Πανιώνιος-Ολυμπιακός

20:01
Καλησπέρα σας.
20:02
Σέντρα σε μισή ώρα (20:30) στο πολύ σπουδαίο ματς ανάμεσα σε Πανιώνιο και Ολυμπιακό, για την 7η αγωνιστική της Super League, στην ανακαινισμένη Νέα Σμύρνη.
20:03
Πέρα από τα καινούρια δημοσιογραφικά θεωρεία, έχουν γίνει και άλλες βελτιωτικές εργασίες στην έδρα των «κυανέρυθρων».
20:04
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων και θα πούμε περισσότερα στη συνέχεια.
20:05
Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Οικονόμου, Μπανανά, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σιώπης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ
20:05
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Σισέ, Φιγκέιρας, Οτζίτζα, Ρομαό, Σεμπά, Φορτούνης, Πάρντο, Ανσαριφάρντ
20:06
Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Μπαντής, Κάργας, Πινιώτης, Ντουρμισάι, Λάμπρου, Παπαγεωργίου και Σαραμαντάς
20:06
Και στον «ερυθρόλευκο» πάγκο βρίσκονται οι: Καπίνο, Μποτία, Ταχτσίδης, Τζούρτζεβιτς, Μάριν, Ομάρ και Καρσελά
20:08
Αρκετές εκπλήξεις από τον Τάκη Λεμονή, καθώς ξεκινάει, τελικά, τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης (αντί του Τζούρτζεβιτς), ενώ στο πλάι του Νικολάου στο κέντρο της άμυνας θα είναι ο Σισέ και όχι ο Μποτία.
20:08
20:11
Για να δούμε αν οι Πειραιώτες θα επιστρέψουν στις νίκες (που θα είναι και η πρώτη επί... τέταρτης εποχής Λεμονή στον πάγκο), απέναντι, πάντως, σε μία εξαιρετική ομάδα, που βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός, να θυμίσουμε, είναι 8ος με οκτώ, οπότε καταλαβαίνετε πόσο κρίσιμη είναι η σημερινή αναμέτρηση...
20:14
Περίπου 5.000 φίλαθλοι υπάρχουν στο γήπεδο.
20:14
Αυτή, δε, είναι η πρώτη αποστολή για τον Καπίνο, μετά το περιβόητο ματς με την ΑΕΚ.
20:17
20:18
20:19
20:20
20:20
20:21
Διαιτητής είναι ο Άγγελος Ευαγγέλου από την ΕΠΣ Αθηνών.
20:26
20:26
Στο γήπεδο και ο υφυπουργός Αθλητισμού, Γιώργος Βασιλειάδης, με φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!
20:27
Τώρα βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο!
20:27
Μέσα σε αποθέωση στη Νέα Σμύρνη για τον Πανιώνιο.
20:29
Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο μεγάλο ματς.
20:29
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!
20:30
Στα ερυθρόλευκα ο Ολυμπιακός, στα μπλε ο Πανιώνιος.
20:32
3' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ, 1-0! Τραγικό λάθος του Φιγκέιρας, έστρωσε την μπάλα στον Σπιριντόνοβιτς στην προσπάθειά του να γυρίσει στον Προτό, ο Αυστριακός πλάσαρε και άνοιξε το σκορ μέσα σε πανδαιμόνιο στη Νέα Σμύρνη!
20:34
Το απόλυτο σοκ για τον Ολυμπιακό, δεν μπορεί να το πιστέψει ο Τάκης Λεμονής!
20:37
7' Σουτ με το αριστερό του Οφόε από καλή, αλλά πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε ψηλά, άουτ. Πρώτη αντίδραση των φιλοξενούμενων μετά την ψυχρολουσία του τρίτου λεπτού.
20:41
Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού έχει τεράστιο πρόβλημα.
20:41
Πολλά λάθη, καθόλου συγκέντρωση.
20:43
13' Χέρι του Σπιριντόνοβιτς, φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Ολυμπιακό, σαν κόρνερ.
20:44
Άσχημα εκτελεσμένο από τον Σεμπά, που έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας, γύρισε στη μεγάλη περιοχή, αλλά η άμυνα του Πανιωνίου απομάκρυνε.
20:44
14' Μακρινό σουτ από τον Φορτούνη, έδιωξε σε κόρνερ ο Κότνικ!
20:45
Νέο κόρνερ, από κεφαλιά του Γεσίλ.
20:45
16' Καρφωτή κεφαλιά του Σισέ, μετά από σέντρα του Σεμπά, καμία τύχη...
20:46
Πιέζει ο Ολυμπιακός, ψάχνει την πρώτη του «καθαρή» ευκαιρία στο παιχνίδι και την άμεση «απάντηση» στο γκολ του Πανιωνίου.
20:48
Οι «ερυθρόλευκοι», να θυμίσουμε, έχουν να νικήσουν στο πρωτάθλημα από τις 26 Αυγούστου, όταν είχαν επικρατήσει 1-0 της Λαμίας στο Περιστέρι!
20:48
Έμειναν στο 1-1 με Ξάνθη και Αστέρα και έχασαν από ΑΕΚ και Ατρόμητο.
20:48
19' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-1! Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Φορτούνη, απίθανη κεφαλιά του Σισέ, που είναι ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι, η μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ!
20:49
20' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Κεφαλιά του Πάρντο, έπειτα από σέντρα του Σεμπά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κότνικ! Ο Σλοβένος έχει βρει ίσα ίσα την μπάλα!
20:51
Οι παίκτες του Πανιωνίου τα έχουν χαμένα!
20:51
Να πούμε ότι ο Σισέ έτρεξε όλο το γήπεδο και αφού έδωσε το χέρι του στον Τάκη Λεμονή, ο οποίος φαίνεται πως τον πιστεύει πολύ, έπεσε στον αγωνιστικό χώρο και ευχαρίστησε τον Θεό!
20:52
23' Κίτρινη κάρτα στον Οφόε για φάουλ στον Μασούντ.
20:55
25' Ένα πολύ φιλόδοξο σουτ από τον Μασούντ, σχεδόν από τη σέντρα, η μπάλα έφυγε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Προτό.
20:56
27' Απίστευτη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Χατζισαφί, κεφαλιά στο πίσω δοκάρι του Οικονόμου, ο Σισέ διώχνει πάνω στη γραμμή!
20:58
Ο Σενεγαλέζος είναι ο αναμφισβήτητος πρωταγωνιστή του αγώνα μέχρι στιγμής!
21:01
Ο Λεμονής έχει διαμαρτυρηθεί σε κάποιες φάσεις, με αποτέλεσμα να δέχεται απίστευτες ύβρεις από τους φίλους του Πανιωνίου, που βρίσκονται πίσω από τον πάγκο του Ολυμπιακού.
21:02
33' Μακρινό σουτ από τον Σιώπη, η μπάλα έφυγε ψηλά...
21:04
35' Παραλίγο αυτογκόλ από τον Οικονόμου! Έβαλε την προβολή και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ!
21:05
21:05
21:06
37' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-2! Ο Ανσαριφάρντ φεύγει -από κανονική θέση- μόνος του απέναντι από τον Κότνικ, πλασάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας «τούμπα» το ματς!
21:07
Η ασίστ είναι του Οφόε. Καταπληκτική!
21:08
Ο Ιρανός επιθετικός, δε, σήκωσε τα χέρια του και δεν πανηγύρισε, από σεβασμό στην πρώην ομάδα του.
21:08
39' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Φοβερό πλασέ του Πάρντο, με πολλά φάλτσα, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τη δεξιά συμβολή του Κότνικ!
21:11
42' Κίτρινη κάρτα στον Γεσίλ.
21:12
Ο Πανιώνιος έχει... χαθεί από το γήπεδο, φωνάζει ο Γρηγορίου στους παίκτες του να ξυπνήσουν.
21:12
43' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό και πάλι με τον Πάρντο! Ολομόναχος ο Κολομβιανός με τον Κότνικ (έπειτα από μπαλιά του Φορτούνη), πλάσαρε πάνω στον γκολκίπερ του Πανιωνίου ο 27χρονος!
21:14
Θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» και τη νίκη ο Ολυμπιακός σε αυτές τις δύο φάσεις του Πάρντο.
21:14
Τρομερή μετάλλαξη των παικτών του Τάκη Λεμονή.
21:14
45' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-3! Μακρινό σουτ από τον Πάρντο, ο Κότνικ αποκρούει, αλλά η μπάλα φτάνει στον Ανσαριφάρντ, που στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Πανιωνίου για τρίτη φορά, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ! Και πάλι σήκωσε τα χέρια του και δεν πανηγύρισε ο Ιρανός επιθετικός...
21:15
45'+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου!
21:17
Απίστευτο ματς στη Νέα Σμύρνη, με τον Τάκη Λεμονή να δικαιώνεται απόλυτα για τις επιλογές των Σισέ και Ανσαριφάρντ -και τον Ιρανό, ειδικά, να εκθέτει τον Μπέσνικ Χάσι... 1-3 το σκορ, με τον Ολυμπιακό να φέρνει «τούμπα» τον Πανιώνιο!
21:31
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
21:32
Έχει ανοίξει το κεφάλι του Οικονόμου, μετά από χτύπημα το Σισέ, άθελά του.
21:37
Πέντε ράμματα έκανε ο Οικονόμου!
21:37
Επέστρεψε και συνεχίζει κανονικά.
21:38
51' Ο Κότνικ βγαίνει προ του Ρομαό και «καθαρίζει» τον κίνδυνο σε ρόλο... λίμπερο.
21:41
54' Προλαβαίνει στο... τσακ τον Πάρντο ο Οικονόμου. Είναι εξαιρετικός ο ανανεωμένος Κολομβιανός.
21:43
«Ψάχνει» και τέταρτο γκολ ο Ολυμπιακός.
21:45
60' Λανθασμένη υπόδειξη για οφσάιντ του Μασούντ.
21:45
60' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Λάμπρου αντί Μασούρα στο παιχνίδι.
21:47
61' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Λάμπρου, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, σουτάρει από δεξιά, αποκρούει ο Προτό, άουτ λένε ρέφερι και βοηθός... Ο Νικολάου «έχασε» τη φάση.
21:49
63' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στη θέση του Οφόε, ο Ταχτσίδης.
21:52
64' Κίτρινη κάρτα στον Ρομαό για φάουλ στον Μασούντ.
21:54
68' Κίτρινη κάρτα και στον Ταχτσίδη, που πάτησε τον Κόρμπο.
21:55
69' Πολύ ωραία αντεπίθεση από τον Ολυμπιακό, έχασε το κοντρόλ ο Ανσαριφάρντ.
21:56
70' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Φορτούνη, άουτ η μπάλα.
21:56
71' Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Βλάχος αντιμετωπίζει πρόβλημα και θα μπει στη θέση του ο Παπαγεωργίου.
21:59
74' Κεφαλιά του Νικολάου, κανένα πρόβλημα για τον Κότνικ.
21:59
74' Μεγάλη φάση για τον Πανιώνιο, μεγάλη απόκρουση του Προτό! Σουτ από τον Σπιριντόνοβιτς, διώχνει με τα πόδια ο Βέλγος γκολκίπερ!
22:01
75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στη θέση του Ανσαριφάρντ, που αποθεώνεται στη Νέα Σμύρνη, ο Τζούρτζεβιτς.
22:02
Πάντως, είναι ξεκάθαρο το πρόβλημα στη φυσική κατάσταση του Ολυμπιακού μετά το 60'-65'... Και είναι ένα θέμα αυτό, που πρέπει να λύσει ο Λεμονής.
22:07
81' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ντουρμισάι αντί Κόρμπου.
22:07
82' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ! Για ανατροπή του Σπιριντόνοβιτς από τον Προτό.
22:08
83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ, 2-3! Ευστοχεί από τα 11 βήματα ο Μασούντ.
22:09
Νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!
22:10
84' ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο!
22:11
Κάθετη πάσα στον Ντουρμισάι, ο οποίος δεν ήταν οφσάιντ, με τον επιθετικό του Πανιωνίου να πλασάρει τον Προτό για το 3-3!
22:12
86' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό!
22:12
Ο Ευαγγέλου είδε παράβαση στο μαρκάρισμα του Οικονόμου, πάνω στον Φορτούνη!
22:12
Ο αμυντικός του Πανιωνίου δέχθηκε και την κίτρινη κάρτα.
22:13
87' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
22:13
Ο Φορτούνης στέλνει τον Κότνικ στα αριστερά και την μπάλα στη δεξιά γωνία για το 3-4 του Ολυμπιακού!
22:14
88' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μποτία στη θέση του Φορτούνη.
22:15
89' Προσωρινή διακοπή στο ματς, καθώς υπάρχει ένταση στις κερκίδες.
22:15
90' Το ματς ξεκίνησε ξανά.
22:16
90' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Πανιώνιο, καθώς ο Ευαγγέλου είδε χέρι του Νικολάου. Λάθος η απόφαση του ρέφερι, δεν υπάρχει χέρι.
22:17
Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Χατζισαφί εκτέλεσε το φάουλ, με την μπάλα να... γλύφει το αριστερό δοκάρι του Προτό.
22:17
Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
22:18
Ήδη, είμαστε στο 90+2'.
22:19
90+3 Ζητάει πέναλτι ο Πανιώνιος, τίποτα ο Ευαγγέλου!
22:20
Με την μπάλα να είναι στον αέρα, ο Χατζισαφί έρχεται στην πλάτη του Φιγκέιρας και στην προσπάθειά του να διώξει ο Πορτογάλος δεξιός μπακ, τον βρίσκει με το πόδι στα πλευρά.
22:21
90+6' Λήξη της αναμέτρησης!
22:22
Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στην έδρα του Πανιωνίου με σκορ 4-3 και σε ένα ματς που έσπασαν... καρδιές!