Παναθηναϊκός-Κέρκυρα

16:52
Καλησπέρα σας! Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Κέρκυρα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.
16:56
Οι «πράσινοι» έχουν ως στόχο να επιστρέψουν στις νίκες μετά την εκτός έδρας ήττα από τον Λεβαδειακό, με την Κέρκυρα να ψάχνει ένα θετικό αποτέλεσμα στη μάχη της παραμονής.
16:57
Στην 10η θέση με 19 βαθμούς ο Παναθηναϊκός, στην 15η με 11 η Κέρκυρα.
17:02
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Οικονόμου, Κουρμπέλης, Ινσούα, Λουντ, Τζανδάρης, Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Δώνης, Χατζηγιοβάνης.
17:05
Στην αποστολή του Παναθηναϊκού δεν υπάρχει κάποιος καθαρόαιμος σέντερ φορ. Με 4-3-3 πιθανότατα θα παρατάξει τους «πράσινους» ο Ουζουνίδης.
17:05
Στον πάγκο οι Διούδης, Άλτμαν, Κολοβέτσιος, Στάικος, Μπουζούκης, Κουντουριώτης, Κουλιμπαλί.
17:06
Κέρκυρα (Σάκης Τσιώλης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Γκράσι, Ιωάννου, Επστάιν, Σιόντης, Γρομητσάρης, Παμλίδης, Ρόλε, Ντιόγκο, Τουράμ.
17:06
Στον πάγκο οι Κουτζαβασίλης, Αρτυματάς, Γεωργίου, Ζορμπάς, Μυτίδης, Κόντος, Μπαλάφας
17:13
Διαιτητής είναι ο Μπλάνας (Μεσσηνίαw), με βοηθούς τους Πήττα (Ηλείας) και Μειντάνα (Αχαΐας), ενώ τέταρτος είναι ο Μανούχος (Αργολίδας).
17:14
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο.
17:17
Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τάκη Λουκανίδη
17:18
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
17:22
Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο παιχνίδι.
17:25
7' Ο Λουντ κερδίζει την μπάλα έξω από την περιοχή και πλάγια αριστερά από τον Γρομητσάρη, με φάουλ θεωρεί ο διαιτητής.
17:26
9' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό! Η μπάλα έφθασε στον Ινσούα, ο οποίος έπιασε την... φωτοβολίδα μέσα από την περιοχή και πολύ πλάγια αριστερά αλλά για κακή του τύχη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι!
17:33
16' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
17:35
Μετά από φοβερή αλλαγή παιχνιδιού του Βιγιαφάνιες, ο Χατζηγιοβάνης έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και γύρισε την μπάλα στον αφύλαχτο Δώνη, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Στην συγκεκριμένη φάση, πάντως, και μετά την ντρίμπλα του Χατζηγιοβάνη στον Επστάιν, ο Γιαννακόπουλος βγήκε χωρίς λόγο από την εστία του, αφήνοντάς την κενή!
17:36
Παίρνει νωρίς το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός που ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και έχει κλείσει την Κέρκυρα στο δικό της μισό.
17:38
19' Ευκαιρία για Κέρκυρα. Ο Παμλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε το σουτ λίγο μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση αυτού, ο Τουράμ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ!
17:38
21' Ο Παναθηναϊκός σκοράρει με διαγώνιο σουτ του Βιγιαφάνιες αλλά το γκολ δεν θα μετρήσει με καθυστέρηση καθώς ο β' βοηθός υπέδειξε τον Δώνη σωστά σε υπόδειξη οφσάιντ. Ο Έλληνας άσος ήταν εκτεθειμένος και μπροστά στον αντίπαλο πορτιέρε, ο οποίος δεν είχε καλό οπτικό πεδίο. Επίσης, τον μπέρδεψε με την κίνησή του καθώς πήδηξε για να μην βρει την μπάλα.
17:41
23' Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη.
17:46
Πολύ καλή η εμφάνιση του Παναθηναϊκού μέχρι στιγμής, με τους παίκτες του Ουζουνίδη να βγάζουν διάθεση στον αγωνιστικό χώρο.
17:50
Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο, ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 της Κέρκυρας χάρη στο γκολ του Δώνη.
17:50
33' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
17:52
Ο Χίλιμεαρκ έδωσε στον Γιόχανσον, αυτός έπαιξε το ένα-δύο με τον Δώνη, ο οποίος τον έβγαλε με φοβερό τακουνάκι απέναντι στον Γιαννακόπουλο και ο Σουηδός με άψογο τελείωμα με το εξωτερικό έγραψε το 2-0!
17:53
35' Kι άλλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Δώνης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Γιαννακόπουλος έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.
17:54
36' Ο Δώνης κράτησε αρκετά την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε την ποδιά στον Γρομητσάρη και στη συνέχεια έπεσε ζητώντας πέναλτι, ωστόσο δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι.
17:57
39' Κίτρινη κάρτα στον Ντιόγκο για σκληρό φάουλ στον Βιγιαφάνιες.
18:02
44' Σουτ του Επστάιν, η μπάλα πέρασε άουτ.
18:02
45' Σουτ του Τζανδάρη, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
18:04
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο!
18:04
Ο -εξαιρετικός σήμερα- Παναθηναϊκός προηγείται με 2-0 της Κέρκυρας χάρη στα τέρματα των Δώνη, Γιόχανσον!
18:19
46' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Μπαλάφας αντί Ρόλε.
18:21
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζει ο Παναθηναϊκός.
18:22
46' Ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Τουράμ έκανε το τελείωμα μέσα από την περιοχή, με τον Βλαχοδήμο να πέφτει και να διώχνει.
18:22
47' Πέσιμο του Βιγιαφάνιες στην περιοχή και φωνές για πέναλτι, «παίζετε» λέει ο διαιτητής. Φαίνεται να τον βρίσκει, πάντως, ο Γρομητσάρης!
18:23
48' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Επστάιν.
18:28
52' Κακό σουτ του Ινσούα, η μπάλα πέρασε άουτ.
18:31
55' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Φοβερή κάθετη του Βιγιφάνιες, ο Χίλιεμαρκ έκοψε για τον Δώνη αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στον Σπίνουλα.
18:32
57' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στάικος αντί Τζανδάρη.
18:33
58' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Λουντ, ο Δώνης έκανε ανενόχλητος το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο!
18:35
Συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, παραμένει το 2-0 υπέρ του Παναθηναϊκού κόντρα στην Κέρκυρα.
18:41
66' Σουτ του Βιγιαφάνιες, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
18:45
70' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
18:46
Ακόμη μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Βιγιαφάνιες έβγαλε τον Λουντ σε θέση τετ-α-τετ και αυτός με άψογο τσιμπητό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
18:46
71' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Αρτυματάς αντί Τουράμ.
18:49
74' Διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιγιαφάνιες έκανε το σουτ, ο Γιαννακόπουλος έδιωξε με τον Ινσούα να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να σουτάρει άουτ.
18:53
78' Πέναλτι που δεν δίνεται στον Παναθηναϊκό σε μαρκάρισμα του Γκράσι στον Βιγιαφάνιες.
18:55
80' Ο Χατζηγιοβάνης έκανε την κούρσα και το παράλληλο γύρισμα με τον Μπαλάφα να προλαβαίνει τον Δώνη πριν σκοράρει.
18:55
80' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Κουντουριώτης αντί Χατζηγιοβάνη.
18:58
83' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Άλτμαν αντί Δώνη.
19:05
90' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
19:05
Φοβερή μπαλιά του Βιγιαφάνιες, δίνει μισό γκολ στον Άλτμαν ο οποίος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έγραψε το 4-0.
19:06
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
19:09
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Παναθηναϊκός έκανε... πάρτι κόντρα στην Κέρκυρα, επικρατώντας με 4-0! Φοβερό παιχνίδι από τους πράσινους, στην καλύτερή τους φετινή εμφάνιση. Πλουραλισμός στην επίθεση και τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ (Δώνης, Γιόχανσον, Λουντ, Άλτμαν)