LIVE μετάδοση: Κύπρος-Ελλάδα

Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του «τελικού» της Ελλάδας κόντρα στην Κύπρο που διεξάγεται στο ΓΣΠ
Η Ελλάδα μετά την ήττα της Βοσνίας από το Βέλγιο θέλει μόνο τη νίκη κόντρα στους Κύπριους για να εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκρισή της στα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου
Εξυπακούεται ότι θεωρείται δεδομένη η νίκη κόντρα στο Γιβραλτάρ την τελευταία αγωνιστική στο «Γ. Καραϊσκάκης»
Η βαθμολογία του 8ου ομίλου 1. Βέλγιο 25 (39-6) 2. Βοσνία 14 (22-12) 3. Ελλάδα 13 (11-5) 4. Εσθονία 11 (12-17) 5. Κύπρος 10 (8-12) 6. Γιβραλτάρ 0 (3-43)
Η ενδεκάδα της Εθνικής: Καρνέζης - Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας - Ζέκα, Τζιόλης - Μάνταλος, Φορτούνης, Σταφυλίδης - Μήτρογλου
Κύπρος (4-2-3-1): Παναγή -Δημητρίου, Κατελάρης, Λαΐφης, Αντωνιάδης – Αρτυματάς, Λαμπάν – Κυριάκου, Κάστανος, Μαργκάσα - Σωτηρίου
Πάγκος Ελλάδας: Καπίνο, Ανέστης, Μανιάτης, Παπαδόπουλος Κ., Χριστοδουλόπουλος, Δώνης, Μπακασέτας, Κουρμπέλης, Ταχτσίδης, Γιαννιώτας, Σάμαρης, Ρέτσος
Πάγκος Κύπρου: Γεωργαλίδης, Μιχαήλ, Στυλιανού, Αβραάμ, Μερκής, Βασιλείου, Οικονομίδης, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου, Μυτίδης, Μακρής, Νικολάου
Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Α’ βοηθός: Ρομπέρτο Αλόνσο Β’ βοηθός: Ντιέγκο Μπαρμπέρο 4ος: Χοσέ Σάντσες
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες και αυτή την ώρα ακούγεται ο Εθνικός Ύμνος
1' Έναρξη του αγώνα
2' Στημένη φάση για την Κύπρο, απευθείας άουτ η μπάλα
5' Υπόδειξη οφσάιντ στον Λάμπαν. Σωστή απόφαση
8' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, κεφαλιά του Μανωλά με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Παναγή
12' Έπειτα από ένα επτάλεπτο-οχτάλεπτο, η Ελλάδα αρχίζει και ανεβάζει την απόδοσή της
13' Σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο Μάνταλος. Δύσκολη φάση από κακή λήψη το ριπλέι
16' Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη. Υπερβολική απόφαση για φάουλ στον Μαργκάσα
18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ! Κάθετη του Κυριάκου στον Πιέρο Σωτηρίου, που καλύπτεται από τον Τζαβέλλα και με δύο προσπάθειες κάνει το 1-0, αφού είχε προηγηθεί η επέμβαση του Καρνέζη
21' Πέναλτι ζήτησε η Ελλάδα σε πτώση του Μάνταλου. Δεν υπήρχε κάτι.
24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Τραγικό λάθος του Λαΐφη, που δίνει πάσα στον Μάνταλο και αυτός έστρωσε στον Μήτρογλου. Ο επιθετικός της Μαρσέιγ ρόλαρε υπέροχα στο σώμα του Αντωνιάδη αποφεύγοντάς τον και με αριστερό πλασέ κάνει το 1-1
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Τζιόλη νικώντας τον Αρτυματά στον αέρα και 2-1 για την Ελλάδα. Άμεση ανατροπή
30' Η Ελλάδα συνήλθε άμεσα μετά σοκ του γκολ του Σωτηρίου και γύρισε το παιχνίδι
32' Σουτ του Μήτρογλου, μπλοκάρει ο Παναγή
31' Φωνάζουν για πέναλτι οι Κύπριοι. Σουτ του Σωτηρίου, ο Τζαβέλλας έχει απλώσει και τα δύο του χέρια, αλλά ο ρέφερι θεωρεί ότι ο μπακ της Αλάνιασπορ.
36' Κίτρινη κάρτα στον Λάμπαν για επικίνδυνο τάκλιν στον Λάμπαν
Τα γκολ της Εθνικής:
Το γκολ της Κύπρου με τον Σωτηρίου:
43' Έχει πέσει ο ρυθμός μετά την ανατροπή της Ελλάδας. Ελέγχουν το ματς οι παίκτες του Σκίμπε
44' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Δημητρίου
Λήξη του α' ημιχρόνου
Κύπρος-Ελλάδα 1-2
Ο Σωτηρίου άνοιξε το σκορ στο 18', ισοφάρισε ο Μήτρογλου στο 24' και ο Τζιόλης διαμόρφωσε το 1-2.
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
48' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Φορτούνης σε νέα εκτέλεση κόρνερ, αμαρκάριστος με το κεφάλι ο Τοροσίδης αστοχεί
51' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Μήτρογλου διένυσε το μισό γήπεδο, αλλά έχασε την ισορροπία του πριν από το πλασέ με αποτέλεσμα ο Παναγή να αποκρούσει
55' Κι άλλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Μπαλιά του Φορτούνη στον Μήτρογλου, εκείνος πήγε πολύ δεξιά και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
57' Δοκάρι για την Ελλάδα! Πλασέ του Μάνταλου με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Παναγή
60' Αλλαγή για την Κύπρο. Εκτός ο Αντωνιάδης, μέσα ο Αλεξάνδρου
62' Σουτ του Λαμπάν που κοντράρει και ο Καρνέζης μπλοκάρει εύκολα
66' Απρόσεχτη μεσοαμυντικά η Ελλάδα, δίνει δικαιώματα στους Κύπριους να πλησιάσουν την περιοχή του Καρνέζη
69' Αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Τοροσίδης, μέσα ο Ρέτσος
73' Η Ελλάδα δεν φαίνεται τόσο ζωηρή για τρίτο γκολ. Περισσότερο κρατάει την μπάλα στα πόδια της
75' Αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Δώνης
79' Λάθος του Τζαβέλλα, ο Κυριάκου έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Καρνέζης
80' Αλλαγή για την Κύπρο. Εκτός ο Κάστανος, μέσα ο Οικονομίδης
86' Αλλαγή για την Κύπρο. Μυτίδης αντί Μαργκάσα
86' Κιτρινη κάρτα για τον Δώνη, που χάνει το ματς με το Γιβραλτάρ.
89' Αλλαγή για την Ελλάδα. Σάμαρης αντί Μήτρογλου.
90' Κίτρινη κάρτα για τον Μανωλά που χάνει και αυτός το επόμενο ματς με το Γιβραλτάρ.
3 λεπτά ο έξτρα χρόνος.
90+2' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Μάνταλος θα κάνει το δυνατό σουτ, έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Παναγή θα διώξει στην αριστερή του γωνία.
90+3' Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη, για κράτημα σε αντίπαλο.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης και νίκη για την Ελλάδα με 2-1 επί της Κύπρου!

Η Κύπρος άνοιξε το σκορ με τον Σωτηρίου στο 18’, αλλά σε μέσα σε τρία λεπτά απάντησαν οι Μήτρογλου (24’) και Τζιόλης (26’).