ΠΑΟΚ-Απόλλων

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Απόλλωνα Σμύρνης για το πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.
Ο ΠΑΟΚ (σσ. 3ος με 37 βαθμούς) έχει την ευκαιρία εφόσον πάρει σήμερα το τρίποντο να προσπεράσει στην βαθμολογία την ΑΕΚ, η οποία το Σάββατο «γκέλαρε» στην έδρα της ΑΕΛ (0-0) και να περιμένει κάποια βαθμολογική απώλεια του Ολυμπιακού με την Ξάνθη για να μείνει μόνος στην κορυφή.
Από την άλλη μεριά, ο Απόλλων (σσ. 13ος με 13 βαθμούς) ψάχνει ένα θετικό αποτέλεσμα στη μάχη για την παραμονή που δίνει ωστόσο έχει πολύ δύσκολο έργο!
Ιδιαίτερα ευνοϊκή η παράδοση του ΠΑΟΚ όταν υποδέχεται τον Απόλλωνα. Οι Θεσσαλονικείς σε 38 αναμετρήσεις μετρούν 28 νίκες, με τους Αθηναίους να έχουν 2, ενώ 8 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.
Βέβαια, ο Απόλλων έχει χτίσει ένα μικρό... αήττητο σερί κόντρα στον ΠΑΟΚ καθώς τις τρεις τελευταίες φορές που τέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες για το πρωτάθλημα και ανεξαρτήτου έδρας, μετράει τρεις ισοπαλίες.
Πάμε σιγά σιγά να δούμε και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων κι ενώ απομένουν περίπου 35 λεπτά για την έναρξη του αγώνα.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης - Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια - Τσίμιροτ, Μαουρίσιο - Κάμπος, Πέλκας, Μακ - Πρίγιοβιτς.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Ρέι, Μαλεζάς, Μπίσεσβαρ, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί, Λημνιός, Κουλούρης.
Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις η ενδεκάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, με διάταξη 4-2-3-1 παρατάσσει τον ΠΑΟΚ ο Ρουμάνος τεχνικός.
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον - Στάθης, Ζησόπουλος, Μπαρτολίνι, Κούρος - Κοντοές, Τσουκαλάς, Κονέ - Ναδάλες, Ντεβέσα, Αλμπάνης.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκονται οι Ταΐρης, Κύργιας, Μενδρινός, Ανιέτε, Καστιγέχος, Χουάρες, Αλίβοντιτς.
Με αμυντικούς προσανατολισμούς και διάταξη 4-3-3 παρατάσσει τον Απόλλωνα ο Γιώργος Παράσχος. Πολύ «σφιχτό» κέντρο και με... ψευτοεννιάρι τον Αλμπάνη για να χτυπήσουν στην κόντρα-επίθεση οι φιλοξενούμενοι.
Δεν χάνει βαθμό φέτος στην έδρα του ο ΠΑΟΚ. Σε οκτώ αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα, μετράει ισάριθμες νίκες με τέρματα 22-2!
Τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες σε οκτώ εκτός έδρας παιχνίδια για τον Απόλλωνα. Η Ελαφρά Ταξιαρχία έχει... τσιμπήσει τον βαθμό κόντρα σε Ατρόμητο, Παναιτωλικό και ΑΕΚ!
Oι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποιούν το καθιερωμένο ζέσταμα, την ώρα που συνεχίζεται και η προσέλευση του κόσμου στις κερκίδες.
Βέβαια, ο κόσμος που θα θέλει να βρεθεί στο γήπεδο θα... ταλαιπωρηθεί καθώς αυτή την ώρα διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη το συλλαλητήριο για το θέμα της μετονομασίας των Σκοπίων σε Μακεδονία και το κέντρο της πόλης έχει «παραλύσει»!
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ιωάννης Νεοφυτιάδης από τον σύνδεσμο Μεσσηνίας, με βοηθούς τους Μιχαήλ Καρσιώτη από την Κόρινθο και Γιώργο Πασχάλη από την Ήπειρο. Τέταρτος διαιτητής είναι ο Δημήτρης Θάνος από τα Γρεβενά.
Το παιχνίδι μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το Novasports 2 αλλά και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 σε μετάδοση του Δημήτρη Τσορμπατζόγλου.
Οι δύο ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια ώστε να πάρουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού.
Στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τη διαιτητική τριάδα οι παίκτες του ΠΑΟΚ και του Απόλλωνα Σμύρνης. Σε πολύ λίγο θα έχουμε την σέντρα του αγώνα.
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
Με τις κλασσικές ασπρόμαυρες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με γαλάζια μπλούζα και σκούρο μπλε σορτσάκι οι φιλοξενούμενοι.
2' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Πρίγιοβιτς, σωστή υπόδειξη.
Σε θέση άμυνας εξ αρχής ο Απόλλων με έντεκα παίκτες πίσω από την μπάλα. Προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό από το ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ.
5' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ έκανε το γύρισμα παράλληλα με την εστία, ο Πέλκας προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο Ναδάλες έδιωξε πάνω στην γραμμή και στη συνέχεια ο Μπαρτολίνι απομάκρυνε σε κόρνερ! Στη συγκεκριμένη φάση, πάντως, ο Τζάλμα Κάμπος που έκανε την προσποίηση βρισκόταν σε θέση οφσάιντ αλλά δεν υποδείχθηκε.
11' Κερδίζει δύο διαδοχικά κόρνερ ο ΠΑΟΚ που ανεβάζει την πίεσή του. Περνάνε ανεκμετάλλευτα.
12' Προσπάθεια αντεπίθεσης του Απόλλωνα, γυρίζουν γρήγορα οι γηπεδούχοι και κλέβουν την μπάλα.
15' Σέντρα του Μάτος, ο Πρίγιοβιτς προσπάθησε να κάνει την γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία.
16' Ο Βιεϊρίνια παίζει το ένα-δύο με τον Μακ και δίνει στον Πέλκα αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν κάκιστο!
Τέσσερα κόρνερ στο 19' έχει κερδίσει ο ΠΑΟΚ αλλά δεν έχει καταφέρει ακόμη να εκμεταλλευτεί κάποιο από αυτά.
24' Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ. Ο παίκτης του Απόλλωνα πήγε δυνατά σε μια διεκδίκηση της μπάλας με τον Κάμπος αλλά η αλήθεια είναι πως βρήκε μπάλα!
27' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
Ο Τσουκαλάς έκανε το λάθος στον άξονα, ο Πρίγιβιτς έκλεψε την μπάλα και έκανε την κάθετη με τον Μακ να προλαβαίνει την καθυστερημένη έξοδο του Χουάντερσον και να γράφει το 1-0 για τον ΠΑΟΚ!
28' Ταχύτατη αντεπίθεση του Απόλλωνα, ο Αλμπάνης κράτησε την μπάλα και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο κόντραρε, Ο Ναδάλες δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να απειλήσει, με τον Πασχαλάκη να βγαίνει γρήγορα και να απομακρύνει.
29' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Στάθης, ωστόσο φαίνεται να είναι στην ίδια ευθεία. Στη συνέχεια ο Ναδάλες δέχτηκε κίτρινη κάρτα γιατί συνέχισε την φάση.
Έχει πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ο Απόλλων που πιέζει ψηλότερα τον ΠΑΟΚ, προσπαθεί να κλέψει μπάλες και με μία γρήγορη κόντρα-επίθεση να φανεί επικίνδυνος.
Ένα δεκάλεπτο ακόμη για το ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ προηγείται με 1-0 του Απόλλωνα χάρη στο γκολ του Μακ.
74%-26% η κατοχή υπέρ του ΠΑΟΚ. Δυσκολεύονται πολύ να κρατήσουν μπάλα οι παίκτες του Απόλλωνα και να κόψουν τον ρυθμό των γηπεδούχων.
43' Πρώτο κόρνερ για τον Απόλλωνα στο ματς. Περνά ανεκμετάλλευτο με τους γηπεδούχους να απομακρύνουν την μπάλα.
45'+1' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
Ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ με τον Κονέ να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να διώξει! Τραγικό του γκολ που δέχεται ο Απόλλων!
Να πούμε, βέβαια, ότι δεν είχε δείξει κάποια καθυστέρηση ο τέταρτος διαιτητής αλλά το κόρνερ εκτελέστηκε κανονικά λίγο πριν συμπληρωθεί ένα επιπλέον λεπτό και ο ΠΑΟΚ έκανε δύο τα τέρματά του.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκα τα τραγικά λάθη των παικτών του Απόλλωνα και προηγείται με 2-0. Ο Μακ άνοιξε το σκορ, με τον Κονέ με αυτογκόλ να γράφει το 2-0 για τους γηπεδούχους.
Έχει πάρει σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη ο ΠΑΟΚ και καλείται στο δεύτερο ημίχρονο να το υπερασπίσει ώστε να πάρει ακόμη ένα τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Απογοητευτικοί οι φιλοξενούμενοι που δεν μπορούν να αλλάξουν... δεύτερη πάσα!
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
46' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μαουρίσιο έκανε ωραία κάθετη στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα που είχε ανέβει στην σέντρα, ο Πέλκας βγήκε απέναντι από τον Χουάντερσον αλλά το... τσιμπητό πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ!
Έχει ανεβάσει πολύ ψηλά την άμυνά του ο Απόλλων, θέλοντας να πιέσει και φυσικά υπάρχει το ρίσκο να δεχτεί πολλές επιθέσεις στην... πλάτη του όπως έγινε με την έναρξη του δευτέρου μέρους.
53' Μακρινό σουτ του Κονέ, η μπάλα πέρασε πολύ μακριά άουτ.
55' Ο Αλμπάνης έφυγε στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
56' Δοκάρι για τον Απόλλωνα! Ο Βαρέλα έκανε κακή εκτίμηση της φάσης, με την μπάλα να περνάει και να φτάνει στον Ναδάλες, ο οποίος έκανε το βολέ από τα όρια της περιοχής αλλά για κακή του τύχη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.
58' Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Πέλκας και Τζάλμα έπαιξαν το ένα δύο, με τον πρώτο να μην μπορεί να νικήσει τον Χουάντερσον στο τετ-α-τετ και στη συνέχεια τον Βραζιλιάνο πορτιέρε να... βγάζει και το σουτ του Μακ!
66' Σουτ του Πριγιοβιτς από τα όρια της περιοχής, δεν κατάφερε να μπλοκάρει ο Χουάντερσον ωστόσο στη συνέχεια υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ ο Κάμπος.
66' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Κούρος, μέσα ο Χουάρες.
68' Σωστή υποδειξη οφσάιντ στον Πρίγιοβιτς που ήταν λίγο πιο μπροστά.
70' Φοβερό highlight στο ματς με τον Τζάλμα Κάμπος να κάνει τρομερή ντρίμπλα στον Ζησόπουλο και να τον ρίχνει στο έδαφος!
74' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μενδρινός αντί Τσουκαλά.
77' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Λημνιός αντί Τζάλμα Κάμπος.
78' Σουτ του Μενδρινού έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
81' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Αλίβοντιτς αντί Ντεβέσα.
81' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ελ Καντουρί αντί Πέλκα.
83' Κίτρινη κάρτα στον Λημνιό.
84' Αποβολή για τον Απόλλωνα! Ο Ναδάλες δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα καθώς εκτέλεσε το φάουλ πριν σφυρίξει ο διαιτητής!
87' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Σάκχοφ αντί Μαουρίσιο.
Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
90'+2' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
Ο Μάτος έκανε εξαιρετική κάθετη στον Πρίγιοβιτς, που έφυγε από την ίδια ευθεία, και με άψογο τελείωμα έγραψε το 3-0.
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στον Απόλλωνα, επικράτησε 3-0 και προσπέρασε την ΑΕΚ στην βαθμολογία! Ο Μακ άνοιξε το σκορ, ο Κονέ με αυτογκόλ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους και ο Πρίγιοβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.