Ξάνθη-Πλατανιάς

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ξάνθης απέναντι στον Πλατανιά.
Με το ματς στα Πηγάδια ανοίγει το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Με το «διπλό» στη Λαμία την προηγούμενη αγωνιστική οι Ακρίτες πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα και πλέον είναι αρκετά πιο άνετοι.
Έχουν 21 βαθμούς και βρίσκονται στην 7η θέση.
Με την πλάτη στον τοίχο οι Χανιώτες που μετρούν έντεκα σερί ήττες!
Η ομάδα του Ρόκα θέλε οπωσδήποτε θετικό αποτέλεσμα καθώς βρίσκεται στην τελευταία θέση με μόλις 6 βαθμούς.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Λουσέρο, Μεχία, Κίκε, Φλίσκας, Γέντρισεκ, Λισγάρας, Κασάδο
Στον πάγκο: Γκαραβέλης, Σβάρνας, Κάστρο, Σιλά, Μελιόπουλος, Φασίδης, Καμαρά
Πλατανιάς (Μάνουελ Ρόκα): Κλάγιτς, Σκαρντοβέλι, Ντουάλα, Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Δημούτσος, Ουές, Μάλσα, Ντικαμονά, Ενσικουλού
Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Στόιτσεφ, Πατράλης, Πριντέτα, Γκρζέλακ, Αγγελόπουλος, Παπανικολάου
Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης
3' Πολύ δυνατός αέρας στο γήπεδο.
4' Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Αναστάτωση στην άμυνα της Ξάνθης, ο Δημούτσος βρέθηκε σε θέση βολής όμως Φλίσκας έβαλε την προβολή πριν σουτάρει.
5' Πέναλτι για την Ξάνθη!
Ο Κίκε Μπουλά μπήκε στην περιοχή, ο Μάνταλος θεώρησε ότι ο Ντικαμονά τον βρήκε από πίσω κι έδειξε την άσπρη βούλα. Δύσκολη φάση, αλλά φάνηκε να τον πάτησε.
6' ΓΚΟΟΛ 1-0 Η ΞΑΝΘΗ!
Ο Γέντρισεκ νίκησε τον Κλάγιτς. Αυτό ήταν το πρώτο πέναλτι που πήραν οι Ακρίτες στο φετινό πρωτάθλημα.
12' Στην επίθεση ο Πλατανιάς που προσπαθεί να αντιδράσει. Έχουν σύμμαχο και τον αέρα οι Κρητικοί.
18' Πονηρή εκτέλεση φάουλ του Τριάδη, ο Κλάγιτς δεν ξεγελάστηκε κι έδιωξε δύσκολα.
23' Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός τα τελευταία λεπτά.
25' 40%-60% η κατοχή υπέρ του Πλατανιά.
26' Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Μάλσα σούταρε έξω από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς παρότι είχε αρκετά σώματα μπροστά του κατάφερε να διώξει σε κόρνερ..
27' Νέα φάση για τον Πλατανιά. Ο Ζίβκοβιτς δεν έκανε καλή έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Καρυπίδη που έπιασε γυριστό το οποίο πέρασε λίγο πάνω απ' την εστία.
28' ΓΚΟΟΛ 2-0 Η ΞΑΝΘΗ!
Έπειτα από σέντρα του Λουσέρο, ο Γέντρισεκ έχασε το κοντρόλ, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Μπαξεβανίδη που με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα.
29' Τεράστια ευκαιρία για τον Πλατανιά. Σουτ του Δημούτσου μέσα από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς κράτησε το μηδέν.
32' O Zίβκοβιτς βγήκε σωστά και μάζεψε την μπάλα ύστερα απ' το κόρνερ του Δημούτσου.
33' Σουτ του Ενσικουλού από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.
36' Σουτ του Κασάδο από δύσκολη γωνία, η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Πλατανιά.
42' Ο Λουσέρο έπεσε στο έδαφος ύστερα από μαρκάρισμα του Μάλσα, έπεσε κι έπιασε την μπάλα με τα χέρια και ο διαιτητής έδωσε σωστά φάουλ υπέρ του Πλατανιά.
45' Σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού δείχνει να αντιμετωπίζει ο Λουσέρο, που συγκρούστηκε άσχημα με τον Ενσικουλού
Δύο λεπτά καθυστερήσεων.
Σηκώθηκε αλλά πονάει στο γόνατο ο παίκτης της Ξάνθης.
Αλλαγή θα κάνει ο Ράσταβατς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λουσέρο δεν μπορεί να συνεχίσει.
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Η Ξάνθη προηγείται 2-0 κόντρα στον Πλατανιά
Γέντρισεκ με πέναλτι στο 6' και Μπαξεβανίδης στο 28' τα τέρματα των γηπεδούχων.
46' Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Καμαρά στη θέση του Λουσέρο, που δεν μπορεί να συνεχίσει έπειτα από το χτύπημα που δέχτηκε στο γόνατο.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
48' Ο αέρας συνεχίζει να δημιουργεί προβλήματα στους παίκτες. Ο Κλάγιτς εκτέλεσε ελεύθερο και η μπάλα πέρασε δύσκολα την μεγάλη του περιοχή.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς έχει κόντρα τον άνεμο.
51' Σουτ του Τριάδη, η μπάλα πέρασε άουτ.
55' Κεφαλιά του Ντικαμονά έπειτα από κόρνερ, η μπάλα πάνω απ' την εστία της Ξάνθης.
56' Φάση για τον Πλατανιά. Σέντρα-σουτ του Δημούτσου, ο Ζίβκοβιτς μάζεψε.
61' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Φασίδης στη θέση του Ντε Λούκας
64' Πιέζει ο Πλατανιάς. Η Ξάνθη πάει σε πιο προσεκτικό παιχνίδι.
68' Διπλή αλλαγή για τον Πλατανιά. Οι Γκρζέλακ και στο Παπανικολάου στο ματς εκτός οι Ουές και Ντουαλά.
71' Σουτ του Φασίδη, η μπάλα πέρασε άουτ.
77' Ατομική ενέργεια και σουτ του Τριάδη, η μπάλα πέρασε άουτ.
78' ΓΚΟΟΟΛ 3-0 Η ΞΑΝΘΗ!
Ο Ζίβκοβιτς έβγαλε ασίστ από το τέρμα του με βολέ. Έχοντας σύμμαχο τον δυνατό αέρα ο γκολκίπερ της Ξάνθης έβγαλε τον Γέντρισεκ τετ-α-τετ και ο δεύτερος τελείωσε άψογα τη φάση. Παιδική χαρά η άμυνα του Πλατανιά.
79' Πέναλτι για τον Πλατανιά.
Ο Φλίσκας έχασε την ισορροπία του έπεσε πάνω στον Ενσικουλού και ο Μάνταλος έδειξε σωστά την άσπρη βούλα.
Δεν μπορούν να στήσουν την μπάλα στην άσπρη βούλα λόγω του αέρα!
80' ΓΚΟΟΛ 3-1 Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ!
Παρά την επαφή του Ζίβκοβιτς, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα ύστερα από την εκτέλεση του Ενσικουλού.
82' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σιλά στη θέση του Κίκε.
83' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα για φάουλ στον Κοροβέση
85' Σουτ του Δημούτσου η μπάλα έφυγε άουτ.
88' ΓΚΟΟΟΛ 3-2 Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ!
Ο Κοροβέσης τσίμπησε την μπάλα, ο Πετρόπουλος έβαλε όμορφα το σώμα του και με ωραίο σουτ έβαλε φωτιά στο ματς.
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
90+2' Φάση για τον Πλατανιά. Ο Γκρζέλακ πήρε την μπάλα έπειτα από φάουλ του Κοροβέση, γύρισε το σώμα του αλλά την έστειλε άουτ.
90+3' Τέλος
Η Ξάνθη επικράτησε 3-2 κόντρα στον Πλατανιά
Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Γέντρισεκ (6' και 78') και Μπαξεβανίδης (28').
Οι Χανιώτες έκαναν ροντέο το ματς στο τέλος με τα γκολ των Ενσικουλού (80') και Πετρόπουλου (88') όμως δεν μπόρεσαν να σώσουν τον βαθμό.