Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΣ Γιάννινα-Ξάνθη, για την 12η αγωνιστική της Super League.
Πάμε αρχικά να δούμε τις συνθέσεις των ομάδων...
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης,Μιχαήλ,Μπουκουβάλας, Ναδάλες, Μαυροπάνος, Λίλα, Μανθάτης, Τζημόπουλος, Κόντε, Γιάκος και Σολτάνι
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Λισγάρας, Σβάρνας, Μελιόπουλος, Ντε Λούκας, Φλίσκας, Κίκε, Μεχία, Ρότσε και Γέντρισεκ
Στον πάγκο των γηπεδούχων Γιαννίκογλου, Κοζορώνης, Βιντάλ, Χαλκιαδάκης, Γραφουφαλιάς, Απόστολος Σκόνδρας, Καρανίκας
Σε αυτόν των φιλοξενούμενων Γκαραβέλης, Σιλά, Κάστρο, Π. Ορφανίδης, Φασίδης, Λ.Ορφανίδης και Χατζητερζόγλου
Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης. Βοηθοί: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος, Ιορδάνης Δημητριάδης 4ος Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος
Οι Ηπειρώτες, που προέρχονται από το εντός έδρας 1-1 με τον Παναιτωλικό, είναι στην ένατη θέση του πρωταθλήματος με 14 βαθμούς.
Οι φιλοξενούμενοι, που επικράτησαν 2-0 του Πανιωνίου την περασμένη εβδομάδα, είναι στην 5η θέση με 16 βαθμούς.

Έναρξη στο ματς!

Προέκυψε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Λουσέρο και για αυτό δεν είναι στο αρχικό σχήμα. Ο Αργεντινός ήταν εκ των κορυφαίων στη νίκη με 2-0 επί του Πανιωνίου. Έχοντας συμμετοχή τόσο στα γκολ, αλλά και στις καλές φάσεις της ομάδας του
Πιέζει ο ΠΑΣ στα πρώτα λεπτά, δίχως να έχει δημιουργήσει κάποια καλή φάση πάντως
8' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Έπειτα από στημένη φάση, Ο Γέντρισεκ έπιασε κεφαλιά μετά από φάουλ του Ντε Λούκας και ο Μελιόπουλος προσπάθησε να της στείλει κατεύθυνση προς την εστία, αλλά -για λίγο- δεν κατάφερε να τη βρει
12' Μεγάλη στιγμή για την Ξάνθη, η καλύτερη στο ματς. Ο Γέντρισεκ "εκτέλεσε" ένα βήμα πριν μπει στην μικρή περιοχή (όντας λίγο πλάγια), αλλά ο Βελλίδης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε
Ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση (που έχει καλό ρυθμό), αλλά μετά το 8' έχει ανεβάσει την απόδοσή της η Ξάνθη και έχει ισορροπήσει την κατάσταση
21' Κίτρινη στον Σολτάνι
27' Τελική μετά από αρκετά λεπτά και είναι για τον ΠΑΣ. Άσχημο τελείωμα του Τζημόπουλου σε σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής
29' Σουτ του Γέντρισεκ, με τον Βελλίδη να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει
31' Ωραία επίθεση για τον ΠΑΣ. Ο Μανθάτης έγινε κάτοχος την μπάλα στον άξονα και άνοιξε προς τα δεξιά για τον Λίλα που έκανε επικίνδυνη σέντρα, αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στην μπάλα ο Κόντε.
33' Σουτ του Μεχία λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία
38' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Ο Κόντε έκανε ωραία κίνηση και υποδέχθηκε την μπάλα λίγο πριν μπει στη μικρή περιοχή και τέσταρε με γεμάτο σουτ τα αντανακλαστικά του Ζίβκοβιτς που έδιωξε σε κόρνερ.
39' Σουτ του Μανθάτη μετά από το κόρνερ του ΠΑΣ, η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
44' Ωραία κίνηση του Μανθάτη και πάσα στον Γιάκο την κατάλληλη στιγμή, η άμυνα των φιλοξενούμενων έδιωξε την ύστατη στιγμή.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
45' + 1' Επίθεση της Ξάνθης και σέντρα του Κίκε, έδιωξε ο Μαυροπάνος την ύστατη στιγμή και προ του Γέντρισεκ

Τέλος πρώτου μέρους. ΠΑΣ Γιάννινα-Ξάνθη 0-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και τελείωσαν καλύτερα το πρώτο μέρος, ενώ συνολικά είχαν μεγαλύτερη διάρκεια σε αυτό το χρονικό διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους μετά την καλή εκκίνηση του ΠΑΣ και είχαν την καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος, με την ευκαιρία του Γέντρισεκ

Έναρξη δεύτερου μέρους

48' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Κόντε έστρωσε την μπάλα στον Σολτάνι που άδειασε τον Γέντρισεκ μέσα στη μεγάλη περιοχή και με συρτό σουτ δεν μπόρεσε να βρει εστία.

49' ΓΚΟΛ ο ΠΑΣ, 1-0!

Ο Τζημόπουλος έκανε κάθετη μπαλιά, ο Ναδάλες δεν μπήκε στη φάση και ο Κόντε με ωραία κίνηση βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς και με ωραία τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του αντίπαλου πορτιέρο
57' Ο Φασίδης στη θέση του Ρότσε για την Ξάνθη
Μάλλον δεν θα συνεχίσει ο Λίλα που έχει ενοχλήσεις
Πρόβλημα τραυματισμού και για τον Βελλίδη για τον ΠΑΣ
60' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Ο Κόντε πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και λίγο δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς που μπλόκαρε με τη δεύτερη
61' Γαρουφαλιάς αντί Λίλα στο ματς για τον ΠΑΣ
66' Χαλκιαδάκης αντί Γιάκου στο ματς για τον ΠΑΣ
72' Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη. Σουτ του Κίκε, η μπάλα κόντραρε και ο Βελλίδης έδιωξε πολύ δύσκολα με το ένα χέρι.
75' Κάστρο αντί Σβάρνα στο ματς για την Ξάνθη
76' Σουτ του Κόντε, η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
83' Κοζορώνης αντί Σολτάνι στο ματς για τον ΠΑΣ

87' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 1-1!

Ωραία κίνηση του Γέντρισεκ που υποδέχθηκε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και ευρισκόμενος σε θέση τετ-α-τετ νίκησε τον Βελλίδη