LIVE μετάδοση: Κέρκυρα-Ολυμπιακός

Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Κέρκυρα και τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της12ης αγωνιστικής
Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν τη νίκη για να βρεθούν στην κορυφή, με την ΑΕΚ να αγωνίζεται αύριο στο ΟΑΚΑ με τον Πλατανιά
Από την άλλη, η Κέρκυρα είναι 14η με μόλις 11 βαθμούς
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων
Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης, 4-3-3): Γιαννακόπουλος - Σπίνουλας, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Αναστασίου, Σιόντης, Αρτυματάς, Κρητικός – Γεωργίου, Επστάιν, Παμλίδης
Πάγκος: Κουτζαβασίλης, Ζορμπάς, Κόντος, Μεληκιώτης, Ντιόγκο, Μπάουμαν, Βάργκας
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής, 4-2-3-1): Προτό - Ελαμπντελαουί, Σισέ, Μποτία, Κούτρης - Ταχτσίδης, Ρομαό - ΄Πάρντο, Φορτούνης, Σεμπά - Ανσαριφάρντ
Πάγκος: Καπίνο, Οφόε, Τζούρτζεβιτς, Μάριν, Ζιλέ, Ένγκελς, Φιγκέιρας
Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης Α’ βοηθός: Κυριάκος Μερκενίδης Β’ βοηθός: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης 4ος: Αριστομένης Κουτσιαύτης
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Βρέχει αυτή την ώρα στην Κέρκυρα, αλλά δεν φαίνεται σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος
Οι παίκτες των δύο ομάδων δίνουν όρκο νίκης εν όψει της έναρξης της αναμέτρησης
1' Έναρξη της αναμέτρησης
1' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Ολυμπιακό! Δυνατό βολέ από πλάγια και με δύναμη, αφού πρώτα κοντρόλαρε με το στήθος, από τον Φορτούνη, εκτινάχθηκε ο Γιαννακόπουλος και απέκρουσε
4' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Παμλίδης. Δεν έχουμε ακόμα ριπλέι της φάσης
7' Επικίνδυνη στιγμή για την Κέρκυρα, με τον Σιόντη να κάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Παμλίδη που δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ και ο Προτό μπλόκαρε
11' Πρωτοβουλία των κινήσεων από τον Ολυμπιακό που προσπαθεί να μπει πιο δυναμικά στις συνθήκες του αγώνα
13' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Πάρντο σε φάση τετ-α-τετ με τον Γιαννακόπουλο. Σωστή απόφαση του Μερκενίδη
15' Δυνατό σουτ του Αρτυματά έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Προτό.
16' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΚΑΙ 1-0! Φάουλ του Επστάιν, κεφαλιά του Ιωάννου, ο Γρομητσάρης κάνει την προβολή και ο Προτό δεν μπορεί να αποσοβήσει το γκολ!
20' Σοκαρισμένος φαίνεται ο Ολυμπιακός από την εξέλιξη του ματς
23' Οφσάιντ υποδεικνύεται ο Παμλίδης. Λανθασμένη υπόδειξη από τον βοηθό, Νικολαΐδη, γιατί αφενός ο παίκτης της Κέρκυρας καλύπτεται και αφετέρου στη φάση μπαίνει τελικά ο Γεωργίου που έρχεται «σφαίρα» από πίσω και φυσικά καλύπτεται
26' Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ταχτσίδης μέσα στην περιοχή γυρίζει την μπάλα στον Φορτούνη που έκανε το πλασέ, αλλά πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή, έδιωξε με σωτήριο τάκλιν ο Σπίνουλας
30' Εντείνεται η πίεση του Ολυμπιακού για την ισοφάριση. Αδύναμο σουτ του Σεμπά, στην αγκαλιά του Γιαννακόπουλου
32' Εκτέλεση κόρνερ του Επστάιν, εντελώς μόνος ο βραχύσωμος Γεωργίου, αλλά η κεφαλιά του ήταν και άστοχη και αδύναμη
35' Κίτρινη κάρτα στον Επστάιν για φάουλ στον Ομάρ στα όρια της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων
36' Η φάση τελειώνει με επιθετικό φάουλ που δίνει ο Ζαχαριάδης στον Μποτία.
37' Απίστευτη ευκαιρία για την Κέρκυρα για το 2-0! Ο Γεωργίου συνεχίζει το... πάρτι από δεξιά, γυρίζει την μπάλα εκεί που είναι ο Αναστασίου. Ο τελευταίος έπιασε ένα σουτ που καταλήγει ασίστ στον Παμλίδη που είναι αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, αλλά το εξωτερικό πλασέ που επιχείρησε βιαστικά απέκρουσε ο Προτό.
40' Διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Σπίνουλα εντός περιοχής της Κέρκυρας ο Κούτρης. Δεν υπάρχει τίποτα, καθώς ο αμυντικός της Κέρκυρας έχει μαζεμένο το χέρι στο σώμα του.
43' Σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων από κόρνερ των γηπεδούχων. Διώχνουν με τα... πολλά οι αμυνόμενοι των «Φαιάκων»
45' Υπερβολική η αντίδραση του Επστάιν στην προσπάθεια του Ομάρ να του πάρει την μπάλα από τα χέρια για να παίξει γρήγορα.
45' Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά γιατί δεν άφησε να εκτελεστεί γρήγορα ένα φάουλ των φιλοξενούμενων
Λήξη α' ημιχρόνου
Η Κέρκυρα προηγείται 1-0 με το γκολ του Γρομητσάρη από το 16', έχοντας ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία με τον Παμλίδη στο 37'. Η καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων ήταν στο 26' με το σουτ του Φορτούνη, με τον Σπίνουλα να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή
Από 5 τελικές οι δύο ομάδες, 62% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού
Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα οι Μάριν, Τζούρτζεβιτς, εκτός οι Ταχτσίδης και Πάρντο
46' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΣΙΣΕ ΚΑΙ 1-1! Ο Μάριν έκανε τη σέντρα, ο Μποτία πήρε την πρώτη κεφαλιά με την μπαλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια ο Σισέ σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ότι ο κεντρικός αμυντικός την έβαλε με το χέρι. Δύσκολη φάση
48' Στραβοκλωτσιά από τον Παμλίδη τη στιγμή που ήταν σε θέση βολής με τον Προτό, η μπάλα άουτ
49' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος στη δεξιά γωνιά της εστίας
50' Ευκαιρία με τον Γεωργίου, που μπήκε από τα δεξιά, ελίχθηκε ωραία και σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Προτό
54' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Εκτός ο Κρητικός, μέσα ο Ντιόγκο
56' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ανσαριφάρντ μπήκε από τα δεξιά, γύρισε στον Σεμπά με την προσπάθειά του να κοντράρει σε αμυντικούς της Κέρκυρας και στη συνέχεια η μπάλα καταλήγει άουτ από κακό σουτ του Μάριν
58' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!. Ο Ρομαό παίζει το 1-2 με τον Ανσαριφάρντ, ο Τογκολέζος μπήκε στην περιοχή πιάνοντας ένα «ζυγισμένο» αριστερό πλασέ και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιαννακόπουλου
62' Διαμαρτυρίες του Ολυμπιακού για πέναλτι. Ο Φορτούνης γύρισε την μπάλα, εκείνη βρήκε στο αριστερό μπράτσο του Αρτυματά που είχε γυρίσει την πλάτη του, αλλά το χέρι του ήταν απλωμένο. Μπορούσε να δοθεί παράβαση (πέναλτι) από τον Ζαχαριάδη
65' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κεφαλιά του Μαρίν, απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος
65' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ 1-2 ΜΕ ΤΟΝ ΤΖΟΥΡΤΖΕΒΙΤΣ! Ο Σισέ σηκώνει την μπάλα μέσα στην περιοχή της Κέρκυρας και με δυνατό βολέ ο Τζούρτζεβιτς «εκτελεί» τον Γιαννακόπουλου που δεν μπορούσε να κάνει το παραμικρό
68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΙΝ ΚΑΙ 1-3! Εκπληκτική ενέργεια του Γερμανού που από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Εκπληκτικό τέρμα του Μάριν.
69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Ζιλέ
69' Ευκαιρία για την Κέρκυρα! Τετ-α-τετ του Κέβιν και εκπληκτική επέμβαση του Προτό
70' Νέα ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Γεωργίου εντελώς αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή έστειλε με το κεφάλι την μπάλα άουτ
75' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Εκτός ο Γεωργίου, μέσα ο Μπάουμαν
77' Εχει δυναμώσει πάρα πολύ η βροχή
82' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Εκτός ο Αρτυματάς, μέσα ο Ζορμπάς
85' Προβολή του Μπάουμαν, η μπάλα άουτ. Έλεγχε ο Προτό
88' Κεφαλιά του Μπάουμαν, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
89' Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη.
90' Μονοκόμματο σουτ του Σεμπά, έπεσε και έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Γιαννακόπουλος.
3 λεπτά ο έξτρα χρόνος.
91' Κίτρινη κάρτα στον Ζιλέ.
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα της Κέρκυρας, επικρατώντας 3-1 με ανατροπή. Ο Γρομητσάρης είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι με αντεπίθεση διαρκείας και τρία γκολ στην επανάληψη από τους Σισέ, Τζούρτζεβιτς και Μάριν, πήραν το τρίποντο και ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή.