Παναθηναϊκός-Λαμία

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την προσπάθεια του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο για να ανατρέψει το 4-1 του πρώτου ματς απέναντι στη Λαμία. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού απέναντι στη Λαμία.
Δεύτερο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας στη Λεωφόρο. Στο πρώτο παιχνίδι, η ομάδα της Φθιώτιδας είχε επικρατήσει 4-1 κόντρα στους πράσινους.
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Αυλωνίτης, Κουρμπέλης, Κουλιμπαλί, Τζανδάρης, Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Μουνιέ, Άλτμαν, Μόλινς
Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Παντελιάδης, Βάντερσον, Ακόστα, Ριβέρα, Αναστασιάδης, Αναστασόπουλος, Μπλάζιτς, Ασίγκμπα, Πίτι
Εξελίξεις στην υπόθεση Μολέδο. Πριν από λίγα λεπτά η Ιντερνασιονάλ ανακοίνωσε την απόκτηση του Βραζιλιάνου στόπερ για τον ερχόμενο Ιούλιο. Δείτε λεπτομέρειες πατώντας ΕΔΩ.
Με θρίλερ πέρασε η Λάρισα στην επόμενη φάση, καθώς ηττήθηκε 2-0 από την Ξάνθη.
Άνετα ο ΠΑΣ, που ανέτρεψε την ήττα 1-0 στο πρώτο ματς, φτάνοντας στο 4-0 επί του Λεβαδειακού στους Ζωσιμάδες.
Εδώ και λίγα λεπτά οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα
1' Σέντρα στο ματς.
4' ΄Έχει μπει δυνατά και θέλει να πιέσει ο Παναθηναϊκός.
6' Συνεργασία του Μολίνς με τον Μουνιέ, όμως ο δεύτερος δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά την φάση.
8' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Μολίνς.
11' Παράλληλο γύρισμα του Βασιλαντωνόπουλου, έπεσε και μάζεψε ο Βλαχοδήμος.
14' Φωνές των πράσινων για ένα τράβηγμα του Ασίγκμπα στον Μολίνς. Άφησε το ματς να συνεχιστεί ο Κομίνης.
16' Σέντρα του Κουλιμπαλί, η μπάλα άλλαξε πορεία και ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.
17' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Έπειτα από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Μουνιέ μέσα στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό.
20' Έξυπνο τακουνάκι του Μολίνς, όμως ο Αναστασιάδης μπήκε στη φάση κι έδιωξε.
24' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Ύστερα από σέντρα του Μουνιέ, ο Άλτμαν έστειλε την μπάλα άουτ με γυριστό από δύσκολη γωνία.
25' Κίτρινη κάρτα στον Όμο για φάουλ στον Βιγιαφάνιες. Σωστή.
28' Ευκαιρία για τη Λαμία. Η μπάλα έφτασε στον Ακόστα έπειτα από προσπάθεια του Πίτι κι αυτός σούταρε λίγο άουτ.
30' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη για φάουλ στον Όμο. Σωστή, προσπάθησε να μαζέψει το πόδι του, όμως έπεσε με φόρα πάνω στον αντίπαλό του.
32' Ο Χίλιεμαρκ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ.
36' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες για τράβηγμα στον Πίτι. Επίσης, σωστή.
40' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Έπειτα από πονηρή εκτέλεση φάουλ του Χίλιεμαρκ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, όμως τελικά οι παίκτες της Λαμίας απομάκρυναν.
42' Νέα τελική για τον Παναθηναϊκό. Ο Μουνιέ έστειλε την μπάλα άουτ από δύσκολη γωνία μέσα από την περιοχή. Θα μπορούσε να είχε σπάσει την μπάλα.
44΄ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μολίνς έβαλε πλάτη τον Ασίγκμπα, βγήκε τετ-α-τετ αλλά το πλασέ του ήταν πάνω στον Παπαδόπουλο, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
45' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Μουνιέ. Σωστή.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
45+1 Φάουλ του Κουρμπέλη στον Πίτι, ο Κομίνης θα μπορούσε να του δείξει δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά τελικά δεν το έκανε. Έξαλλοι οι άνθρωποι της Λαμίας.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Παραμένει το 0-0 στο ματς του Παναθηναϊκού με τη Λαμία.
Υπενθυμίζεται πως στο πρώτο ματς η ομάδα του Τεννέ είχε επικρατήσει με σκορ 4-1.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
52' Σταθερά στην επίθεση οι πράσινοι.
52' Εκτέλεση κόρνερ του Χίλιεμαρκ, ο Κουλιμπαλί έκανε τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα έφυγε άουτ.
56' Πολλά παράπονα από τον Ουζουνίδη σχετικά με τον τρόπο που επιτίθεται ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος. Η Λαμία βρίσκεται σε θέση άμυνας, όμως δεν απειλείται ιδιαίτερα.
57' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Δώνης στη θέση του Τζανδάρη.
58' Διπλή η αλλαγή για τους πράσινους. Και ο Χατζηγιοβάνης αντί του Άλτμαν.
60' Αλλαγή για την Λαμία. Ο Κουτρομάνος αντί του Αναστασόπουλου.
61' Κίτρινη κάρτα στον Μολίνς για διαμαρτυρία.
62' Κίτρινη κάρτα στον Αυλωνίτη για μαρκάρισμα στον Βάντερσον. Σωστή.
64' Ατομική ενέργεια και σουτ του Πίτι, η μπάλα πέρασε άουτ.
65' Έχει παγώσει τον ρυθμό η Λαμία.
65' Μακρινό σουτ του Χίλιεμαρκ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
67' Φάση για τη Λαμία. Έπειτα από προσπάθεια του Πίτι, η μπάλα έφτασε στον Ακόστα, που σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε με γροθιές.
67' Κίτρινη κάρτα στον Πίτι, που καθυστέρησε να εκτελέσει ένα κόρνερ.
70' Κίτρινη κάρτα στον Κουτρομάνο για σκληρό μαρκάρισμα στον Χατζηγιοβάνη.
71' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Έπειτα από φάουλ του Χίλιεμαρκ, η μπάλα έφτασε στον Μολίνς που έκανε το σουτ, στη συνέχεια ο Κουλιμπαλί μπερδεύτηκε και οι παίκτες της Λαμίας έδιωξαν.
72' Σωστή υπόδειξη του Πίτι σε θέση οφσάιντ. Παρά το σφύριγμα ο Ισπανός συνέχισε την προσπάθειά του, όμως ο Κομίνης δεν του έβγαλε δεύτερη κίτρινη.
74' ΓΚΟΟΛ 1-0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
Εκτέλεση κόρνερ του Χίλιεμαρκ, ο Κουλιμπαλί πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μουνιέ με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
75' Κίτρινη κάρτα στον Δώνη.
77' Σωστή υπόδειξη για οφσάιντ στον Μουνιέ.
77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Πίσπας αντί του Αυλωνίτη.
78' Σουτ του Βιγιαφάνιες έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
79' Αλλαγή για τη Λαμία. Στη θέση του Ακόστα πέρασε ο Τσούκαλος.
80' Πιέζει ο Παναθηναϊκός
80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ωραία μπαλιά του Μουνιέ στην πλάτη της άμυνας, ο Δώνης έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
82' Κακή σέντρα του Χίλιεμαρκ. Η μπάλα καταλήγει πλάγιο άουτ
83' Φάουλ του Χατζηγιοβάνη στον Κουτρουμάνο ο οποίος μένει στο έδαφος μετά από χτύπημα στο κεφάλι.
85' Ζητούν πέναλτι του Παντελιάδη στον Δώνη οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι
86' Αλλαγή για την Λαμία. Στη θέση του Πίτι περνά ο Βουό
87' Συρτό σουτ του Χίλιεμαρκ, ασταθή επέμβαση του Παπαδόπουλου ο οποίος μαζεύει σε δεύτερο χρόνο
88' Κεφαλιά του Μολίνς η μπάλα περνά πλάγιο άουτ
89' Βρήκε αέρα ο Μουνιέ στο γύρισμα του Μολίνς
90' Κίτρινη στον Ινσούα για διαμαρτυρία
Τέσσερα τα λεπτά του επιπλέον χρόνου
90' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό
Χάνει τη φάση ο Παπαδόπουλος, ωστόσο η άμυνα της Λαμίας απομακρύνει!
91' Κερδισμένο φάουλ για τον Βουό και πολύτιμες ανάσες για τους φιλοξενούμενους
93' Κερδισμένο φάουλ για την Λαμία στο χώρο του κέντρου
Έχουμε μπει στο τελευταίο λεπτό του ματς
94' Φάουλ του Κουρμπέλη στο Βουό
Λήξη της αναμέτρησης!
Η Λαμία πανηγυρίζει μία ιστορική πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος εις βάρος του Παναθηναϊκού!
«Πικρή γεύση μας αφήνει το σημερινό ματς. Πληρώσαμε τα χαζά γκολ στο πρώτο παιχνίδι» το πρώτο σχόλιο του Μαρίνου Ουζουνίδη
«Η άνοδος στην Super League και η σημερινή πρόκριση οι πιο ιστορικές στιγμές για εμάς» τα λόγια του Μπάμπη Τεννέ
Μείνετε στον sport-fm.gr για το αναλυτικό ρεπορτάζ της αναμέτρησης.