ΑΕΚ-Απόλλων

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Απόλλωνα.
Ματς στο ΟΑΚΑ για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Με αυτό το ματς οι δύο ομάδες ολοκληρώνουν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.
Η ΑΕΚ θέλει τη νίκη πάση θυσία ώστε να την βρει η νέα χρονιά μόνη στην κορυφή. Έχει 30 βαθμούς και συγκατοικεί στην 1η θέση με τον Ατρόμητο, που πήρε το «διπλό» στην Κέρκυρα με σκορ 3-1.
Ο Ολυμπιακός, αντιμετωπίζει αύριο τον ΠΑΣ, έχει 29. Ο ΠΑΟΚ, που το απόγευμα παίζει στην έδρα του Πλατανιά, έχει 28.
Οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το ζέσταμα.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώντας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Λόπες, Μπακασέτας, Λιβάγια, Αραούχο
Στον πάγκο: Μπάρκας, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Κονέ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης
Απόλλων (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Ντάσιος, Κύργιας, Παπάζογλου, Μπαρτολίνι, Κούρος, Κοντοές, Χουάρες, Ανιέτε, Αλμπάνης, Ελμπάζ
Στον πάγκο: Χουάντερσον, Κιταμπάλα, Σιατραβάνης, Μάατσι, Μενδρινός, Καστιγέχος, Μπιτζιμίν
Με 5-3-2 κατεβάζει τον Απόλλωνα ο Γιώργος Παράσχος, ο οποίος θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του στον πάγκο αφού πήρε τη θέση του Βούλιτς στο ξεκίνημα της εβδομάδας.
Σε δύσκολη θέση η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αφού βρίσκεται στην 14η θέση με μόλις 11 βαθμούς.
Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων, που μπήκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
Δεν έχει πολύ κόσμο το γήπεδο. Στο ΟΑΚΑ βρίσκονται και περίπου 50 οπαδοί του Απόλλωνα.
Διαιτητής: Κουμπαράκης Στέφανος Βοηθοί: Κούλα Χασάν, Καλφάκης Εμμανουήλ
Έχει αρχίσει και βρέχει έντονα στο γήπεδο.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
1' Σέντρα.
3' Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, απομάκρυνε με το κεφάλι ο Ντάσιος.
3' Φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Τσόβιτς.
5' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την ΑΕΚ. Το κέρδισε ο Μπακασέτας με ωραία ατομική προσπάθεια. Στην προηγούμενη φάση ο Αραούχο πέρασε κάθετα στον Λιβάγια, ο Παπάζογλου μπήκε στη φάση κι έδιωξε, όμως ο Κροάτης ήταν ένα κλικ πιο μπροστά και έπρεπε να υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ.
6' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, μπλόκαρε εύκολα ο Τσόβιτς.
8' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Λόπες.
10' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Εξαιρετικό γύρισμα του Λιβάγια, ο Αραούχο δεν πρόλαβε στο τσακ να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
11' Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Γλυκιά σέντρα του Λόπες από τα αριστερά, ο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία.
12' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια του Λιβάγια, που σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως ο Τσόβιτς έπεσε και έδιωξε στην κλειστή του γωνία.
15' Αδύναμη κεφαλιά του Λόπες, μπλόκαρε εύκολα ο Τσόβιτς που έχει μπόλικη δουλειά στο ξεκίνημα.
17' Πανέξυπνη μπαλιά του Σιμόες προς τον Λόπες, ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ, όμως ο παίκτης της ΑΕΚ καλυπτόταν οριακά.
17' Σουτ του Αραούχο έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Τσόβιτς.
21' Παρατηρήσεις από τον διαιτητή στον Τσόβιτς, ο οποίος όποτε μπορεί "παίζει" με το ρολόι.
23' Διαμαρτυρίες της ΑΕΚ για πέναλτι. Ο Παπάζογλου κράτησε τον Λαμπρόπουλο στην περιοχή και δεν τον άφησε να κινηθεί προς την μπάλα. Θα μπορούσε να δείξει την άσπρη βούλα ο Κουμπαράκης.
24' Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ για τράβηγμα στον Λιβάγια. Σωστή, ωστόσο, ο ρέφερι την έδειξε με μεγάλη καθυστέρηση και ύστερα από τις έντονες διαμαρτυρίες των οπαδών της ΑΕΚ αλλά και του Κροάτη.
26' Φάση για την ΑΕΚ. Παράλληλη σέντρα του Γκάλο, η μπάλα πέρασε από όλους.
31' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπακασέτα. Σωστή.
33' Συνεχίζει να πιέζει η ΑΕΚ.
36' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Λιβάγια.
36' Κίτρινη κάρτα στον Χουάρες ο οποίος εμπόδισε τους παίκτες της ΑΕΚ να εκτελέσουν γρήγορα ένα φάουλ.
38' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Φοβερός συνδυασμός των Λόπες και Λιβάγια, ο δεύτερος έσπασε στον Πορτογάλο ο οποίος πλάσαρε δίπλα απ' την εστία.
40' Κεφαλιά του Σιμόες ύστερα από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Τσόβιτς.
42' Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα. Ωραίο γύρισμα του Ελμπάζ που δοκίμασε και το πόδι του έξω από την περιοχή, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.
45΄Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ.
Καλύτερη η Ένωση, που είχε ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ απέναντι στην Ελαφρά Ταξιαρχία, που έχει ρίξει όλο το βάρος στα μετόπισθεν.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
Έχουν σηκωθεί για ζέσταμα Χριστοδουλόπουλος και Κονέ.
47' Στο έδαφος ο Χουάρες έπειτα από μια σύγκρουση που είχε με τον Σιμόες, θα έπρεπε να δοθεί και φάουλ. Συνεχίζεται το ματς.
50' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια βρήκε με σέντρα τον αμαρκάριστο Μπακασέτα, ο οποίος με σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Τσόβιτς. Θα μπορούσε να κάνει καλύτερο τελείωμα. Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Μπακασέτας, ο Κονέ θα μπει λογικά στη θέση του.
51' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κονέ αντί του Μπακασέτα.
54' Κίτρινη κάρτα στον Ανιέτε για φάουλ στον Λαμπρόπουλο. Σωστή.
Βάζει και τον Λάζαρο ο Χιμένεθ.
54' Ο Λόπες φώναξε για ένα μαρκάρισμα του Ντάσιου έξω από την περιοχή, δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι. Στη συνέχεια όμως ο διαιτητής έδωσε κακώς φάουλ του Κονέ στον Παπάζογλου. Ο αμυντικός του Απόλλωνα φάνηκε να πέφτει μόνο τους.
56' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος αντί του Λόπες.
57' Κάθετη στον Αραούχο, ο Τσόβιτς πρόλαβε και βρήκε την μπάλα και καθάρισε τη φάση. Δεν υπήρχε κάτι παρότι έπεσε ο Αργεντινός.
58' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια του Λιβάγια που σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Καστιγέχος αντί του Ελμπάζ.
59' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Αλμπάνης μπήκε στην περιοχή όμως δεν βρέθηκε κανείς για να την σπρώξει στα δίχτυα.
66' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Γαλανόπουλου.
68' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ έξω από την περιοχή, το έκανε ο Χουάρες στον Λιβάγια.
69' Ο Λάζαρος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
70' Διαμαρτυρίες του Λάζαρου για ένα φάουλ του Κοντοέ, ο οποίος χρησιμοποίησε το χέρι του και δεν του επέτρεψε να συνεχίσει την προσπάθειά του.
72' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μενδρινός αντί του Ανιέτε.
73' Εκτέλεση κόρνερ του Λάζαρου, η μπάλα στα χέρια του Τσόβιτς.
74' Όσο περνούν τα λεπτά η ΑΕΚ βγάζει εκνευρισμό στο παιχνίδι της.
77' Σέντρα του Γκάλο, ο Σιμόες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
Στην ίδια φάση βρέθηκε στο έδαφος ο Κονέ έπειτα από μαρκάρισμα του Χουάρες, δεν υπήρχε τίποτα!
79' Έχει στριμώξει η ΑΕΚ τον Απόλλωνα.
80' Σουτ του Λάζαρου μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ. Στην ίδια φάση ο Παπάζογλου εμπόδισε τον Λαμπρόπουλο να κινηθεί προς την μπάλα ο διαιτητής θα μπορούσε και πάλι να δείξει την άσπρη βούλα.
82' Σκληρό φάουλ του Ντάσιου στον Σιμόες.
83' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Ντάσιος, μέσα ο Μπιτζιμίν
85' Επιτίθεται με κάθε τρόπο η ΑΕΚ προς τη μαζική άμυνα του Απόλλωνα
87' Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο για πολύ σκληρό φάουλ στον Κοντοέ, που κάλυψε σωτήρια την άμυνα της ομάδας του
89' Πρόβλημα έχει ο Σιμόες που απλά τώρα βρίσκεται στο γήπεδο και δεν μπορεί να τρέξει
90' Πήγε να σοκάρει την ΑΕΚ ο Αλμπάνης, αλλά δύο φορές ο Μπακάκης του είπε «όχι»
Πέντε λεπτά καθυστερήσεων
91' Σουτ του Κλωναρίδη, η μπάλα περνά εκτός εστίας. Ελέγχει απόλυτα τη φάση ο Τσόβιτς
92' Σέντρα από τα δεξιά του Σιμόες, η μπάλα πέρασε από όλους και άουτ.
95' Κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση στον Τσόβιτς
Λήξη της αναμέτρησης!
Η ΑΕΚ «κόλλησε» στο 0-0 με τον Απόλλωνα και χάνει την ευκαιρία να αναδειχθεί πρωταθλήτρια χειμώνα.