Ξάνθη-Πλατανιάς

14:27
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ξάνθης απέναντι στον Πλατανιά.
14:28
Με το ματς στα Πηγάδια ανοίγει το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
14:30
Με το «διπλό» στη Λαμία την προηγούμενη αγωνιστική οι Ακρίτες πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα και πλέον είναι αρκετά πιο άνετοι.
14:30
Έχουν 21 βαθμούς και βρίσκονται στην 7η θέση.
14:31
Με την πλάτη στον τοίχο οι Χανιώτες που μετρούν έντεκα σερί ήττες!
14:40
Η ομάδα του Ρόκα θέλε οπωσδήποτε θετικό αποτέλεσμα καθώς βρίσκεται στην τελευταία θέση με μόλις 6 βαθμούς.
14:41
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
14:41
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Λουσέρο, Μεχία, Κίκε, Φλίσκας, Γέντρισεκ, Λισγάρας, Κασάδο
14:41
Στον πάγκο: Γκαραβέλης, Σβάρνας, Κάστρο, Σιλά, Μελιόπουλος, Φασίδης, Καμαρά
14:41
Πλατανιάς (Μάνουελ Ρόκα): Κλάγιτς, Σκαρντοβέλι, Ντουάλα, Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Δημούτσος, Ουές, Μάλσα, Ντικαμονά, Ενσικουλού
14:41
Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Στόιτσεφ, Πατράλης, Πριντέτα, Γκρζέλακ, Αγγελόπουλος, Παπανικολάου
14:52
Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος
14:59
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
15:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης
15:03
3' Πολύ δυνατός αέρας στο γήπεδο.
15:04
4' Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Αναστάτωση στην άμυνα της Ξάνθης, ο Δημούτσος βρέθηκε σε θέση βολής όμως Φλίσκας έβαλε την προβολή πριν σουτάρει.
15:04
5' Πέναλτι για την Ξάνθη!
15:05
Ο Κίκε Μπουλά μπήκε στην περιοχή, ο Μάνταλος θεώρησε ότι ο Ντικαμονά τον βρήκε από πίσω κι έδειξε την άσπρη βούλα. Δύσκολη φάση, αλλά φάνηκε να τον πάτησε.
15:05
6' ΓΚΟΟΛ 1-0 Η ΞΑΝΘΗ!
15:06
Ο Γέντρισεκ νίκησε τον Κλάγιτς. Αυτό ήταν το πρώτο πέναλτι που πήραν οι Ακρίτες στο φετινό πρωτάθλημα.
15:12
12' Στην επίθεση ο Πλατανιάς που προσπαθεί να αντιδράσει. Έχουν σύμμαχο και τον αέρα οι Κρητικοί.
15:18
18' Πονηρή εκτέλεση φάουλ του Τριάδη, ο Κλάγιτς δεν ξεγελάστηκε κι έδιωξε δύσκολα.
15:22
23' Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός τα τελευταία λεπτά.
15:25
25' 40%-60% η κατοχή υπέρ του Πλατανιά.
15:26
26' Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Μάλσα σούταρε έξω από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς παρότι είχε αρκετά σώματα μπροστά του κατάφερε να διώξει σε κόρνερ..
15:27
27' Νέα φάση για τον Πλατανιά. Ο Ζίβκοβιτς δεν έκανε καλή έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Καρυπίδη που έπιασε γυριστό το οποίο πέρασε λίγο πάνω απ' την εστία.
15:27
28' ΓΚΟΟΛ 2-0 Η ΞΑΝΘΗ!
15:28
Έπειτα από σέντρα του Λουσέρο, ο Γέντρισεκ έχασε το κοντρόλ, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Μπαξεβανίδη που με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα.
15:29
29' Τεράστια ευκαιρία για τον Πλατανιά. Σουτ του Δημούτσου μέσα από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς κράτησε το μηδέν.
15:32
32' O Zίβκοβιτς βγήκε σωστά και μάζεψε την μπάλα ύστερα απ' το κόρνερ του Δημούτσου.
15:33
33' Σουτ του Ενσικουλού από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.
15:35
36' Σουτ του Κασάδο από δύσκολη γωνία, η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Πλατανιά.
15:44
42' Ο Λουσέρο έπεσε στο έδαφος ύστερα από μαρκάρισμα του Μάλσα, έπεσε κι έπιασε την μπάλα με τα χέρια και ο διαιτητής έδωσε σωστά φάουλ υπέρ του Πλατανιά.
15:45
45' Σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού δείχνει να αντιμετωπίζει ο Λουσέρο, που συγκρούστηκε άσχημα με τον Ενσικουλού
15:45
Δύο λεπτά καθυστερήσεων.
15:46
Σηκώθηκε αλλά πονάει στο γόνατο ο παίκτης της Ξάνθης.
15:47
Αλλαγή θα κάνει ο Ράσταβατς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λουσέρο δεν μπορεί να συνεχίσει.
15:47
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
15:48
Η Ξάνθη προηγείται 2-0 κόντρα στον Πλατανιά
15:48
Γέντρισεκ με πέναλτι στο 6' και Μπαξεβανίδης στο 28' τα τέρματα των γηπεδούχων.
16:03
46' Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Καμαρά στη θέση του Λουσέρο, που δεν μπορεί να συνεχίσει έπειτα από το χτύπημα που δέχτηκε στο γόνατο.
16:03
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
16:06
48' Ο αέρας συνεχίζει να δημιουργεί προβλήματα στους παίκτες. Ο Κλάγιτς εκτέλεσε ελεύθερο και η μπάλα πέρασε δύσκολα την μεγάλη του περιοχή.
16:06
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς έχει κόντρα τον άνεμο.
16:08
51' Σουτ του Τριάδη, η μπάλα πέρασε άουτ.
16:12
55' Κεφαλιά του Ντικαμονά έπειτα από κόρνερ, η μπάλα πάνω απ' την εστία της Ξάνθης.
16:14
56' Φάση για τον Πλατανιά. Σέντρα-σουτ του Δημούτσου, ο Ζίβκοβιτς μάζεψε.
16:18
61' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Φασίδης στη θέση του Ντε Λούκας
16:22
64' Πιέζει ο Πλατανιάς. Η Ξάνθη πάει σε πιο προσεκτικό παιχνίδι.
16:28
68' Διπλή αλλαγή για τον Πλατανιά. Οι Γκρζέλακ και στο Παπανικολάου στο ματς εκτός οι Ουές και Ντουαλά.
16:30
71' Σουτ του Φασίδη, η μπάλα πέρασε άουτ.
16:34
77' Ατομική ενέργεια και σουτ του Τριάδη, η μπάλα πέρασε άουτ.
16:35
78' ΓΚΟΟΟΛ 3-0 Η ΞΑΝΘΗ!
16:36
Ο Ζίβκοβιτς έβγαλε ασίστ από το τέρμα του με βολέ. Έχοντας σύμμαχο τον δυνατό αέρα ο γκολκίπερ της Ξάνθης έβγαλε τον Γέντρισεκ τετ-α-τετ και ο δεύτερος τελείωσε άψογα τη φάση. Παιδική χαρά η άμυνα του Πλατανιά.
16:36
79' Πέναλτι για τον Πλατανιά.
16:37
Ο Φλίσκας έχασε την ισορροπία του έπεσε πάνω στον Ενσικουλού και ο Μάνταλος έδειξε σωστά την άσπρη βούλα.
16:37
Δεν μπορούν να στήσουν την μπάλα στην άσπρη βούλα λόγω του αέρα!
16:38
80' ΓΚΟΟΛ 3-1 Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ!
16:38
Παρά την επαφή του Ζίβκοβιτς, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα ύστερα από την εκτέλεση του Ενσικουλού.
16:40
82' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σιλά στη θέση του Κίκε.
16:41
83' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα για φάουλ στον Κοροβέση
16:42
85' Σουτ του Δημούτσου η μπάλα έφυγε άουτ.
16:45
88' ΓΚΟΟΟΛ 3-2 Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ!
16:46
Ο Κοροβέσης τσίμπησε την μπάλα, ο Πετρόπουλος έβαλε όμορφα το σώμα του και με ωραίο σουτ έβαλε φωτιά στο ματς.
16:47
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
16:50
90+2' Φάση για τον Πλατανιά. Ο Γκρζέλακ πήρε την μπάλα έπειτα από φάουλ του Κοροβέση, γύρισε το σώμα του αλλά την έστειλε άουτ.
16:51
90+3' Τέλος
16:51
Η Ξάνθη επικράτησε 3-2 κόντρα στον Πλατανιά
16:52
Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Γέντρισεκ (6' και 78') και Μπαξεβανίδης (28').
16:52
Οι Χανιώτες έκαναν ροντέο το ματς στο τέλος με τα γκολ των Ενσικουλού (80') και Πετρόπουλου (88') όμως δεν μπόρεσαν να σώσουν τον βαθμό.