Ξάνθη-Πανιώνιος

14:07
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ξάνθη-Πανιώνιος, για την 11η αγωνιστική της Super League.
14:08
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 9η θέση του πρωταθλήματος με 13 βαθμούς και προέρχονται από το 3-1 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο.
14:08
Ο Πανιώνιος είναι στην πέμπτη θέση με 15 βαθμούς και προέρχονται από το 0-0 στην έδρα του Ατρόμητου.
14:10
14:45
Πάμε να δούμε σιγά-σιγά τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
14:45
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβαρνας, Κασάδο, Μεχία, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Μπρίτο, Κίκε, Γέντρισεκ.
14:46
Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισάφι, Κόρμπος, Σαββίδης, Μασούντ, Λάμπρου, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας.
14:46
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Γκαραβέλης, Π. Ορφανίδης, Κάστρο, Σιλά, Ρότσε, Φασίδης, Μελιόπουλος.
14:47
Στον πάγκο των "κυανέρυθρων": Μπαντής, Κάργας, Παπαγεωργίου, Σαραμαντας, Γκιοάτα, Ταποκό, Γλυνός.
14:47
Διαιτητής: Αλεξάνδρος Αρετόπουλος. Βοηθοί: Πέτρος Πάτρας, Γεώργιος Χατζηνάκος Τέταρτος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης

15:05
4' Πρώτη τελική. Σουτ του Μπρίτο εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Κότνικ.
15:07
5' Πρώτη τελική και για τον Πανιώνιο. Ο Μασούντ πήγε να πιάσει στον ύπνο τον Ζίβκοβιτς που ήταν αρκετά μακριά από την εστία του και δοκίμασε την τύχη του λίγο μπροστά από τη σέντρα, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το τέρμα του αντίπαλου πορτιέρε.
15:09
8' Νέο σουτ του Μπρίτο. Αυτήν τη φορά από τα αριστερά. Βιαστική επιλογή από των παίκτη της Ξάνθης
15:12
11' Κίτρινη για την Ξάνθη. Την είδε ο Κασάδο για σπρώξιμο στον Μασούντ
15:13
Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μπρίτο λόγω τραυματισμού. Τον υπέστη στο σουτ που έκανε λίγο πριν. Θα γίνει αναγκαστική αλλαγή από πλευράς Ξάνθης εντός ολίγου.
15:14
Ο Ρότσε αντί του Μπρίτο στο ματς.
15:15
Κάρτα του Αρετόπουλου στον Μπρίτο που καθυστέρησε χαρακτηριστικά να βγει από τον αγωνιστικό χώρο
15:17
14' Πτώση του Μασούντ σε μαρκάρισμα του Γέντρισεκ μέσα στην περιοχή. Ο Αρετόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Σηκώνει κουβέντα η φάση, καθώς πάει αρκετά άγαρμπα στη φάση ο παίκτης των γηπεδούχων
15:17
15' Κίτρινη στον Βλάχο που σταμάτησε αντεπίθεση της Ξάνθης.
15:19
15:22
20' Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Σουτ του Λάμπρου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ο Ζίβκοβιτς έπεσε στην αριστερή του αγωνία και έδιωξε
15:24

23' Γκολ η Ξάνθη, 1-0!

Ο Γέντρισεκ πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή μετά την πάσα του Λουσέρο και με σουτ από το ημικύκλιο εκτέλεσε τον Κότνικ. Του πήρε η μπάλα μέσα το δεξί χέρι.
15:29
15:30
27' Κίτρινη για τον Πανιώνιο, την είδε ο Μασούντ
15:32
29' Κίτρινη για τον Πανιώνιο, την είδε ο Σαββίδης
15:33
30' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Έπειτα από σέντρα, ο Ζίβκοβιτς δεν μπόρεσε να μπλοκάρει υπό την πίεση του Μασούντ και ο Σβάρνας παραλίγο να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά πρόλαβε την μπάλα ο πορτιέρε της Ξάνθης.
15:35
15:38
36' Κοντά στο 2-0 η Ξάνθη. Έπειτα από φθηνός λάθος των ποδοσφαιριστών του Πανιωνίου, ο Γέντρισεκ (μετά από πάσα του Λουσέρο) βρέθηκε απέναντι από τον Κότνικ που αντέδρασε ωραία και κράτησε το 1-0
15:41
39' Απειλεί ο Πανιώνιος. Προβολή του Χατζησαφί, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς
15:41
40' Κίτρινη στον Κίκε
15:45
43' Επίθεση με καλές προϋποθέσεις για τον Πανιώνιο και κακό φινάλε. Ο Κόρμπος έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και είχε επιλογές και για πάσα, αλλά δοκίμασε σουτ με εξωτερικό φάλτσο, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Ζίβκοβιτς
15:48
45' Φάση για την Ξάνθη, που δεν λογίζεται ως μη γενόμενη. Ο καλυπτόμενος Ντε Λούκας βγήκε απέναντι από τον Κότνικ που τον νίκησε και έδιωξε. Νωρίτερα όμως ο εκτεθειμένος Γέντρισεκ συμμετείχε σε διεκδικούμενη μπάλα με τον Κόρμπο και ο επόπτης σήκωσε ορθώς τη σημαία. Οπότε δεν υπάρχει ό,τι ακολούθησε
15:49

Ημίχρονο στα Πηγάδια. Ξάνθη-Πανιώνιος 1-0

Οι γηπεδούχοι προηγούνται από τα μέσα του πρώτου μέρους με το τέρμα του Γέντρισεκ (23'), που εκτέλεσε τον Κότνικ με σουτ εκτός περιοχής. Ελαφρώς ανώτερη η ομάδα του Ράσταβατς παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν κατοχή της μπάλας 65%-35%
15:54
16:04
Σαραμαντάς αντί Μασούντ στο ματς για τον Πανιώνιο!
16:04

Έναρξη δεύτερου μέρους!

16:08
49' Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Ντε Λούκας βρέθηκε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έχοντας το περιθώριο να δοκιμάσει το πόδι του, αλλά έκανε πολύ δυνατή πάσα και πάνω στη γάμπα του Ρότσε που δεν ήταν δυνατόν να κοντρολάρει
16:10
51' Πολύ μεγάλη στιγμή για τον Πανιώνιο. Ο Σπιριντόνοβιτς έπιασε αέρα μετά τη σέντρα του Βλάχου και ο Σαραμαντάς έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
16:14
55' Επίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις για την Ξάνθη με τον Γέντρισεκ που ήταν έτοιμος να εκτελέσει, καθώς χτύπησε άθελά του τον Κόρμπο στο πρόσωπο με το χέρι του.
16:16
57' Φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Πανιώνιο. Το κέρδισε ο Λάμπρου και παράλληλα την κίτρινη του Μπαξεβανίδη
16:16
Το εκτέλεσε ο Λάμπρου και η μπάλα βρήκε στο τείχος
16:23

65' Γκολ η Ξάνθη, 2-0!

Ίδιος σκόρερ και ίδιοι οι πρωταγωνιστές με το πρώτο τέρμα. Ο Λουσέρο βρήκε τον Γέντρισεκ που βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και εκτέλεσε τον Κότνικ με άψογο τελείωμα.
16:27
68' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Γλύνος αντί Μασούρα στο ματς
16:36
78' Πέτρος Ορφανίδης αντί Κίκε στο ματς για την Ξάνθη
16:36
78' Ταπόκο αντί Λάμπρου στο ματς για τον Πανιώνιο
16:41
82' Σουτ του Ταπόκο, κόρνερ για τον Πανιώνιο μετά την παρέμβαση του Μεχία
16:42

83' Με δέκα ο Πανιώνιος!

Ο Οικονόμου που είχε νεύρα με τον Κασάδο από προηγούμενη φάση, έριξε αγκωνιά στον αντίπαλό του και αποβλήθηκε
16:43
85' Μελιόπουλος αντί Λουσέρο στο ματς για την Ξάνθη
16:49
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος
16:50
90+ 1' Σουτ του Σπιριντόνοβιτς, η μπάλα εκτός εστίας