LIVE: Ξάνθη - ΑΕΛ

Παρακολουθήστε ζωντάνα από το control room του sport-fm.gr τη δεύτερη αναμέτρηση ανάμεσα σε Ξάνθη και ΑΕΛ για την φάση των «32» του Κυπέλλου Ελλάδος.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ξάνθης με την ΑΕΛ στη ρεβάνς της φάσης των «32» του Κυπέλλου Ελλάδος
Το αποτέλεσμα του πρώτου ματς, στο οποίο οι Θεσσαλοί επικράτησαν με το εμφατικό 3-0 δεν αφήνει και πολλά... περιθώρια συζήτησης με τους Ακρίτες να κυνηγούν επί της ουσίας ένα θαύμα!
Η εντεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σβαρνάς, Μελιόπουλος, Σιλά, Καμαρά, Μεχία, Φασίδης, Ντουρίτσκοβιτς, Κίκε, Κάστρο
Η εντεκάδα της ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Καρατάσιος, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς, Ουάλας, Λαγός, Φατιόν, Κριζμάν, Λεοζίνιο, Ντέλετιτς, Περόνε
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!
Όπως αναμενόταν, η Ξάνθη είναι αυτή που έχει την κατοχή της μπάλας, με τους παίκτες της ΑΕΛ να περιμένουν κάτω από τη σέντρα
Στο πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται οι: Τζελέπης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Λουσέρο, Χατζητερζόγλου, Ορφανίδης, Γέντρισεκ.
Στο πάγκο των φιλοξενούμενων: Σαφαρίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Ρέντζας, Χούμπτσεφ, Ναζλίδης, Δερμιτζάκης, Μασούρας.
6' Φάουλ σε καλή θέση για την Ξάνθη, η μπάλα βρίσκει στο τείχος
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σέζος (Κιλκίς), έχοντας για βοηθούς τους Πάτρα (Μακεδονίας) και Κελάζογλου (Χαλκιδικής).
Τίποτα αξιόλογο στα τελευταία λεπτά, εκτός από μία απόπειρα αντεπίθεσης από πλευράς ΑΕΛ με το σουτ του Κριζμάν να κοντράρει σε σώμα αμυντικού των γηπεδούχων
11' Νέο κερδισμένο φάουλ για την Ξάνθη, και αυτό περνά ανεκμετάλλευτο
18' Πρωτή καλή στιγμή στο ματς. Εκτέλεση φάουλ του Ουάλας με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ζίβκοβιτς
21΄: Ωραίο γύρισμα του Φασίδη, ωστόσο το σουτ του Κίκε Μπουλέ κοντράρει στο σώμα αμυνομένου
26': Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη! Μετά από στρώσιμο της μπάλας του Μεχία στον Καμαρά, ο τελευταίος έκανε δεξί πλασαριστό σουτ με τον Θεοδωρόπουλο να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ
27': ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ! Ο Μελιόπουλος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από κόρνεν ανοίγει το σκορ και δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!
Μεγάλη ευθύνη του Θεοδωρόπουλο ο οποίος παρέμεινε στην εστία του και δεν βγήκε να «καθαρίσει» τη φάση.
Μικροεπεισόδιο ανάμεσα σε Λαγό και Μεχία! Οι ψυχραιμότεροι επεμβαίνουν, με τον διαιτητή να μοιράζει από μία κίτρινη στους δύο ποδοσφαιριστές
31': Νέα ευκαιρία για την Ξάνθη!
Ο Καμαρά σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ
33': Σουτ του Ντέλετιτς η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
36': Νέο κόρνερ για την Ξάνθη. Η εκτέλεση του Ντουρίτσκοβιτς κοντράρει στα πόδια του Γιοβάνοβιτς και καταλήγει σε νέο κόρνερ
Το οποίο και πέρασε ανεκμετάλλευτο...
39': Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλεράς Ξάνθης!
Ο Κίκε Μπουλά έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ζίζιτς, ωστόσο από το ριπλέι δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι
40': Νέο κερδισμένο φάουλ για την Ξάνθη στη δεξιά γωνία της περιοχής της ΑΕΛ
Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Κριζμάν!
41': Ο Ντουρίτσκοβιτς στην εκτέλεση η μπάλα σταματά στο τείχος
45': Σκληρό φάουλ του Καμαρά στο κέντρο, με τον παίκτη της Ξάνθης να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων..
Λήξη του 1ου ημιχρόνου!
Η Ξάνθη προηγείται με 1-0, είναι η πιο κινητική ομάδα στο ματς και δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ
Ο Μελιόπουλος ήταν αυτός που με κεφαλιά από το ύψος της περιοχής αξιοποίησε το κόρνερ του Ντουρίτσκοβιτς και διαμόρφωσε το σκορ στην ανάπαυλα
Όλα έτοιμα για το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στη σέντρα η ΑΕΛ
45': Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
46': Σουτ του Ντέλετιτς με την μπάλα να κοντράρει και να παίρνει ύψος. Δεν ανησυχεί ο Ζίβκοβιτς
Έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο η ΑΕΛ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους
50': Ευκαιρία για την ΑΕΛ στην κόντρα, με τον Ντέλετιτς να καθυστερεί και να μην καταφέρνει να απειλήσει
51': Απαντά η Ξάνθη. Ο Σιλά βρήκε τη μπάλα στο γύρισμα του Ντουρίσκοβιτς με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ
52': Νέο σουτ του Ντε Λούκας, δεν ανησυχεί ο Θεοδωρόπουλος
54': Πλασέ του Κίκε Μπουλα στην κίνηση η μπάλα περνά άουτ
Αλλαγή για την Ξάνθη στην θέση του Κίκε Μπουλά περνά ο Γέντρισεκ
Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Λεοζίνιο περνά εκτός για να μπει στο ματς ο Μιλοσάβλιεβιτς
60' Κόκκινη για την ΑΕΛ!
Ο Ντέλετιτς δεν έκανε καλό υπολογισμό, καθυστέρησε να πάει στην μπάλα και ανέτρεψε τον Σβάρνα με αποτέλεσμα να αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη και να αποβάλλεται!
62': ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ!
Ο Σιλά πιάνει τρομερό σουτ το οποίο αφού χτυπήσει στο αριστερό δοκάρι του Θεοδωρόπουλου, καταλήγει στα δίχτυα
Αλλαγή για την Ξάνθη! Περνά εκτός ο Φασίδης, μπαίνει ο Τριάδης
64': Άμεση απάντηση από τον Φυντάνη με τον Ρέντζα να περνά στη θέση του Κριζμάν
66' Κόκκινη για την Ξάνθη!
Ο Ντουρίτσκοβιτς πατά τον Λαγό, βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και παίρνει το δρόμο για τα αποδυτήρια
Με δέκα και οι δύο ομάδες...
Και πλέον τα τελευταία 25 λεπτά αναμένονται... ροντέο!
Θυμίζουμε πως η Ξάνθη χρειάζεται ένα γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και να στείλει το ματς στην παράταση
69': Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Περόνε περνά ο Ναζλίδης
70': Κίτρινη στο Φατιόν για φάουλ στον Ντε Λούκας
71': Πήγε να αιφνιδιάσει ο Τριάδης, ωστόσο το σουτ του περνά ψηλά άουτ
72': Κακή αντίδραση του Θεοδωρόπουλου, ωστόσο κανένας παίκτης των γηπεδούχων δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας
Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης
76': Νέες διαμαρτυρίες για πέναλτι από τη Ξάνθη! Δεν υπάρχει κάτι, αφού η μπάλα έχει βρει στο πρόσωπο του Γιοβάνοβιτς
79': Κίτρινη στον Καρατάσιο για χέρι. Σωστή απόφαση και φάουλ για τους γηπεδούχους στα 30 μέτρα από την εστία του Θεοδωρόπουλου
80': Ο Μεχία στην εκτέλεση με την μπάλα να χτυπά στο τείχος και να καταλήγει κόρνερ
85': Κόκκινη για την ΑΕΛ!
Ο Καρατάσιας αντικρίζει δεύτερη κίτρινη μέσα σε ελάχιστα λεπτά και αποβάλλεται από το ματς!
Το φάουλ του Τριάδη αποσώβησε σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος
86': Κακή σέντρα του Σβάρνα απελπιστικά άουτ η μπάλα
87': Κίτρινη στον Θεοδωρόπουλο για καθυστέρηση
90' Σουτ του Ντε Λούκας, απέκρουσε σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος
Πέντε λεπτά καθυστερήσεων
Κόρνερ και έχει ανέβει και ο Ζίβκοβιτς
Λήξη της αναμέτρησης
Η Ξάνθη πήρε τη νίκη με 2-0, αλλά την πρόκριση παίρνει η ΑΕΛ χάρη στο 3-0 του πρώτου αγώνα