάδης
22:14
85' Πέφτει ο Λάζαρος από μαρκάρισμα, ωστόσο ο παίκτης της ΑΕΚ πέφτει πάνω στο πόδι του αμυντικού του Αστέρα
22:16
88' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη για καθυστέρηση
22:18
90' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη για σκληρό φάουλ στον Τρίστασον
22:19
90' Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Μέσα ο Τόνσο, εκτός ο Μαντίντα
22:20
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
22:21
92' Ευκαιρία που δεν χάνεται από τον Λάζαρο!. Μέσα από τη μικρή περιοχή και με εξουδετερωμένο τον Αθανασιάδη, ο άσος της ΑΕΚ στέλνει την μπάλα άουτ.
22:22
Λήξη της αναμέτρησης
22:23
Ο Αστέρας Τρίπολης επικρατεί 2-0 της ΑΕΚ με τα γκολ των Μουνάφο (47') και Μανιά (81')