Παναθηναϊκός-Κέρκυρα

Καλησπέρα σας! Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Κέρκυρα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.
Οι «πράσινοι» έχουν ως στόχο να επιστρέψουν στις νίκες μετά την εκτός έδρας ήττα από τον Λεβαδειακό, με την Κέρκυρα να ψάχνει ένα θετικό αποτέλεσμα στη μάχη της παραμονής.
Στην 10η θέση με 19 βαθμούς ο Παναθηναϊκός, στην 15η με 11 η Κέρκυρα.
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Οικονόμου, Κουρμπέλης, Ινσούα, Λουντ, Τζανδάρης, Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Δώνης, Χατζηγιοβάνης.
Στην αποστολή του Παναθηναϊκού δεν υπάρχει κάποιος καθαρόαιμος σέντερ φορ. Με 4-3-3 πιθανότατα θα παρατάξει τους «πράσινους» ο Ουζουνίδης.
Στον πάγκο οι Διούδης, Άλτμαν, Κολοβέτσιος, Στάικος, Μπουζούκης, Κουντουριώτης, Κουλιμπαλί.
Κέρκυρα (Σάκης Τσιώλης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Γκράσι, Ιωάννου, Επστάιν, Σιόντης, Γρομητσάρης, Παμλίδης, Ρόλε, Ντιόγκο, Τουράμ.
Στον πάγκο οι Κουτζαβασίλης, Αρτυματάς, Γεωργίου, Ζορμπάς, Μυτίδης, Κόντος, Μπαλάφας
Διαιτητής είναι ο Μπλάνας (Μεσσηνίαw), με βοηθούς τους Πήττα (Ηλείας) και Μειντάνα (Αχαΐας), ενώ τέταρτος είναι ο Μανούχος (Αργολίδας).
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο.
Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τάκη Λουκανίδη
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο παιχνίδι.
7' Ο Λουντ κερδίζει την μπάλα έξω από την περιοχή και πλάγια αριστερά από τον Γρομητσάρη, με φάουλ θεωρεί ο διαιτητής.
9' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό! Η μπάλα έφθασε στον Ινσούα, ο οποίος έπιασε την... φωτοβολίδα μέσα από την περιοχή και πολύ πλάγια αριστερά αλλά για κακή του τύχη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι!
16' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Μετά από φοβερή αλλαγή παιχνιδιού του Βιγιαφάνιες, ο Χατζηγιοβάνης έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και γύρισε την μπάλα στον αφύλαχτο Δώνη, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Στην συγκεκριμένη φάση, πάντως, και μετά την ντρίμπλα του Χατζηγιοβάνη στον Επστάιν, ο Γιαννακόπουλος βγήκε χωρίς λόγο από την εστία του, αφήνοντάς την κενή!
Παίρνει νωρίς το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός που ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και έχει κλείσει την Κέρκυρα στο δικό της μισό.
19' Ευκαιρία για Κέρκυρα. Ο Παμλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε το σουτ λίγο μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση αυτού, ο Τουράμ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ!
21' Ο Παναθηναϊκός σκοράρει με διαγώνιο σουτ του Βιγιαφάνιες αλλά το γκολ δεν θα μετρήσει με καθυστέρηση καθώς ο β' βοηθός υπέδειξε τον Δώνη σωστά σε υπόδειξη οφσάιντ. Ο Έλληνας άσος ήταν εκτεθειμένος και μπροστά στον αντίπαλο πορτιέρε, ο οποίος δεν είχε καλό οπτικό πεδίο. Επίσης, τον μπέρδεψε με την κίνησή του καθώς πήδηξε για να μην βρει την μπάλα.
23' Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη.
Πολύ καλή η εμφάνιση του Παναθηναϊκού μέχρι στιγμής, με τους παίκτες του Ουζουνίδη να βγάζουν διάθεση στον αγωνιστικό χώρο.
Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο, ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 της Κέρκυρας χάρη στο γκολ του Δώνη.
33' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ο Χίλιμεαρκ έδωσε στον Γιόχανσον, αυτός έπαιξε το ένα-δύο με τον Δώνη, ο οποίος τον έβγαλε με φοβερό τακουνάκι απέναντι στον Γιαννακόπουλο και ο Σουηδός με άψογο τελείωμα με το εξωτερικό έγραψε το 2-0!
35' Kι άλλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Δώνης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Γιαννακόπουλος έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.
36' Ο Δώνης κράτησε αρκετά την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε την ποδιά στον Γρομητσάρη και στη συνέχεια έπεσε ζητώντας πέναλτι, ωστόσο δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι.
39' Κίτρινη κάρτα στον Ντιόγκο για σκληρό φάουλ στον Βιγιαφάνιες.
44' Σουτ του Επστάιν, η μπάλα πέρασε άουτ.
45' Σουτ του Τζανδάρη, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο!
Ο -εξαιρετικός σήμερα- Παναθηναϊκός προηγείται με 2-0 της Κέρκυρας χάρη στα τέρματα των Δώνη, Γιόχανσον!
46' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Μπαλάφας αντί Ρόλε.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζει ο Παναθηναϊκός.
46' Ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Τουράμ έκανε το τελείωμα μέσα από την περιοχή, με τον Βλαχοδήμο να πέφτει και να διώχνει.
47' Πέσιμο του Βιγιαφάνιες στην περιοχή και φωνές για πέναλτι, «παίζετε» λέει ο διαιτητής. Φαίνεται να τον βρίσκει, πάντως, ο Γρομητσάρης!
48' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Επστάιν.
52' Κακό σουτ του Ινσούα, η μπάλα πέρασε άουτ.
55' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Φοβερή κάθετη του Βιγιφάνιες, ο Χίλιεμαρκ έκοψε για τον Δώνη αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στον Σπίνουλα.
57' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στάικος αντί Τζανδάρη.
58' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Λουντ, ο Δώνης έκανε ανενόχλητος το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο!
Συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, παραμένει το 2-0 υπέρ του Παναθηναϊκού κόντρα στην Κέρκυρα.
66' Σουτ του Βιγιαφάνιες, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
70' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Ακόμη μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Βιγιαφάνιες έβγαλε τον Λουντ σε θέση τετ-α-τετ και αυτός με άψογο τσιμπητό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
71' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Αρτυματάς αντί Τουράμ.
74' Διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιγιαφάνιες έκανε το σουτ, ο Γιαννακόπουλος έδιωξε με τον Ινσούα να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να σουτάρει άουτ.
78' Πέναλτι που δεν δίνεται στον Παναθηναϊκό σε μαρκάρισμα του Γκράσι στον Βιγιαφάνιες.
80' Ο Χατζηγιοβάνης έκανε την κούρσα και το παράλληλο γύρισμα με τον Μπαλάφα να προλαβαίνει τον Δώνη πριν σκοράρει.
80' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Κουντουριώτης αντί Χατζηγιοβάνη.
83' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Άλτμαν αντί Δώνη.
90' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Φοβερή μπαλιά του Βιγιαφάνιες, δίνει μισό γκολ στον Άλτμαν ο οποίος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έγραψε το 4-0.
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Παναθηναϊκός έκανε... πάρτι κόντρα στην Κέρκυρα, επικρατώντας με 4-0! Φοβερό παιχνίδι από τους πράσινους, στην καλύτερή τους φετινή εμφάνιση. Πλουραλισμός στην επίθεση και τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ (Δώνης, Γιόχανσον, Λουντ, Άλτμαν)