Λάρισα-ΑΕΚ

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Λάρισας απέναντι στην ΑΕΚ.
Ματς στο "AEL FC Arena" για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Ιδιαίτερα κρίσιμη αναμέτρηση για την Ένωση.
Οι κιτρινόμαυροι έχουν 37 βαθμούς, ισοβαθμούν στη 2η θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ (παίζει στην Τούμπα με τον Απόλλωνα την Κυριακή) και θέλουν τη νίκη για να περάσουν στην κορυφή έστω και προσωρινά. Ο Ολυμπιακός έχει 38 βαθμούς και παίζει στο Φάληρο με την Ξάνθη.
Στην 9η θέση με 20 βαθμούς βρίσκονται οι βυσσινί.
Oι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Ντέλετιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Κρίζμαν, Ναζλίδης
Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Περόνε, Μασούρας, Χούμπτσεβ, Γιοβάνοβιτς, Μλαντένοβιτς, Λεοζίνιο
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Μοράν, Κονέ, Χριστοδουλόπουλος, Μπακασέτας, Λιβάγια, Αραούχο
Στον πάγκο: Τσιντώτας, Λόπες, Βράνιες, Γαλανόπουλος, Μασούντ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης
Όπως αναμενόταν ο Χιμένεθ άφησε στον πάγκο τον Βράνιες. Άλλαξε τη διάταξη σε 4-2-3-1 και έδωσε φανέλα βασικού στον Μπάρκα.
Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκούλας
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
1' Σέντρα στο ματς
Με μια πρώτη ματιά η διάταξη της ΑΕΚ δείχνει πιο κοντά σε 3-5-2. Ο Γκάλο είναι στα δεξιά και ο Μπακασέτας στα αριστερά.
3' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για χέρι του Αραούχο, στην προσπάθειά του να κοντρολάρει την μπάλα.
5' Ωραία σέντρα του Λάζαρου, οι αμυντικοί της Λάρισας δεν μπόρεσαν να διώξουν όμως στη συνέχεια ο Αραούχο έκανε επιθετικό φάουλ.
6' Φωνάζει ο Ντέλετιτς για ένα φάουλ του Λαμπρόπουλου το οποίο δεν του δόθηκε. Είχε δίκιο, ωστόσο, θα έπρεπε να τιμωρηθεί με κίτρινη για τις φωνές προς τον βοηθό.
10' Τίποτα το αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.
13' Η ΑΕΚ έχει ανεβάσει τις γραμμές της, η ΑΕΛ δεν μπορεί να βγάλει την μπάλα από το μισό του γηπέδου.
14' Ένταση τώρα ανάμεσα σε Αραούχο και Φατιόν! Ο μέσος της Λάρισας κράτησε τον Αργεντινό από την φανέλα, ο οποίος με τη σειρά του έκανε κίνηση για να τον απωθήσει. Πήρε κίτρινη κάρτα και σωστά όχι κόκκινη ο Αραούχο, ο οποίος δεν είχε πρόθεση να χτυπήσει τον αντίπαλό του. Κίτρινη έπρεπε να βγει και στον Φατιόν για το φάουλ.
17' Σουτ του Ναζλίδη έπειτα από αναστάτωση στην άμυνα της ΑΕΚ, η μπάλα κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι και δεν πήρε πορεία προς την εστία.
18' Φάουλ του Μιλοσάβλιεβιτς στον Λάζαρο, ο ρέφερι δεν του έβγαλε κάρτα αν και είχε πρόθεση και ήταν από πίσω. Κινδυνεύει να χάσει από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού ο Σκουλάς.
19' Παραλίγο μεγάλη φάση για την Λάρισα. Ο Ντέλετιτς πήρε την κόντρα από τον Μπακάκη, αλλά ο Λαμπρόπουλος μπήκε στη φάση και καθάρισε.
22' Σε τραγική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος. Θυμίζει περισσότερο χωράφι.
24' Σωστό φάουλ σφυρίζει ο Σκουλάς από τον Τσιγκρίνσκι στον Ναζλίδη, όμως στην αμέσως προηγούμενη φάση δεν είδε το πάτημα του Ρέντζα στον Λάζαρο.
24' Πρώτη φάση στο ματς για τη Λάρισα. Ο Λαγός κάνει ωραίο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ.
29' Προσπαθεί να πιέσει η ΑΕΚ
30' Η Λάρισα δημιουργεί αναστάτωση κάθε φορά που πλησιάζει έξω από την περιοχή του Μπάρκα.
31' Κίτρινη κάρτα στον Λάζαρο για φάουλ στον Ρέντζα.
32' Κίτρινη κάρτα και στον Λαγό, που χρησιμοποίησε το χέρι του για να σταματήσει μια μπαλιά προς τον Λιβάγια.
34' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, πρώτη στο ματς. Ο Λιβάγια έστρωσε στον Μπακασέτα που έκανε ωραίο σουτ με τη μία, η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο άουτ.
35' Κακή έξοδος του Μπόζοβιτς στο κόρνερ, όμως με την... τρίτη προσπάθεια κατάφερε να διώξει.
39' Μακρινό σουτ του Ρέντζα η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.
40' Σουτ του Ναζλίδη η μπάλα κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι.
41' Κίτρινη κάρτα στον Γκόλια για φάουλ από πίσω στον Λάζαρο. Σωστή.
42' Σουτ του Λιβάγια μέσα από την περιοχή, ο Γκόλιας έβαλε την κόντρα κι απομάκρυνε. Πανέξυπνη η εκτέλεση του φάουλ από τον Μπακασέτα. Σε θέση οφσάιντ ήταν ο Κροάτης! Κακώς συνεχίστηκε το παιχνίδι.
43' Ο διαιτητής χάρισε την κίτρινη στον Ρέντζα που πήγε με τις τάπες σε διεκδίκηση με τον Μπακασέτα.
45'΄Μακρινό σουτ του Λάζαρου, η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο παραμένει το 0-0 ανάμεσα στη Λάρισα και την ΑΕΚ.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
Αποβλήθηκε ο Αλέξης Κούγιας. Ο Κομίνης (4ος) απέβαλε τον ιδιοκτήτη της Λάρισας για κάποια λογομαχία που είχε μετά το τέλος του ημιχρόνου.
47' Φάση για την Λάρισα, που έχει μπει καλύτερα. Αδύναμη προβολή του Γκρίζμαν, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
48' Απάντηση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια έπιασε σουτ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς.
48' Νέο σουτ έξω από την περιοχή, αυτή την φορά από τον Μπακασέτα, το οποίο πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
50' Στο έδαφος ο Ντέλετιτς ο οποίος τραυματίστηκε ύστερα από ένα φάουλ που έκανε στον Μπακασέτα. Θα αποχωρήσει από το παιχνίδι.
53' Σουτ του Μοράν έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
54' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Μασούρας στη θέση του Ντέλετιτς.
55' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν για πολύ μαρκάρισμα στον Αραούχο.
56' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μπόζοβιτς.
57' Κίτρινη κάρτα και στον Ρέντζα για τράβηγμα στον Μπακασέτα.
63' 62-38% η κατοχή της μπάλας υπέρ της ΑΕΚ.
65' Σοβαρό λάθος του βοηθού για οφσάιντ στον Λιβάγια ο οποίος καλυπτόταν καθαρά
67' Σταθερά στην επίθεση η ΑΕΚ, που πιέζει πολύ αλλά της λείπει η μεγάλη ευκαιρία.
68' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μασούντ στη θέση του Λάζαρου.
69' Φάση για τη Λάρισα. Ο Γκρίζμαν μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Λαμπρόπουλος τσίμπησε την μπάλα και στη συνέχεια ο Μασούντ πήρε την μπάλα καθαρά από τον Μασούρα ο οποίος έπεσε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι, το οποίο σωστά δεν δόθηκε.
72' Μακρινό σουτ του Μασούρα, η μπάλα πέρασε άουτ.
73' Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια για διαμαρτυρία.
75' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Λιβάγια. Ο Κροάτης είναι έξαλλος.
Δέκα λεπτά ακόμη μέχρι τα 90'. Παραμένει το 0-0.
80' Ωραία σκαφτή μπαλιά του Μασούντ, ο Αραούχο δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ στην κίνηση.
86' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Χούμπτσεβ αντί Κριζμάν.
90' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Γιακουμάκης αντί Μπακασέτα.
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
90'+1' Κίτρινη κάρτα στον Χούμπτσεβ.
90'+3' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Περόνε αντί Ναζλίδη.
93' Κίτρινη κάρτα στον Μπόζοβιτς.
Τέλος στην αναμέτρηση! ΑΕΛ και ΑΕΚ «κόλλησαν» στο 0-0 για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Χάνει την ευκαιρία να περάσει έστω και προσωρινά στην κορυφή η Ένωση, η οποία με ματς περισσότερο έχει 38 βαθμούς όπως και ο Ολυμπιακός. Στους 21 ανέβηκαν οι «βυσσινί».