ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης

18:50
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα που ρίχνει την αυλαία της 9ης αγωνιστικής ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Αστέρα Τρίπολης.
18:51
Φυσικά, για ακόμη ένα παιχνίδι ο «δικέφαλος του βορρά» δεν θα έχει την συμπαράσταση του κόσμο του καθώς εκτίει την τιμωρία των 7 αγωνιστικών που του είχε επιβληθεί.
18:53
Με στόχο την επιστροφή στα τρίποντα μετά την εκτός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό αλλά και με σκοπό να μειώσει την διαφορά από την κορυφή και τον Ατρόμητο παρατάσσεται σήμερα ο ΠΑΟΚ.
18:55
Από την άλλη μεριά ο Αστέρας Τρίπολης θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα ώστε να φύγει από τον... πάτο της βαθμολογίας!
18:55
Για πάμε να δούμε σιγά σιγά και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, ενώ μένουν περίπου 35 λεπτά για την έναρξη του αγώνα.
18:56
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Ρέι - Μάτος, Βαρέλα, Σαμπράνο, Λέοβατς - Μαουρίτσιο, Τσίμιροτ - Ελ Καντουρί, Πέλκας, Βιεϊρίνια - Πρίγιοβιτς. Εικόνα live21961721/31938.jpg
18:56
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Πασχαλάκης, Κρέσπο, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Κάμπος, Μακ, Κουλούρης.
18:58
Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης, 3-5-2): Αθανασιάδης, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν - Κώτσιρας, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Μαδίντα, Γιαννούλης - Τόνσο, Μανιάς. Εικόνα live21961721/50048.jpg
19:00
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκονται οι Καπετάνος, Κυριακόπουλος, Ιγκόρ, Τσιλιανίδης, Καλτσάς, Μουνάφο, Γκοντό, Δουβίκας.
19:22
Διαιτητής είναι ο Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας), με βοηθούς τους Ιωάννη Καραγκιζόπουλο (Ημαθίας), Βασίλη Λάμπρου (Ανατ. Αττικής), ενώ τέταρτος είναι ο Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς).
19:28
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων παρέα με το διαιτητικό τρίο.
19:30
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:34
4' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μετά από σέντρα-σουτ του Τσίμιροτ, ο Αθανασιάδης έδιωξε με τις γροθιές, με τον Eλ Καντουρί να κάνει το πλασέ στην κίνηση και τον Κώτσιρα να διώχνει με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.
19:35
5' Μακρινό πλασέ του Πέλκα, η μπάλα περίπου τρία μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας.
19:37
7' Ο Μανιάς νίκησε στον αέρα τον Τσίμιροτ, αλλά η κεφαλιά του δεν ήταν καλή και πέρασε πολύ άουτ.
19:40
10' Nέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Πρίγιοβιτς και Βιεϊρίνια άλλαξαν γρήγορα την μπάλα, ο τελευταίος έκανε και την κάθετη στον Ελ Καντουρί (που ήταν στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό) αλλά το πλασέ του Μαροκινού δεν ήταν ικανό για να νικήσει τον Αθανασιάδη. Εικόνα live21961721/83049.jpg
19:41
12' Σουτ του Μαουρίτσιο από τα όρια της περιοχής, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
19:42
12' Ωραίο μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αθανασιάδης.
19:43
14' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Πέλκα.
19:44
19:45
19:48
18' Σουτ του Λέοβατς στην κίνηση, η μπάλα κοντράρει στα σώματα και καταλήγει στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.
19:49
Έξαλλος ο Λουτσέσκου στον πάγκο καθώς ο Ρέι έχει κάνει δύο εύκολα λάθη με την μπάλα στα πόδια.
19:52
Ο Γιαννούλης ζητάει τον λόγο από τον Σαμπράνο, ο οποίος στην προσπάθειά του να καλύψει την μπάλα βρήκε τον παίκτη του Αστέρα στο πρόσωπο.
19:54
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και στον Αστέρα Τρίπολης στα μισά του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι αλλά πέραν των δύο ευκαιριών στο πρώτο δεκάλεπτο να μην έχουν καταφέρει να απειλήσουν ξανά.
19:56
26' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Μανιά.
19:57
27' Ο Ιγκλέσιας έδιωξε σε κόρνερ προ του Πέλκα και έπεσε στο χορτάρι ζητώντας φάουλ, ωστόσο ο διαιτητής δεν θεώρησε ότι υπήρξε παράβαση. Πέρασε ανεκμετάλλευτη, πάντως, αυτή η στατική φάση για τους γηπεδούχους.
19:59
29' Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά. Η αλήθεια είναι, πάντως, πως από το ριπλέι δεν φάνηκε να κάνει κάτι στον Μάτος, πριν εκτελεστεί το φάουλ από τον Πέλκα.
19:59
29' Σουτ του Πέλκα στην κίνηση, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
20:02
32' Πολύ ωραία συνεργασία μεταξύ Μαουρίτσιο και Πέλκα, ο τελευταίος έκανε τις προσποιήσεις και το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυνομένων. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι παίκτες του ΠΑΟΚ, δεν έχουμε δει ακόμη ριπλέι.
20:03
Δεν υπήρχε κάποια παράβαση από τον Πασαλίδη στην προηγούμενη φάση με τον Πέλκα.
20:03
34' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
20:04
Μετά από -κακή- απομάκρυνση του Τσουκαλά, ο Μαουρίτσιο έπιασε το σουτ στην κίνηση λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αθανασιάδη. Δεν έβλεπε ο πορτιέρε του Αστέρα καθώς είχε πολλά σώματα μπροστά του ενώ και το σουτ του Βραζιλιάνου χαφ ήταν εξαιρετικό! Εικόνα live21961721/79629.jpg
20:05
Ο ΠΑΟΚ βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη στο όμορφο γκολ του Μαουρίτσιο, το οποίο είναι και το πρώτο του με τη φανέλα των «ασπρόμαυρων».
20:07
37' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
20:08
Φοβερό «παστέλι» από τον Μαουρίτσιο, ο οποίος με εκπληκτικό πλασέ στην κίνηση μετά από στρώσιμο του Βιεϊρίνια δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αθανασιάδη, στέλνοντας την μπάλα στο «Γ» της εστίας!
20:09
Καταπληκτικό πλασέ από τον Μαουρίτσιο, ενώ είναι φοβερή και η όλη συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ. Το γκολ ξεκίνησε από τα πόδια του Ρέι, οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα και αυτή κατέληξε στον Βραζιλιάνο, ο οποίος πέτυχε ένα φοβερό γκολ!
20:16
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ προηγείται 2-0 του Αστέρα Τρίπολης χάρη στα δύο πολύ όμορφα τέρματα του Μαουρίτσιο (34', 37').
20:31
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
20:35
47' Σουτ του Μανιά, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
20:35
48' Σουτ του Πέλκα στην κίνηση, η μπάλα κατέληξε άουτ.
20:38
50' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Πρίγιοβιτς.
20:38
52' Αλλαγή για τον Αστέρα. Καλτσάς αντί Τσουκαλά.
20:41
55' Αλλαγή για τον Αστέρα. Κυριακόπουλος αντί Μαδίντα.
20:43
56' Δοκάρι για τον Αστέρα! Ο Κυριακόπουλος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Μανιάς δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα καθώς αιφνιδιάστηκε.
20:44
58' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Καλτσά.
20:44
58' Ωραίο πλασέ του Πέλκα, σε κόρνερ ο Αθανασιάδης.
20:45
59' Χαρίζει την κίτρινη κάρτα στον Μαουρίτσιο ο Καραντώνης, που έπεσε με τα δύο πόδια πάνω σε αντίπαλό του!
20:52
Φτάσαμε στο 66ο λεπτό. Παραμένει το 2-0 υπέρ του ΠΑΟΚ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης χάρη στα γκολ του Μαουρίτσιο από το πρώτο ημίχρονο.
20:55
Μικρή διακοπή καθώς χτύπησαν οι Σελίν και Μαουρίτσιο.
20:58
73' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη για φάουλ στον Βιεϊρίνια.
20:59
73' Αλλαγή για τον Αστέρα. Δουβίκας αντί Κώτσιρα.
21:01
76' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μακ αντί Πέλκα.
21:07
81' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπίσεσβαρ αντί Ελ Καντουρί.
21:07
Πολύ κακός ο ρυθμός μετά το 65ο λεπτό.
21:11
85' Σουτ του Βιεϊρίνια, ο Αθανασιάδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
21:12
86' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Τζάλμα Κάμπος αντί Βιεϊρίνια.
21:13
86' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Καλτσάς έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε και το διαγώνιο σουτ αλλά ο Ρέι έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.
21:15
21:16
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
21:17
90'+1' Σουτ του Ιγκλέσιας έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
21:19
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στην άδεια Τούμπα, χάρη στα δύο πολύ όμορφα τέρματα του Μαουρίτσιο (34', 37'). Πλησίασε στον έναν βαθμό την κορυφή και τον Ατρόμητο ο «δικέφαλος του βορρά», παραμένει ουραγός της βαθμολογίας ο Αστέρας.