Ατρόμητος-Παναιτωλικός

...
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Παναιτωλικό για την 17η αγωνιστική της Super League.
Οι Περιστεριώτες θέλουν να επεκτείνουν το νικηφόρο σερί τους και να διατηρηθούν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας! Τέσσερις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, έξι συνολικά εάν υπολογίσουμε και τις δύο στο Κύπελλο κόντρα στον Αστέρα!
Aγνοεί τη νίκη από τις 26 Νοεμβρίου όταν και επικράτησε με 3-1 της ΑΕΛ στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός!
Στην 4η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς ο Ατρόμητος, στην 13η με 15 ο Παναιτωλικός.
Επιστρέφει ως αντίπαλος στο Περιστέρι ο Τραϊανός Δέλλας, ο οποίος κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του Παναιτωλικού. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Δέλλας είχε... τελειώσει από τον Ατρόμητο μετά από μία εντός έδρας ήττα από τους Αγρινιώτες.
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηϊσαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσουλάτζιτς, Βασιλακάκης, Ουάρντα, Ντάουντα, Ντιγκινί.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι Μίρκοβιτς, Βασιλείου, Ούμπιδες, Καρασαλίδης, Μενσά, Νάτσος, Σάκιτς.
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μπεχαράνο, Πάουλο, Μάζουρεκ, Ρόσα, Ντίας, Μοράρ.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι Σταματόπουλος, Μύγας, Βασιλούδης, Κλέσιο, Γιαννιώτης, Χαντάκιας, Νταλακούρας.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων), με βοηθούς τους Ιωάννη Καραγκιζόπουλο (Ημαθίας), Εμμανουήλ Βλάσση (Λασιθίου), ενώ τέταρτος είναι ο Χαράλαμπος Σωτηριάδης (Λασιθίου).
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, παρέα με το διαιτητικό τρίο.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
Στο έδαφος ο Μάζουρεκ καθώς τον πάτησε άθελά του ο Μάντσον. Σηκώνεται μετά από λίγα δευτερόλεπτα ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων.
3' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για τον Ατρόμητο. Περνάει ανεκμετάλλευτο.
Μια μικρή ένταση ανάμεσα σε Ουάρντα και Μπεχαράνο. Παρατηρήσεις στους δύο παίκτες από τον διαιτητή.
Αναγνωριστικό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα... πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο.
10' Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη.
17' Δυσκολεύεται να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ατρόμητος, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται προς το παρόν εξαιρετικά.
21' Ο Ντάουντα επιχείρησε να κάνει το βολέ έξω από την περιοχή αλλά δεν έπιασε σωστά το σουτ, με την μπάλα να περνάει μακριά από την εστία.
25' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, είναι για τον Ατρόμητο! Η μπάλα έφτασε στον Βασιλακάκη μέσα στην περιοχή, με τον Έλληνα χαφ να σουτάρει αλλά τον Κυριακίδη να του λέει «όχι».
29' Εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη, ο Κυριακίδη έκανε την έξοδο και έστειλε την μπάλα πάνω στον Ντιγκινί, όμως η κόντρα επωφέλησε τον Έλληνα πορτιέρε και η μπάλα πέρασε άουτ.
Έχει κερδίσει τέσσερα κόρνερ στο μισάωρο ο Ατρόμητος αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ακόμη με κάποιο από αυτό!
40' Σέντρα-σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ,
Πολύ δυνατές μονομαχίες στο πρώτο μέρος από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
Συμπληρώθηκαν τα 45'. Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
45'+1' Σουτ του Μοράρ από τα όρια της περιοχής, του έβαλε τελευταία στιγμή την κόντρα ο Χατζηϊσαΐας.
45'+2' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Διαδοχικές προσποιήσεις του Ουάρντα και διαγώνιο σουτ από τα όρια της περιοχής, έδιωξε ο Κυριακίδης.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ατρόμητος και Παναιτωλικός πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το ματς, χωρίς τέρματα (0-0). Κακό παιχνίδι, χωρίς ρυθμό και φάσεις αλλά με δυνατές μονομαχίες από τους παίκτες των δύο ομάδων.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
46' Μακρινό σουτ του Μάντσον, δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει ο Κυριακίδης.
48' Ο Ντιγκινί έπεσε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Τσοκάνη, «παίζετε» έδειξε ο διαιτητής κι ενώ την ίδια ώρα ο Κυριακίδης είχε βγει μακριά από την εστία του και δεν είχε βρει την μπάλα! Υπήρξε φάουλ του αμυντικού του Παναιτωλικού, κακώς δεν το υπέδειξε ο διαιτητής.
49' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναιτωλικό!
Φοβερό σουτ από τα 25 μέτρα του Ρόσα, η μπάλα χτυπάει πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχει καταλήγει στα δίχτυα του Γιαννιώτη που ήταν αδύνατο να αντιδράσει!
52' Κίτρινη κάρτα στον Ροντρίγκες.
53' Μεγάλη επέμβαση του Κυριακίδη σε φοβερή εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα.
54' Πέναλτι για τον Ατρόμητο! Μετά από κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ροντρίγκες και ο Αρετόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα.
Ο Ροντρίγκες ο οποίος είχε και κίτρινη κάρτα αλλά δεν δέχτηκε από τον διαιτητή δεύτερη!
55' Το έβγαλε ο Κυριακίδης! Ο πορτιέρε του Παναιτωλικού διάβασε τον Ουάρντα και πέφτοντας στην αριστερή του γωνία, έδιωξε σε κόρνερ.
Φοβερή τροπή παίρνει το παιχνίδι με τον Ατρόμητο να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει αμέσως μετά το γκολ που δέχτηκε! Συνεχίζει την πίεση η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι.
60' Κίτρινη κάρτα στον Μπουσουλάζιτς.
63' Σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα πέρασε άουτ.
66' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ούμπιδες αντί Μπουσουλάτζιτς.
70' Κίτρινη κάρτα στον Μοράρ.
74' O Ντάουντα δεν μπορεί να βρει την μπάλα εξ επαφής με την εστία και να την σπρώξει στα δίχτυα.
76' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ρόσα έβγαλε τον Τσοκάνη μέσα στην περιοχή, ο οποίος μπήκε από τα πλάγια και έκανε το δυνατό σουτ με τον Γιαννιώτη να διώχνει σε κόρνερ.
81' Σουτ του Κιβρακίδη, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
85' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Κλέσιο αντί Ντίας.
85' Απίθανη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Καρφωτή κεφαλιά του Βασιλακάκη, ο Κυριακίδης το έβγαλε και αυτό με μεγάλη επέμβαση!
86' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Σάκιτς αντί Γιαννούλη.
88' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Χαντάκιας αντί Μάζουρεκ.
88' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Καρασαλίδης αντί Ρισβάνη.
Σε θέση φορ ο Καρασαλίδης, θέλει να επωφεληθεί κάποια σέντρα ο Κάναντι και βάζει τον στόπερ του σε ρόλο επιθετικού.
90' Πλασέ του Ρόσα, η μπάλα πέρασε άουτ.
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.
93' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Γιαννιώτης αντί Ρόσα.
90+6' Τέλος!
Ο Παναιτωλικός "πάγωσε" τον Ατρόμητο και έφυγε με το διπλό (0-1) από το Περιστέρι.
Το γκολ της ομάδας του Δέλλα, που έκανε το ντεμπούτο του, σημείωσε με εξαιρετικό σουτ ο Ρόσα στο 49'