ΟΦΗ-Πανιώνιος

Ο ΟΦΗ υποδέχεται τον Πανιώνιο στον επαναληπτικό αγώνα για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, θέλοντας να ανατρέψει το εις βάρος του 2-0 του πρώτου αγώνα.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της δεύτερης αναμέτρησης ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Πανιώνιο για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.
O Πανιώνιος είχε επικρατήσει με 2-0 στο πρώτο ματς στη Νέα Σμύρνη και έχει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Από την άλλη μεριά, πάντως, ο ΟΦΗ των χιλίων προβλημάτων θα προσπαθήσει να φέρει... τούμπα το προβάδισμα και να διεκδικήσει αυτός την πρόκρισή του!
Ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι ο Πανιώνιος τις έξι τελευταίες φορές που πέρασε την φάση των «16», έχει φτάσει μέχρι τα ημιτελικά. Να δούμε εάν θα συνεχίσει αυτή την... παράδοση και φέτος, εφόσον καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΟΦΗ!
Έχουν βγει και οι ενδεκάδες των δύο ομάδων. Πάμε να τις δούμε σιγά-σιγά...
ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Φαζός, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοιλιάρας, Νάστος, Παπαστεριανός, Παπατόλιος, Κουτσιανικούλης, Μάνος.
Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σαββίδης, Πινιώτης, Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Γεσίλ.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτ/νίας), με βοηθούς τους Αντώνη Σινιοράκη (Χανίων), Εμμανουήλ Μαρνέζο (Χανίων), ενώ τέταρτος είναι ο Γιώργος Γιαννουλάκης (Χανίων).
To ματς μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Cosmote Sports 1, ενώ μπορείτε να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Λιγοστός ο κόσμος στο «Γεντί Κουλέ» κι ενώ απομένουν περίπου πέντε λεπτά για την έναρξη του αγώνα.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
4' Πρώτο κόρνερ στο ματς, το παραχώρησε ο Φαζός. Στην εκτέλεση ο Σπιριντόνοβιτς.
Το εκτέλεσε ο μεσοεπιθετικός του Πανιωνίου, έδιωξε με τις γροθιές ο Στρέζος και στη συνέχεια απομακρύνθηκε η μπάλα.
8' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Κουτσιανικούλη.
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς χωρίς να υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο. Καλός ρυθμός στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν ανοιχτά.
18' O Mάνος έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, περνώντας τον Κόρμπο αλλά στη συνέχεια το γύρισμά του μέσα στην περιοχή ήταν πολύ δυνατό και πέρασε από όλους τους παίκτες.
19' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Μπολάκης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έκανε την προβολή αλλά ο Κότνικ τον σταμάτησε. Στη συνέχεια της φάσης ο Μπολάκης έστρωσε στον Μάνο αλλά ο τελευταίος επέλεξε αντί να σουτάρει να πασάρει και ο Κόρμπος έκλεψε την μπάλα.
20' Κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη και στον Σαββίδη. Ο πρώτος την πήρε για διαμαρτυρία, ο δεύτερος γιατί συνέχισε την φάση ενώ είχε υποδειχθεί λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.
22' Γρήγορη αντεπίθεση για τον Πανιώνιο, ο Σαραμαντάς άνοιξε για τον Γεσίλ μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το τυφλό γύρισμα αλλά η μπάλα κατέληξε σε αντίπαλό του και οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν κάποια επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ του Στρέζου.
24' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Μασούρας έκανε το κοντρόλ και το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον Στρέζο σε μεγάλη επέμβαση. Στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Σαββίδη κόντραρε στον Φαζό με την μπάλα να στρώνεται στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος από καλή θέση μέσα από την περιοχή δεν έπιασε σωστά το σουτ και δεν κατάφερε να απειλήσει.
28' ΓΚΟΟΟΛ για τον Πανιώνιο!
Ο Σπιριντόνοβιτς βγήκε πρώτος και έκλεψε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, βρήκε... μπόλικο χώρο μπροστά του και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Στρέζο, ο οποίος δεν έκανε καλή εκτίμηση. Διαμαρτύρονται για χέρι στο κλέψιμο οι γηπεδούχοι, δεν είναι ξεκάθαρο από τα ριπλέι!
Αγκαλιάζει την πρόκριση πλέον ο Πανιώνιος, ο οποίος για να αποκλειστεί πρέπει να δεχθεί τέσσερα γκολ και να μην σκοράρει ούτε ένα.
Συνεχίζουν να διαμαρτύρονται οι άνθρωποι του ΟΦΗ αλλά και να χειροκροτούν ειρωνικά τον διαιτητή.
Φτάσαμε στο 40ο λεπτό, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να αντιδράσει αλλά να δυσκολεύεται να διασπάσει την καλοστημένη αμυντική γραμμή του Πανιωνίου.
45' Κακή κεφαλιά του Μασούρα μετά την εκτέλεση φάουλ του Σπιριντόνοβιτς, η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ο Πανιώνιος προηγείται με 1-0 του ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» και έχοντας προίκα το 2-0 του πρώτου αγώνα, βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
46' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Βουκελάτος αντί Μασούρα.
Με τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησε το ματς συνεχίζει ο ΟΦΗ.
50' Eυκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Βουκελάτος έκανε το φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, η μπάλα όμως πέρασε λίγο άουτ.
51' Σουτ του Κουτσιανικούλη έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
52' Από μία κίτρινη κάρτα σε Παπαγεωργίου και Κοιλιάρα. Υπήρξε μια ένταση ανάμεσα στους δύο παίκτες.
53' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Πλευράκης αντί Φαζού.
54' Ο Γκιοατά βγαίνει πολύ γρήγορα και διώχνει σε κόρνερ πριν ο Κουτσιανικούλης εκτελέσει μέσα από την περιοχή.
57' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Πλευράκης έστρωσε στον Παπατόλιο αλλά το σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή ήταν κάκιστο και πέρασε άουτ.
58' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Σταυρόπουλος αντί Γκιοατά.
67' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Οικονομίδης αντί Σπιριντόνοβιτς.
Έχει πέσει κατακόρυφα ο ρυθμός του αγώνα, με τις δύο ομάδες να φαίνεται πως περιμένουν να ολοκληρωθεί το παιχνίδι!
71' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Κοντογιάννης αντί Παπαστεριανού.
Παρατηρήσεις του διαιτητή τώρα στους ανθρώπους του ΟΦΗ που βρίσκονται στον πάγκο για τις συνεχείς διαμαρτυρίες τους.
80' Εκτέλεση φάουλ του Κουτσιανικούλη από τα πλάγια, η μπάλα περνάει πάνω από την εστία.
82' Ο Παπαγεωργίου προσπάθησε να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο δεν το... έπιασε γεμάτα και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Στρέζου.
83' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μονιάκης αντί Παπατόλιου.
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
92' Κίτρινη κάρτα στον Μονιάκη.
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Πανιώνιος επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σπιριντόνοβιτς.