Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ξάνθης απέναντι στην ΑΕΚ.
19:55
Ματς στα Πηγάδια για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
19:56
"Καίγεται" για τη νίκη η Ένωση, που θέλει να περάσει και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο ΠΑΟΚ την προσπέρασε και βρίσκεται στο +2 ύστερα από τη νίκη με σκορ 4-0 απέναντι στη Λαμία στην Τούμπα.
19:57
Πριν τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες, οι κιτρινόμαυροι είχαν ηττηθεί για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα από τον Αστέρα στην Τρίπολη (2-0).
20:03
Όσον αφορά τους Ακρίτες, βρίσκονται στην 7η θέση με 9 βαθμούς.
20:07
Πριν το «break», η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς είχε πάρει το «διπλό» στην έδρα της Κέρκυρας (2-0).
20:07
Oι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.
20:07
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
20:08
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Zίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Φλίσκας, Μεχία, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο, Ρότσε, Κίκε
20:08
Στον πάγκο: Γκαραβέλης, Ορφανίδης, Κάστρο, Σιλά, Γέντρισεκ, Σβάρνας, Τριάδης
20:08
20:08
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Λάζαρος, Λιβάγια, Αραούχο
20:08
Στον πάγκο: Τσιντώτας, Γιόχανσον, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Λόπες, Πατίτο, Τζανετόπουλος
20:10
Xωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα της Ένωσης. Ο Χιμένεθ, όπως αναμενόταν, έδωσε φανέλα βασικού στον Λαμπρόπουλο, ενώ άφησε στον πάγκο τον Γιόχανσον, με τον Γαλανόπουλο να παίρνει τη θέση του Σουηδού στο αρχικό σχήμα.
20:22
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα και βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
20:23
20:27
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
20:29
Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος
20:29
Οι άνθρωποι της Ξάνθης βράβευσαν τον Πέτρο Μάνταλο για την παρουσία του στην ακριτική ομάδα.
20:30
1' Σέντρα
20:31
2' Δύο σερί κόρνερ για την ΑΕΚ.
20:32
2' Κεφαλιά του Σιμόες, ύστερα από κόρνερ του Λάζαρου, η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία.
20:36
6' Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Αραούχο. Σωστή.
20:40
10' Φάση για την Ξάνθη. Σουτ του Μπρίτο, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε δίπλα απ' την εστία
20:42
12' Επεισόδιο ανάμεσα σε Ανέστη - Βράνιες! Ο Βόσνιος ήταν έξαλλος με τον συμπαίκτη του, ο οποίος άργησε αλλά εν τέλει καθάρισε ένα γέμισμα στην περιοχή. Σε ρόλο πυροσβέστη ο Λαμπρόπουλος μαζί με τους οπαδούς της ΑΕΚ που βρίσκονται στην κερκίδα πίσω από την εστία της ομάδας τους.
20:44
15' Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη για φάουλ στον Κίκε.
20:48
18' Δυνατό φάουλ του Λουσέρο στον Μάνταλο. Θα μπορούσε και σε αυτή την περίπτωση να βγάλει την κίτρινη ο ρέφερι, καθώς ο παίκτης της Ξάνθης σήκωσε αρκετά ψηλά το πόδι του.
20:49
19' Ο Μάνταλος πρέσαρε ψηλά κι έκλεψε την μπάλα από τον Λισγάρα, ο οποίος στην συνέχεια τον βρήκε με τη σχάρα στο καλάμι. Έβγαλε την κίτρινη στον παίκτη της Ξάνθης ο διαιτητής. Ο Μάνταλος, αφού έπεσε στο έδαφος σφαδάζοντας, σηκώθηκε έξαλλος από το χορτάρι και φώναξε στον ρέφερι "Τι περιμένεις για να βγάλεις κάρτα. Θα πάθω ζημιά". Σήκωνε μέχρι και κόκκινη κάρτα το μαρκάρισμα.
20:53
22' Φουλ ξύλο στα τελευταία λεπτά.
20:54
23' Σέντρα-σουτ του Ντε Λούκας, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και πέρασε άουτ.
20:58
28' Έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο η ΑΕΚ το τελευταίο πεντάλεπτο και ψάχνει να βρει διαδρόμους για να απειλήσει.
20:59
30΄ Σουτ του Μάνταλου μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια ο Λάζαρος με όμορφη ενέργεια κέρδισε κόρνερ.
21:02
32' Κεφαλιά του Φλίσκα ύστερα από στημένη φάση, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
21:03
33' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο έκανε δυνατό παράλληλο γύρισμα από πλάγια θέση, οι αμυντικοί της Ξάνθης απομάκρυναν και ο Γαλανόπουλος έστειλε την μπάλα ψηλά-άουτ με σουτ έξω από την περιοχή.
21:04
34' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Λάζαρος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ζίβκοβιτς έπεσε κι έδιωξε δύσκολα.
21:07
37' Φάση για την ΑΕΚ. Μακρινό σουτ του Γκάλο, ο Ζίβκοβιτς δεν μπορεί να μπλοκάρει και στη συνέχεια ο Μπακάκης με νέα προσπάθεια από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.
21:08
39' Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο για φάουλ στον Ντε Λούκας. Σωστή.
21:10
40' Κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο ο οποίος σκούπισε τον αφρό από το σπρέι στην κάλτσα του διαιτητή! Φοβερές στιγμές.
21:10
40' ΓΚΟΟΛ 1-0 Η ΞΑΝΘΗ!
21:11
Απίθανη εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο, που έστειλε την μπάλα στην δεξί παράθυρο της εστίας του Ανέστη.
21:13
43' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Έπειτα από αναστάτωση στην περιοχή της Ξάνθης η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο, που έκανε γυριστό από δύσκολη γωνία το οποίο έφυγε άουτ.
21:16
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος
21:17
45+2' Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια, ο οποίος χτύπησε την μπάλα από τα νεύρα του στο χορτάρι. Σωστή.
21:18
45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
21:18
Η Ξάνθη προηγείται 1-0 κόντρα στην ΑΕΚ.
21:19
Το μοναδικό γκολ σημείωσε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ο Μπρίτο στο 40'.
21:20
Καλύτερη η ΑΕΚ, η οποία έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ. Είχε επτά τελικές, όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Πολλά νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.
21:29
Έντονες διαμαρτυρίες από τους Δημητριάδη και Λυμπερόπουλο στον διαιτητή Παπαδόπουλο για την διαιτησία του στο πρώτο μέρος. Οι άνθρωποι της ΑΕΚ στα παράπονά τους εστίασαν κυρίως στη φάση του 19ου λεπτού και στο εγκληματικό τάκλιν του Λισγάρα στον Μάνταλο.
21:32
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
21:34
47' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Λιβάγια, ο Λάζαρος παίρνει την κεφαλιά και ο Ζίβκοβιτς πέφτει στην αριστερή του γωνία και διώχνει σε κόρνερ. Μεγάλη απόκρουση.
21:38
50'Δεν δόθηκε πέναλτι στην ΑΕΚ. Ο Μάνταλος βγήκε στην αντεπίθεση, έσπασε στον Αραούχο, ο οποίος του ξαναέσπασε την μπάλα, αλλά ο αρχηγός της Ένωσης είχε πέσει στο έδαφος έπειτα από φράγμα του Λισγάρα. Ο αμυντικός της Ξάνθης δεν πάει στην μπάλα, πάει πάνω στον Μάνταλο με καθαρή πρόθεση να τον παρεμποδίσει να συνεχίσει την προσπάθειά του και τον γκρεμίζει.
21:41
54' Μακρινό σουτ του Λάζαρου, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
21:42
55' Με δέκα η Ξάνθη! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα για μαρκάρισμα στον Αραούχο. Τον βρήκε δυνατά από πίσω. Σωστή τόσο η δεύτερη κίτρινη, όσο και η πρώτη στο 6ο λεπτό.
21:44
58' Αδύναμη η εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
21:46
59' Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Ρότσε πέρασε ο Σβάρνας.
21:48
62' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες για διαμαρτυρία.
21:51
63' Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Κίκε πέρασε ο Γέντρισεκ.
21:52
65' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λόπες στη θέση του Γκάλο. Ο Μπακάκης επέστρεψε στο δεξί άκρο της άμυνας.
21:56
69' Φάουλ του Λαμπρόπουλου στον Μπρίτο. Έπρεπε να του δείξει κίτρινη ο ρέφερι.
21:57
69' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης αντί του Λάζαρου.
21:57
70' Μακρινό σουτ του Γέντρισεκ, η μπάλα αρκετά άουτ.
21:59
72' Με εννιά η Ξάνθη! Ο Λιβάγια έφυγε τετ-α-τετ (καλύπτεται) και πριν τελειώσει την προσπάθειά του ο Σβάρνας τον γκρέμισε με τάκλιν από πίσω. Σωστός εδώ ο ρέφερι και για την αποβολή και για το ότι έδωσε το μαρκάρισμα εκτός περιοχής.
22:02
74' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λόπες εκτέλεσε το φάουλ πάνω στο τείχος, με νέα προσπάθεια γέμισε στην περιοχή και ο Βράνιες, αμαρκάριστος με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα άουτ.
22:02
75' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σιλά αντί του Μπρίτο.
22:03
76' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας στη θέση του Γαλανόπουλου.
22:05
78' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μπακάσετας από το ύψος της μεγάλης περιοχής έχοντας πλάτη στην εστία της Ξάνθης, έπιασε ένα γυριστό σουτ με το δεξί και η μπάλα πέρασε άουτ.
22:09
82' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Δυνατό σουτ του Λιβάγια από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς καταλήγει άουτ
22:11
84' Κίτρινη κάρτα στον Σιλά
22:14
87' Σκληρό φάουλ του Γέντρισεκ στον Αραούχο. Πλάγιο δίνει ο Παπαδόπουλος
22:15
88' ΓΚΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Μάνταλος με ατομική ενέργεια από τα αριστερά δίνει «πάρε-βάλε» στον Βράνιες που από κοντά κάνει το 1-1!
22:17
90' Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο