Λαμία-Πλατανιάς

Καλησπέρα σε όλους από το ΔΑΚ Λαμίας.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Λαμίας με τον Πλατανιά στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.
Κρίσιμο το σημερινό ματς και για τις δύο ομάδες, αφού βρίσκονται χαμηλά στη βαθμολογία. Ο μεν Πλατανιάς έχει 6 πόντους ως τώρα, η δε Λαμία 8.
Λαμία: Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουτρομάνος, Ασίγκμπα, Όμο, Μπλάζιτς, Αναστασόπουλος, Ακόστα, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον
Πλατανιάς: Κοκκάλας, Κρος, Ντικαμόνα, Καρυπίδης, Στάθης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Πατράλης, Ενσικούλου, Ντεβέσα, Γκρζέλτσακ
Στον πάγκο του Πλατανιά: Κασωτάκης, Μπούντνικ, Πριντέτα, Κοροβέσης, Δημούτσος, Παπανικολάου, Στανισάβλεβιτς
Στον πάγκο της Λαμίας: Πίτκας, Φράγκος, Τσούκαλος, Πίτι, Καραγιάννης, Μπουλούλης-Τσαπρούνης, Ντακόλ
Διαιτητή του αγώνα ο Μπλούνας με βοηθούς τους Αλεξέα, Σίπκα.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση
Κυκλοφορεί τη μπάλα στα πρώτα λεπτά η Λαμία, πιέζει ψηλά ο Πλατανιάς.
Παραλίγο να γίνει μοιραίο λάθος στην άμυνα του Πλατανιά, μετά από λάθος πάσα του τερματοφύλακα Κοκκαλά. Εν τέλει δεν απειλήθηκε η εστία του.
Κακοποίηση του ποδοσφαίρου το πρώτο δεκάλεπτο στη Λαμία...
14' Πρώτη φάση στο ματς, για τη Λαμία
Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους γηπεδούχους, αυτή φτάνει στον Αναστασόπουλο, ο οποίος αν και αφύλαχτος και λίγο έξω από την περιοχή του Πλατανιά, δεν πιάνει καλά το σουτ και μπλοκάρει εύκολα ο Κοκκαλάς.
16' Κίτρινη κάρτα στον Στάθη. Φάουλ για τη Λαμία από τα αριστερά και σχεδόν πάνω στη μεγάλη περιοχή του Πλατανιά.
17' Κίτρινη κάρτα και στον Πλιάτσικα για διαμαρτυρία.
17' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία!
Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Όμο κάνει εντυπωσιακό άλμα, πιάνει δυνατή κεφαλιά, αλλά σημαδεύει άουτ.
19' Πρώτη απόπειρα του Πλατανιά να απειλήσει, με τον Ενσικουλού να... μπουκάρει προς την περιοχή της Λαμίας, να επιχειρεί κάτι σαν σέντρα-σουτ από κοντά, αλλά οι αμυντικοί της Λαμίας απομάκρυναν.
Προσπαθεί όσο περνά η ώρα να ισορροπήσει την κατάσταση ο Πλατανιάς..
29' Ο Γκρζέλτσακ έκλεψε τη μπάλα από τον Όμο, μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της Λαμίας, όμως ο Παπαδόπουλος είχε κλείσει τη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.
31' Ο Κρος δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά, εντελώς άστοχο όμως το σουτ του.
33' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο της Λαμίας, θέλησε να απειλήσει με το... χέρι την εστία του Πλατανιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.
34' Φάση για τον Πλατανιά!
Ο Ντεβέσα κρατάει τη μπάλα στην κατοχή του, στο ύψος της περιοχής της Λαμίας, κάνει και το σουτ όμως είναι πολύ αδύναμο και τελικώς μπλοκάρει εύκολα ο Παπαδόπουλος.
Στο πρώτο 20λεπτο... δεν υπήρχε ο Πλατανιάς στο γήπεδο, από 'κει και πέρα έχει αλλάξει πολύ την εικόνα του και είναι αυτός που προσπαθεί να ανοίξει το σκορ, με τη Λαμία να έχει... κάτσει.
37' Νέα απειλή από τον Πλατανιά. Ο Στάθης έστρωσε ωραία για τον Γκρζέλτσακ, αυτός έπιασε δυνατό ευθύβολο σουτ, ωστόσο ο Παπαδόπουλος έχει ξανά καλή θέση και μπλοκάρει.
Από τον μονόλογο της Λαμίας στο πρώτο 20λεπτο, στον μονόλογο του Πλατανιά από εκείνο το σημείο μέχρι και τώρα (41').
42' ΔΟΚΑΡΙ για τον Πλατανιά και... καπάκια νέα μεγάλη ευκαιρία!
Ο Ενσικουλού γύρισε ωραία παράλληλα για τον Ντεβέσα, ο οποίος σούταρε δυνατά και ψηλά, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας! Στην εξέλιξη της φάσης ο Στάθης έδωσε στον Κρος, ο οποίος εκτέλεσε -ανενόχλητος- από το ύψος της περιοχής, αλλά έφυγε άουτ η μπάλα!
Ημίχρονο στο ματς με το 0-0 να διατηρείται ανάμεσα σε Λαμία-Πλατανιά. Ως το 20' οι γηπεδούχοι έπαιζαν... μόνοι τους, όμως στη συνέχεια αντιστράφησαν οι ρόλοι, με τους Χανιώτες να παίζουν σχεδόν μονότερμα και να έχουν και δοκάρι.
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
50' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ, 1-0
Ο Βασιλαντωνόπουλος έφυγε στην αντεπίθεση και από τα δεξιά, σούταρε στη κλειστή γωνία του Κοκκαλά και με δυνατό τελείωμα τον νίκησε για το 1-0 των γηπεδούχων.
56' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Πίτι παίρνει τη θέση του Αναστασόπουλου.
Κακό πρόσωπο ο Πλατανιάς ως τώρα στο δεύτερο μέρος. Επέστρεψε από τα αποδυτήρια όσο άσχημα μπήκε και στο ματς...
58' Δυνατό σουτ του Μπλάζιτς από μακριά, δεν μπορεί να βρει στόχο
65' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Κοροβέσης μπαίνει στο ματς αντί του Πλιάτσικα
65' Σουτ του Πίτι μέσα από την περιοχή του Πλατανιά, κοντράρει σε πόδι η μπάλα και καταλήγει κόρνερ. Αυτό εκτελέστηκε δίχως να βγει κάποια ευκαιρία.
Οι παίκτες του Πλατανιά διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Κοροβέση από τον Όμο. Ο αμυντικός της Λαμίας βρίσκει το πόδι του αντιπάλου του, αλλά πρώτα έχει διώξει τη μπάλα.
Ο Πλατανιάς δεν μπορεί να κάνει παιχνίδι, η Λαμία διατηρεί εύκολα το υπέρ της 1-0 και μάλιστα είναι αυτή που πιέζει και για άλλο γκολ.
72' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Παπανικολάου παίρνει τη θέση του Ντεβέσα.
Αποβλήθηκε από τον πάγκο ο γενικός αρχηγός του Πλατανιά.
79' Κίτρινη κάρτα στον Γκρζέλτσακ
80' Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες. Μέσα Τσούκαλος, έξω Βάντερσον για τη Λαμία και Δημούτσος αντί του Καρυπίδη για τον Πλατανιά
Προσπαθεί να ανεβάσει ρυθμό στα τελευταία λεπτά, για να σώσει ό,τι σώζεται, ωστόσο δείχνει να μην έχει τον τρόπο να το κάνει.. Όμο και Αναστασιάδης μοιάζουν απροσπέλαστοι στο κέντρο της άμυνας της Λαμίας.
84' Αποβάλλεται ο Παράσχος λόγω έντονων διαμαρτυριών του προς το διαιτητή
85' Κίτρινη κάρτα στον Τσούκαλο της Λαμίας και τον Κρος του Πλατανιά
86' Βρήκε χώρο ο Κοροβέσης, έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.
86' Αλλαγή για τη Λαμία (πάντα υπέρ της 1-0 το σκορ). Ο Φράγκος μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Ακόστα
88' Κίτρινη κάρτα στον Ενσικούλου για φάουλ στον Φράγκο
90' Φάουλ μεταξύ περιοχής της Λαμίας και του κέντρου κερδίζει ο Πλατανιάς. Όλος ο κόσμος στο μισό των γηπεδούχων τώρα...
Πέντα τα λεπτά των καθυστερήσεων
Το φάουλ εκτελείται, ο Ντικαμονά έπιασε γυριστή κεφαλιά, αλλά ήταν εντελώς αδύναμη και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα.
93' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ, 2-0
Τραγικός λάθος του Δημούτσου, πούλησε ουσιαστικά τη μπάλα για τον Τσούκαλο, ο οποίος είδε απέναντί του τον Βασιλαντωνόπουλο, με τον νεαρό να εκτελεί υπέροχα και ψύχραιμα για το 2-0 των γηπεδούχων.
Λήξη του ματς. Μεγάλη νίκη για τη Λαμία με 2-0 απέναντι στον πολύ κακό Πλατανιά. Χρυσός σκόρερ και των δύο τερμάτων ο Βασιλαντωνόπουλος (50', 93')