Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Πλατανιά με τον Ολυμπιακό, στην πρώτη «μάχη» μεταξύ των δύο, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένγκελς, Νικολάου, Ζιλέ, Μαρτίνς, Πάρντο, Ανδρούτσος, Σεμπά, Τζούρτζεβιτς.
Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Δημούτσος, Βάντερσον, Αγγελόπουλος, Παπανικολάου, Ντικαμονά, Γκρζέλτσακ, Ενσικουλού, Ουές, Καρυπίδης, Κοροβέσης.
17:04
Πολλές αλλαγές από τον κ. Λεμονή, αντίθετα, ο τεχνικός του Πλατανιά ξεκινάει αρκετούς βασικούς.
17:04
Θυμίζουμε, στο παιχνίδι του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός είχε συντρίψει τους Χανιώτες με σκορ 5-1, στο «Γ. Καραϊσκάκης».
17:05
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου).
17:05
Σέντρα, σε 10 λεπτά, στις 17:15.
17:07
Αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Ο Μάριν παίρνει τη θέση του Σεμπά!
17:08
Περιμένουμε να μάθουμε τον λόγο...
17:14
Λίγος κόσμος στο γήπεδο.
17:15
1' Σέντρα στο παιχνίδι!
17:15
Προτό, Ταχτσίδης, Κούτρης, Ελαμπντελαουί, Ανσαριφάρντ, Βούκοβιτς και Ξενιτίδης στον πάγκο του Ολυμπιακού.
17:16
Έχει πάει επιτελικός ο Μάριν και στα δύο άκρα είναι Ανδρούτσος και Πάρντο.
17:19
Άρα, κάτω από τα γκολπόστ κάθεται ο Χουτεσιώτης, στο αριστερό άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Νικολάου, στο δεξί ο Φιγκέιρας, και Μποτία, Ένγκελς είναι τα στόπερ. Στον άξονα βρίσκονται Μαρτίνς και Ζιλέ, μπροστά τους ο Μάριν, στο αριστερό «φτερό» ο Ανδρούτσος, στο δεξί ο Πάρντο και στην κορυφή ο Τζούρτζεβιτς.
17:21
6' Πάρα πολύ άσχημο μαρκάρισμα του Φιγκέιρας στον Κοροβέση. Κίτρινη κάρτα στον Πορτογάλο, ο οποίος θα μπορούσε, πάντως, να δει και την απευθείας κόκκινη.
17:22
7' Ένα σουτ του Ντικαμονά, η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Χουτεσιώτη.
17:23
Με σύστημα 3-5-2 αγωνίζεται ο Πλατανιάς, 4-2-3-1 για τον Ολυμπιακό.
17:24
Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο 10λεπτο.
17:25
«Ψάχνονται» οι φιλοξενούμενοι, δεν έχουν «πατήσει» ακόμα την περιοχή του Κοκκαλά.
17:27
12' Ένα πέσιμο του Τζούρτζεβιτς στη μεγάλη περιοχή, μετά από μαρκάρισμα του Κοροβέση, δύσκολη φάση... Φαίνεται να υπάρχει επαφή, χαμηλά, στο πόδι του Σέρβου. Ο διαιτητής, πάντως, ήταν κοντά.
17:31
16' Σέντρα του Φιγκέιρας, κεφαλιά του Καρυπίδη, στα χέρια του Κοκκαλά η μπάλα.
17:33
17:33
17:34
17:36
Να πούμε πως ο Κούτρης μπήκε στην αποστολή του Ολυμπιακού, καθώς ο Σεμπά δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί.
17:40
25' Ωραία προσπάθεια του Τζούρτζεβιτς, έξω από την περιοχή του Πλατανιά, το σουτ από τον Σέρβο, όμως, ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Κοκκαλά.
17:42
Πονάνε λίγο τα μάτια μας...
17:42
Δεν έχει συμβεί απολύτως τίποτα και οδεύουμε προς το 30'.
17:43
17:44
17:45
17:48
34' Κίτρινη κάρτα στον Καρυπίδη, για μαρκάρισμα στον Φιγκέιρας.
17:53
38' Άλλο ένα πέναλτι ζητούν οι «ερυθρόλευκοι», για χέρι, μετά από σουτ του Μάριν.
17:54
40' Τεράστια ευκαιρία για τον Πλατανιά, και πρώτη φάση στο παιχνίδι! Ο Ενσικουλού ελευθερώνει υπέροχα για τον Κοροβέση, αυτός θα κάνει τη σέντρα από αριστερά, με τον Γκρζέλτσακ να στρώνει ξανά για τον Αφρικανό, που βγαίνει τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη, πλασάρει, αλλά ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού λέει «όχι» με δεύτερη προσπάθεια!
17:56
41' Νέα ευκαιρία για τον Πλατανιά! Γύρισμα του Κοροβέση, σουτ του Γκρζέλτσακ, άουτ η μπάλα.
17:59
Προβλήματα στην άμυνα «έβγαλε» ο Ολυμπιακός στις τελευταίες φάσεις και γενικά, η εικόνα των Πειραιωτών είναι κακή.
17:59
Δεν έχει καν φάση!
18:00
45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων...
18:00
45'+1' Τέλος για το πρώτο ημίχρονο.
18:01
Νεύρα ανάμεσα στον Τζούρτζεβιτς και τον Βάντερσον. Μπήκαν οι πιο ψύχραιμοι ανάμεσά τους και... έσβησε γρήγορα η φωτιά.
18:15
46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.
18:22
51' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά! Μπαλιά-φαρμάκι του Ενσικουλού από αριστερά, δεν προλαβαίνει να πλασάρει σε κενή εστία, σχεδόν, ο Γκρζέλτσακ!
18:24
54' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Στη θέση του Γκρζέλτσακ, ο Μπούντνικ.
18:26
Πάμε για μία ώρα αγώνα στα Χανιά και ο Ολυμπιακός δεν έχει καταφέρει ακόμα να δημιουργήσει φάση...
18:27
Προσπαθούν να ανεβάσουν «στροφές», πάντως, οι Πειραιώτες.
18:27
57' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 0-1! Μία φάση «έβγαλε» ο Ολυμπιακός, και βάζει γκολάρα! Εναέριο γυριστό του Μποτία(!), μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά-πάσα του Ένγκελς, και οι «ερυθρόλευκοι» ανοίγουν το σκορ!
18:29
Ό,τι δεν μπορούσαν να κάνουν οι υπόλοιποι, το πέτυχαν τα δύο στόπερ των πρωταθλητών χειμώνα!
18:30
Νωρίτερα (56'), είδε κίτρινη κάρτα ο Δημούτσος.
18:31
59' Σέντρα του Κοροβέση, κεφαλιά του Παπανικολάου, άστοχη. Άουτ η μπάλα.
18:34
18:37
Η φάση του 6', με το άσχημο μαρκάρισμα του Φιγκέιρας:
18:38
66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Πάρντο.
18:38
Ιδού και το γκολ του Μποτία:
18:40
69' Kίτρινη κάρτα στον Αγγελόπουλο.
18:41
71' Ούτε ο Ανσαριφάρντ, ούτε ο Τζούρτζεβιτς πρόλαβαν την μπαλιά του Φιγκέιρας.
18:43
72' Κίτρινη κάρτα στον Ουές.
18:47
77' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Στη θέση του Παπανικολάου, ο Πατράλης.
18:48
78' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 0-2! Ο Ανσαριφάρντ παίρνει το... ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Κοκκαλά στο γυριστό βολέ του Τζούρτζεβιτς και «καθαρίζει» τη νίκη και την πρόκριση.
18:50
80' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.
18:53
82' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Στη θέση του Αγγελόπουλου, ο Ζίκο.
18:54
84' ΔΟΚΑΡΙ για τον Πλατανιά από το σουτ του Ουές -και μετά απόκρουση Χουτεσιώτη!
18:56
85’ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Οι Βούκοβιτς και Ταχτσίδης αντί των Ένχελς και Μάριν αντίστοιχα.
18:56
Ο Σέρβος σέντερ μπακ έχει να αγωνιστεί από τις 25 Οκτωβρίου, στο -επίσης- παιχνίδι Κυπέλλου με τον Αχαρναϊκό.
18:57
87' Πολύ άστοχο σουτ του Τζούρτζεβιτς, με την μπάλα να φεύγει πολλά μέτρα άουτ.
18:58
87' Κίτρινη κάρτα στον Ζίκο για επικίνδυνη προσβολή στον Νικολάου.
19:01
90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:03
90+2' Κίτρινη κάρτα στον Μπούτνικ.
19:04
90+4' Λήξη της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να νικά 2-0 τον Πλατανιά.
19:04
Με το ένα... πόδι στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός, χάρη στα τέρματα των Μποτία (57') και Ανσαριφάρντ (78').