Παναθηναϊκός-ΑΕΛ

18:58
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΛ, η οποία ρίχνει την αυλαία της 7ης αγωνιστικής.
19:00
Οι «πράσινοι» θέλουν να πετύχουν δεύτερη σερί νίκη (μετά από αυτή με τον ΠΑΣ Γιάννινα) και να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή και τον ΠΑΟΚ στους έξι βαθμούς. Από την άλλη μεριά, οι «βυσσινί» αναζητούν ένα θετικό αποτέλεσμα για να ξεκολλήσουν επιτέλους από τον... πάτο της βαθμολογίας!
19:03
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
19:05
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μολέδο, Χουλτ, Σιλά, Χίλιεμαρκ, Κουρμπέλης, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μολίνς.
19:06
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Διούδης, Ινσούα, Κουτρουμπής, Μουνιέ, Ρέις, Άλτμαν, Πίσπας.
19:07
ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Φάρκας, Ζίζιτς, Γουάλας, Μασούρας, Φατιόν, Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς, Λεοζίνιο, Ναζλίδης.
19:10
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκονται οι Θεοδωρόπουλος, Ναβάρο, Κούσας, Λαγός, Περόνε, Γιαννιτσάνης, Μπάλλας.
19:13
Διαιτητής είναι ο Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας), με βοηθούς τους Βασίλη Καραβασίλη (Καβάλας), Τιμολέων Γεωργακόπουλο (Πειραιά) και τέταρτος είναι ο Ανδρέας Γκάμαρης (Αθήνας).
19:14
Ένα τέταρτο απομένει για την έναρξη του αγώνα. Ραδιοφωνική μετάδοση από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 και τηλεοπτική από τη NOVA.
19:26
Oι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και αποχώρησαν για τα αποδυτήρια όπου θα πάρουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους και στη συνέχεια θα μπουν στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσει το ματς.
19:30
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με την διαιτητική τριάδα.
19:32
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:33
1' Πρώτο κόρνερ στο ματς, το κερδίζει η ΑΕΛ.
19:34
2' Ο Φάρκας έκανε την προβολή μετά την εκτέλεση του κόρνερ, αλλά δεν βρήκε την μπάλα όντας εντελώς ανενόχλητος!
19:36
3' Διαμαρτυρίες του Μολέδο για τράβηγμα μέσα στην περιοχή, «παίζετε» λέει ο διαιτητής. Ο Ζίζιτς έπιασε με κεφαλοκλείδωμα τον Βραζιλιάνο αμυντικό. Υπήρχε παράβαση και πέναλτι, ωστόσο ο Κουτσιαύτης δεν έδειξε κάτι. Εικόνα live21961690/68444.jpg
19:40
7' Καλή φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Χουλτ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, γύρισε στον Μολίνς, ο οποίος πραγματοποίησε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
19:42
9' Κίτρινη κάρτα στον Ζίζιτς, που έκοψε επίθεση του Παναθηναϊκού με το χέρι. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.
19:47
14' Ο Κουρμπέλης κάνει κακή πάσα στον Μολίνς, ο οποίος περίμενε μέσα στην περιοχή για να εκτελέσει τον Μπόζοβιτς.
19:47
Πρώτο τέταρτο στο ματς. Ο Παναθηναϊκός έχει τον έλεγχο και προσπαθεί να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της ΑΕΛ, η οποία περιμένει στο μισό γήπεδο τους γηπεδούχους.
19:50
17' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε πολύ έξυπνα το φάουλ, βρήκε τον Μολέδο (που καλυπτόταν) στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς.
19:52
18' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βιγιαφάνιες έβαλε την προβολή αλλά ο Μπόζοβιτς έδιωξε με τα πόδια. Στην ίδια φάση, ο Ζίζιτς τραβάει ξανά τον Μολέδο και τον παρεμποδίζει να κινηθεί προς την μπάλα. Θα μπορούσε και σε αυτή την περίπτωση να δοθεί η παράβαση από τον κύριο Κουτσιαύτη!
19:53
19' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Ναζλίδη.
19:55
22' Σουτ του Ντέλετιτς υπό την πίεση του Χουλτ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
19:59
19:59
20:00
28' Μακρινό σουτ του Σιλά, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
20:05
32' Κίτρινη κάρτα στον Λεοζίνιο καθώς βρήκε τον Κουρμπέλη στο πρόσωπο με το χέρι. Σωστός ο διαιτητής. Προηγουμένως, ο Κουτσιαύτης έχει χαρίσει κίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς.
20:06
33' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Χίλιεμαρκ, ο Κολοβέτσιος έκανε την κεφαλιά-πάσα στο ύψος του δευτέρου δοκαριού, με τον Κουλιμπαλί να κάνει την προβολή αλλά να στέλνει την μπάλα παράλληλα με την εστία!
20:07
34' Κίτρινη κάρτα στον Σιλά για φάουλ στον Ντέλετιτς. Σωστή η απόφαση, πήγε δυνατά ο Αφρικανός χαφ του Παναθηναϊκού στον αντίπαλό του.
20:08
35' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ο Χίλιεμαρκ βγήκε απέναντι από τον Μπόζοβιτς αλλά ο Ζίζιτς με φοβερό τάκλιν δεν του επέτρεψε να σκοράρει.
20:09
36' Ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι σε τράβηγμα πάνω στον Χουλτ από τον Ντέλετιτς. Υπήρχε παράβαση αλλά ήταν εκτός περιοχής με τον διαιτητή να δείχνει ξανά «παίζετε».
20:11
39' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Ναζλίδη.
20:18
Συμπληρώθηκαν τα 45'. Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
20:20
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Παναθηναϊκός και ΑΕΛ πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0), με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι αλλά να μην έχουν καταφέρει να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους.
20:21
Παράλληλα, οι πράσινοι διαμαρτύρονται και για δύο περιπτώσεις πέναλτι. Αμφότερες ήταν πάνω στον Μολέδο από τον Ζίζιτς, η πρώτη στο 3' και η άλλη στο 18'.
20:36
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
20:38
47' Μακρινό σουτ του Μασούρα, η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα μακριά από την εστια.
20:39
48' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χίλιεμαρκ τροφοδότησε τον Βιγιαφάνιες, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.
20:40
49' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!
20:41
Ρέντζας και Μολίνς διεκδίκησαν την μπάλα μετά το κόρνερ του Χίλιεμαρκ, ο τελευταίος έπεσε και ο Κουτσιαύτης έδειξε την άσπρη βούλα. Από τα ριπλέι ο αμυντικός της ΑΕΛ φάνηκε να κρατάει τον επιθετικό του Παναθηναϊκού. Σωστή η απόφαση του ρέφερι που έδειξε κίτρινη κάρτα στον Ρέντζα για το μαρκάρισμα και στον Φατιόν για διαμαρτυρία.
20:41
50' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
20:42
O Βιγιαφάνιες έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία και τον Μπόζοβιτς στην αριστερή, ανοίγοντας το σκορ και δίνοντας το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό!
20:43
52' Σουτ του Μασούρα, η μπάλα πέρασε άουτ.
20:46
55' Σουτ του Μολίνς έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.
20:47
57' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Μετά από φοβερή ατομική προσπάθεια του Ντέλετιτς, ο Λεοζίνιο έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και έκανε πολύ ωραίο πλασέ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βλαχοδήμου.
20:51
Πιέζει για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να καθαρίσει το ματς ο Παναθηναϊκός.
20:52
61' Φοβερό σουτ του Λουντ από τα 25 μέτρα, ο Μπόζοβιτς με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.
20:57
Πρωτοτυπεί για ακόμη μια φορά η ΑΕΛ, που εξέδωσε ειρωνική ανακοίνωση πριν από λίγα λεπτά, προφανώς θέλοντας να διαμαρτυρηθεί για το πέναλτι που δόθηκε εις βάρος της.
20:57
67' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη για φάουλ στον Ντέλετιτς. Σωστή είναι!
20:59
69' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Περόνε αντί Αγκάνοβιτς.
21:01
70' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Μολίνς και Χίλιεμαρκ άλλαξαν εξαιρετικά την μπάλα, ο τελευταίος έκανε και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μπόζοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.
21:06
Φτάσαμε στο 75ο λεπτό με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 1-0 της ΑΕΛ, χάρη στο γκολ του Βιγιαφάνιες από την άσπρη βούλα στο 50'.
21:08
77' Αποβολή για τον Παναθηναϊκό! Ο Σιλά πήγε άτσαλα πάνω στον Ναζλίδη και τον βρήκε με τις τάπες, με τον Κουτσιαύτη να του δείχνει σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα.
21:09
79' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ!
21:11
Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε το φάουλ, ο Περόνε έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με κεφαλιά νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 1-1. Είναι οριακή φάση, αφού φαίνεται εκτεθειμένος άλλος παίκτης στο ριπλέι και ο Περόνε μάλλον ξεκινάει λίγο πιο πίσω την κίνησή του
21:11
80' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μασούρας μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ.
21:13
82' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Άλτμαν αντί Βιγιαφάνιες.
21:14
83' Ωραίο διαγώνιο σουτ του Μολίνς, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπόζοβιτς.
21:15
84' Μένει με εννιά ο Παναθηναϊκός, απευθείας κόκκινη στον Άλτμαν! Ανόητη ενέργεια από τον Ισραηλινό που κλώτσησε στο κεφάλι τον πεσμένο Ντέλετιτς.
21:17
86' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μουνιέ αντί Μολίνς.
21:18
87' Κίτρινη κάρτα σε Ντέλετιτς και Χουλτ.
21:19
88' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Λαγός αντί Ντέλετιτς.
21:22
90' Ο Περόνε σκόραρε με ωραία λόμπα πάνω από τον Βλαχοδήμο αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ. Καλυπτόταν από τον Μολέδο ο Αργεντινός, ήταν κανονικότατο το γκολ και έπρεπε να μετρήσει!
21:22
Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος!
21:22
92' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Γιαννιτσάνης αντί Ναζλίδη.
21:24
93' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
21:25
Ο Χίλιεμαρκ έκανε τη σέντρα από τα πλάγια αριστερά, η μπάλα πέρασε απ' όλους που πήδηξαν για την κεφαλιά και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Μπόζοβιτς να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ.
21:27
Απίστευτα πράγματα από τους παίκτες του Ουζουνίδη που έβγαλαν... ψυχή και με εννιά παίκτες πήραν εκ νέου το προβάδισμα.
21:27
96' Κίτρινη κάρτα στον Βλαχοδήμο για καθυστερήσεις.
21:29
Λήξη του ματς. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 της Λάρισας με γκολ του Χίλιεμαρκ στο 93' κι ενώ το τριφύλλι έπαιζε με εννιά παίκτες. Τραγικές αποφάσεις από τον διαιτητή, που δεν έδωσε δύο πέναλτι στους πράσινους στο πρώτο μέρος, τραγικός και ο βοηθός που υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Περόνε στο 89' κι ενώ βρήκε δίχτυα με κανονικότατο γκολ