Ξάνθη-Ατρόμητος

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ξάνθη-Ατρόμητος, για την 9η αγωνιστική της Super League
Οι φιλοξενούμενοι θέλουν τη νίκη για να παραμείνουν σίγουρα στην κορυφή του πρωταθλήματος, όπου βρίσκονται από την περασμένη Δευτέρα όταν και επικράτησαν 1-0 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Κάναντι έχει τέσσερις σερί νίκες στο πρωτάθλημα και με 16 βαθμούς είναι στο συν ένα από τον δεύτερο ΠΑΟΚ
Η Ξάνθη προέρχεται από δύο ματς (1-1 με ΑΕΚ, 2-0 από τον Απόλλωνα) χωρίς νίκη και είναι ένατη με δέκα βαθμούς
Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Μεχία, Κίκε, Φλίσκας, Γέντριτσεκ, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο.
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Μπουζούλαζιτς, Χατζηϊσαΐας, Ουάρντα, Ντιγκινί, Μάντσον, Βασιλακάκης, Κιβρακίδης, Ντάουντα, Γιαννούλης, Ρισβάνης.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Γκαραβέλης, Σβαρνάς, Τριάδης, Κάστρο, Ρότσε, Ορφανίδης, Σιλά.
Σε αυτόν των μπλε: Μίρκοβιτς, Καρασαλίδης, Ούμπιδες, Μανούσος, Ζησόπουλος, Βασιλείου, Κυριακίδης.
Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος. Βοηθοί: Δημήτριος Γκάγκας, Αϊχάν Χούσκογλου 4ος Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης
Υπενθυμίζεται ότι ο Ατρόμητος, μετά το 1-0 της ΑΕΛ επί του Λεβαδειακού, είναι η μόνη αήττητη ομάδα της Super League. Παράλληλα, πρόκειται για την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας μαζί με του ΠΑΟΚ, με τρία τέρματα παθητικό
Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Ξεκινάει εντός ολίγου η αναμέτρηση
Ανθοδέσμη από τους φίλους της Ξάνθης για τον Θοδωρή Βασιλακάκη που θα αντικρίσει για πρώτη φορά την πρώην ομάδα του

Έναρξη στο ματς!

Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Η έντονη ηλιοφάνεια κάνει αρκετά δύσκολη τη... ζωή των 22 ποδοσφαιριστών
Ελαφρώς καλύτερη η Ξάνθη στα πρώτα λεπτά. Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο Ατρόμητος που είναι καλά οργανωμένος στα μετόπισθεν δεν έχει ανησυχήσει ιδιαίτερα
Κερδισμένο φάουλ σε καλή θέση για γέμισμα για την Ξάνθη
Πέρασε η φάση με φάουλ μέσα στην περιοχή που κέρδισε ο Ατρόμητος
Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Ατρόμητος, ο οποίος έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο
17' Επίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις για τον Ατρόμητο (με ανεβασμένη την άμυνα των γηπεδούχων) και αποδέκτη της μπάλας τον Ουάρντα από τα αριστερά σταμάτησε για οφσάιντ. Λανθασμένη η υπόδειξη
20' Κίτρινη κάρτα για τον Ατρόμητο. Την είδε ο Γιαννούλης που διαμαρτυρήθηκε έντονα έπειτα από υπόδειξη για φάουλ στον Κίκε Μπουλά
54%-46% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ξάνθης
27' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Κόρνερ από τον Ουάρντα, κεφαλιά του Ντάουντα που δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα και αυτή πέρασε λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία
28' Κίτρινη στον Μπαξεβανίδη για σκληρό φάουλ στον Ουάρντα
29' Κι άλλη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Από τα πόδια του Ουάρντα και πάλι η μπάλα στο κεφάλι του Χατζηϊσαΐα που δεν βρήκε εστία
Καλύτερος μετά το πρώτο τέταρτο ο Ατρόμητος. Έχει κερδίσει αρκετά μέτρα στο γήπεδο και βγαίνε ιμπροστά πιο αποφασιστικά
33' Νέα τελική για τον Ατρόμητο. Ο Ουάρντα, ο οποίος είναι πολύ κεφάτος, έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά, συνέκλινε και έστειλε την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία με σουτ που έπιασε με το δεξί.
Στο γήπεδο της Ξάνθης βρίσκεται και ο ισχυρός άνδρας του Ατρόμητου, Γιώργος Σπανός
38' Απειλεί η Ξάνθη. Σέντρα του Λουσέρο, κακή αντίδραση του Γιαννιώτη που έδιωξε με τα πόδια
38' Απειλεί και ο Ατρόμητος στη συνέχεια. Σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά, κεφαλιά του Ντιγκινί και η μπάλα εκτός
Φάουλ σε καλή θέση για τον Ατρόμητο.

41' ΓΚΟΛ ο Ατρόμητος, 0-1!

Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, η μπάλα πήρε μέσα τα χέρια του Ζίβκοβιτς και σε θέση οδηγού πλέον η ομάδα του Κάναντι
Πολύ κεφάτος ο Ουάρντα μετά το πρώτο τέταρτο, δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη από πλευράς Ατρόμητου.
45' Πολύ καλή επίθεση για τον Ατρόμητο με τον Ουάρντα, αλλά... ξέμεινε από δυνάμεις ο Αιγύπτιος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ξάνθη-Ατρόμητος 0-1

Η εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα έχει αλλάξει από το 41' τις ισορροπίες του ματς. Ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο τέταρτο, καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι από εκεί και πέρα που έχει φέρει την αναμέτρηση στα μέτρα του πλέον. Λίγες οι καλές φάσεις, ωστόσο, στο πρώτο μέρος. Καμία τελική για την Ξάνθη, πέντε για τους "μπλε".

Έναρξη δεύτερου μέρους!

47' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Γέντριτσεκ βρέθηκε φάτσα με τον Γιαννιώτη, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αντέδρασε εξαιρετικά, του έκλεισε αρχικά το οπτικό πεδίο και στη συνέχεια έδιωξε σωτήρια μετά το σουτ του.
Έχει μπει δυνατά η Ξάνθη στο δεύτερο μέρος
50' Τελική για την Ξάνθη. Κεφαλιά του Κασάδο άουτ
53' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Αντεπίθεση με τον Κιβρακίδη, πάσα στον Ουάρντα που έστρωσε στον Βασιλακάκη, αλλά το σουτ του ήταν... τζούφιο
55' Κίτρινη για τον Ατρόμητο. Την είδε ο Μάντσον
55' Μπλόκαρε ο Γιαννιώτης φάουλ του Κασάδο
56' Απειλεί ο Ατρόμητος. Δυνατό σουτ του Ντάουντα από τα όρια της μεγάλης περιοχής, έδιωξε ο Ζίβκοβιτς.
58' Δύο αλλαγές για την Ξάνθη. Τριάδης και Πέτρος Ορφανίδης μέσα, Γέντριτσεκ και Ντε Λούκας στο ματς
64' Κίτρινη για την Ξάνθη, την είδε ο Κίκε Μπουλά
64' Κλείνει τις αλλαγές του ο Ράσταβατς για την Ξάνθη. Ρότσε αντί του Κίκε Μπουλά
70' Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη. Κίνηση του Μπαξεβανίδη από τα δεξιά και δυνατό σουτ, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη
71' Σουτ του Μάντσον έξω από την περιοχή, έφυγε η μπάλα πλάγια μετά από παρέμβαση των γηπεδούχων.
72' Κεφαλιά του Χατζηϊσαΐα μετά το κόρνερ του Ουάρντα, η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά από την αντίπαλη εστία.
72' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ουάρντα εκτός, Καρασαλίδης εντός.
74' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Εκτέλεση φάουλ του Τριάδη από τα αριστερά, σκαστή κεφαλιά του Ρότσε με τον Γιαννιώτη να είναι σε ετοιμότητα.
76' Κίτρινη σε Γιαννιώτη και Μπρίτο
78' Σουτ του Κιβρακίδη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα εκτός.
78' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Μανούσος αντί Ντάουντα στο ματς
82' Τελική για τον Ατρόμητο. Έπειτα από καλή αντεπίθεση, ο Ντιγκινί έδωσε στον Γιαννούλη που έπιασε δυνατό σουτ και κέρδισε κόρνερ.

83' ΓΚΟΛ ο Ατρόμητος, 0-2!

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γιαννούλη, ο Ντιγκινί εκτέλεσε τον Ζίβκοβιτς που δεν είχε περιθώρια να αντιδράσει.
86' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ούμπιδες αντί Μάντσον.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος

Τέλος στο ματς. Ξάνθη-Ατρόμητος 0-2.

Μεγάλη νίκη για τους Περιστεριώτες που παραμένουν στην πρώτη θέση της Super League