Λαμία-Ξάνθη

Καλησπέρα σας.
Και καλή χρονιά, με υγεία.
Πρώτο ματς στο 2018 (και) για Λαμία και Ξάνθη, με τις δύο ομάδες να κοντράρονται στο ΔΑΚ, στην αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Σέντρα στις 17:15.
Πάμε, αρχικά, να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, και θα πούμε περισσότερα στη συνέχεια.
Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Όμο, Βασιλαντωνόπουλος, Τσούκαλος, Μπλάζιτς, Πίτι, Βάντερσον, Βουό.
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Μεχία, Κασάδο, Λισγάρας, Γέντριτσεκ, Σβάρνας, Φασίδης, Φλίσκας, Τριάδης.
Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Παπαδόπουλος, Μπουλούλης, Αναστασόπουλος, Καραγιάννης, Ριβέρα, Κουτρουμάνος, Κουκόλης.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκονται οι: Γκαραβέλης, Σιλά, Κάστρο, Ντουρίτσκοβιτς, Μελιόπουλος, Κίκε, Χατζιτερζόγλου.
Θυμίζουμε, η Λαμία βρίσκεται στη 12η θέση, με 16 βαθμούς, ενώ η Ξάνθη είναι στην 9η θέση, με 18.
Καταλαβαίνετε, λοιπόν πως... καίει το παιχνίδι!
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αναστάσιος Παπαπέτρου με βοηθούς τον Χρήστο Ακρίβο και Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ.
Η Λαμία προέρχεται από την ιστορική νίκη επί του Παναθηναϊκού, στο Κύπελλο, αλλά στο πρωτάθλημα έχει να πανηγυρίσει από τις 29 Οκτωβρίου, όταν είχε επικρατήσει, στο ΔΑΚ, του Πλατανιά!
Στην ίδια, περίπου, κατάσταση οι Ακρίτες, αγνοούν τη νίκη από τις 19 Νοεμβρίου, από το 2-0 επί του Πανιωνίου, στην Ξάνθη.
Τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής...
«Πατάει» καλύτερα η Ξάνθη στο ξεκίνημα.
Στο 8' έχουμε φτάσει πια.
9' Κεφαλιά του Όμο, άστοχη.
Αρκετός κόσμος στο ΔΑΚ, περίπου 2000.
16' Μακρινό σουτ από τον Παντελιάδη, καμία τύχη...
25' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία! Κεφαλιά-πάσα του Αναστασιάδη στη διεκδίκηση με τον Μεχία, η μπάλα στρώνεται στον Τσούκαλο, που σουτάρει, αλλά Ζίβκοβιτς λέει «όχι»!
26' Κεφαλία του Αναστασιάδη, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Ζίβκοβιτς.
Οι τελικές είναι 4(2) για τη Λαμία και 1(0) για την Ξάνθη.
Μισή ώρα αγώνα στο ΔΑΚ, σαφώς καλύτεροι οι γηπεδούχοι.
34' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, 0-1! Απίθανη, μαγική, καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Μεχία, ανοίγει το σκορ για τους Ακρίτες!
Δεύτερο γκολ του μέσου από τις Ονδούρες στο φετινό πρωτάθλημα!
Στην πρώτη τελική της Ξάνθης προς την εστία του Μελίσσα.
41' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Κεφαλιά του Όμο, μετά την προσπάθεια του Πίτι, η μπάλα μόλις άουτ!
45'+1' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Σουτ του Φασίδη, έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Μελίσσας.
45'+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Ξάνθη προηγείται 1-0 της Λαμίας με την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μεχία!
Διπλή αλλαγή για τη Λαμία, Αναστασόπουλος και Ακόστα στις θέσεις των Όμο και Βουό.
46' Σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο.
46' Κεφαλιά του Αναστασόπουλου, με το που μπήκε στο παιχνίδι, η μπάλα λίγο άουτ! Καλή ήταν...
Για να δούμε πώς θα αντιδράσει η Λαμία.
Πιέζει αφόρητα για την ισοφάριση η Λαμία!
50' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Πίτι, έδιωξε με υπερένταση ο Ζίβκοβιτς.
52' Κίτρινη κάρτα στον Μεχία.
56' Η ώρα του Ντουρίτσκοβιτς. Ο νεοαποκτηθείς Σέρβος μπαίνει στο ματς, στη θέση του Τριάδη.
57' Και στην πρώτη του προσπάθεια, παίρνει κίτρινη κάρτα!
Φοβερό...
Μετά από 27 δευτερόλεπτα στον αγωνιστικό χώρο είδε την κίτρινη κάρτα ο 27χρονος μεσοεπιθετικός!
63' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον.
Παρατηρήσεις από τον Παπαπέτρου στους συνεργάτες του Ράσταβατς, επειδή διαμαρτύρονται.
68' Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα.
72' Τελευταία αλλαγή για τη Λαμία, Καραγιάννης αντί Βάντερσον.
74' Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Σιλά στο παιχνίδι αντί του Φασίδη.
80' Τελευταία αλλαγή και για την Ξάνθη. Στη θέση του Ντε Λούκας, ο Μελιόπουλος.
Ακόμη τέσσερα λεπτά για τη συμπλήρωση των 90', παραμένει το 1-0 υπέρ της Ξάνθης.
Πιέζει η Λαμία.
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90'+5' Τέλος! Μεγάλη νίκη για την Ξάνθη, με την γκολάρα του Μεχία, 1-0 τη Λαμία στη Φθιώτιδα! Τέταρτη εκτός έδρας επιτυχία για τους Ακρίτες, που έχουν πανηγυρίσει μόλις μία φορά Πηγάδια!