ΑΕΚ-Απόλλων

16:46
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Απόλλωνα.
16:47
Ματς στο ΟΑΚΑ για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Με αυτό το ματς οι δύο ομάδες ολοκληρώνουν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.
16:53
Η ΑΕΚ θέλει τη νίκη πάση θυσία ώστε να την βρει η νέα χρονιά μόνη στην κορυφή. Έχει 30 βαθμούς και συγκατοικεί στην 1η θέση με τον Ατρόμητο, που πήρε το «διπλό» στην Κέρκυρα με σκορ 3-1.
16:53
Ο Ολυμπιακός, αντιμετωπίζει αύριο τον ΠΑΣ, έχει 29. Ο ΠΑΟΚ, που το απόγευμα παίζει στην έδρα του Πλατανιά, έχει 28.
16:54
Οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το ζέσταμα.
16:55
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
16:56
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώντας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Λόπες, Μπακασέτας, Λιβάγια, Αραούχο
16:56
Στον πάγκο: Μπάρκας, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Κονέ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης
16:57
16:57
Απόλλων (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Ντάσιος, Κύργιας, Παπάζογλου, Μπαρτολίνι, Κούρος, Κοντοές, Χουάρες, Ανιέτε, Αλμπάνης, Ελμπάζ
16:57
Στον πάγκο: Χουάντερσον, Κιταμπάλα, Σιατραβάνης, Μάατσι, Μενδρινός, Καστιγέχος, Μπιτζιμίν
16:58
16:58
Με 5-3-2 κατεβάζει τον Απόλλωνα ο Γιώργος Παράσχος, ο οποίος θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του στον πάγκο αφού πήρε τη θέση του Βούλιτς στο ξεκίνημα της εβδομάδας.
16:59
Σε δύσκολη θέση η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αφού βρίσκεται στην 14η θέση με μόλις 11 βαθμούς.
16:59
Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων, που μπήκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
17:01
Δεν έχει πολύ κόσμο το γήπεδο. Στο ΟΑΚΑ βρίσκονται και περίπου 50 οπαδοί του Απόλλωνα.
17:05
Διαιτητής: Κουμπαράκης Στέφανος Βοηθοί: Κούλα Χασάν, Καλφάκης Εμμανουήλ
17:06
Έχει αρχίσει και βρέχει έντονα στο γήπεδο.
17:12
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
17:14
1' Σέντρα.
17:17
3' Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, απομάκρυνε με το κεφάλι ο Ντάσιος.
17:18
3' Φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Τσόβιτς.
17:19
5' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την ΑΕΚ. Το κέρδισε ο Μπακασέτας με ωραία ατομική προσπάθεια. Στην προηγούμενη φάση ο Αραούχο πέρασε κάθετα στον Λιβάγια, ο Παπάζογλου μπήκε στη φάση κι έδιωξε, όμως ο Κροάτης ήταν ένα κλικ πιο μπροστά και έπρεπε να υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ.
17:20
6' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, μπλόκαρε εύκολα ο Τσόβιτς.
17:22
8' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Λόπες.
17:25
10' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Εξαιρετικό γύρισμα του Λιβάγια, ο Αραούχο δεν πρόλαβε στο τσακ να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
17:25
11' Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Γλυκιά σέντρα του Λόπες από τα αριστερά, ο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία.
17:27
12' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια του Λιβάγια, που σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως ο Τσόβιτς έπεσε και έδιωξε στην κλειστή του γωνία.
17:29
15' Αδύναμη κεφαλιά του Λόπες, μπλόκαρε εύκολα ο Τσόβιτς που έχει μπόλικη δουλειά στο ξεκίνημα.
17:31
17' Πανέξυπνη μπαλιά του Σιμόες προς τον Λόπες, ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ, όμως ο παίκτης της ΑΕΚ καλυπτόταν οριακά.
17:32
17' Σουτ του Αραούχο έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Τσόβιτς.
17:36
21' Παρατηρήσεις από τον διαιτητή στον Τσόβιτς, ο οποίος όποτε μπορεί "παίζει" με το ρολόι.
17:38
23' Διαμαρτυρίες της ΑΕΚ για πέναλτι. Ο Παπάζογλου κράτησε τον Λαμπρόπουλο στην περιοχή και δεν τον άφησε να κινηθεί προς την μπάλα. Θα μπορούσε να δείξει την άσπρη βούλα ο Κουμπαράκης.
17:39
24' Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ για τράβηγμα στον Λιβάγια. Σωστή, ωστόσο, ο ρέφερι την έδειξε με μεγάλη καθυστέρηση και ύστερα από τις έντονες διαμαρτυρίες των οπαδών της ΑΕΚ αλλά και του Κροάτη.
17:41
26' Φάση για την ΑΕΚ. Παράλληλη σέντρα του Γκάλο, η μπάλα πέρασε από όλους.
17:45
31' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπακασέτα. Σωστή.
17:47
33' Συνεχίζει να πιέζει η ΑΕΚ.
17:50
36' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Λιβάγια.
17:50
36' Κίτρινη κάρτα στον Χουάρες ο οποίος εμπόδισε τους παίκτες της ΑΕΚ να εκτελέσουν γρήγορα ένα φάουλ.
17:53
38' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Φοβερός συνδυασμός των Λόπες και Λιβάγια, ο δεύτερος έσπασε στον Πορτογάλο ο οποίος πλάσαρε δίπλα απ' την εστία.
17:54
40' Κεφαλιά του Σιμόες ύστερα από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Τσόβιτς.
17:56
42' Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα. Ωραίο γύρισμα του Ελμπάζ που δοκίμασε και το πόδι του έξω από την περιοχή, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.
18:00
45΄Τέλος πρώτου ημιχρόνου
18:00
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ.
18:01
Καλύτερη η Ένωση, που είχε ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ απέναντι στην Ελαφρά Ταξιαρχία, που έχει ρίξει όλο το βάρος στα μετόπισθεν.
18:16
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
18:17
Έχουν σηκωθεί για ζέσταμα Χριστοδουλόπουλος και Κονέ.
18:19
47' Στο έδαφος ο Χουάρες έπειτα από μια σύγκρουση που είχε με τον Σιμόες, θα έπρεπε να δοθεί και φάουλ. Συνεχίζεται το ματς.
18:22
50' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια βρήκε με σέντρα τον αμαρκάριστο Μπακασέτα, ο οποίος με σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Τσόβιτς. Θα μπορούσε να κάνει καλύτερο τελείωμα. Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Μπακασέτας, ο Κονέ θα μπει λογικά στη θέση του.
18:23
51' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κονέ αντί του Μπακασέτα.
18:25
54' Κίτρινη κάρτα στον Ανιέτε για φάουλ στον Λαμπρόπουλο. Σωστή.
18:25
Βάζει και τον Λάζαρο ο Χιμένεθ.
18:27
54' Ο Λόπες φώναξε για ένα μαρκάρισμα του Ντάσιου έξω από την περιοχή, δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι. Στη συνέχεια όμως ο διαιτητής έδωσε κακώς φάουλ του Κονέ στον Παπάζογλου. Ο αμυντικός του Απόλλωνα φάνηκε να πέφτει μόνο τους.
18:27
56' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος αντί του Λόπες.
18:29
57' Κάθετη στον Αραούχο, ο Τσόβιτς πρόλαβε και βρήκε την μπάλα και καθάρισε τη φάση. Δεν υπήρχε κάτι παρότι έπεσε ο Αργεντινός.
18:29
58' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια του Λιβάγια που σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
18:30
58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Καστιγέχος αντί του Ελμπάζ.
18:31
59' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Αλμπάνης μπήκε στην περιοχή όμως δεν βρέθηκε κανείς για να την σπρώξει στα δίχτυα.
18:37
66' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Γαλανόπουλου.
18:39
68' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ έξω από την περιοχή, το έκανε ο Χουάρες στον Λιβάγια.
18:40
69' Ο Λάζαρος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
18:42
70' Διαμαρτυρίες του Λάζαρου για ένα φάουλ του Κοντοέ, ο οποίος χρησιμοποίησε το χέρι του και δεν του επέτρεψε να συνεχίσει την προσπάθειά του.
18:43
72' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μενδρινός αντί του Ανιέτε.
18:44
73' Εκτέλεση κόρνερ του Λάζαρου, η μπάλα στα χέρια του Τσόβιτς.
18:45
74' Όσο περνούν τα λεπτά η ΑΕΚ βγάζει εκνευρισμό στο παιχνίδι της.
18:48
77' Σέντρα του Γκάλο, ο Σιμόες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
18:49
Στην ίδια φάση βρέθηκε στο έδαφος ο Κονέ έπειτα από μαρκάρισμα του Χουάρες, δεν υπήρχε τίποτα!
18:50
79' Έχει στριμώξει η ΑΕΚ τον Απόλλωνα.
18:50
80' Σουτ του Λάζαρου μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ. Στην ίδια φάση ο Παπάζογλου εμπόδισε τον Λαμπρόπουλο να κινηθεί προς την μπάλα ο διαιτητής θα μπορούσε και πάλι να δείξει την άσπρη βούλα.
18:54
82' Σκληρό φάουλ του Ντάσιου στον Σιμόες.
18:54
83' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Ντάσιος, μέσα ο Μπιτζιμίν
18:56
85' Επιτίθεται με κάθε τρόπο η ΑΕΚ προς τη μαζική άμυνα του Απόλλωνα
18:59
87' Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο για πολύ σκληρό φάουλ στον Κοντοέ, που κάλυψε σωτήρια την άμυνα της ομάδας του
19:00
89' Πρόβλημα έχει ο Σιμόες που απλά τώρα βρίσκεται στο γήπεδο και δεν μπορεί να τρέξει
19:02
90' Πήγε να σοκάρει την ΑΕΚ ο Αλμπάνης, αλλά δύο φορές ο Μπακάκης του είπε «όχι»
19:02
Πέντε λεπτά καθυστερήσεων
19:02
91' Σουτ του Κλωναρίδη, η μπάλα περνά εκτός εστίας. Ελέγχει απόλυτα τη φάση ο Τσόβιτς
19:04
92' Σέντρα από τα δεξιά του Σιμόες, η μπάλα πέρασε από όλους και άουτ.
19:06
95' Κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση στον Τσόβιτς
19:07
Λήξη της αναμέτρησης!
19:08
Η ΑΕΚ «κόλλησε» στο 0-0 με τον Απόλλωνα και χάνει την ευκαιρία να αναδειχθεί πρωταθλήτρια χειμώνα.