Απόλλων-Ξάνθη

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Απόλλωνα απέναντι στην Ξάνθη.
Ματς για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα στη Ριζούπολη.
Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» θέλει να φτάσει οπωσδήποτε στη νίκη απόψε, αφού έχει μόλις 3 βαθμούς και βρίσκεται μαζί με τη Λάρισα στην τελευταία θέση.
Πιο άνετοι είναι οι Ακρίτες, που έχουν μαζέψει 10 βαθμούς.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
Απόλλων Σμύρνης (Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας, Κονέ, Αλμπάνης, Μάατσι, Μενδρινός, Καστιγέχος, Μπιτζιμίν, Παπάζογλου, Κούρος
Στον πάγκο: Χουάντερσον, Ντάσιος, Μάατσεν, Ελμπάζ, Ανιέτε, Χουάρες, Μπαρτολίνι
Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Οκάν, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Μεχία, Κίκε, Λουσέρο, Μπρίτο, Γέντρισεκ
Στον πάγκo: Γκαραβέλης, Σιλά, Κάστρο, Π. Ορφανίδης, Τριάδης, Μελιόπουλος, Ρότσε
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ιωάννης Νεοφυτιάδης
Έναρξη του ματς
4' Γύρισμα του Μπρίτο, ο Γέντρισεκ δεν βρήκε καλά την μπάλα και την έστειλε άουτ
7' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Αλμπάνη
11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Εκτέλεση κόρνερ από τον Κονέ, καρφωτή κεφαλιά του Καστιγέχος με την οποία νικάει τον Ζίφκοβιτς για το 1-0
17' Άναρχο το παιχνίδι μετά το γκολ του Απόλλωνα. Πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις εκατέρωθεν
19' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Αλμπάνης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, θέλησε να αιφνιδιάσει τον Ζίφκοβιτς σουτάροντας αφού ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων περίμενε το γύρισμα στη μικρή περιοχή και τελικά ο Σέρβος απέκρουσε σε κόρνερ
25' Πολύ εύκολα κρατά το υπέρ του σκορ ο Απόλλων, που θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ
30' Εκτελεί κόρνερ ο Κασάδο, η μπάλα έχει περάσει εκτός γραμμής.
31' Κεφαλιά του Λουσέρο, αδύναμη και μπλοκάρει ο Τσόβιτς
35' Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ
41' Διατηρείται αυτό το 1-0 όπως έχει διαμορφωθεί από την κεφαλιά του Καστιγέχος.
43' Σουτ του Αλμπάνη και απόκρουση του Ζίφκοβιτς
45'+1' Σουτ του Μπαξεβανίδη, κατευθείαν στην αγκαλιά του Τσόβιτς
Λήξη του α' ημιχρόνου με τον Απόλλωνα να προηγείται 1-0 της Ξάνθης με το γκολ του Καστιγέχος
Έναρξη β' ημιχρόνου
46' Κίτρινη κάρτα στον Μπιτζιμίν
48' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Σουτ του Μάατσι, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς
49' Θέλησε να απειλήσει από μακριά ο Λισγάρας, άουτ η μπάλα, με τον Τσόβιτς να ελέγχει
51' Ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Λουσέρο αντί να πλασάρει από κοντά προς την εστία του Απόλλωνα, να... απομακρύνει σαν αμυντικός
57' Πλασέ του Γέντρισεκ από φάουλ του Μεχία, εύκολα μπλοκάρει ο Τσόσιτς
61' Ο διαιτητής της αναμέτρησης αναγκάζει τον Μπαρτολίνι ενώ είναι στον πάγκο, να φορέσει τη φανέλα του ώστε να του δείξει κίτρινη κάρτα
62' Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός οι Γέντρισεκ και Κίκε, μέσα ο Κάστρο και Ρότσε
63' Κίτρινη κάρτα στον Κάστρο γιατί βιάστηκε να μπει στον αγωνιστικό χώρο
69' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Και πάλι ο Αλμπάνης μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά ο Ζίφκοβιτς του ξαναλέει «όχι», διατηρώντας το προβάδισμα του Απόλλωνα στο 1-0
70' Κίτρινη κάρτα στον Κύργια
72' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη
73' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Χουάρες, εκτός ο Μενδρινός
75' Κίτρινη κάρτα στον Τσόβιτς
77' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάατσι με κεφαλιά απειλεί την εστία του Ζίφκοβιτς, αλλά η μπάλα περνά άουτ
79' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Σιλά, εκτός ο Λουσέρο
84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Μόνο έτσι θα μπορούσε να νικήσει τον Ζίφκοβιτς ο Αλμπάνης! Ο μεσοεπιθετικός του Απόλλωνα εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, πέρασε και τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων και κάνει το 2-0, πλασάροντας σε κενή εστία
85' Εκτός ο Καστιγέχος, μέσα ο Ανιέτε
87' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα
88' Εκτός ο Μάατσι, μέσα ο Ελμπάζ
89' Κίτρινη κάρτα στον Κονέ
Πέντε λεπτά καθυστερήσεων
Λήξη της αναμέτρησης
Ο Απόλλων φτάνει στην πρώτη του νίκη στη σεζόν, επικρατώντας 2-0 της Ξάνθης, αν και θα μπορούσε να νικήσει και με μεγαλύτερο σκορ