Λαμία-Παναθηναϊκός

H Λαμία υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο χιονισμένο ΔΑΚ και το sport-fm σας μεταφέρει όλες τις εξελίξεις.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε.... εφόσον διεξαχθεί την αναμέτρηση της Λαμίας απέναντι στον Παναθηναϊκό.
Πρόκειται για το πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.
Αυτή τη στιγμή μπορούμε να πούμε πως το ματς είναι στον αέρα. Λόγω της χιονόπτωσης που πλήττει την Φθιώτιδα.
Ο αγωνιστικός χώρος έχει επιβαρυνθεί αρκετά από το χιόνι και αυτή την στιγμή γίνονται προσπάθειες για τον καθαρισμό του γηπέδου.
Πάντως οι δύο ομάδες έχουν έρθει και σε επαφή με την ΕΠΟ και στο τραπέζι έχει πέσει το ενδεχόμενο αναβολής και η μεταφορά του ματς στις αρχές του νέου έτους.
Εφόσον οδηγηθούμε σε αναβολή, το ενδεχόμενο το ματς να διεξαχθεί αύριο φαντάζει αρκετά δύσκολο.
Ο Παναθηναϊκός στην ενδεκάδα που ανακοίνωσε ο Μαρίνος Ουζουνίδης αναφέρει χαρακτηριστικά πως οι δύο ομάδες περιμένουν την απόφαση του διαιτητή.
Στον πάγκο: Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Δώνης, Μολίνς, Μουνιέ, Σιλά, Ευαγγέλου
Στα άλλα δύο ματς που ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο η ΑΕΛ πήρε σαφές προβάδισμα φτάνοντας στο 3-0 επί της Ξάνθης και ο Πανιώνιος επικράτησε 2-0 κόντρα στον ΟΦΗ.
Όπως μετέφερε ο Σωτήρης Κωσταβάρας στον αέρα του ΣΠΟΡ FM 94.6, αυτή την στιγμή γίνεται προσπάθεια για να καθαριστούν τουλάχιστον οι γραμμές. Ο Αρετόπουλος θα βγει στον αγωνιστικό χώρο και θα ελέγξει την κατάσταση του γηπέδου. Εφόσον η απόφασή του είναι η αναβολή τότε είναι υποχρεωμένες οι δύο ομάδες να βρεθούν και αύριο την ίδια ώρα στο ΔΑΚ για την σέντρα. Στην περίπτωση που ούτε αύριο βελτιωθεί η κατάσταση τότε το... μπαλάκι πάει στην ΕΠΟ η οποία θα ορίσει την αναμέτρηση σε νέα ημερομηνία.
Ακόμη και τώρα γίνονται προσπάθειες από τους ανθρώπους του γηπέδου για τον καθαρισμό των γραμμών του γηπέδου. Συνεχίζεται η χιονόπτωση.
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Για να δούμε τώρα τι θα αποφασίσει ο Αρετόπουλος.
Θα γίνει κανονικά το παιχνίδι. Ο Αρετόπουλος αποφάσισε να ξεκινήσει το ματς αφού έκρινε πως μπορεί να παιχθεί ποδόσφαιρο καθώς η μπάλα κυλάει στον αγωνιστικό χώρο!
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
Σας χρωστάμε και την ενδεκάδα της Λαμίας.
Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Παντελιάδης, Αναστασόπουλος, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Όμο, Καραγιάννης, Πίτι, Βουό, Βασιλαντωνόπουλος, Τσούκαλος.
Στον πάγκο βρίσκονται οι Πίτκας, Παπαργυρίου, Λινάρδος, Μπουλούλης, Πατσαρούχας, Βάντερσον και Μπλάζιτς.
Δεν είναι καθόλου εύκολο για τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να κυκλοφορήσουν την μπάλα καθώς αυτή κολλάει συνεχώς στο χιόνι.
5' ΓΚΟΛ για την Λαμία!
Ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε τη σέντρα-σουτ από τα αριστερά, ο Πίτι πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με εξ επαφής κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Λαμία!
Προσπαθεί να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ο Παναθηναϊκός και να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους που κατάφεραν νωρίς να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.
11' Σουτ του Πίσπα, ο Μελίσσας έδιωξε κόρνερ.
Δείτε το γκολ της Λαμίας:
16' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Βιγιαφάνιες, ο προωθημένος Αυλωνίτης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μελίσσας ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.
Από την δεξιά του πλευρά παίζει κυρίως ο Παναθηναϊκός με τους Κουλιμπαλί και Βιγιαφάνιες. Από την άλλη μεριά, η Λαμία περιορίζεται σε ορισμένες ατομικές ενέργειες των Πίτι και Βασιλαντωνόπουλου που έχουν αρκετή διάθεση,
18' Σουτ του Τζανδάρη στην κίνηση, η μπάλα ψηλά άουτ.
Μικρή διακοπή καθώς έχει μπει ένας άνθρωπος στον αγωνιστικό χώρο ώστε να καθαρίσει τις γραμμές.
Έχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι, δεν υπάρχουν φάσεις στα τελευταία λεπτά κι ενώ πλησιάζουμε στο πρώτο μισάωρο.
Δυσκολία υπάρχει, πάντως, και για όσους παρακολουθούν το ματς. Το γήπεδο είναι γεμάτο χιόνι και την ίδια ώρα η Λαμία φοράει λευκές εμφανίσεις και υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα στην ορατότητα.
Ένα δεκάλεπτο ακόμη για το τέλος του ημιχρόνου με την Λαμία να προηγείται 1-0 του Παναθηναϊκού.
38' ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό! Ο Μελίσσας έδιωξε με τις γροθιές, με την μπάλα να φτάνει στον Λουντ, ο οποίος έκανε το βολέ αλλά στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών!
42' ΓΚΟΛ για την Λαμία!
Ο Παντελιάδης πήρε την κόντρα από τον Κουλιμπαλί, στη συνέχεια έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, το οποίο κόντραρε στον Αυλωνίτη και κρέμασε τον Διούδη! 2-0 η Λαμία, παίρνει σπουδαίο προβάδισμα!
2 λεπτά ο έξτρα χρόνος.
45'+1' ΓΚΟΛ για την Λαμία!
O Tσούκαλος έκανε την σέντρα, ο Καραγιάννης την κεφαλιά-πάσα προς τον Πίτι, ο οποίος έφυγε από κανονική θέση και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για τρίτη φορά σήμερα!
45'+2' Κίτρινη κάρτα στον Διούδη για διαμαρτυρία.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Λαμία προηγείται με 3-0 του Παναθηναϊκού χάρη στα δύο τέρματα του Πίτι και στο ένα του Παντελιάδη!
46' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Δώνης και Μολίνς μέσα, Αυλωνίτης και Πίσπας έξω.
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι γηπεδούχοι.
46' Ο Μελίσσας βγαίνει ταχύτατα και προλαβαίνει τον Βιγιαφάνιες πριν γίνει απειλητικός.
47' Σουτ του Τσούκαλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
53' Σουτ του Μολίνς έξω από την περιοχή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μελίσσας.
54' Ο Παναθηναϊκός σκοράρει με κεφαλιά του Κουρμπέλη αλλά ο β' βοηθός (Γιώργος Πασχάλης) σηκώνει το σημαιάκι του για οφσάιντ! Λανθασμένη υπόδειξη, δεν υπήρξε κανένα οφσάιντ στον παίκτη των «πρασίνων» και το γκολ έπρεπε να μετρήσει!
56' Αλλαγή για την Λαμία. Μπουλούλης αντί Καραγιάννη.
60' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ωραία κίνηση και σουτ του Άλτμαν μέσα από την περιοχή, το... έβγαλε δύσκολα ο Μελίσσας!
62' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Πίτι.
64' Εκτέλεση φάουλ του Πίτι, μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης.
Το γκολ του Παναθηναϊκού που δεν μέτρησε
69' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γέμισμα του 'Αλτμαν, ο Δώνης έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Μελίσσα.
70' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μουνιέ αντί Άλτμαν.
70' Αλλαγή για την Λαμία. Μπλάζιτς αντί Αναστασόπουλου.
74' Σουτ του Μολίνς μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια απομακρύνθηκε.
74' «Φωνάζει» για πέναλτι ο Παναθηναϊκός σε μονομαχία του Όμο με τον Δώνη. Δεν είναι διαφωτιστικό το ριπλέι, υπάρχει ένα τράβηγμα αλλά δεν είναι ξεκάθαρη η επαναληπτική προβολή.
80' Έξυπνο σουτ του Πίτι, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
82' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ο Μολίνς έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Παντελιάδη και με φοβερή λόμπα κρέμασε τον Μελίσσα για να μειώσει το σκορ.
85' Κίτρινη κάρτα στον Τζανδάρη.
87' Αλλαγή για την Λαμία. Πατσαρούχας αντί Βουό.
89' Κακό πλασέ του Πατσαρούχα, μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης.
90' ΓΚΟΛ για την Λαμία!
Ο Βιγιαφάνιες έκανε το λάθος, με τον Μπλάζιτς να κλέβει την μπάλα και να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και εξαιρετικό πλασέ, γράφοντας το 4-1!
5 λεπτά ο έξτρα χρόνος!
92' Διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουντ δεν μπορεί αρχικά να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Μελίσσα και στην εξέλιξη της φάσης ο Ινσούα σούταρε ψηλά άουτ μέσα από την περιοχή.
94' Κεφαλιά του Κουρμπέλη, η μπάλα βρίσκει σε αντίπαλο και περνάει κόρνερ.
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Παναθηναϊκός γνώρισε πολύ βαριά ήττα με 4-1 από την Λαμία στην Φθιώτιδα και βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση αναφορικά με την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας!