Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τη Λαμία, για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, στους «Ζωσιμάδες».
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, και θα πούμε περισσότερα στη συνέχεια.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Μανθάτης, Σολτάνι
Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Μπουλούλης, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι, Αναστασόπουλος, Βουό.
3-4-3 για τον «Άγιαξ της Ηπείρου», με 4-2-3-1 οι νεοφώτιστοι.
Στην 9η θέση της βαθμολογίας ο ΠΑΣ, με 16 βαθμούς, στην 11η θέση η Λαμία, με 15.
Στους «Ζωσιμάδες» βρίσκονται και περίπου 30 οπαδοί της Λαμίας.
Πάμε να δούμε και τους πάγκους.
Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Γιαννίκογλου, Μπέριος, Χαλκιαδάκης, Γαρουφαλιάς, Σκόνδρας, Μπετρά, Μπουκουβάλας.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκονται οι: Πίτκας, Καραγιάννης, Τσούκαλος, Λινάρδος, Αναστασιάδης, Κουτρομάνος, Φράγκος.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
O Χαλκιαδάκης βγήκε και έκανε έντονο ζέσταμα, αλλά δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή στην 11άδα του ΠΑΣ.
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!
Σε εξαιρετική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.
Κάνει το παιχνίδι του ο ΠΑΣ, περιμένει η Λαμία...
Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, αλλά δεν μπορούν προς το παρόν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.
Πάμε για το 10'.
Άψογη αμυντικά η Λαμία.
13' Ένα μακρινό σουτ από τον Βασιλαντωνόπουλο τώρα, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
14' Νέο σουτ από τον Βασιλαντωνόπουλο, η μπάλα στην αγκαλιά του Βελλίδη.
Να η Λαμία...
15' Επικίνδυνο γύρισμα από αριστερά, η άμυνα του ΠΑΣ διώχνει στο... τσακ και ενώ ο Βουό είχε «οπλίσει»!
Τρίτη επικίνδυνη «επίσκεψη» της Λαμίας στα καρέ των γηπεδούχων, μέσα σε τρία λεπτά.
Μπήκαμε στο 20ό λεπτό.
21' Μακρινό σουτ του Μπλάζιτς, η μπάλα πέρασε άουτ.
Τελικές, πάντως, έχουμε δει μόνο από την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ.
22' Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΣ.
24' Να και ένα σουτ από τον Κόντε, άστοχο. Πρώτη τελική για τους Ηπειρώτες.
25' Ωραία κίνηση του Μπουλούλη και σουτ, η μπάλα έφυγε άουτ...
29' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Άψογος συνδυασμός του Κόντε με τον Γιάκο, σουτ από τον τελευταίο, αποκρούει στη γωνία του ο Μελίσσας.
Πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς.
33' Ωραία ατομική ενέργεια του Κόντε, ο Ισπανός βρέθηκε απέναντι από τον Μελίσσα, αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας αντέδρασε σωστά.
37' Έχασε το κοντρόλ ο Μανθάτης, μπλοκάρει ο Μελίσσας.
39' Καλή στιγμή για τη Λαμία. Ο Βασιλαντωνόπουλος σούταρε ξανά, αλλά ο Βελίδης ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε.
45' Λήξη ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις, στους «Ζωσιμάδες».
Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Σκόνδρας στη θέση του Μιχαήλ.
46' Σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο.
Ο Τεννές έδωσε εντολή στον Πίτι να αγωνιστεί στην πλευρά του Σκόνδρα.
49' Φωνάζει για πέναλτι ο ΠΑΣ! Για χέρι στην περιοχή της Λαμίας, μετά από εκτέλεση κόρνερ.
Καθαρή η φάση, σωστή η απόφαση του ρέφερι. Η κεφαλιά του Μαυροπάνου έχει βρει στο σώμα του Ασίγκμπα.
Πιέζει ασφυκτικά ο ΠΑΣ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.
52' Κίτρινη κάρτα στον Παπαργυρίου.
57' Αλλαγή για τη Λαμία. Στη θέση του Παπαργυρίου, ο Καραγιάννης.
60' Νέες «φωνές» για πέναλτι από τους παίκτες του ΠΑΣ. Για χέρι του Κουκόλη. Ίσως και να ήταν αυτό. Πρέπει να το ξαναδούμε...
61' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Χαλκιαδάκης αντί Σολτάνι.
64' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, 1-0! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναδάλες, ο Μαυροπάνος πιάνει μία τρομερή κεφαλιά και «νικάει» τον Μελίσσα, ανοίγοντας το σκορ!
67' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ! «Κεραυνός» του Χαλκιαδάκη από 40 μέτρα, η μπάλα μόλις άουτ!
69' Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρας.
69' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος στη θέση του Βουό.
72' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Στη θέση του Αποστολόπουλου, ο Μπουκουβάλας.
75' Αλλαγή για τη Λαμία. Φράγκος αντί του Μπουλούλη.
77' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ, 1-1! Εκτέλεση φάουλ του Πίτι, ο Τσούκαλος σηκώνεται πιο ψηλά από όλους και ισοφαρίζει με καταπληκτική κεφαλιά!
Φάση-καρμπόν με το πρώτο γκολ!
Επτάψυχη Λαμία!
Για να δούμε...
Η Λαμία, να θυμίσουμε, έχει να χάσει από τις 15 Οκτωβρίου! Έξι σερί ματς αήττητη και πάει για έβδομο!
81' Σουτ από τον Γιάκο, η μπάλα άουτ.
Τα έχουν χαμένα, πάντως, οι παίκτες του ΠΑΣ!
83' Κίτρινη κάρτα στον Χαλκιαδάκη.
«Κατηφόρα» στα τελευταία λεπτά.
Αμύνεται σωστά η Λαμία.
Θρίλερ στους «Ζωσιμάδες».
90' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Μελίσσας «βγάζει» το πλασέ του Μαυροπάνου, κρατώντας το 1-1
90'+2' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ανάποδο «ψαλίδι» του Γιάκου, σπουδαία απόκρουση του Μελίσσα ξανά!
Δευτερόλεπτα για τη λήξη στα Γιάννενα!
Η Λαμία κρατάει ακόμη έναν σπουδαίο βαθμό.
90'+4' Λήξη του αγώνα στους «Ζωσιμάδες»!
Έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους φιλοξενούμενους, που θα πάρουν το 1-1 και θα μείνουν για έβδομο σερί ματς στη Σούπερ Λίγκα αήττητοι!
Μείνετε στο sportfm.gr, ακολουθεί το κείμενο του ματς. Καλό σας βράδυ.