Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση του Παναιτωλικού απέναντι στην ΑΕΚ στο Αγρίνιο, για την φάση των «16» του Κυπέλλου. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.

18:47
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναιτωλικού απέναντι στην ΑΕΚ.
18:47
Πρόκειται για το πρώτο ματς των δύο ομάδων, το οποίο θα διεξαχθεί στο Αγρίνιο, για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.
18:50
Το δεύτερο ματς θα πραγματοποιηθεί στις 09/01 στο ΟΑΚΑ. Μάλιστα, στις 06/01 θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες οι δύο ομάδες για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου.
18:51
Από λευκές ισοπαλίες προέρχονται και οι δύο ομάδες. Οι Αγρινιώτες έβαλαν μπλόκο (0-0) στον Αστέρα στην Τρίπολη, ενώ η Ένωση κόλλησε (0-0) κόντρα στον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ.
18:57
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
18:58
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Ρότσα, Μοράρ, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Τσοκάνης, Ντίας, Κλέσιο, Μόρας, Χαντάκιας
18:58
Στον πάγκο: Τσενάμο, Νταλακούρας, Μαρινάκης, Μύγας, Ροντρίγκες, Βακράκος, Ρόσα
18:58
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Κονέ, Μπακασέτας, Λόπες, Λάζαρος, Αραούχο
18:59
Στον πάγκο: Τσιντώτας, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης, Αντωνίου
19:05
19:30
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, όλα έτοιμα για την σέντρα.
19:33
1' Σέντρα
19:34
2' Επικίνδυνη σέντρα του Ντίας, έδιωξε ο Λαμπρόπουλος πριν προλάβει να μπει στη φάση ο Μοράρ.
19:35
3' Πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό. Ο Ρότσα προσπάθησε να γυρίσει μέσα στην πολυκοσμία, έπιασε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.
19:37
5' Γέμισμα του Λόπες προς την περιοχή, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Κυριακίδης.
19:39
7' Κίτρινη κάρτα στον Κονέ, ο οποίος έχασε το κοντρόλ και στη συνέχεια αναγκάστηκε να ρίξει στο έδαφος με έξυπνο φάουλ τον Μάζουρεκ. Σωστή.
19:41
9' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Λάζαρο.
19:43
10' Κίτρινη κάρτα στον Ρότσα για τράβηγμα στον Μπακασέτα. Σωστή.
19:44
12' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, η μπάλα πέρασε το τείχος αλλά έφυγε αρκετά άουτ.
19:49
17΄ Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Κυριακίδης.
19:50
17' Καθοριστικό κόψιμο του Μπακάκη στον Μοράρ, πριν προλάβει να κάνει το κοντρόλ και να κοιτάξει το τέρμα.
19:53
20' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο έσπασε στον Λάζαρο, ο οποίος βγήκε απέναντι στον Κυριακίδη από πλάγια θέση όμως έκανε κακό πλασέ κι έστειλε την μπάλα πάνω του. Η φάση δεν έπρεπε πάντως να συνεχιστεί, αφού στο ξεκίνημά της είχε προηγηθεί φάουλ του Λαμπρόπουλο στον Μόρα.
19:54
21' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Χαντάκιας. Το παιχνίδι συνεχίζεται.
19:55
23' Κίτρινη κάρτα στον Λόπες για κράτημα στον Χαντάκια. Σωστή.
19:56
24' Κεφαλιά του Μόρα, ύστερα από φάουλ του Μάζουρεκ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
19:59
27' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο έσπασε κάθετα και πάλι στον Λάζαρο, ο οποίος είδε ξανά την Κυριακίδη να τον νικάει στο τετ-α-τετ.
20:00
28' Σωστή υπόδειξη του Λάζαρου για οφσάιντ.
20:07
34΄Κεφαλιά του Λάζαρου ύστερα από σέντρα του Γκάλο, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Κυριακίδης.
20:10
36΄Λάθος υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Γκάλο. Ο μπακ της ΑΕΚ ήταν εκτεθειμένος όμως η μπάλα έφτασε σε εκείνον από γύρισμα του Μάρκος Πάουλο.
20:13
40' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίας μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, γύρισε την μπάλα, ο Μοράρ την βρήκε με το κεφάλι αλλά δεν πήρε πορεία προς την εστία και στη συνέχεια ο Κλέσιο με δυνατό σουτ την έστειλε άουτ.
20:17
44' Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος εκτέλεσε φάουλ, ο Κονέ βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από τράβηγμα του Μάρκο Πάουλο και ο Ζαχαριάδης έδειξε την άσπρη βούλα. Σωστή απόφαση. Είδε και την κίτρινη κάρτα ο αμυντικός του Παναιτωλικού.
20:17
45' ΓΚΟΟΛ 0-1 Η ΑΕΚ!
20:17
Ο Λάζαρος νίκησε τον Κυριακίδη!
20:19
45+1'Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:19
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 στην έδρα του Παναιτωλικού.
20:19
Το μοναδικό γκολ μέχρι στιγμής για την Ένωση, που ήταν καλύτερη και είχε και άλλες ευκαιρίες, σημείωσε ο Λάζαρος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 45'.
20:37
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:38
46' ΓΚΟΟΛ 0-2 Η ΑΕΚ!
20:39
Καθαρίζει το ματς η ΑΕΚ. Ο Αραούχο είδε κάθετα τον Λόπες, που γύρισε στον Μπακασέτα, που έπιασε υπό πίεση την προβολή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην ίδια ευθεία φαίνεται πως ήταν ο Λόπες όταν πήρε την μπάλα από τον Αργεντινό, δεν υπήρξε η βοήθεια της γραμμής στο ριπλέι, δύσκολη φάση.
20:41
49' Σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα κόντραρε στον Κονέ και πέρασε πάνω απ' την εστία του Μπάρκα.
20:42
50' Φαλτσαριστό σουτ του Γαλανόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
20:44
52' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Χαντάκιας.
20:44
52' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Χαντάκια πέρασε ο Ροντρίγκες.
20:47
55' Υπόδειξη οφσάιντ στον Λόπες. Δύσκολη φάση, ίσως τον κάλυπτε οριακά ο Μόρας, που είχε ξεχαστεί.
20:48
56' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Ροντρίγκες. Ήταν πιο μπροστά απ' τον Μπακάκη.
20:50
57' Κίτρινη κάρτα στον Γκάλο για φάουλ στον Ρότσα. Σωστή.
20:50
58' Σουτ του Μοράρ από δύσκολη γωνία, η μπάλα πέρασε άουτ.
20:52
60' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
20:53
61' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Μόρα πέρασε ο Ρόσα.
20:57
65' ΓΚΟΟΛ 0-3 Η ΑΕΚ!
20:58
Φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, ο Κυριακίδης που έμεινε σχεδόν άγαλμα είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.
20:59
67' Κίτρινη κάρτα στον Μιχάι για μαρκάρισμα στον Γαλανόπουλο.
21:01
70' Ξαφνικό σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
21:02
70' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης στη θέση του Λάζαρου.
21:04
72' Στο έδαφος ο Λόπες ύστερα από κόντρα με τον Κλέσιο. Δείχνει να πονάει πολύ.
21:06
74' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μαρινάκης στη θέση του Κλέσιο.
21:09
77' Ωραία επίθεση για τον Παναιτωλικό, η μπάλα έφτασε στον Μάρκος Πάουλο που έπιασε το σουτ και ο Μπάρκας μπλόκαρε.
21:09
77' Φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Γιακουμάκη από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
21:10
78' Σουτ του Ρόσα, η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
21:12
80' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Λόπες.
21:16
84' Διπλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίας γύρισε εξαιρετικά την μπάλα όμως οι Λαμπρόπουλος και Τσιγκρίνσκι έβαλαν μπλόκο στην διπλή προσπάθειά του και ο Μπάρκας μάζεψε.
21:18
86' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Αϊντάρεβιτς περνάει στη θέση του Αραούχο.
21:19
88' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ
21:21
Ο Γιακουμάκης είναι ο σκόρερ του τέταρτου τέρματος της ΑΕΚ. Η φάση ξεκίνησε από τον Αϊντάρεβιτς. Έβγαλε την μπάλα στον Κλωναρίδη και εκείνος έφερε ψηλοκρεμαστά την μπάλα στη μεγάλη περιοχή. Ο Γιακουμάκης από κοντά σκόραρε για την Ένωση.
21:23
Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις στον αγώνα.
21:26
90'+3' Τέλος του αγώνα.
21:27
Η ΑΕΚ παίρνει τη νίκη 4-0 εκτός έδρας απέναντι στον Παναιτωλικό και -ουσιαστικά- βρίσκεται στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.