LIVE: Ξάνθη-ΠΑΟΚ

Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΠΑΟΚ από το «Ξάνθη FC Arena»
Ο ΠΑΟΚ ψάχνει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 3η θέση με 22 βαθμούς
Από την άλλη μεριά, η Ξάνθη έχει 17 βαθμούς και είναι στην 5η θέση
Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς – Μπαξεβανίδης, Σβάρνας, Λισγάρας, Κασάδο - Ντε Λούκας, Λουσέρο, Μεχία – Κίκε, Γέντρισεκ, Σιλά
Στον πάγκο: Γκαραβελης, Ορφανίδης Πέτρος, Φλίσκας, Ορφανίδης Λάζαρος, Ρότσε, Φασίδης, Μελιόπουλος
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης – Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια – Τσίμιροτ, Κάνιας – Λημνιός, Ελ Καντουρί, Πέλκας - Κουλούρης
Στον πάγκο: Ρέι, Μαουρίτσιο, Μαλεζάς, Μπίσεσβαρ, Σάκχοφ, Μακ, Δεληγιαννίδης
Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς Α’ βοηθός: Ιορδάνης Απτόσογλου Β’ βοηθός: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ 4ος: Φώτιος Φωτιάδης
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Σε εξαιρετική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, παρά τη συνεχή βροχόπτωση
Πάνω από 1.000 οπαδοί του ΠΑΟΚ στο γήπεδο
Αυτή τη στιγμή δεν βρέχει
1' Έναρξη του ματς
3' Πρώτη στημένη φάση από την Ξάνθη, απομάκρυνε η άμυνα των φιλοξενούμενων
8' Όση ώρα προσπαθούν οι δύο ομάδες να βρουν τα πατήματά τους, η βροχή έχει αρχίσει και μάλιστα με μεγάλη ένταση
8' Πρόβλημα με Ελ Καντουρί. Ένιωσε τράβηγμα στον οπίσθιο μηριαίο του δεξιού του ποδιού και λογικά θα αντικατασταθεί.
Ο Μακ θα περάσει στη θέση του
Με 10 παίκτες ο ΠΑΟΚ μέχρι να γίνει η αλλαγή
12' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Μακ, αντί του Ελ Καντουρί
13' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κουλούρης πήρε την μπαλιά του Πέλκα από πλάγια θέση, καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση και η άμυνα της Ξάνθης έδιωξε σε κόρνερ
14' Κεφαλιά του Κουλούρη, καμία ανησυχία για τον Ζίβκοβιτς
Ο Μακ παίζει πλέον αριστερό εξτρέμ, πίσω από τον Κουλούρη ο Πέλκας και δεξιά ο Λημνιός
Σαφή πρόθεση του ΠΑΟΚ να αναπτυχθεί από τα αριστερά, με τον Μακ να κλείνει προς τον άξονα, αφήνοντας όλο τον χώρο στον Βιείρίνια που παίζει ουσιαστικά όλη την πλευρά
19' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
Κακή εκτέλεση και χαμηλή, έδιωξαν οι αμυνόμενοι της Ξάνθης
21' Στο 67% η κατοχή της μπάλας υπέρ του ΠΑΟΚ
22' Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ από τον Βιεϊρίνια, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ
Σαν να μην έγινε η φάση, είχε σηκωθεί σωστά η σημαία για οφσάιντ
24' Κίτρινη κάρτα στον Κασάδο για φάουλ στον Λημνιό, που τον εξέθεσε σε αυτή τη φάση
25' ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΚΑΙ 0-1! Αυτογκόλ ο Ντε Λούκας! Άστοχη έξοδος από τον Ζίβκοβιτς στην εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, ο Ντε Λούκας δεν περίμενε την μπάλα στα πόδια του και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του!
28' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ! Εκτέλεση φάουλ του Μεχία από πολύ μακριά και ο Πασχαλάκης με τα ακροδάχτυλα τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι
31' Σωστή υπόδειξη επιθετικού φάουλ του Πέλκα στον Σβάρνα
33' ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΚΑΙ 0-2! ΣΚΟΡΕΡ Ο ΜΑΚ! Ο Λημνιός από τα δεξιά έκανε ό,τι ήθελε, γύρισε την μπάλα στον Μακ, με τον Σλοβάκο να νικά τον Ζίβκοβιτς με δεύτερη προσπάθεια!
38' Βάσει της εικόνας του ματς, ο ΠΑΟΚ παίρνει αυτό που αξίζει καθώς έχει εκμεταλλευτεί και τα λάθη της Ξάνθης, αλλά και τις δικές του ευκαιρίες. Η Ξάνθη πλην του δοκαριού από τη μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μεχία δεν έχει απειλήσει στο παραμικρό
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
Λήξη α' μέρους
Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 2-0 της Ξάνθης με το αυτογκόλ του Ντε Λούκας στο 25' και το τέρμα του Μακ στο 33'
Έναρξη β' ημιχρόνου
Όλο και πιο έντονη η βροχή στα Πηγάδια
47' Βαριά θλάση έχει υποστεί ο Ελ Καντουρί
48' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Από συνεχόμενες κόντρες η μπάλα φτάνει στο ύψος της μικρής περιοχής που ήταν ο Βαρέλα, αυτός έκανε το σουτ και απομάκρυνε ο Ζίβκοβιτς
52' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Ντε Λούκας, μέσα ο Μελιόπουλος
54' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Κίκε, μέσα ο Ορφανίδης
57' Κίτρινη κάρτα στον Λημνιό για θέατρο. Σωστή απόφαση του Σκουλά.
60' Σουτ του Λουσέρο και εκπληκτική επέμβαση του Πασχαλάκη
61' Τρομερή αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, η μπάλα έφτασε στον Κουλούρη που έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή με το αριστερό και ο Ζίβκοβιτς με εκπληκτική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ
62' ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΚΑΙ 0-3! Σκόρερ ο Κρέσπο! Εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια, ο Κρέσπο πήρε την κεφαλιά και έκανε το 3-0, αφού ο Ζίβκοβιτς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του
64' Σουτ του Γέντρισεκ και ακόμα μία επέμβαση του Πασχαλάκη!
Διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι ο ΠΑΟΚ. Βουτιά ο Μακ που έπεσε μόνος του για να πάρει το πέναλτι
67' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη για φάουλ στον Λημνιό
68' Σουτ του Κασάδο, η μπάλα άουτ
70' Νέο πρόβλημα αυτή τη φορά για τον Βιεϊρίνια. Μπαίνει στη θέση του ο Μαλεζάς
74' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Κάνιας, μέσα ο Μαουρίτσιο
76' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Φασίδης, έξω ο Λουσέρο
83' Μαλεζάς και Πασχαλάκης μπερδεύτηκαν αλλά ο πρώτος έδιωξε τελικά σε πλάγιο.
Πέντε λεπτά ακόμη για τη συμπλήρωση των 90'.
87' Κίτρινη κάρτα στον Σβάρνα.
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν... σίφουνας από τα Πηγάδια, επικρατώντας με 3-0 της Ξάνθης και πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.