Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την Λαμία για την έβδομη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
15:44
Δεν υπάρχει, φυσικά, κόσμος στην Τούμπα, αφού ο δικέφαλος του βορρά κουβαλά βαριά τιμωρία από την περσινή σεζόν.
15:45
Η ομάδα του Λουτσέσκου έχει την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην κορυφή, εφόσον νικήσει, και να περιμένει το αποτέλεσμα του Ξάνθη-ΑΕΚ για να δει αν θα παραμείνει εκεί ή θα βρεθεί εκ νέου στη δεύτερη θέση.
15:45
Χαρά Θεού σήμερα και στη Θεσσαλονίκη...
15:45
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, 15' πριν τη σέντρα
15:46
ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Ζαμπράνο, Κρέσπο, Λέοβατς, Μαουρίτσιο, Σάκχοφ, Βϊερίνια, Ελ Καντουρί, Πέλκας, Πρίγιοβιτς
15:47
Λαμία: Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Πίτι, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον
15:47
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Δεληγιαννίδης, Μαλεζάς, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Λημνιός, Μακ
15:47
Στον πάγκο της Λαμίας: Μελίσσας, Λινάρδος, Μπουμπούλης-Τσαπρούσης, Ντακόλ, Τσούκαλος, Αναστασόπουλος, Κουτρομάνος
15:52
Διαιτητής του αγώνα ο Τζήλος, με βοηθούς τους Βασιλόπουλο και Κελαζόγλου.
15:57
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
15:58
Σε πολύ κατάσταση δείχνει το χορτάρι στην Τούμπα.
15:58
Πέλκας και Αναστασιάδης οι αρχηγοί του ΠΑΟΚ και της Λαμίας αντίστοιχα.
16:00
Οι παίκτες και τα επιτελεία του ΠΑΟΚ και της Λαμίας κατευθύνονται με στεφάνια και λουλούδια στα χέρια προς τη Θύρα 4, αποτίωντας φόρο τιμής στα έξι θύματα της τραγωδίας των Τεμπών, το 1999 (4/10).
16:02
1' Σέντρα στην αναμέτρηση
16:05
Αν και νωρίς ακόμα, η εικόνα μοιάζει αναμενόμενη. Ο ΠΑΟΚ στην επίθεση να προσπαθεί να κάνει παιχνίδι, πίσω από το κέντρο η Λαμία να αμύνεται και να ψάχνει κάποια κόντρα.
16:07
5' Πρώτη υποψία απειλής από τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Καντούρι βρίσκει πεδίο δράσης από τα αριστερά, γεμίζει για Πρίγιοβιτς-Βιεϊρίνια, όμως η μπαλιά του είναι δυνατή και φεύγει άουτ.
16:11
8' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Βϊερίνια, ο Ελ Καντουρί πετάγεται και πιάνει την κεφαλιά, αλλά δεν μπορεί να βρει στόχο.
16:12
10' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-0
16:15
Πολύ ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά για τον δικέφαλο του βορρά. Η μπάλα έφτασε στον Μαουρίτσιο, που βρήκε υπέροχα με κάθετη μπαλιά τον Λέοβατς, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας και από πλάγια θέση με δυνατό σουτ (βρήκε και στον Κουκόλη η μπάλα) εκτέλεσε τον Παπαδόπουλο για το 1-0.
16:18
Χρειάστηκε να συμπληρωθεί ένα τέταρτο για να δούμε την Λαμία να βρίσκεται προς το μισό του ΠΑΟΚ...
16:19
16' Άστοχο διαγώνιο σουτ του Παντελιάδη από τα αριστερά, το έκανε με το "κακό" του πόδι.
16:19
17' Μακρινό και άστοχο σουτ από τον Πέλκα.
16:24
21' Δυνατό φάουλ πάνω στον Πέλκα, ελάχιστα έξω από το ημικύκλιο της περιοχής Λαμίας. Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να απειλήσει με στημένο.
16:25
23' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, φεύγει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας.
16:26
16:26
24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 2-0
16:28
Ο Μαουρίτσιο βλέπει... με την μία την κίνηση του Πέλκα, του πετάει τη μπάλα, ο Έλληνας άσος θέλει να τελειώσει τη φάση μόνος του, αλλά τελικά χρειάζεται η συμβολή του Πρίγιοβιτς, που ήρθε από τα πίσω και καλυπτόμενος από την άμυνα της Λαμίας, για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, σε κενή εστία, για το 2-0.
16:29
27' Κεφαλιά του Αναστασιάδη, μετά από κόρνερ, φεύγει αρκετά άουτ η μπάλα
16:34
32' Παραλίγο αυτογκόλ για τη Λαμία!
16:35
Εκπληκτική ψιλοκρεμαστή κάθετη πάσα του Μαουρίτσιο για τον Πέλκα, ο Ασίγκμπα προσπαθεί να διώξει, αλλά άθελά του παραλίγο να κρεμάσει τον Παπαδόπουλο και να πετύχει αυτογκόλ. Με τα ακροδάχτυλα ο γκολκίπερ της Λαμίας έσωσε τελευταία στιγμή την εστία του.
16:35
34' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ!
16:36
Δυνατό σουτ του Ελ Καντουρί μέσα από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου! Στην επαναφορά, ο Σάκχοφ πιάνει εν κινήσει σουτ, αλλά σημαδεύει ψηλά άουτ.
16:36
Απόλυτος κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση, προηγείται ήδη 2-0 και η Λαμία δείχνει, πραγματικά, ανήμπορη να απειλήσει. Μεγάλη εμφάνιση από τον Μαουρίτσιο, κεφάτος ο Πέλκας, δεν έχει "συμμετοχή" στο ματς ο Βϊερίνια.
16:39
36' Φάουλ κερδίζει ο ΠΑΟΚ ελάχιστα έξω από την περιοχή της Λαμίας. Νέα ευκαιρία να απειλήσει ο δικέφαλος από στημένο.
16:39
37' Το εκτέλεσε ο Βϊερίνια, φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα
16:41
39' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ασίγκμπα.
16:41
Ετοιμάζει αλλαγή από το 39' ο Τεννές!
16:42
40' Αλλαγή τακτικής για τη Λαμία. Έξω ο Κουκόλης (στόπερ), μέσα ο Ντακόλ (επιθετικός). Ο Ασίγκμπα φεύγει από το δεξί άκρο της άμυνας και πάει στο κέντρο αυτής, ο Βασιλαντωνόπουλος από χαφ μετατρέπεται σε μπακ και ο Βάντερσον θα παίξει, πλέον, στο "φτερό" της επίθεσης με τον Ντακόλ στην κορυφή.
16:44
"Τράκαραν" Βασιλαντωνόπουλος και Ζαμπράνο. Αμφότεροι δέχονται τις πρώτες βοήθειες.
16:46
Όλα καλά με τους δύο ποδοσφαιριστές που θα επανέλθουν στη δράση τώρα.
16:49
Ημίχρονο στην Τούμπα. Άνετα και με ωραία μπάλα ο ΠΑΟΚ προηγείται 2-0 της Λαμίας.
16:50
Στις καθυστερήσεις οι παίκτες της Λαμίας διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, ωστόσο η μπάλα έχει βρει στα πλευρά του Λέο Μάτος και δεν υπάρχει παράβαση.
17:06
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στην Τούμπα
17:10
50' ΓΚΟΛ(ΑΡΑ) ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 3-0
17:11
Ο Βϊερίνια γεμίζει από τα δεξιά, οι αμυντικοί της Λαμίας δεν μπορούν να διώξουν και ο Πέλκας πιάνει πανέμορφο μονοκόμματο σουτ και γράφει το 3-0 για τον δικέφαλο του βορρά.
17:12
52' Κίτρινη κάρτα στον Σάκχοφ.
17:13
53' Συρτό σουτ του Ακόστα από πλάγια θέση, ο Ρέι δεν έχει κανένα πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα
17:15
55' Αλλαγή για τη Λαμία. Έξω ο Πίτι, μέσα ο Αναστασόπουλος
17:18
58' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο της Λαμίας.
17:20
61' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο πολύ καλός σήμερα Πέλκας, μέσα ο Μακ.
17:22
62' Ο Ελ Καντουρί βρέθηκε από τα δεξιά με χώρο μπροστά του για να κάνει... κάτι καλό, ωστόσο έκανε δυνατό γέμισμα και πέταξε την ευκαιρία να φτιάξει απειλή για την εστία της Λαμίας.
17:27
17:28
67' Οι παίκτες του ΠΑΟΚ βγήκαν στην κόντρα, ο Σάκχοφ άνοιξε δεξιά για τον Ελ Καντουρί, ο οποίος συνέκλινε, εκτέλεσε από διαγώνια θέση με το "καλό" του πόδι, ωστόσο δεν βρήκε στόχο
17:28
68' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο Λέοβατς (αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού), μέσα ο Λημνιός
17:30
71' ΜΕ ΔΕΚΑ ΠΑΙΚΤΕΣ Η ΛΑΜΙΑ
17:31
Ο Αναστασόπουλος, ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα από το 58', τραβάει τη φανέλα του Μαουρίτσιο και δικαιολογημένα αντικρίζει δεύτερη, αφήνοντας τη Λαμία με δέκα παίκτες.
17:35
75' Εκτέλεση κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, ο Πρίγιοβιτς πιάνει κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας, αλλά δεν μπορεί να βρει στόχο
17:35
76' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο Σάκχοφ, μέσα ο Μπίσεσβαρ.
17:43
Όπως είναι φυσικό ο ρυθμός έχει πέσει τα τελευταία λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται σταθερά 3-0.
17:47
88' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 4-0
17:48
Ωραία βαθιά μπαλιά του Μπίσεσβαρ για τον Λέο Μάτος, αυτός γυρίζει παράλληλα με το κεφάλι και ο Πρίγιοβιτς δεν έχει πρόβλημα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0 της ομάδας του. Δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σέρβου σήμερα.
17:52
Λήξη του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ έπιασε πολύ καλή απόδοση, επικράτησε πανεύκολα 4-0 της Λαμίας και έφτασε τους 15 βαθμούς. Αν η ΑΕΚ δεν νικήσει την Ξάνθη, τότε ο δικέφαλος του βορρά θα είναι μόνος πρώτος στο τέλος αυτής της αγωνιστικής. Λέοβατς, Πρίγιοβιτς (x2) και Πέλκας τα γκολ των Θεσσαλονικέων.