Απόλλων Σμύρνης-Αστέρας Τρίπολης

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Απόλλων Σμύρνης-Αστέρας Τρίπολης, για την 14η αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοι, που προέρχονται από την ήττα με 3-1 από τον Ολυμπιακό, είναι στην 14η θέση της Super League με 11 βαθμούς.
Οι φιλοξενούμενοι, που προέρχονται από το 4-0 επί της Κέρκυρας, είναι στην έκτη θέση με 18 βαθμούς.
Πάμε σίγα-σιγά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Απόλλων Σμύρνης (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας, Μπιτζιμίν, Κούρος, Παπάζογλου, Χουάρες, Αλμπάνης, Ανιέτε, Κονέ, Ελμπάζ.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Χουάντερσον, Μπαμπιάρζ, Κιταμπάλα, Μάατσι, Μενδρινός, Βαλλιάνος, Μπαρτολίνι
Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ίγκορ Σίλβα, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Πασαλίδης, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Τόνσο, Τσιλιανίδης, Μανιάς
Στον πάγκο για τους Αρκάδες: Τσίφτσης, Σελίν, Τσουκαλάς, Γκοντό, Δουβίκας, Ισνάλδο, Μπέρτος
Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης. Βοηθοί: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος, Σταύρος Σίπκας Τέταρτος Διαιτητής: Γεώργιος Μπλάνας
Ξεκινάει εντός ολίγου η αναμέτρηση, στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων...

Έναρξη στο ματς!

Μικρή διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Κούρος
8' Απειλεί ο Απόλλων. Δυνατό σουτ του Κονέ έξω από την περιοχή, διώχνει ασταθώς ο Αθανασιάδης και στη συνέχεια ο Ανιέτε έστειλε την μπάλα εκτός από πλεονεκτική θέση.
Επίθεση του Αστέρα με καλές προϋποθέσεις, σταματάει επειδή έκανε χέρι ο Μανιάς μέσα στην περιοχή
15' Απειλεί ο Αστέρας. Πλαγιοκόπησε από τα αριστερά ο Τσιλιανίδης, αλλά στη συνέχεια σταμάτησε η φάση επειδή ο Καλτσάς υποδείχθηκε σε θέση offside και ενώ ο Μπιτζιμίν είχε διώξει την μπάλα λίγο νωρίτερα.
18' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Μανιάς βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε σκαστό-αδύναμο σουτ, με τον Μπιτζιμίν να του βάζει την κόντρα και να διώχνει σε κόρνερ.
19' Απειλεί και πάλι ο Αστέρας. Ο Ιγκόρ Σίλβα βγήκε ταχύτατα στην κόντρα, έκανε το γύρισμα και ο Κύργιας έδιωξε την μπάλα σχεδόν πάνω στη γραμμή της εστίας.
Το μομέντουμ είναι για τον Αστέρα, πιέζει τους γηπεδούχους.

20' ΓΚΟΛ ο Αστέρας, 0-1!

Ύστερα από στημένη φάση του Τόνσο, κεφαλιά-πάσα του Ιγκλέσιας από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής και ο Καλτσάς εξ' επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή.
22' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Τσιλιανίδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και αριστερά, αλλά το μονοκόμματο σουτ που έπιασε ήταν... τζούφιο.
Η κατοχή της μπάλας είναι 52%-48% υπέρ του Αστέρα
29' Καλή επίθεση από τον Απόλλωνα, τη σταμάτησαν οι φιλοξενούμενοι διώχνοντας σε κόρνερ και ενώ ήταν έτοιμος να εκτελέσει ο Ελμπάζ.
29' Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Εκτέλεση κόρνερ για τους γηπεδούχους και κεφαλιά του Μπιτζιμίν από πολύ καλή θέση, η μπάλα πέρασε εκτός.
Πιέζει ο Απόλλων τα τελευταία λεπτά
33' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Ωραία σέντρα του Τόνσο, που βρήκε τον αμαρκάριστο Γιαννούλη, με τον δεύτερο να μην βρίσκει εστία από εξαιρετική θέση.
40' Σέντρα του Αλμπάνη από τα αριστερά, κεφαλιά του Ελμπάζ και η μπάλα αρκετά μακριά από την εστία. Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα.
44' Ψαλιδάκι του Αλμπάνη από την καρδιά της περιοχής του Αστέρα, η μπάλα πέρασε εκτός

Ημίχρονο στη Ριζούπολη. Απόλλων-Αστέρας 0-1.

Το μοναδικό τέρμα έχει πετύχει η ομάδα του Παντελίδη με προβολή του Καλτσά στο 20', έπειτα από φάουλ του Τόνσο και κεφαλιά-πάσα του Ιγκλέσίας. Ανώτεροι συνολικά οι φιλοξενούμενοι, που θα μπορούσαν να είχαν πετύχει δεύτερο τέρμα με τον Γιαννούλη (33'). Έβγαλε αντίδραση ο Απόλλων στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το καλό του διάστημα.
Πρόκειται για την τρίτη ασίστ του Ιγκλέσιας στα πέντε τελευταία ματς. Στα προηγούμενα 208 δεν είχε καμία

Έναρξη δεύτερου μέρους

47' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Ελμπάζ ελίχθηκε ωραία λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Πασαλίδης τον έκοψε με αυτοθυσία

51' ΓΚΟΛ ο Απόλλων, 1-1!

Ωραίο-συρτό σουτ του Αλμπάνη λίγο έξω από την περιοχή (όπου έφθασε βρίσκοντας αρκετό χώρο), ο Αθανασιάδης έπεσε στην αριστερή του γωνία και δεν μπόρεσε να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του.
54' Κίτρινη στον Ιγκλέσιας
57' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ισνάλδο αντί Τσιλιανίδη στο ματς
63' Καλή επίθεση για τον Απόλλωνα με ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Ανιέτε έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και δεν μπόρεσε να βρει συμπαίκτη του.
67' Κίτρινη για τον Απόλλωνα, την είδε ο Παπάζογλου.

70' ΓΚΟΛ ο Αστέρας, 1-2!

Η φάση ξεκίνησε από ωραίο άνοιγμα του Ισνάλδο προς τα δεξιά, όπου ήταν ο Καλτσάς, ο οποίος έκανε το γύρισμα για τον Μανιά που από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δεν πανηγύρισε ο έμπειρος φορ, ο οποίος έχει φορέσει τη φανέλα του Απόλλωνα.
75' Μάατσι αντί Κοντοέ στο ματς για τον Απόλλωνα.
77' Αλλαγή για τον Αστέρα. Τσουκαλάς αντί Μανιά στο ματς

80' ΓΚΟΛ ο Αστέρας, 1-3!

Κόλλησε η άμυνα του Απόλλωνα έπειτα από γέμισμα των φιλοξενούμενων και ο Καλτσάς που κυνήγησε τη φάση βρέθηκε μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Τσόβιτς για δεύτερη φορά
83' Σουτ του Μάατσι, που μπλόκαρε ο Αθανασιάδης, αλλά έχει υποδειχθεί σε αντικανονική θέση.
87' Αλλαγή για τον Αστέρα. Σελίν αντί Καλτσά στο ματς.